Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po zmianie karty bolą oczy:/

25 Sie 2005 19:39 2607 32
  • Poziom 20  
    Witam,
    wszystko zaczęło sie kilka dni temu.
    Po zmianie karty graficznej z radeona 9200 na gf4ti 4200 strasznie bolą oczy.
    Wystarczy ze posiedze ok.40 minut i juz musze odejsc od kompa bo nie moge patrzeć na ekran monitora.
    Na radeonie mogłem siedzieć przed komputerem nawet do 10h i nic mnie nie ruszało obraz był idealny.
    Ustawienia ekranu:1152x864/75Hz.Aktualnie mam zainstalowane detonatory 44.03 ale dzieje sie tak na kazdych jakie instalowałem,a było ich juz chyba z dziesięć wersji.
    Najbardziej jest to widoczne na białym tle.W dolnym prawym rogu ekranu obraz miga tak że jest to normalnie widoczne.
    Czy to wina karty,sterow czy moze czegoś innego???
    Dzieki za wszystkie odpowiedzi.
    Pzdr.
  • Poziom 30  
    Jeśli masz nowszy monitor sprawdź w OSD, czy na pewno masz 75Hz odświerzania!!!
  • Poziom 20  
    Sprawdziłem w OSD i dokładnie mam 74.9 Hz.
  • Poziom 20  
    mmm777 napisał:
    Jak tak, to zmniejsz jaskrawość, i/lub kontrast .

To także nie pomaga,migotanie obrazu jest cały czas mocno odczuwalne.
    Dodam że monitor jest na 100% sprawny.Podłączałem go pod innego kompa i obraz jest ok.
  • Poziom 30  
    siwkins napisał:
    W dolnym prawym rogu ekranu obraz miga tak że jest to normalnie widoczne.

Niech zgadnę: obok prawego dolnego rogu ekranu... masz ustawiony głośnik komputerowy, ten ze wzmacniaczem :D
    Migotania prawdopodobnie nie wyeliminujesz, chyba, że przestawisz głośnik. Za to migotanie jest odpowiedzialny transformator z głośników (a może drukarki, może komórka, cokolwiek), który odchyla wiązkę elektronów według swojej częstotliwości. Prawdopodobnie (nie wiem, nie próbowałem) migotanie znikłoby, gdyby monitor dało się przestawić na... 50HZ; transformator zsynchronizowałby się z kineskopem :D Ale jest to chyba niemożliwe (minimum dla monitorów to 60Hz).
  • Poziom 20  
    Nic nie stoi przy monitorze,zadne glosniki,telefony i inne tego typu pierdoly.
    Moze to byc wina karty???
  • Poziom 30  
    Ja chyba gdzies czytalem ze zeby nie bolaly oczy trzeba ustawic minimum 85 Hz.
  • Poziom 30  
    siwkins napisał:
    Nic nie stoi przy monitorze,zadne glosniki,telefony i inne tego typu pierdoly.
    Moze to byc wina karty???

Migotanie w jednym rogu monitora jest winą monitora lub jego okolic!!!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Miałem to samo...
    W koncu kupiłem Matroxa i mam spokój - mogę siedziec przy monitorze 24 godziny , byle czas pozwolił...:D
  • Poziom 20  
    Logan napisał:
    Ja chyba gdzies czytalem ze zeby nie bolaly oczy trzeba ustawic minimum 85 Hz.

Moj monitor nie obsluguje odsiwerzania 85 Hz przy rozdzielczosci 1152x864.

mmm777 napisał:
    A czy przy bardziej konwencjonalych rozdzielczościach (800x600, 1024x768) też tak jest?

Jest to samo na kazdej rozdzielczosci.

Dziwne troche bo na radeonie jest wszystko ok.
  • Poziom 29  
    Monitor ATI Only , czy co?
    A jakieś eksperymenty ze zmianą częstotliwości na (powiedzmy) 60, czy 72Hz robiłeś?
    A przestawiać monitor próbowałeś?

Chyba, że coś z kartą...
  • Poziom 20  
    Jak zmniejszam czestotliwosc na 60Hz to oczy na lewa strone sie wywracaja.Przy zmianie z 60 na 75 widac roznice ale i tak oczy bola.
    Monitor 17" gateway ev700.
    Wszelkie w/w kombinacje juz wykonalem.
  • Poziom 39  
    Szanowny kolego. Sprawdź tę kartę u kolegi, znajomego o ile masz taką możliwoś a będziesz pewny czy karta jest aby napewno sprawna. Zalatuje mi to jakimiś filtrami na karcie.
  • Poziom 29  
    Albo coś z tą konkretną kartą (sam miałem 4200, i było ok), albo - bo ja wiem, np: zwiekszony pobór prądu przez nową kartę powoduje kłopoty.
    Chyba czas pożyczyć od kogoś kartę...
  • Poziom 12  
    Może to wydać się dziwne ale słyszałem już od wielu osób o bolących oczach przy przjsciu z radka na gf. Własciwie nie wiem czym to jest spowodowane.
  • Poziom 14  
    75HZ to mało. Jeśli karta nie wyrabia, to jednak proponuję zmniejszyć rozdziałkę do takiej, przy której 85HZ pójdzie.
  • Poziom 20  
    No niestety nawet przy 85 Hz oczka szybko sie mecza.Troche to dziwne,wkladam radeona 9200 jest piekny ostry i wyrazny obraz,wkladam GeForce'a i lipa.Jest mozliwe ze to karta jest walnieta?
  • Specjalista techniki cyfrowej
    A właśnie. Piszesz, że jest ostry obraz z Radeonem.
    A może z GF obraz jest rozmyty? Jeżeli tak, to jak najbardziej może to być przyczyną bólu oczu, szczególnie przy czytaniu tekstu.

A tak BTW, to nawet od odświeżania 10Hz wcale nie muszą boleć oczy :P , wszystko zależy od monitora, a konkretniej parametru zwanego czasem poświaty. Na LCD przy 60Hz można się wpatrywać w obraz non-stop :]

No ale tu faktycznie raczej problemem będzie karta, bo monitor z poprzednią działał...
  • Poziom 36  
    Ja miałem nieostry obraz na GF2MX200 po zmianie sterowników na nowsze (detonator), pokusiło mnie bo fajne opcje przybyły :). Niestety musiałem wrócić do sterowników dostarczonych przez producenta wraz z kartą i wróciło do normy. Próbowałeś ze starszymi sterownikami ? Słyszałem też, że nieostrość mogą spowodować filtry na karcie, ale wtedy przy większej rozdzielczości jest bardziej nieostry a np. na 640x480 i odświeżaniu 85Hz powinno być w porządku. Bo jak odświeżanie jest w porządku to tylko ta nieostrość chyba pozostaje.
  • Poziom 20  
    Jezeli na karcie poszly filtry mozna jeszcze ja jakos naprawic czy karta do smieci?
    Jakie detonatory sa do tej karty najlepsze i jezeli ktos wie to w jakiej wersji byly dostarczane przez producenta.
    Pzdr.
  • Poziom 39  
    Sprawdź tę kartę na innym komputerze, jeśli będzie to samo to uszkodzona jest karta i jeśli jest na gwarancji to ją oddaj. Jeśli okres gwarancji już minął to pozostanie ci tylko serwis pogwarancyjny. Oby nie. Sprawdź na innym komputerze !!
  • Poziom 14  
    Powiedz jeszcze, jakiej firmy jest karta?
  • Poziom 16  
    shg napisał:
    Na LCD przy 60Hz można się wpatrywać w obraz non-stop :]

LCD nie maja odswiezania!!!!! Nie ma czegos takiego jak odswiezanie pionowe i poziome.

Nie jest powiedziane ze to na 100% jest wina karty. Mialem przypadki ze na tej samej karcie 2 rozne monitory wyswietlaly inaczej. Jeden byl bardziej rozmyty od drugiego a oba byly tak samo ostre na sprzecie na ktorym pracowaly.
    Sprawdzil bym na innym monitorze czy bedzie to samo.

I nie sadze jakoby ati ogulnie miala lepszy obraz od nvidii - napewno nie. Mialem do czynienia z roznymi kartami obu firm i nie zauwazylem roznicy.
  • Poziom 20  
    vibrasphere napisał:
    Powiedz jeszcze, jakiej firmy jest karta?

Gainward.
    Mam nadzieje ze to cos pomoze.

• Poziom 17  
    przemas84 napisał:
    shg napisał:
    Na LCD przy 60Hz można się wpatrywać w obraz non-stop :]

LCD nie maja odswiezania!!!!! Nie ma czegos takiego jak odswiezanie pionowe i poziome.

.

Witam
    Nie zgodzę się z kolegą że lcd nie mają odświeżania.Mają tylko działa to nieco inaczej.
    Każdy piksel matrycy LCD jest aktywowany oddzielnie i znajduje się w stanie włączonym albo wyłączonym. Dzięki większej bezwładności w monitorach LCD prezentacja stabilnego obrazu nie wymaga częstego odświeżania. Wystarczy częstotliwość rzędu 60 Hz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Bardzo ciekawe. Jak moze miec odswiezanie skoro monitor LCD dziala na calkiem innej zasadzie niz standardowy CRT. LCD ma tylko taki parametr jak reakcja plamki podawana w minisekundach i nawet nie mozna tego w zaden sposob porownac ze standardowym odswiezaniem.
    A jezeli w windowsie widzisz cos takiego jak odswiezanie 60Hz to znaczy ze masz zle zainstalowany monitor albo karta ma 2 wejscia (DVI i D-SUB) i odswiezanie jest ustawione pod port do ktorego podlacza sie klasyczny monitor.
  • Poziom 20  
    Andy11 napisał:
    Witam
    Nie zgodzę się z kolegą że lcd nie mają odświeżania.Mają tylko działa to nieco inaczej.
    Każdy piksel matrycy LCD jest aktywowany oddzielnie i znajduje się w stanie włączonym albo wyłączonym. Dzięki większej bezwładności w monitorach LCD prezentacja stabilnego obrazu nie wymaga częstego odświeżania. Wystarczy częstotliwość rzędu 60 Hz.
    Pozdrawiam

przemas84 napisał:
    Bardzo ciekawe. Jak moze miec odswiezanie skoro monitor LCD dziala na calkiem innej zasadzie niz standardowy CRT. LCD ma tylko taki parametr jak reakcja plamki podawana w minisekundach i nawet nie mozna tego w zaden sposob porownac ze standardowym odswiezaniem.
    A jezeli w windowsie widzisz cos takiego jak odswiezanie 60Hz to znaczy ze masz zle zainstalowany monitor albo karta ma 2 wejscia (DVI i D-SUB) i odswiezanie jest ustawione pod port do ktorego podlacza się klasyczny monitor.

Nie zalozylem tego tematu zebyscie sie klucili,tylko po to zeby rozwiazac problem z moja karta.
    Dziekuje za uwage.
  • Poziom 39  
    Sprawdź tę kartę na innym komputerze, jeśli będzie to samo to uszkodzona jest karta i jeśli jest na gwarancji to ją oddaj. Jeśli okres gwarancji już minął to pozostanie ci tylko serwis pogwarancyjny. Oby nie. Sprawdź na innym komputerze !!

Moderator powinien pousuwać posty nie na temat !!