Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Piekarnik HotPoint OK1037EN D - uszkodzony moduł sterujący/ termostat?

24 Lip 2018 15:36 453 9
 • Poziom 9  
  Najprawdopodobniej nastąpiła koincydencja zdarzeń tzn.: uszkodzenie (modułu sterującego/ termostatu?) spowodowało, że piekarnik po zagrzaniu się do odpowiedniej/ zadanej temperatury nie kończy grzać i podczas wkładania pożywienia do piekarnika kropla spadająca na wewnętrzną szybę spowodowała pęknięcie tejże szyby.

  Po wymianie szyby i zagwozdki dotyczącej wtyczki (opisanej w tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3483280.html) dopiero zauważyłem całą istotę problemu. Piekarnik w każdym programie grzeje na maksa nie "wyłączając się" na zadanej temperaturze, sygnalizuje uzyskanie pożądanej temperatury ale grzałka wciąż grzeje.

  Pytanie co się mogło uszkodzić (termostat, moduł sterujący czy coś innego)?
  Pozdrawiam i dziękuję.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Objawy wskazują bardziej na uszkodzenie elementu sterującego grzałką, przekaźnika lub triaka. Więcej będzie dało się powiedzieć jak wstawisz zdjęcia sterownika na forum ;)
 • Poziom 9  
  xdiax napisał:
  Objawy wskazują bardziej na uszkodzenie elementu sterującego grzałką, przekaźnika lub triaka. Więcej będzie dało się powiedzieć jak wstawisz zdjęcia sterownika na forum ;)


  Dziękuję za odpowiedź.
  Po wczytaniu się w necie postanowiłem zakupić i wymienić przekaźniki ale niestety jakoś nie mogę znaleźć z odpowiednimi parametrami- link do zapytania:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17355662#17355662

  Dziękuję i pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  Nie sztuka wymienić od razu wszystkie przekaźniki ;) Najpierw sprawdź, czy ten odpowiedzialny za sterowanie grzałką jest zwarty na stałe (zdarza się, że styki wewnątrz się zgrzewają ze sobą). Mógłbyś wstawić zdjęcie rewersu płytki?
 • Poziom 9  
  Na pięciu przekaźnikach HF152F-T nie ma zwarcia na wyjściu, na cewce jest opór ~217Ω i na trzech przekaźnikach, a na dwóch ~430Ω. Na przekaźniku HF3FD na wyjściu jest 0 i 1.7Ω, a na cewce ~430Ω. Zmierzone "jak umiem" najprostszym multimetrem.
 • Poziom 22  
  Jak mówi google, przekaźniki HF152F-T mają tylko pojedynczy styk NO - bez napięcia powinien być rozwarty, jak jest i zresztą w rzeczywistości. Natomiast HF3FD mają styk przełączny NO/NC (po podaniu napięcia NO się załącza, a NC rozłącza). Z twoich pomiarów wynika, że ten ostatni się zgrzał na jednej z pozycji ;) Żeby się upewnić, trzeba go jeszcze wylutować, bo możliwe, że reszta obwodu bocznikuje ten stycznik i fałszuje pomiar.
 • Poziom 9  
  xdiax napisał:
  Jak mówi google, przekaźniki HF152F-T mają tylko pojedynczy styk NO - bez napięcia powinien być rozwarty, jak jest i zresztą w rzeczywistości. Natomiast HF3FD mają styk przełączny NO/NC (po podaniu napięcia NO się załącza, a NC rozłącza).
  Dziękuję za odpowiedź.

  Wyjścia przekaźnika HF3FD mierzyłem tylko bez podania napięcia na cewkę stąd jest pewnie wynik na NC 1.7Ω, a na NO 0Ω.
  Boję się podłączać napięcie (nie mam mikro prostownika 12V tylko prostownik samochodowy) do cewki bo boję się, że spowoduje nieopatrznie jakieś zwarcie na płytce i będzie po sprawie.

  Dodatkowym objawem awarii piekarnika jest to, że grzałka przestawała grzać tylko i wyłącznie w momencie wyłączenia piekarnika (pozycja stand by), a nie za pomocą przycisku start/ stop (wyłączanie zadanego programu, a nie całego piekarnika) na panelu przednim piekarnika.
  Może to coś pomoże.
 • Poziom 22  
  Bez napięcia na cewce na NC powinno być 0Ω, a na NO nieskończoność. Nie podłączaj napięcia na cewkę wlutowanego przekaźnika, bo uszkodzisz elektronikę, która nim steruje ;)
  matilde napisał:
  Dodatkowym objawem awarii piekarnika jest to,
  To trochę komplikuje sprawę, bo wskazywałoby na uszkodzenie elektroniki sterującej przekaźnikiem, (która wyłącza się w trybie stand-by). No chyba, że w trybie stand-by płytka odcina całe zasilanie jakimś innym przekaźnikiem - to też nie jest wykluczone.

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  wymiana przekaźników rozwiązało sprawę.
  wszystko dzięki użytkownikowi Xdiax.
  dziękuję.