Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik UKF 88-108MHz 0,8W

themosfet124 23 Lip 2018 14:36 5370 44
  • Nadajnik UKF 88-108MHz 0,8W

Wiatm :)
    Przedstawiam moją kolejną konstrukcję nadajnika UKF, tym razem o trochę większej mocy 0,8W. Projekt powstał na prośbę mojego kolegi, zaczynającego dopiero przygodę z radiofonią. Wybór padł więc na prosty i sprawdzony projekt :)

Cały układ opiera się na trzech zasadniczych blokach :

1. Generator:
    Jest to zwykły generator w układzie Seilera. Poprzedza go układ pasywnej preemfazy 50us. Stopień ten zasilany jest napięciem stabilizowanym 9,7V - częstotliwość jest stabilna, a całość "nie pływa".

2. Driver
    Kolejnym blokiem jest stopień drivera opartego na tranzystorze BFR96S. Pełni on funkcję przedwzmacniacza dla tranzystora końcowego, jak i także separatora, dzięki, któremu zmiany obciążenia nie wpływają na pracę generatora. Stopień ten również zasilany jest napięciem stabilizowanym.

3. Wzmacniacz
    Ostatnim blokiem, jest stopień oparty na tranzystorze 2N2219. Pracuje on w klasie C i pełni funkcję wzmacniacza. Zasilany jest napięciem 16V. Na wyjściu otrzymujemy w zależności od egzemplarza tranzystora od 0.5W do 1W mocy. Wzmocniony sygnał poprzez strojony obwód dopasowania trafia na wyjście antenowe.

Podczas uruchamiania nie natrafiłem na żadne problemy :) Układ ruszył od przysłowiowego "kopa". Na wyjściu w zależności od napięcia zasilania uzyskałem :

13,8V - 0,6W przy 50Ω
    18,5V - 0,86W przy 50Ω
    17,2V - 0,95W przy 75Ω

Wymiary to 58mm x 81mm i zostały one podyktowane kształetem głowicy z TV ELEMIS. Całość pobiera prąd w okolicach 100mA. Tranzystor końcowy należy zaopatrzyć w niewielki radiator. Zasilanie doprowadzone jest poprzez kondensator przepustowy, całość została porządnie zaekranowana, dzięki czemu układ jest bardzo stabilny, choć nie został wyposażony w syntezę PLL. Projekt płytki powstał w programie EAGLE - w załączniku znajdują się schematy, wzory płytek i spis elementów.

Pozdrawiam i czekam na opinie na temat wykonania :D

Nadajnik UKF 88-108MHz 0,8WNadajnik UKF 88-108MHz 0,8WNadajnik UKF 88-108MHz 0,8WNadajnik UKF 88-108MHz 0,8W

Załączniki:

Fajne!
  • #2 23 Lip 2018 16:15
    pawelcb33
    Poziom 24  

Że ktoś się jeszcze bawi w nadajniki :)
    Był kiedyś na Elektrodzie nadajnik z syntezą i koderem stereo plus lcd, wszystko ładnie wykonane i komplet materiałów. Poszukaj może ci się spodoba.

• #3 23 Lip 2018 16:23
    themosfet124
    Poziom 16  

To bardzo interesująca dziedzina elektroniki :)
    Ten nadajnik co opisujesz to pewnie widziałem - następna moja konstrukcja już raczej będzię z syntezą i koderem..... będzie to część większego projektu :)

• #4 23 Lip 2018 18:02
    Rezystor240
    Poziom 35  

Piękny generator!

Na razie napisze tylko to, ale później będę pisał więcej.

W spisie elementów podałeś, że jako ostatni stopień można wykorzystać BC211.
    BC211 ma graniczną częstotliwość pracy około 50MHz, więc się nie nadaje.
    Lecz tak jak Ty zastosowałeś 2N2219 to oczywiście można (nawet trzeba).

Oczywiście + Dla Ciebie.

• #6 23 Lip 2018 18:18
    Rezystor240
    Poziom 35  

themosfet124 napisał:
    17,2V - 0,95W przy 75Ω

Wszystkie pomiary wykonywałeś na obciążeniu 50Ω, dlaczego akurat przy tym zastosowałeś 75Ω?
    Dla dopasowania do 75Ω kręciłeś trymerami?

Poza tym ile mocy wychodzi z generatora i I stopnia?

Wstaw zdjęcie od strony lutowanej :wink:

• #7 23 Lip 2018 18:21
    themosfet124
    Poziom 16  

Rezystor240 napisał:
    themosfet124 napisał:
    17,2V - 0,95W przy 75Ω

Wszystkie pomiary wykonywałeś na obciążeniu 50Ω, dlaczego akurat przy tym zastosowałeś 75Ω?
    Dla dopasowania do 75Ω kręciłeś trymerami?

Poza tym ile mocy wychodzi z generatora i I stopnia?

Wstaw zdjęcie od strony lutowanej :wink:

Chciałem sprawdzić jak to się będzie spisywać z instalacją 75Ω - jak widać obwody dopasowujące chyba były pod nią liczone :)

Z generatora na BF494 wychodzi ok. 1-5mW - nie mam tego jak dokładnie zmierzyć
    Z drivera wychodzi 40-50mW jak dobrze pamiętam

• #8 23 Lip 2018 20:07
    lechoo
    Poziom 39  

Ten brązowo-zielony schemat na czarnym tle to jakiś koszmar, przecież taki rysunek jest kompletnie nieczytelny...

Czy tak nie jest lepiej?
    Nadajnik UKF 88-108MHz 0,8W

• #9 23 Lip 2018 20:15
    themosfet124
    Poziom 16  

Elementy są czerwone, połączenia zielone - u mnie wszystko jest bardzo dobrze widoczne i czytelne więc nie wiem w czym problem ;) Liczę bardziej na opinię na temat wykonania jak i samego układu - co poprawić/zmienić :)

Pozdrawiam

• #10 23 Lip 2018 20:16
    Rezystor240
    Poziom 35  

lechoo napisał:
    Ten brązowo-zielony schemat na czarnym tle to jakiś koszmar, przecież taki rysunek jest kompletnie nieczytelny...

Czy tak nie jest lepiej?

Ja się doczytałem, Więc Ty także powinieneś.

Jeszcze jedno, Kolega themosfet124 ustawił prowizję za pobranie schematu, a Ty to pobrałeś i upubliczniłeś za darmo, troszkę szacunku do czyjeś pracy.
    Kolega się napracował zaprojektował schemat, więc może za swoja pracę pobierać choć punkty.
    Proszę o zachowanie schematu dla siebie.

• #11 23 Lip 2018 20:18
    themosfet124
    Poziom 16  

Rezystor240 napisał:
    lechoo napisał:

Czy tak nie jest lepiej?

Ja się doczytałem, Więc Ty także powinieneś.

Jeszcze jedno, Kolega themosfet124 ustawił prowizję za pobranie schematu, a Ty to pobrałeś i upubliczniłeś za darmo, troszkę szacunku do czyjeś pracy.
    Kolega się napracował zaprojektował schemat, więc może za swoja pracę pobierać choć punkty.
    Proszę o zachowanie schematu dla siebie.

Bez przesady.... Schemat to standardowa konstrukcja i wszystko jest dostępne na Elektrodzie :)

• #12 23 Lip 2018 21:25
    lechoo
    Poziom 39  

themosfet124 napisał:
    Liczę bardziej na opinię na temat wykonania jak i samego układu - co poprawić/zmienić :)

1. Dioda Zenera przy stabilizatorze mocno pogarsza jego parametry - lepiej unikać takich prowizorek.
    2. Brak filtru dolnoprzepustowego na wyjściu antenowym - piracenie piraceniem, ale nie zakłócaj harmonicznymi częstotliwości używanych przez różne służby.
    3. Brak przestrajania napięciem nie pozwoli na podłączenie syntezy częstotliwości.
    Więcej grzechów nie pamiętam :)

• #13 23 Lip 2018 21:53
    themosfet124
    Poziom 16  

1. Gdybym posiadał 78L09 napewno bym go zastosował - dlatego tymczasowo jest to tak rozwiązane :)

2. Na początku planowałem wstawić tam filtr pi 7-go rzędu, ale wymiary "obudowy" na to nie pozwoliły. Nadajnik był testowany na sztucznym obciążeniu, więc raczej nie było możliwości "siania po całym paśmie" :) Może w przyszłości przy użyciu skanera sprawdzę, poziom harmonicznych.

3. Nie było w planach syntezy - do jej przetestowania powstanie odrębna konstrukcja :) Zresztą generator nie jest wyżyłowany i podczas ciągłej pracy przez 3 godziny nośna nie "odpłyneła"

• #14 23 Lip 2018 21:59
    Rezystor240
    Poziom 35  

themosfet124 napisał:
    Na początku planowałem wstawić tam filtr pi 7-go rzędu,

Czyli?

Jeszcze jedno, sprawdzałeś ten generatorek analizatorem widma?
    Jak z modulacją, równa jest?

• #15 23 Lip 2018 22:14
    themosfet124
    Poziom 16  

Rezystor240 napisał:
    themosfet124 napisał:
    Na początku planowałem wstawić tam filtr pi 7-go rzędu,

Czyli?

Jeszcze jedno, sprawdzałeś ten generatorek analizatorem widma?
    Jak z modulacją, równa jest?

Miał się tam znaleźć obliczony w programie RFSIM99 filtr o częstotliwości granicznej (-3 dB) 118 MHz.

Układu nie testowałem na analizatorze, bo go nie posiadam - musiałbym pożyczyć :)

Z tą modulacją to chodzi o to, czy jest taka sama dla 88 MHz i 108 MHz? Czy taka sama dla całego pasma przenoszenia?

Zresztą nie wiem, jak dokładnie to sprawdzić - więc odpowiedź brzmi NIE :D

Domyślam się jednak - nagrywamy próbkę dźwięku z nadajnika przy pomocy jakiegoś programu do obróbki dźwięku i sprawdzamy charakterystykę dla całego pasma itp. O ile pamiętam, to w jakichś starych tematach było coś o tym mówione.

• #17 24 Lip 2018 12:24
    Rezystor240
    Poziom 35  

@lechoo

Również bardzo polecam ten program, miałem przez jakiś czas.
    Wszystko można sprawdzić, modulację jej szerokość, harmoniczne.

• #20 24 Lip 2018 14:11
    robokop
    Moderator Samochody

Nadajnik bez arduino czy chcociażby Atmegi? Że komuś chce się jeszcze bawić w nadajniki analogowe. Gdyby generator był przestrajany napięciem, można by w prosty sposób dosztukować syntezę jak to juz ktoś zauważył.

• #21 24 Lip 2018 14:19
    Rezystor240
    Poziom 35  

@robokop

To żaden problem, trzeba wyjąć kondensator w wzbudnucy i zastąpić go diodą pojemnościową.
    I już można przestrajać napięciem.
    Sterować nadajnik syntezą.

• #22 24 Lip 2018 14:31
    themosfet124
    Poziom 16  

robokop napisał:
    Nadajnik bez arduino czy chcociażby Atmegi? Że komuś chce się jeszcze bawić w nadajniki analogowe. Gdyby generator był przestrajany napięciem, można by w prosty sposób dosztukować syntezę jak to juz ktoś zauważył.

Tak jak już wspomniano, wystarczy podlutować diodę pojemnościową (np. BB104) od spodu PCB, a sygnał pobrać z emitera BF494 i będzie to działało z syntezą. Nie pchałem jej tu na siłę, ponieważ by się nie zmieściła :) Generator bez syntezy jest wyzwaniem, bo trzeba zadbać o wiele rzeczy, aby to było w miarę stabilne.

Nie rozumiem także, dlaczego pcha się uC tam gdzie można się bez nich obyć. Bywały już przypadki, że ktoś kupywał arduino tylko po to aby "zamigać" LED'em. Moja konstrukcja mała być nieskomplikowana i stabilna - udało mi się to osiągnąć bez użycia mikrokontrolerów :)

• #23 24 Lip 2018 14:40
    c2h5oh
    Moderator

Rezystor240 napisał:
    ...BC211 ma graniczną częstotliwość pracy około 50MHz, więc się nie nadaje...

50 MHz jest minimalną częstotliwością graniczną. Typowa częstotliwość to około 300 MHz, więc nadaje się jak najbardziej.

• #27 24 Lip 2018 16:03
    Freddy
    Poziom 43  

Rezystor240 napisał:
    Wkleiłeś kawałek noty, nawet nie wiadomo jakiego tranzystora.
    ... a o jakim mówimy? BC211

• #28 24 Lip 2018 18:05
    lechoo
    Poziom 39  

themosfet124 napisał:
    Generator bez syntezy jest wyzwaniem, bo trzeba zadbać o wiele rzeczy, aby to było w miarę stabilne.

W miarę stabilne jak zauważyłeś - wystarczy zmiana temperatury otoczenia o 10°C, aby taki generator rozjechał się o kilkadziesiąt kHz. Ze stabilizacją kwarcową nie popłynie nawet o 100Hz.

Kilka lat temu zbudowałem eksperymentalny nadajnik FM o mocy 1W z użyciem bardziej współczesnych tranzystorów, w stopniu wyjściowym dałem tranzystorek BFG35 - stosowany w krókofalówkach PMR.

• #29 24 Lip 2018 18:13
    themosfet124
    Poziom 16  

lechoo napisał:
    W miarę stabilne jak zauważyłeś - wystarczy zmiana temperatury otoczenia o 10°C, aby taki generator rozjechał się o kilkadziesiąt kHz. Ze stabilizacją kwarcową nie popłynie nawet o 100Hz.

Oczywiście, że generator ze stabilizacją kwarcową nie odpłynie, natomiast zawsze mogę zaopatrzyć swój układ w podgrzewacz utrzymujący zadaną temperaturę urządzenia - tak jak to było robione w starszej generacji urządzeniach :) Na upartego można także podobierać elementów pod względem współczynnika temperaturowego, aby się wzajemnie znosiły :)

• #30 25 Lip 2018 06:24
    3149400
    Użytkownik usunął konto