Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa instalacja w domu. Technika położenia kabli.

Ronin 24 Jul 2018 10:34 1080 13
 • #1
  Ronin
  Level 13  
  Witam.
  Będę robił instalację tv-sat w domu. Mam zamiar kupić nc+ oraz dołączyć do tego radio oraz tv naziemną. 5 pomieszczeń. Wczytałem że polecany przewód to Triset 113 PE. Ale on jest do ułożenia w ziemi, żelowy. Ja chcę chować w ścianach. Może coś innego?

  1. Czy kabel tv może iść w jednej bruździe z prądowymi, skrętką?
  2. Potrzebny będzie multiswitch? Jeżeli tak to jaki?
  3. Jeżeli jest nc+, to znajomy mówił aby położyć dwa przewody w pokojach, w których będę chciał oglądać różne programy. Nie za bardzo to rozumiem, bo nigdy nie miał telewizji satelitarnej.

  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  pszczyna
  Level 20  
  Triset 113 PE. to dobry kabe zwłaszcza ekran zaś odradzam CET-Zamel , co do prowadzenia wraz z prądowym to nie ma przeciw wskazań
 • Helpful post
  #3
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #4
  lolo56
  Level 22  
  Instalacja typu "gwiazda".
 • #5
  Ronin
  Level 13  
  Quote:
  Tak. Zależy z jakiego(jakich) dekoderów będziesz korzystał.

  Nie wiem. Tak naprawdę chciałem sobie kupić na własność, ale nie zagłębiałem się w to jeszcze. Najlepiej jakbym położył wszystkie możliwe, najwyżej ich nie wykorzystam. To jaki multiswitch powinienem kupić? Żeby radio też było.

  Ps. Ten drugi kabel ma także wracać do multiswitcha?
 • #6
  andpol 33
  Level 38  
  Tu:Link masz przykładowy schemat. Oczywiście o card splitterze raczej zapomnij. Za to usługa multiroom
 • #7
  Ronin
  Level 13  
  A dlaczego mam zapomnieć? Z tego co doczytałem do taki multiroom ale we własnym zakresie, na jednym abonamencie.
 • #8
  andpol 33
  Level 38  
  A dlatego, że karty są teraz parowane z dekoderami. Jedynie oferta Smart HD jest nieparowana.
 • Helpful post
  #9
  irekr
  Moderator
  I podstawowa zasada: nigdy nie kładziemy kabli bezpośrednio w tynk, zawsze w peszlach i co najmniej 25 mm średnicy. Ja stosuje 40 mm i wcale nie uważam że jest za dużo.
  Do tego trzeba pilnować minimalnych promieni skrętu, zgodnie z wymaganiami producenta kabli. Ja staram sie stosować co najmniej 30 cm ale najczęściej jest to 40 cm.
  Do instalacji wewnętrznych można stosować kabel biały, bez żelowania. Obowiązkowo razem z kablami (skrętki i koncentryki) kładziemy przewód wyrównawczy - zwykły przewód - pojedynczy drut DY 1,5 mm w kolorze żółto- zielonym. Jest to forma uziemienia.
  Kabli nie wkładamy do peszli podczas budowy, dopiero po położeniu tynków i pierwszego podkładu. Kable muszą się swobodnie wkładać i wyjmować z rurek. Chodzi o to, by za kilka lat nie demolować całego domu by wymienić instalacje na światełka....

  Dodano po 14 [godziny] 35 [minuty]:

  Dodam: multiswich jest wskazany w przypadku co najmniej trzech punktów odbiorczych. Jeżeli ma to być 5 pokojów to i tak multiswich musi być co najmniej 8mio wyjściowy.

  I tu kolejne zasady:
  - niezależnie od typu miltiswicha: powinien mieć oddzielny zasilacz, to najsłabszy punkt w urządzeniu;
  - zwracaj uwagę co kupujesz w sklepie, ostatnio na naszym rynku pojawiły się "okazje" z wycofanych serii dla rynku niemieckiego, okazało się, że starsze multiswiche nie przenoszą prawidłowo sygnałów naziemnych DVB-T2, a ten standard obowiązuje za Odrą od około roku; problem jest nieistotny, gdy instalacja satelitarna będzie niezależna od instalacji naziemnej, co gorąco polecam;
  - niestety nie dam Ci gotowej recepty które to serie, generalnie nie należy instalować urządzeń starszych niż pół roku, kupując modele z 2018 roku masz duże szanse, że podziałają prawidłowo, konwersja systemu do DVB-T2 w Polsce zacznie się prawdopodobnie w pierwszej połowie 2019;
  - generalnie staraj się unikać multiswicha, to jest zawsze jakieś urządzenie aktywne które musi być włączone i do tego zaczyna się zachowywać dziwnie jak otrzyma na wejściu zbyt silne sygnały. Z odpornością na BTS-y LTE w pasmie 800 MHz bywa bardzo różnie.

  Osobiście mam w domu trzy odbiorniki TV i pięć dekoderów satelitarnych ale tylko cztery z nich obsługują DiSEqC (przełącznik konwerterów), tylko dwa z nich służą do "domowego" oglądania, pozostałe służą do nieco innego odbioru z dwóch niezależnych anten satelitarnych (HB i Astra - nie stosuje żadnych "zezów" czy "monobloków" bo dla tej wielkości anten nie ma to sensu), niebawem dojdzie trzecia antena do odbioru Eutelsata 5W

  Moja rada: przygotuj instalację do założenia multiswicha, ale załóż go dopiero jak będzie taka konieczność. Do tej pory skoncentruj się na prawidłowym wykonaniu i zakończeniu instalacji wewnętrznej i zewnętrznej.
 • #10
  maziar1000
  Level 14  
  irekr wrote:
  Obowiązkowo razem z kablami (skrętki i koncentryki) kładziemy przewód wyrównawczy - zwykły przewód - pojedynczy drut DY 1,5 mm w kolorze żółto- zielonym. Jest to forma uziemienia.

  A potem ten przewód to gdzie podłączamy?
 • #11
  irekr
  Moderator
  Na jednym końcu do zacisku gniazda dystrybucyjnego lub do oplotu kabla. Na drugim końcu do zacisku instalacji wyrównawczej punktu centralnego sieci. Ten powinien być połączony z uziomem roboczym lub instalacją wyrównawczą, jeżeli istnieje Instalacja wyrównawcza nie jest w zasadzie uziemieniem roboczym sprzętu przyłączonego do instalacji.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Przew%C3%B3d_wyr%C3%B3wnawczy
 • #12
  spacemen
  Level 12  
  od anteny sat 4 przewody,1 przewód od anteny dvb-t wszystko idzie do multiswitcha a od niego do poszczególnych gniazdek zespolonych sat-rtv
 • #13
  maziar1000
  Level 14  
  irekr wrote:
  Na jednym końcu do zacisku gniazda dystrybucyjnego lub do oplotu kabla. Na drugim końcu do zacisku instalacji wyrównawczej punktu centralnego sieci. Ten powinien być połączony z uziomem roboczym lub instalacją wyrównawczą, jeżeli istnieje Instalacja wyrównawcza nie jest w zasadzie uziemieniem roboczym sprzętu przyłączonego do instalacji.

  Kategoria skrętki 6 lub 7 czy ekranowany przewód koncentryczny, więc po co ten drut wyrównawczy
 • #14
  irekr
  Moderator
  Przewód wyrównawczy instaluje się także w celu zapobiegania sytuacji wystąpienia przepięć w momencie odłączania lub włączania przewodów koncentrycznych do multiswicha/punktu podziału. Przewód wyrównawczy to połączenie z natury stałe a nie rozłączane.
  Pomijam że jest to tzw. "stara dobra zasada"...

  W sieciach komputerowych (audio także) istnieje pojęcie "punktu masy". Musi być jeden i unika się prądów wyrównawczych pomiędzy punktami uziemionymi. Także jedna z "dobrych zasad".

  A odnośnie ilości przewodów na dach: jak multiswich to 4 (lub wielokrotność) dla celów satelitarnych oraz po jednym do każdej z anten - jeżeli występują. Wszystkie kable podłączamy najpierw do tzw. grabek (nazwa, która niedawno usłyszałem - występuja do 4rech gniazd F/F na listwie, instaluje się najlepiej bezpośrednio przy punkcie podziałowym instalacji:
  https://www.dipol.com.pl/przejscie_gniazdo_f_...do_f_podwojne_do_montazu_na_scianie_E8239.htm

  W sieciach z multiswichem wygodniej jest zainstalować zwrotnice antenowe (VHF/UHF/FM/DAB) w pobliżu punktu podziału/multiswicha, by panować nad poziomami sygnałów. Często nieświadomi instalatorzy "wpuszczają na żywioł" sygnał naziemny do multiswicha i jest mała konsternacja, jak nie ma ani sygnałów satelitarnych ani naziemnych. Multiswiche są bardzo wrażliwe na zbyt silne sygnały.