Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] HP kontra Dell - laptop do 700zł (Latitude vs Pro & EliteBook)

25 Lip 2018 11:38 1032 23
  • Użytkownik usunął konto  
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Moderator - Komputery Serwis
    majbi napisał:
    Jestem zainteresowana zakupem laptopa HP 250 z serii G3, G4, G5 lub G6. Mam kilka pytań i nie chcę zakładać zbędnych wątków.

Witaj. Dlaczego akurat dokładnie te modele? To taka ledwo średnia półka HP.

majbi napisał:
    1. Jakie systemy Windows seryjnie posiadają te modele

Można to sprawdzić na stronie producenta:
    https://support.hp.com/pl-pl/product/hp-250-g3-notebook-pc/6732462/document/c04236127
    https://support.hp.com/pl-pl/product/hp-250-g4-notebook-pc/7609933/document/c04605376
    https://support.hp.com/pl-pl/product/hp-250-g5-notebook-pc/10180321/document/c05078579
    http://www8.hp.com/pl/pl/products/laptops/product-detail.html?oid=15747807#!tab=specs

W tych dokumentach wymieniono, z jakimi systemami były sprzedawane te modele.

majbi napisał:
    2. Do których modeli są dostępne sterowniki dla Windows 7

To również proponuję sprawdzić na stronie producenta. Zdaje się że do G5 włącznie były dostępne sterowniki do Windows 7, ale to tylko informacja z mojej pamięci, więc lepiej się upewnić na stronie producenta.

majbi napisał:
    Jakie są faktyczne daty produkcji a raczej premiery na rynku tych laptopów? Jak sprawdzić ich wiek?

Wiek można oszacować szukając pierwszych wzmianek o laptopach w Google, często są robione testy laptopów, które pojawiły się na rynku. Bardziej zgrubnie można oszacować wiek na podstawie użytego do produkcji procesora (te zmieniają się w przypadku Intela praktycznie co roku, więc po użytym procesorze można mniej więcej wywnioskować rok produkcji). Mając numer seryjny można go próbować sprawdzić na stronie HP pod kątem gwarancji, wtedy powinno się uzyskać dokładniejsze daty.

majbi napisał:
    4. Czy one mają wlutowane na stałe procesory?

Tak. Procesory w wersji z literką U są wlutowane. Również słabizny występujące w niższych modelach (Pentium N i Celeron N) są wlutowane.

majbi napisał:
    5. Który model ma najwyższą wersję DirectX oraz OpenGL?

Można przewidywać, że najnowszy, ale zależy to od użytej w laptopie karty grafiki. Duża część korzysta z grafiki zintegrowanej z procesorem, niektóre mają dodatkową kartę - zwykle AMD Radeon. Proszę szukać specyfikacji karty graficznej, która występuje w danym laptopie aby dowiedzieć się, jakie technologie ta karta obsługuje.

majbi napisał:
    6. Który model ma matrycę 1920x1080? Po jakich oznaczeniach w numerze modelu z obudowy to poznać??

W specyfikacjach podanych w pierwszych linkach można sprawdzić, które z modeli dysponują matrycami 1920x1080. Oczywiście we wszystkich generacjach występowały modele z matrycami niższej rozdzielczości, więc czy wybrany model ma jedną czy drugą matrycę można się dowiedzieć z opisu konkretnego egzemplarza, bądź też mając podany numer produktu szukać informacji dokładnie o nim.

majbi napisał:
    Jaka jest opinia dla poszczególnych modeli? Warto to kupić? Komputer tylko do internetu i Office'a. Bez gier dla starszej osoby.

Opinie dla poszczególnych modeli można sobie zobaczyć w internecie. Dla mnie są to bardzo przeciętne modele i szukając używanych (bo nowych już nie ma) wybrałbym poleasingowe porządniejsze modele biznesowe. Nie koniecznie HP. Zastanawia mnie po co do internetu i Office starszej kobiecie matryca Full HD, ale pewnie ma sokoli wzrok lub po prostu lubi skalować elementy na ekranie, żeby wszystko było czytelne :) Jak dla mnie to wolałbym Lenovo T520 z I5-2520M albo I5-2540M i koniecznie z dyskiem SSD (da się za około 1000-1200zł w dobrym stanie taki model kupić). Seria nowsza to T530 z i5-3320M lub I5-3210M. Generalnie różnić się będzie obecnością USB 3.0 i będzie droższa, jako że jest rok nowsza. Oczywiście można szukać laptopów biznesowych innych firm, np Dell Latitude E5520/6520 lub E5530/6530, chociaż Lenovo wydaje mi się bardziej wytrzymałe. Tak czy inaczej przy każdym z tych modeli HP 250 wygląda jak nędzna plastikowa zabawka.

majbi napisał:
    Czy to prawda że mają wlutowaną kostkę ram 2 lub 4GB z tylko jednym dodatkowym portem i tej jednej kostki nie da się wymienić?

W specyfikacjach podanych na początku jest to opisane. Niektóre modele nie mają nawet slotu tylko jedną pamięć wlutowaną na stałe - to zwykle modele z Celeronami N/Pentiumami N - jako najtańsze nie miały możliwości rozbudowy.

majbi napisał:
    9. Czy te komputery mają UEFI a jeśli tak to czy jest w nim tryb legacy/ide czy tylko EFI?

Tego nie wiem niestety. Zakładam, że te modele miały możliwość włączenia trybu Legacy (przynajmniej dla samego BIOS, jeśli chodzi o IDE nie wiem, czy jest możliwość przełączenia z AHCI na IDE, ale przy Windows 7 i tak się korzysta z AHCI, więc to chyba bez znaczenia).

majbi napisał:
    10. Jakie jest PPI w ekranach z rozdz. 1366x768?? Gdzie to wyczytać?

Trochę matematyki i można sobie policzyć. Wymiary ekranu są znane (lub można je łatwo znaleźć), rozdzielczość jest znana... Strzelam, że około 100 PPI.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pixel_density - tutaj można znaleźć wzory do liczenia. Dla leniwych są kalkulatory w sieci.

majbi napisał:
    Czy te komputery mają sata3 i usb 3.0?

Jest to podane w specyfikacji w linkach wyżej.

majbi napisał:
    Jaki jest w nich RAM? DDR3-1333, DDR3-1600 czy już DDR4???

Jest to podane w specyfikacji w linkach wyżej.

majbi napisał:
    Czy zadbany HP 250 G5 z jakimś i3 na pokładzie z matrycą 1366x768, 4GB ram i dyskiem 500 GB wart jest kwoty 700-750zł?? Można śmiało tyle dać?

Ja bym nie dał, gdyż za tyle kupiłem Lenovo T520 ostatnio, które mimo starszej generacji jest zupełnie mniej plastikowe, a i5 starszej generacji w wersji M będzie szybszy niż i3 nowszej generacji w wersji U. Tak czy inaczej szukałbym modelu z SSD, szczególnie jeśli użytkownik nie ma zamiaru gromadzić za dużo danych. Szybkość kosztem ilości miejsca.

majbi napisał:
    Była bym naprawdę wdzięczna za odpowiedzi. W specyfikacjach ciężko mi znaleźć odpowiedzi.

Szczerze wątpię, czy Koleżanka zajrzała do tych specyfikacji, bo są one tak dokładnie rozpisane, że na połowę pytań bez problemu odnajduje się tam odpowiedzi.

majbi napisał:
    Chcę kupić jednego z wymienionych laptopów. Zakup w ciemno wysyłkowo. Czy w modelach G3, G4 i G5 z procesorami z serii Intel Core-i3 naprawdę jest port m.2 sata i da się tam zamontować dysk Samsung 960evo??

Jeśli 960 EVO jest w wersji SATA, a nie NVMe, to da powinno się dać.

majbi napisał:
    Czy ten dysk będzie działał na pełnej mocy?

Tego pytania trochę nie rozumiem :) Jeśli będzie to dysk SATA to będzie działać, raczej będzie to port SATA 3, więc dysku M.2 SATA3 nie ograniczy.

majbi napisał:
    Można w tych laptopach zamontować Samsunga Nvme jako systemówkę a w miejscu zwykłego dysku jakiś dysk 1000-2000GB Sata3?

Jeśli laptop ma złącze M.2 NVMe/PCIe to tak, ale te laptopy posiadają chyba M.2 SATA, więc jeśli jest to M.2 SATA to dysk NVMe nie ruszy. Poza tym do startu z dysku NVMe potrzebne jest UEFI, a Windows 7 wcale sterowników do NVMe nie ma (co prawda niektórzy producenci je dostarczają, jak na przykład Samsung). Trzeba mieć tego świadomość, że dysk NVMe to nie jest zwykły dysk SATA, jest to urządzenie montowane w PCI Express i musi być to obsługiwane przez UEFI.

Jak na osobę korzystającą z office i internetu to sporo miejsca na dysku będzie potrzebne... 1000-2000GB, plus SSD na NVMe... Czy to na pewno jest potrzebne? :) Przy dyskach talerzowych tej pojemności warto sprawdzić, czy zmieszczą się one fizycznie w laptopie. W niektórych cieńszych laptopach mieszczą się dyski 7mm, a te duże pojemności mogą być w obudowach 9.5mm czy nawet 12.7mm. Trzeba to mieć na uwadze wybierając dysk.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
    majbi napisał:
    Co jest powodem wyboru G5?
    Właśnie dysk Samsung 960 Evo nvme 250GB

Dysk NVMe nie będzie działał w złączu M.2 obsługującym tylko SATA niestety.

majbi napisał:
    Mam go od pół roku w stacjonarce to znaczy, miałam bo stacjonarkę sprzedałam. Obiecałam sobie też że nigdy w życiu nie kupię nic gorszego od właśnie tego dysku. Dysk mi został po stacjonarce i chcę go nadal używać. Nie ma nic lepszego.

No to wygląda na to, że dysk też można sprzedać, bo generalnie M.2 z NVMe będzie raczej w nowszych i droższych modelach występował. Wszystko zależy od potrzeb, z dyskiem SSD SATA3 będzie się również dobrze pracowało. Nie oszukując się - do zastosowań pokroju office, internet, multimedia nie jest potrzebne NVMe i 2GB/s. SSD SATA, które wyciągnie 300-500MB/s też będzie OK (chyba że ma się zamiar mierzyć różnice w dziesiątych częściach sekundy przy odpalaniu worda).

majbi napisał:
    Wspomniany G5 wyszedł w różnych wersjach. Ja szukam z i3 lub i5 na pokładzie bez nacisku na i5 czy nawet i7 bo to bez sensu. Wiem jednak ze G5 w wersji z Celeronem i Pentium ma jedynie jeden slot na pamięć RAM.

I trzymaj się lepiej tego I3 lub I5, bo Pentium N i Celeron N to jest ogólnie szajs, te procesory nadają się wydajnościowo do tabletu bardziej. Dopiero jakieś Pentium N4200 powoli dogania trzy-czteroletnie i3.

majbi napisał:
    Chcę by w PC było 8GB bo tyle miałam w stacjonarnym i na nic nie zabrakło nigdy.

OK, 8GB to aktualnie standard, chociaż do internet/multimedia/office często i 4GB są wystarczające jeszcze. Ale 8GB krzywdą też nie będzie.

majbi napisał:
    Kolejna sprawa to grafika. Specyfikacje HP mówią że G5 posiada drugą grafikę Radeon R5, tylko, który model ją ma a który nie?

Ja bym szukał bez tego Radeona. Mniej awaryjne. Do wymienionych zastosowań grafika dodatkowa jest potrzebna tylko po to, żeby szybciej komputer wymienić :) Jaka jest grafika w komputerze należy szukać w opisie sprzedawanego egzemplarza.

majbi napisał:
    Na rynku znalazłam HP 250 G5 X0P41ES#AKD za dobre pieniądze z i3 lecz nic na temat matrycy już nienpowiedziano

Według opisów to i3-5005U, 4GB RAM (bez możliwości rozszerzenia), 500GB HDD, grafika Intel HD oraz matryca 1366x768 matowa, fabrycznie zainstalowany Windows 10 Home.

majbi napisał:
    Kryteria poszukiwań według kolejności: m.2 nvme; 1600x900 minimum; sata3; 2 x S0Dimm a w nich 2 x 4GB najchętniej DDR4 (G5 właśnie ma DDR4)

Coś czuję, że nie zmieści się Koleżanka z budżetem w okolicach 1000zł. Naprawdę zamiast kupować laptopa pod NVMe lepiej rozważyć, czy nie bardziej opłaci się wymienić ten dysk na wersję SATA. Szczególnie, jeśli do sensownego modelu z M.2/NVMe będzie trzeba grubiej dopłacić.

majbi napisał:
    Ps. SAMSUNG 960evo na Windows7 hula jak dziki. Sterowniki są.

samsung jako jeden z niewielu producentów nie olał Windowsa 7 i wypuścił sterownik NVMe pod ten system, więc ostatecznie da się z niego korzystać.

majbi napisał:
    Czyli, podsumowując, mam szukać laptopa z m.2 nvme pci express a nie z m.2 sata?? Myślałam że to to samo kurczę

Tak, ogólnie tak, albo rozważyć zmianę NVMe na SATA (wydajnościowo w dół, ale do office/internet/multimedia wciąż zupełnie wystarczająco). M.2 może obsługiwać tylko SATA, może obsługiwać tylko NVMe, a może obsługiwać to lub to. Do tego jeśli chce się wykorzystać w pełni możliwości tego Samsunga to trzeba zwrócić uwagę, żeby M.2 obsługiwał PCIe x4 w wersji 3.0.

majbi napisał:
    Rozumiem, że mam szukać laptopa z portem 2280 i tylko tego modelu przy którym napisano czerwoną czcionką PCIe NVMe, tak?

Nie jestem w stanie oszacować, czy ta lista jest poprawna, bo wyczerpująca na pewno nie jest (jak wiadomo, nowe modele pojawiają się co chwilę, a starsze pewnie też nie wszystkie są wyłapane). Tak więc jeśli uprze się Koleżanka na to NVMe, to szukać laptopa z M.2 obsługującym PCIe x4 3.0. Można sobie pomagać tą listą, ale na pewno nie poświęciłbym jakości laptopa tylko w imię tego, aby mi dysk obsłużył, więc warto wybierać uważnie :)

majbi napisał:
    G5 jest na liście z 2280 ale nie pisze przy nim nic.

Bardziej sugerowałbym się specyfikacjami producentów. Chociaż niestety nie wszyscy piszą w ogóle o M.2, a jeśli piszą to czasem nie piszą nic o obsługiwanych standardach i można jedynie zgadywać i po forach szukać w wątkach osób, którzy próbowali sobie rozbudować sprzęt i im wyszło, albo i nie :)
    majbi napisał:
    On właśnie obecnie działa w porcie pcie 3.0 i naprawdę ma odczyt pow. 2800MB/s. (3200 nigdy nie osiągał). Gdy sobie pomyślęo klasycznym ssd to mnie lekko telepie

A ile razy pracowała Koleżanka na klasycznym, ale względnie przyzwoitym dysku SSD? Bo mania cyferek jest, 2800 vs 550, pełen odlot, tylko pytanie czy dysk się kupuje dlatego, żeby komputer działał rozsądnie, czy dlatego, żeby sobie benchmarki oglądać? Bo przy laptopowym I3 w wersji U dysk SSD nawet w wersji SATA będzie miał sporo czasu, żeby się ponudzić, nie wspominając nawet o NVMe.

majbi napisał:
    Miałam ostatnio Sandiska Ssd Plus. Nie był taki cacybw porcie sata3. Średni odczyt 420MB/s a w lapku z Sata2 mniej jak 280MB/s.

SSD Plus w rewizji G26 to dość słaby dysk, no ale pytanie - czy komputer działał aż tak fatalnie, czy Koleżanka się tylko na benchmarkach skupiła?

majbi napisał:
    Poczytam kilka razy to co kolega napisał i przemyślę wszystko raz jeszcze. Chciała bym by był to lapek typowo domowy na choć by 3,4 lata.

Zamiana stacjonarnego na laptopa to kiepska decyzja jak dla mnie. Nigdy bym nie wymienił, no ale są różne potrzeby.

majbi napisał:
    Czyli podsumowując model G5 ma M2sata... i mam zapomnieć?
    Czemu producent w specs kartach nie podaje pełnych parametrów tych portów?

G5 ma gniazdo SATA. HP jest i tak o tyle porządne, że w specyfikacji chociaż pisze, że są dostarczane z M.2 SATA. Niektórzy producenci wypisują tylko, że jest gniazdo M.2 :) Albo niedouczony dział marketingu, albo firma ma wbite w klienta, trudno powiedzieć - najśmieszniejsze jest, że czasem nawet dział wsparcia technicznego nie jest w stanie powiedzieć, z jakiego rozwiązania korzysta ich produkt. Nie mówię tu ogólnie o HP, bo akurat ich działu wsparcia nie męczyłem, ale zdarzyło się kilka innych... :)
    majbi napisał:
    jest 600zł

majbi napisał:
    - procek i3/i5/i7 w miarę przyzwoitej generacji
    - RAM 8GB (mile widziane DDR4)
    - kontroler SATA3 obowiązkowo
    - grafika z directx11
    - matryca minimum 1600x900
    - usb 3.0
    - nagrywarka (a w jej miejsce kieszeń+HDD)
    - Windows7 PRO lub max. Windows 8.1 PRO

Jak dla mnie trzeba zrewidować budżet albo wymagania, bo za 600 złotych to działający komputer spełniający te wszystkie wymagania będzie raczej trudny do dostania. Lenovo T430 można za nieco ponad 600zł dostać, on będzie spełniał dużą część wymagań. Trochę taniej wersja T420, ale II generacja nie miała USB 3.0 i na zintegrowane intele nie obsługiwały w niej DX11 (chociaż w zasadzie niczego to nie zmieniało, bo te karty i tak do gier nie służą, więc wsparcie czy też brak DX11 jest raczej niewielkim mankamentem). T430 i T420 to niestety modele 14 cali, jak dla mnie matryca taka w rozdzielczości 1600x900 wymaga już nieco za dużego skalowania, ale co kto lubi. Zdaje się, że oprócz 1366x768 te laptopy posiadały jeszcze matryce 1440x900. Dla mnie to byłby sensowny praktyczny max dla matrycy 14", ale sokolego wzroku już nie mam.

majbi napisał:
    - HP, Dell, Asus, Acer

A czemu nie Lenovo? Serie T są lepiej wykonane niż aktualnie plastikowe probooki, czy reszta niebiznesowych modeli pozostałych firm.

majbi napisał:
    I dylemat. Znam się tylko na HP z serii ProBook i mniej więcej wiem co to jest bo kilka ich miałam. Raz miałam jakiegoś Asusa F5 z C2D ale to było w 2008/9 i był strasznym mułem. Padł na zawał po podłączeniu ładowarki (bios się skasował, czarny ekran i ... serwis z lutowaniem i progr.). Miałam też raz jakiegoś Della Inspirion 15. Miał jakiegoś i7 na pokładzie, 6GB ram, ATI Radeona i dysk sata2 500GB. Był rok 2013. Dell okazał się strasznym gratem. Znam się trochę na tyle że umiem nie zasyfić sprzętu lecz Dell to było najgorsze co mogło mnie trafić. Ten komputer wiecznie nad czymś myślał. Był zamulony. Dysk, ram i resztę miał sprawną. Przesiadłam się na HP 6450b z i5 oraz 4GB ram z ATI540V i wszystkie problemy jak ręką odjął. Potem też było kilka HP lecz każdy z nich miał 1366x768 i sata2. Dzisiaj to już dla mnie za mało. Sata2 przytnie mi SSD a na ekranie 1366x768 będę się męczyć z dokumentami w Office.

Firmy produkującej laptopy nie należy oceniać przez pryzmat innych modeli, które się miało lub o których się słyszało. Biznesowe serie Della nie mają nic wspólnego z plastikowymi taniznami. Asus też robił lepsze i gorsze serie. Tak jak i każdy producent. Komputer jest albo tani, albo dobry.

majbi napisał:
    Co sądzi kolega o HP ProBook 8460p z i5-2410M?

Wykonany na pewno lepiej niż nowe modele. Niestety nigdy nie miałem. Na pewno bym szukał wersji bez dodatkowej grafiki, bo to gdzieś z 2012 roku konstrukcja, dodatkowe układy graficzne wtedy nie były szczególnie bezawaryjne.

majbi napisał:
    Ma matrycę 1600x900, nie wiem czy ma ATI z DX11 czy tylko IntelaHD z DX10.1 no i ma... tylko sata2

Te HP były zbudowane w oparciu o chipset QM67, według Intela ma on dwa porty SATA III i cztery porty SATA II. Spodziewałbym się, że co najmniej wewnętrzny dysk będzie pod SATA III, ale nie dam sobie głowy urwać, bo nie miałem tego laptopa nigdy w ręku.

majbi napisał:
    Warto dać 500zł bez dysku?

Zależy od stanu. Jest to odpowiednik wspomnianego kilka razy T420, je da się też kupić za 500-600zł, więc to nie wydaje się jakaś bardzo atrakcyjna cena.

majbi napisał:
    Ostatnie dość odważne pytanko:
    AMD A4-5000 vs AMD A6-6310 vs i3/i5 2gen.

Zdecydowanie Intel. Jeszcze do niedawna AMD nie miało żadnego procesora, który miałby sens w laptopie. Teraz przy premierze AM4 coś tam się zmieniło, gdzieś się tam pojawiają jakieś procesory AMD mające sens, ale w rocznikach 2012-2015, bo taki mniej więcej Koleżanka będzie szukać - tylko Intel.
    majbi napisał:
    Na chwilę obecną z HP wybrane mam: 6475b, 8470p, 8570p. Sprawdziłam, mają sata3 i resztę której szukam.

Tych nigdy nie miałem, ale to jeszcze nie były marketowe taniochy, więc może i OK.

majbi napisał:
    Z Lenovo wstępnie upatrzyłam: L420, L430, L520, T410, T430, X220 oraz G505.

Tu jest zupełny mix wszystkiego. Wersje 12, 14 i 15" z serii L (miało być biznesowo, ale wyszło nie do końca), z wersji T (miało być biznesowo, tak też wyszło, solidny sprzęt), z wersji X (małe cienkie i też w miarę porządnie wykonane) oraz w wersji G (market plastik fantastik, musiał trafić przez pomyłkę do zestawienia)

W zestawieniu zabrakło modelu T420 (może miał być, ale na liście jest T410, którego z kolei bym nie brał, to była pierwsza generacja Core, nie ma co w niej liczyć na USB3.0 i SATA 3). Zabrakło 15 calowych serii T, ale to może ze względu na budżet (T520, T530). Również można zobaczyć nowsze serie X, czyli X230, X240.

Można popatrzeć na Dell Latitude E5520, E6520 (II gen, 15"), E5420, E6420 (II gen, 14"), E5530, E6530 (III gen, 15"), E5430, E6430 (III gen, 14"). To były biznesowe serie Della (wygląd mi się mniej podoba niż IBMów z serii T, niektóre rozwiązania mi się też mniej podobają, no ale ja mniej skupiam się na wyglądzie, bardziej na funkcjonalności czy jakości wykonania czy też w końcu na jakiejś tam wygodzie użytkowania).

majbi napisał:
    Koledzy, proszę o opinię

Gdyby nie grafika nVidia to bym takiego laptopa kupił.

majbi napisał:
    Była bym zadowolona? On ma ponoć matrycę 1600x900 ale nie jestem pewna co u sprzedawcy dokładnie oznacza hd+

HD+ to teoretycznie 1600x900: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_ekranu
  • Poziom 38  
    Witam.
    Chipset laptopa obsługuje dwa porty SATA III (6 Gbps). W praktyce ten laptop oparty jest na platformie Compal LA-7901P REV:1.0, gdzie złącza dysku twardego i napędu optycznego działają w standardzie SATA III. Zewnętrzne złącze eSATA zintegrowane z USB działa w standardzie 3 Gbps. Dysk nie powinien być grubszy niż 7 mm (mogą być problemy z montażem dysku o większej grubości).
    Przemyśl wybór laptopa, Elitebooki 8x70p to udane konstrukcje. ;)
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    majbi napisał:
    Dell e5430 nigdy nie wyszedl od producenta z dyskiem ssd

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem - do wyboru był m.in. egzemplarz z dyskiem SSD o pojemności 128 GB (przeczytaj recenzję na Notebookcheck).
    majbi napisał:
    Czy to jest na bank pewne że jesli producent chipsetu zapodal obsluge sata3 to producent laptopa nic nie ukrocil w biosie?

Schemat laptopa wskazuje na to, że porty SATA_0 (HDD) i SATA_1 (ODD) są portami SATA III, w instrukcji brak wzmianek na temat opcji w BIOS-ie związanych z ograniczaniem przepustowości. Poza tym Dell E5430 to raptem pięcioletni sprzęt, więc skoro obsługuje USB 3.0, to obsługa standardu SATA III wprowadzonego w 2009 roku nie powinna być czymś wątpliwym, zwłaszcza w sprzęcie biznesowym (w swoich czasach).
    majbi napisał:
    Della wybrałam z uwagi na cene, bo za HP z 1600x900 chcą od 200 do 300zł więcej. Za te kwote mam mały ssd + dodatkowe 4GBram.

Jeśli ten Dell jest w dobrym stanie, to kryterium cenowe faktycznie przemawia na jego korzyść względem urządzeń ze stajni firmy z Palo Alto. :)
    Pozdrawiam
    PS. Ten Modecom nie ma możliwości określenia języka wprowadzanego tekstu w ustawieniach systemu? ;)
    majbi napisał:
    Powiem szczerze że poszukiwania można śmiało uznać za koszmar. Dlaczego? Bo nie znalazłam niczego co w 100% było by sprawne bądź nie miało by ukrytych wad. Ukryte wady występowały w sprzęcie oferowanym przez sprzedawców prywatnych (olx, gumtree, lento, allegro). Nie będę rozpisywała się bo wszyscy znają słynne: "a to tak miało być? A to to nie działa?" Większość laptopów ma ukryte wady o których ludzie nic nie mówią w chwili sprzedaży.

Muszę mieć więcej szczęścia niż Koleżanka, kupowałem niejeden raz laptopy poleasingowe i oprócz oczywistych wad w postaci jakiejś rysy (ogólnie śladów użytkowania) nie miałem nigdy problemów z takim sprzętem. Aczkolwiek zwykle kupuję od firm handlujących takim sprzętem.

majbi napisał:
    Najczęściej jest to grafika która swoje prawdziwe "ja" pokazuje dopiero w cięższych testach typu 3DBenchmark na obciążeniu. Wtedy pojawiają się szlaczki, paski, linie na ekranie i podobne.

To już wcześniej pisałem, że karty graficzne to jeden z najbardziej awaryjnych komponentów w laptopie i dlatego sugerowałem zakup ze zintegrowanym z procesorem układem graficznym. Te mają zwykle dłuższą żywotność.

majbi napisał:
    Znalazłam też laptopa który że nie dość że miał uszkodzoną grafikę to poskładany był jeszcze z uszkodzonych kości RAM (MemTest zgłosił 17 errors w czasie zaledwie 5 minut testowania), dysk był ucięty z 1000GB do 750GB programem MHDD i w tej uciętej części wszystko w badsectorach. Grafika pod obciążeniem pokazywała jakieś dziwne szlaczki na ekranie.

To widać, że ktoś totalny złom już wypychał. Niestety i takie "oferty" się zdarzają, dlatego przy zakupie warto uważać.

majbi napisał:
    Tego typu sprzęt (HP 8470p) sprzedający próbował opchnąć za 799zł. O jednym czerwonym bad pixelu już nic nie wspominam. Przypadek o którym piszę szedł pełną parą na zasadzie "ja się nie znam" więc na wszystkie wykryte usterki sprzedający robił wielkie oczy :-) :-)
    No i podobnie było z innymi laptopami. Najczęstsza usterka to grafika i dyski. Zaraz po matryce (bad pixele, plamy, duszki, przebarwienia). Usterki takie jak niedziałające wifi, bluetooth, prawie że wypadający wtyk ładowania czy też uszkodzona kamerka lub niedziałające kilka klawiszy to norma.

W zasadzie to się zgadza, ale zwykle te super najtańsze oferty takie są. Dlatego wolę szukać nieco droższych egzemplarzy i bardziej zadbanych. Wolę dołożyć do takiego sprzętu stówę, niż jeździć i oglądać jakiś szmelc.

majbi napisał:
    Po przebojach z "prywaciarzami" uznałam że bezpieczniej będzie kupić sprzęt w jakiejś firmie która handluje używkami. Myliłam się. Myliłam bo nie wiedziałam że OUTLET = brak jakiejkolwiek gwarancji więc bardzo mocno firmy takowe zmyliły mnie cenowo. Potrafią wystawić wiele laptopów w cenach od 499 do nawet 899zł bez jakiejkolwiek gwarancji. Powiedziano mi wprost że to OUTLET i za drzwiami gwarancji już nie ma.

Porządne firmy dają na sprzęt Outletowy gwarancję. W sumie sprzęty, które kupowałem miały po 12 miesięcy gwarancji, niektórzy dawali sześć. Ale zawsze. Firm, które mają nastawienie "bierz i spadaj" unikam, nie warto nawet tracić czasu na sprawdzanie sprzętu w takich.

majbi napisał:
    Zacznę od stanu technicznego. Dosłownie perfekcyjny. Zero najmniejszych skaz. Komputer używany 36 godzin. HDTune pokazał 36h i 18 cykli włączenia dysku. Kupiłam tzw. nieudany prezent. Rodzice zakupili dzieciakowi na komunię laptopa w markecie za 1399zł.

Czyli cała dyskusja wyżej była stratą czasu, bo jednak wygrał marketowy szajs.

majbi napisał:
    Kupili go odpowiednio wcześniej bo wiedzieli że w kwietniu i maju sprzęt podrożeje więc na kwitach z EuroAGD mam napisane że sprzęt jest z marca 2018. Ma trzy lata gwarancji, pudełko, wszystko w oryginale tak jak ze sklepu. Przed zakupem naczytałam się w internecie na temat tego laptopa. Naczytałam się samych złych rzeczy a nawet tego że laptop poprawnie przeglądarki nie obsługuje bo się wiesza, że jest to śmietnik nie wart spojrzenia. Poczytałam o specyfikacji laptopa którym się zainteresowałam i zrozumiałam, AMD. No tak. Od chwili w której mam do czynienia z komputerami ludzi klną na AMD ile wlezie i bardzo często to co piszą w internecie to same bzdury wyssane z palca.
    I tak też było w tym przypadku. Kupiłam. Za prawie że nowego i kompletnego HP 255-G4 zapłaciłam 429zł. Mam gwarancję z EuroAGD na 2,5roku i dodatkowo 14 dni od sprzedawcy z komisu. Procek nie powala. AMD E1

O ile jakość wykonania to jakaś tam odrębna sprawa, to nie dziwię się, że nawet małolat tego nie chciał używać. Procesor AMD E1 to procesor, który nadaje się może do tabletu. Nie oszukujmy się, przeglądarkę to obsłuży, film można na tym obejrzeć, ale tak naprawdę wydajność tego procesora jest znacznie niższa, niż Procesorów z serii Core 2 Duo z ubiegłej dekady. Ot takie średnie T7400 jest 50% szybsze od tego E1... A gdzie tam to porównywać z prawie 300% szybszym I5-2520M choćby :) Samo przewijanie strony internetowej w oknie przeglądarki (co wymusza wyświetlanie kolejnych elementów) powoduje wzrost obciążenia procesora do 100%. Jako osoba, która miała nieprzyjemność pracować od czasu do czasu na konstrukcji wyposażonej w taki czy zbliżony procesor muszę powiedzieć, że wolę nawet zajechanego wizualnie poleasingowca, niż nowy taki twór.

majbi napisał:
    Pierwszą rzeczą jaką wymieniłam był dysk. Wstawiłam Goodram CX300 ze względu na największą ilość IOPS i TLC w dyskach do 140-150zł

Czyli tanio i słabo. TLC raczej uznaje się za wadę, tym bardziej że to niższe wydajnościowo warianty TLC. Pracuje to w parze z odchudzonym kontrolerem, w którym nie zainstalowano żadnej pamięci cache... No i czasem potrafi działąć dość słabo. Marketing to jedno, ale warto było spojrzeć na realną wydajność tego dysku. Niestety w większości testów można go szukać na przemian z kilkoma innymi dyskami gdzieś na dnie stawki. Do tego będzie działał jeszcze słabiej po pewnym zapełnieniu. Teraz to już trochę za późno, ale nawet nie dopłacając można było wybrać lepiej. Oczywiście nawet takie ustrojstwo wciąż będzie lepsze od dowolnego HDD, jeśli ktoś ma małe wymagania. Tym bardziej, że do obsługi przeglądarki i pakietu Office wydajny dysk nie jest priorytetem.

majbi napisał:
    Następnie udałam się do domciu, rozkręciliśmy laptopa wraz z mężem by zerknąć jaka w nim siedzi pamięć. No i znalazłam Samsunga 4GB-DDR3L-1600 w jednej kości więc mąż dokupił w serwisie drugą identyczną.

Nie jestem pewien, czy dołożenie pamięci spowoduje jakąkolwiek odczuwalną zmianę - Ale jeśli się chce kilkanaście okien przeglądarki otwierać, to może się tam kiedyś ta pamięć przydać.

majbi napisał:
    Po otwarciu klapy na spodzie miłą niespodzianka. HP zamontowało w nim dysk HGST, model Z5K500-500 (z datą NOV-17). Zdziwiło mnie to na maksa. HGST w laptopach budżetowych?

Budżetowy dysk 5400RPM w budżetowym laptopie. Co w tym dziwnego?

majbi napisał:
    Jestem przeogromnie zadowolona. Laptop za 429zł, dysk za 125zł + ram za 60zł i wyszedł mi fajny sprzęt do tego,czego od laptopa oczekuję.

No to zeszliśmy z biznesowej konstrukcji o dobrej jakości wykonania z wydajnym procesorem i szybkim dyskiem SSD do sprzętu komunijnego o przeciętnej (ale na szczęście jeszcze nie paskudnej) jakości wykonania, z jednym z wolniejszych modeli SSD. Na szczęście, skoro taka konfiguracja jest wystarczająca, wygląda na to, że potrzeby są jednak mniejsze, niż wynikało to z pierwszego postu. I dobrze. To użytkownik ma być zadowolony. A skoro tak jest, to nie ma co dalej debatować.
  • Poziom 34  
    majbi napisał:
    obalam internetowe mity mówiące o tym iż laptop nie radzi sobie z przeglądarką. Wszystko działa bardzo dobrze. Firefoks otwarty z 20 kartami z YouTube nie powoduje zawieszania się systemu a procesor w tym czasie ma użycia 30%

A ja obalam takie bzdury. Miałem nieprzyjemność używania takiego lub podobnego laptopa i uważam, że otwarcie 20 kart z włączonymi filmami na youtube nie jest możliwe na takim sprzęcie. Jeśli ma problemy przy pracy biurowej to jakim cudem miałby bez zadyszki znieść takie obciążenie?
  • Poziom 38  
    dt1 napisał:
    Muszę mieć więcej szczęścia niż Koleżanka, kupowałem niejeden raz laptopy poleasingowe i oprócz oczywistych wad w postaci jakiejś rysy (ogólnie śladów użytkowania) nie miałem nigdy problemów z takim sprzętem. Aczkolwiek zwykle kupuję od firm handlujących takim sprzętem.

Przez moje ręce przeszło sporo poleasingowych laptopów (głównie HP) - jedyną nagminnie powtarzającą się anomalią były pogięte styki od portu RS-232 (znajduje się obok gniazda zasilania - ktoś na ślepo próbował tam pewnie podłączać zasilacz). Zawsze można trafić na złom - kwestia ceny i sprzedawcy.
    majbi napisał:
    Procek nie powala. AMD E1, ramu było 4GB w jednej kości i dysk HDD 500GB z grafiką niby Radeon R2.

Pomijając że to naprawdę powolny sprzęt, jest to jednorazówka - uszkodzenie hybrydy oznacza wymianę laptopa. Taki "urok" jednoukładowych platform.
    majbi napisał:
    Wstawiłam Goodram CX300 ze względu na największą ilość IOPS i TLC w dyskach do 140-150zł dostępnych wczoraj w X-KOM.

Raczej średni wybór, ale nawet SSD nie przyspieszy tego sprzętu w stopniu umożliwiającym jego normalne użytkowanie. Procesor jest tutaj wąskim gardłem, i nawet SSD z wysokiej półki czy 16 GB RAM tego nie zmieni.
    Jeśli jesteś jednak z tego zadowolona - powodzenia, niech sprzęt długo (i dobrze) służy. ;)
    Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    Sata3. Dopóki nie będziesz na nim uruchamiać rzeczy które wymagają sporej mocy to da radę, chociaż na Twoim miejscu wolałbym HP8570p, za 950zł kupiłem z dyskiem SSD250GB dla znajomego, sam używam della E6230 z i5 3320m, kupionym za 400zł (bez ramu i dysku, łącznie wyszło 600zł).

Tak czy owak cieszymy się że jesteś zadowolona.
  • Poziom 34  
    majbi napisał:
    Firefoks otwarty z 20 kartami z YouTube nie powoduje zawieszania się systemu a procesor w tym czasie ma użycia 30%.

A jednak na screenie widać 98% zużycia procesora. To jak w końcu jest?

Zadowolona czy nie, jak już piszesz to pisz prawdę - bo na chwilę obecną wychodzi na to, że te wszystkie ochy i achy są próbą zamaskowania niezadowolenia z zakupu.