Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Lodówki turystycznej

24 Lip 2018 21:39 630 8
  • Poziom 3  
    Witam
    Planuję budowę małej lodówki turystycznej.

Będzie zbudowana oczywiście z 2 radiatorów większego do ciepłej strony i mniejszego do zimnej 2 wiatraków (12V 0.18 A i 0.12A) i ogniwa peltiera (12V 5A) (pasty termoprzewodzącej)

Wiem mniej więcej jak to zrobić ale mam kilka pytań:
    1. Mam zamiar to użyć zasilacza od starego komputera 300 W i teraz przychodze z pytaniem jak wyglądał by schemat podłączenia tego do zasilacza ( prosiłbym o jakiś schemat )
    2. Czy do mniejszego radiatora mogę użyć większego od niego wiatraka? i czy nie będzie to w niczym przeszkadzało ?
    3. Cenne wskazówki mile widziane :)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Mam nadzieję, że ogarniasz podłączenie samego zasilacza (balancer na wyjśćie 5V) Lepiej w ogóle zastosować coś mniejszego i to znacznie. Kupić jakiś zasilacz impulsowy od ledów. Można podnieść napięcie zasilania do 14V. Zwiększy to moc chłodniczą.
    Moc chłodnicza ogniw jest niewielka, więc trzeba zadbać o dobrą izolację ścianek. Moim zdaniem 5 cm styropianu to wcale nie za dużo. Dalej bardzo ważne by nie było przedmuchów przy radiatorze. To najtrudniejsze. Większy wentylator tak ale pod warunkiem, że obejmie radiator podmuchem. Warto użyć kierownicy powietrza z kompów lub podobnej. Zastosuj termostat zabezpieczający ogniwo przed przegrzaniem na wypadek awarii wentylatora lub skrajnie niekorzystnych warunków pracy.
  • Poziom 3  
    jaszczur1111 napisał:
    = Dalej bardzo ważne by nie było przedmuchów przy radiatorze. To najtrudniejsze. Większy wentylator tak ale pod warunkiem, że obejmie radiator podmuchem.

Nie wiem co to są przedmuchy przy radiatorze mogę prosić o jakieś wytłumaczenie ?

Dodano po 1 [minuty]:

A i jeszcze czy zasilacz np od starego dekodera 12V 2.3 A nie wystarczyłby ?
  • Specjalista elektryk
    Y0x napisał:
    Nie wiem co to są przedmuchy przy radiatorze mogę prosić o jakieś wytłumaczenie
    ciepłe powietrze ze strony "gorącej" przedostaje się na stronę "zimną"
    Y0x napisał:
    A i jeszcze czy zasilacz np od starego dekodera 12V 2.3 A nie wystarczyłby ?

Nie wystarczy. Przecież masz moduł, który potrzebuje 12V 5A
  • Poziom 3  
    jaszczur1111 napisał:
    jak zwiększysz ewentualnie napięcie do 14V to prąd będzie jeszcze większy.

Dlaczego ?zwiększając napięcie zwiększamy prąd

Jak podepne np. wiatrak 12V 0.12A do zasilacza 12V 2A to musze zastosować jakieś rezystory czy zasilacz sam przystosowuje prąd dla wiatraka ?
  • Specjalista elektryk
    Y0x napisał:
    Jak podepne np. wiatrak 12V 0.12A do zasilacza 12V 2A to musze zastosować jakieś rezystory czy zasilacz sam przystosowuje prąd dla wiatraka ?

Jeżeli zasilacz będzie miał wyższą wydajność prądową niz odbiornik, to prąd ustali sie na podstawie rezystancji (impedancji) odbiornika. Jeżeli wydajność prądowa zasilacza będzie mniejsza, to napięcie na zasilaczu się obniży lub przekroczony zostanie prąd zasilacza i zasilacz ulegnie uszkodzeniu.
  • Poziom 3  
    Dziękuje wszystkim za cenne rady i odpowiedzi