Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy istnieje możliwość przerobienia starej instalacji siłowej na zwykłą

Morriat 24 Jul 2018 23:23 633 13
    Morriat
    Level 8  
    Witam,
    od jakiegoś czasu próbuję usprawnić jak tylko się da instalację w domu rodzinnym.
    Elektrykiem jestem marnym i znam tylko podstawy podstaw tak więc zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
    Do domu idą 2 rurki z kablami (wychodzą spod licznika)
    rurka 1 (4 żyłki na końcu korek 16A) i to idzie na cały dom a to dość mało
    rurka 2 ( 4 żyłki plusy oznaczone na zdjęciu)
    Spoiler:
    Czy istnieje możliwość przerobienia starej instalacji siłowej na zwykłą

to było zasilanie do motoru hydrofora wykorzystywanego w domu
    instalacja hydrofora ma 3 topiki za którymi jest włącznik
    Spoiler:
    Czy istnieje możliwość przerobienia starej instalacji siłowej na zwykłąCzy istnieje możliwość przerobienia starej instalacji siłowej na zwykłą

Każdy topik ma oznaczenie 25A 500V.
    Chciałbym aby starą instalację hydroforu przerobić tak aby można było podłączyć kuchenkę i pralkę, czy istnieje taka możliwość czy jest to wyższa szkoła ?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr Fluke
    User removed account
    Level 1  
    Ricoh_220

Level 36  
    Ustal jedno czy to dwa nie zależne źródła zasilania czy jedno ? po pierwszych obwodach czyli tzw. siła można wydzielić obwody 245v łącząc przewód neutralny z jedną z faz uzyskasz napięcie 245v
    Pojęcie korek zastąp bezpiecznik :)
    Sprawdź jaki przewód (średnica i rodzaj materiału miedź czy alu)
    Co do podłączenia kuchenki musisz wiedzieć jaka instalacja tzn. przekrój przewodów i materiał z którego wykonane.
    User removed account
    Level 1  
  • Multimetr Fluke
    Ricoh_220

Level 36  
    cytat "Do domu idą 2 rurki z kablami (wychodzą spod licznika)
    rurka 1 (4 żyłki na końcu korek 16A) i to idzie na cały dom a to dość mało
    rurka 2 ( 4 żyłki plusy oznaczone na zdjęciu)"
    Inne pytanie czy połączenie "0" i fazy nie da 245V w instalacji 3 fazowej?
    Kurde jestem elektromonterem z uprawnieniami SEP i nie sądziłem że to nie zadziała :)
    Nie pisz głupot.

Kolego ani się nie przyznawaj że masz "uprawnienia SEP".
    A co do 245 V to z sufitu zapewne ten wynik.
    Moderator Krzysztof Reszka.
    User removed account
    Level 1  
    Ricoh_220

Level 36  
    Pobieramy zasilanie z "0" i jednej z faz nie zwieramy ich co ty piszesz.Między fazowego tak nie masz .

Kolego opanuj swoje wywody na temat elektryczności której sam nie rozumiesz.
    Moderator Krzysztof Reszka.
    User removed account
    Level 1  
    Morriat
    Level 8  
    Dom ma instalację elektryczną 50 % wykonaną w alu 50 w miedzi dlatego że wymieniłem najpierw główny szkielet a gniazdka mało używane lub włączniki wymieniam najczęściej przy okazji małego remontu albo chwili wolnego czasu.
    od słupa do licznika idzie miedź od licznika do domu również.
    Hydroforu już niema dawno ale pozostało po nim przyłączenie 3 faz które jest raczej sprawne.
    ogólnie jestem na etapie przebudowy kuchni przedpokoju i łazienki tak więc mam możliwość położenia dodatkowego okablowania od zasilania 3 faz do kuchenki, pralki ,i gniazdka np na czajnik elektryczny . Na pierwszym zdjęciu oznaczyłem śruby na panelu z topikami które mają jakiekolwiek napięcie (sprawdzone śrubokrętowym próbnikiem napięcia) Z racji tego, że główne zasilanie domu ma 16A to powiedzmy ,czajnik + kuchenka nie bangla albo kuchenka i pralka a dość często trzeba użyć i jednego i drugiego, dlatego też pomysł alby pod pralkę i kuchenkę pociągnąć całkiem osobny przewód lub najlepiej dwa które zaczynały by się S-kami od tego zasilania hydrofora.
    Dlatego też pytanie czy jeśli np wyjdę kablem z pierwszej od góry lub którejkolwiek(ze zdjęcia) fazy i pójdę przez S-kę do kuchenki to czy nie spali mi kuchenki i czy jeśli drugim kablem pójdę do pralki to czy nie sfajczy pralki. czy takie połączenie jest możliwe i bezpieczne ?
    strucel
    Level 32  
    Najpierw ustal jaka kuchenka ,niektóre mają zasilanie trójfazowe czy międzyfazowe, choćby jako opcję - mniej będziesz wówczas obciążał jedną fazę w przyłączu.
    beam_beer
    Level 20  
    Panowie, a PE?
    Żółte i czerwone kwadraciki do czegoś zobowiązują...
    User removed account
    Level 1  
    kSmuk
    Level 21  
    Nie rozumiem, po co reanimować starą instalację, która jest, wnioskując po zdjęciach, w opłakanym stanie.
    Robisz remont kuchni, ułóź nowe obwody w tym pomieszczeniu, dla kuchni, piekarnika, oświetlenia, mikrofalówki, zmywarki oraz gniazda codziennego użytku (po jednym obwodzie dla każdego urządzenia > 2 kW. Wyprowadź je do nowej rozdzielnicy. W przyszłości przy okazji każdego kolejnego, remontowanego pomieszczenia, będziesz prowadził obwody do rozdzielnicy.

Tym powinien zająć się elektryk.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Morriat wrote:
    ogólnie jestem na etapie przebudowy kuchni przedpokoju i łazienki tak więc mam możliwość położenia dodatkowego okablowania od zasilania 3 faz do kuchenki, pralki ,i gniazdka np na czajnik elektryczny

Proszę się kierować zasadami jakie zostały podane w tym linku.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3263074.html
    Lepiej zapytać niż psioczyć że się źle zrobiło.