Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilanie wentylator samochód - Czy mogę zasilić wentylator prądem zmiennym od t

Franklin_ 23 Lip 2018 21:12 168 6
  • #1 23 Lip 2018 21:12
    Franklin_
    Poziom 3  

Witam, pam zamiar wykorzystać wentylator NAGRZEWNICY zasilanie wentylator samochód - Czy mogę zasilić wentylator prądem zmiennym od t samochodowy do centrali wentylacyjnej , czy mogę zasilić przez transformator 220-12 V , jak obniżyć obroty wentylatora najprościej (rezystor samochodowy ok 1 Ohm) ? zasilanie wentylator samochód - Czy mogę zasilić wentylator prądem zmiennym od t

0 6
  • Pomocny post
    #3 23 Lip 2018 21:49
    jakubek56
    Poziom 23  

Wentylator samochodowy zasilaj przez mostek prostowniczy.
    Żeby obniżyć obroty zastosuj lepiej regulator napięcia, bo ten rezystor nic nie pomoże.

0
  • Pomocny post
    #4 23 Lip 2018 21:58
    Xantix
    Poziom 40  

Franklin_ napisał:
    czy mogę zasilić przez transformator 220-12 V

Musisz za transformatorem zastosować jeszcze mostek prostowniczy co by zamienić prąd przemienny na stały - wtedy możesz zasilać silnik z sieci.

Franklin_ napisał:
    jak obniżyć obroty wentylatora najprościej (rezystor samochodowy ok 1 Ohm)

Najprościej to użyć przełącznika obrotów dmuchawy z tego samego samochodu.

Dodano po 1 [minuty]:

jakubek56 napisał:
    Żeby obniżyć obroty zastosuj lepiej regulator napięcia, bo ten rezystor nic nie pomoże.

Jak nie pomoże? O prawie Ohma kolega zapomniał? Rezystor to najprymitywniejszy sposób na zmniejszenie obrotów, ale najprostszy i jak najbardziej działający.

0
  • #5 23 Lip 2018 21:59
    Franklin_
    Poziom 3  

jakubek56 napisał:
    Wentylator samochodowy zasilaj przez mostek prostowniczy.

zasilanie wentylator samochód - Czy mogę zasilić wentylator prądem zmiennym od t
    Rodzaj (typ producenta): GBU8J
    U(RRM): 600 V
    Prąd w kierunku przewodzenia I(F): 8 A

Czy ten może być ?
    Moc dmuchawy 40-60 W

Rezystor jednak daje rade w samochodzie ?

0
  • #6 24 Lip 2018 07:36
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Oczywiście że rezystor da radę i ten ze zdjęcia ma kilka rezystorów w sobie więc można uzyskać kilka różnych prędkości.
    Teoretycznie ten mostek wystarczy ale warto wziąć większy.
    Najlepiej sterowanie tego wentylatora zrobić na PWM ale jest to droższe i bardziej skomplikowane niż użycie rezystora.
    Nie napisałeś czy chcesz tylko jedną prędkość czy chcesz mieć kilka prędkości.
    Jeżeli jedną to można dać transformator z mniejszym napięciem wyjściowym i nie używać rezystora, np 9V lub 6V.

2
  • #7 24 Lip 2018 09:21
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Franklin - zrób tak: podłącz ten wentylator do 12 V DC i zmierz pobór prądu (uważaj żeby ci go z ręki nie wyrwało). Jak nie masz doświadczenia to tego nie próbuj.
    Taki silnik wentylatora nawiewu pobiera około 15 A przy zasilaniu 12 VDC. W momencie startu ten prąd jest zdecydowanie większy. Mostek jak najbardziej potrzebny, ale o dużo większym prądzie np taki //allegro.pl/mostek-prostowniczy-1000v-50a-prostownik-ag439-i7308869802.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=MDBlMWFjMTItNjIzYi00Zjk1LWFkMzItNzliZGU1NTZjOWJiAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=34088dcd-a90d-4d99-a775-69cdee28e9f0 .
    Jeżeli zastosujesz rezystor to musisz umieścić go w kanale wentylacyjnym za wentylatorem, chodzi o jego schładzanie.

0