Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka turystyczna 12V z ogniwem peltiera

26 Lip 2018 00:37 444 7
  • Poziom 21  
    Witajcie
    Z racji wyjazdu na wakacje i chęci spożycia chłodnych napojów w drodze zakupiłem małą lodóweczkę na 12V która to pomieści kilka napojów 2L. Zasilana ona jest jak się domyślałem ogniwem Peltiera i mam z nią dwa problemy, jej moc ponoć to 48W lecz po 2 godzinach kiedy była włączona niestety jest w niej co najwyżej "chłodno" a napoje można uznać za lekko chłodne na pewno nie zimne.
    Jak można usprawnić taką lodóweczkę ? Czy dobrze myślę że im więcej ciepła zdołam z niej odprowadzić tym niższa temp. będzie po 2 stronie ?
    Radiator na stronie ciepłej jest większy od strony chłodnej mniejszy. Wentylatory nie są umiejscowione na radiatorze lecz obok niego i mają budowę aby tłoczyły powietrze w bok przez radiator i wylot z drugiej strony obudowy, radiator wygląda dosyć słabo, grube żebra z dużą ilością miejsca pomiędzy nimi. Eksperymentował ktoś z tym ? Czy np. dołożenie drugiego wentylatora na radiatorze poprawi sytuację ? Wydaję mi się że ciepło na pewno było by szybciej odprowadzane czy takie coś nie ma sensu i lepiej pomyśleć o zmianie radiatora na większy ? Oraz co z zimną stroną ? mały radiatorek wystarcza ?
    Oraz mam problem że wtyczka gniazda zapalniczki strasznie mocno się grzeję, po 2 godzinach stopiło mi trójnik w samochodzie.
    Dziwne jest też to że w lodówce jest dosyć gruba warstwa styropianu przez co są zastosowane 2 radiatory zimnej strony, myślę czy też tutaj nie ma strat. Dodaję obrazek na którym mniej, więcej pokazuję przekrój jak to wygląda.Lodówka turystyczna 12V z ogniwem peltiera
  • Poziom 40  
    To raczej chłodziarka niż lodówka.

mtaton napisał:
    Oraz mam problem że wtyczka gniazda zapalniczki strasznie mocno się grzeję, po 2 godzinach stopiło mi trójnik w samochodzie.

Wszystkie tego typu zabawki tak mają. Jedyne sensowne wyjście to dobrze schłodzić zawartość w zwykłej chłodziarce, i dopiero wtedy włożyć do "lodóweczki".
    Wtedy może jakoś temperaturę utrzyma.

mtaton napisał:
    Oraz co z zimną stroną ? mały radiatorek wystarcza ?

Ogniwo Peltiera się grzeje podczas pracy, więc radiator po stronie gorącej musi nie tylko wytracić ciepło ze strony zimnej, ale też ciepło strat w ogniwie. Samo ogniwo ma małą sprawność.
    Dlatego jest większy. Pomysł z dodatkowym wentylatorem po stronie gorącej jest dobry, ale rewelacji nie oczekuj.
  • Poziom 31  
    Po 2 to polerka radiatorów bo fabrycznie te lodowki nie chłodzą, po polerce będzie znacznie lepiej. Wyjątkiem jest lodówka z kauflandu która faktycznie chłodzi ale ona to koszt powyżej 170zl
  • Poziom 21  
    Co do spolerowania radiatorów zrobiłem to wczoraj, po napisaniu posta mojego znalazłem tutaj podobny, spolerowałem od papieru 800wodnego do 2000 i na końcu jeszcze pastą tempo, i wymieniłem pastę, nie mam zrobić pomiaru temp. lecz powietrze ze strony gorącej leciało lekko ciepłe w tej chwili czuć że jest ewidentnie cieplejsze niż wcześniej, wybiorę się dzisiaj do sklepu z częściami PC i wybiorę jakiś wiatrak który by wyciągał ciepło z radiatora prócz tego który je przetłacza. A co z gorącą wtyczką ? Spróbowałem ściągnąć trochę izolacji z miedzianego przewodu i owinąłem nim bezpiecznik bez poprawy, nadal się grzeję.
  • Poziom 31  
    wtyczke wymień na taką bez bezpiecznika, bezpiecznik najlepiej dać w porządnej oprawce, można też przewód wymienić na 2x 1.5mm2
  • Poziom 40  
    mtaton napisał:
    nadal się grzeję.

Kiepskiej jakości wtyk i kiepski rozdzielacz. Najlepiej wymienić przewód na solidny (2x 1,5 - 2,5 mm2) i zaprasować konektory 6,3 mm samochodowe.

Z takimi obudowami, żeby polaryzacji nie pomylić:

http://konektory.pl/product.php?id_product=1583

Oczywiście złącza męskie i żeńskie. Nic się nie będzie grzało.
  • Poziom 21  
    Co do rozdzielacza to fakt, był to najzwyklejszy rozdzielacz lecz przy ładowaniu 3 urządzeń dawał radę, a tutaj lodówka i poległ lecz pewnie przez to że wtyk się tak nagrzał, zadanie na dziś zakup wiatraka, nowej wtyczki zapalniczki i dorzucę bezpiecznik na kabel.
  • Poziom 40  
    mtaton napisał:
    przy ładowaniu 3 urządzeń dawał radę

Prąd pobierany impulsowo przez ładowarki. Ogniwo peltiera po podłączeniu do zasilania w sposób ciągły pobiera 4-5 A.
    A te wszystkie niklowane/ chromowane styki nie bardzo lubią takie ciągłe prądy.