Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać moc pompy ciepła ?

Niewidzące OKO 26 Lip 2018 00:49 222 6
  • #1 26 Lip 2018 00:49
    Niewidzące OKO
    Poziom 10  

Witam

Mam zamiar założyć w moim domu pompę ciepła.
    Próbuję oszacować koszty tej inwestycji.
    Do tej pory zużywam średnio 7 ton ekogroszku i 3 000 kW prądu rocznie.
    Zużycie prądu zawiera też prąd na oświetlenie, pralkę i tym podobne.
    Jaką moc powinna mieć ta pompa, do grzania wszystkiego czyli kaloryfery i woda do mycia się ?

Pozdrawiam.

0 6
  • #2 26 Lip 2018 08:20
    griseg
    Poziom 17  

Zwróć się do firmy instalacyjnej instalującej pompy ciepła. Zrobią ci wszystko. To znaczy jaką moc potrzebujesz w zależności czy to jedyne źródło czy dodatkowe, wycenę itd. To powinni zrobić za darmo. Tak było w moim przypadku. Miałem chyba cztery albo pięć firm z czego jedna tylko chciała pieniądze za wycenę i ja pożegnałem na początku a z pozostałych wybrałem najlepsza ofertę.

Niewidzące OKO napisał:
    Do tej pory zużywam średnio 7 ton ekogroszku i 3 000 kW prądu rocznie.
    Zużycie prądu zawiera też prąd na oświetlenie, pralkę i tym podobne.

To nie sa dane potrzebne. Potrzeba zapotrzebowania na moc przez budynek.
    Niewidzące OKO napisał:
    Jaką moc powinna mieć ta pompa, do grzania wszystkiego czyli kaloryfery i woda do mycia się ?

Pompa ciepła to tylko ogrzewanie i to niskotemperaturowe a więc podłogówka lub odpowiednio duże (więcej żeberek) grzejniki.
    Ja mam powiększone grzejniki i powiem, że nawet daje rade ale w dni mroźne przełącza się na kocioł gazowy.

0
  • #3 26 Lip 2018 09:13
    gaz4
    Poziom 29  

Podane informacje mogą pomóc w oszacowaniu mocy cieplnej ale to nie będzie zbyt dokładne (np. trudno określić dla CWU bo zależy od ilości mieszkańców, wanny/prysznica, czasu kąpieli etc). 7 ton ekogroszku wskazuje na zapotrzebowanie domu na ciepło w okolicy 35 tys kWh rocznie. Na jego bazie można przyjąć max moc cieplną na poziomie 15-20 kW, to zależy od strefy klimatycznej. W przypadku Śląska można ryzykować 15 kW, zwłaszcza jak dom jest w gęstej zabudowie. Ja mieszkam rzut beretem od bieguna zimna, na dodatek na typowym "wygwizdowie" więc bez dodatkowego źródła ciepła (kominek) nie ryzykowałbym mniej niż 20 kW. Zużycie prądu zależy od COP, realistycznie powietrzne mają 2, a gruntowe 4. Oznacza to, że dla wytworzenia 35 tys kWh przy pomocy powietrznej pompy zużyje się ok. 17 tys kWh prądu, a przy pomocy gruntowej do 9 tys kWh.

Nota bene swego czasu liczyłem opłacalność pompy ciepła dla swojego domu i była bardzo, bardzo nieopłacalna. Czas zwrotu w okolicy 100 lat. Zamiast wywalać kasę na PC zainwestowałem w styropian i wełnę mineralną. Zużycie paliwa spadło z ok. 4 ton węgla do 2 m3 drewna + 2 tys kWh prądu w taryfie nocnej co daje roczny koszt ogrzewania na poziomie 1 tys zł. Po tej operacji pompa ciepła stała się jeszcze mniej opłacalna, nawet instalacja PV by w słoneczne dni września/października oraz od lutego wspomagała ogrzewanie bardziej się kalkuluje.

0
  • #4 26 Lip 2018 10:17
    griseg
    Poziom 17  

gaz4 napisał:
    7 ton ekogroszku wskazuje na zapotrzebowanie domu na ciepło w okolicy 35 tys kWh rocznie.

Przecież nie wiemy w czym ten ekogroszek jest spalany, jaka sprawność. Czy była robiona ocena energetyczna budynku? Jakie jest jego zapotrzebowanie na energię przy -20? Pompa ciepła nie nadaje się do CWU. Co z odkażaniem zasobnika temperatura wysoką raz w tygodniu?
    gaz4 napisał:
    Czas zwrotu w okolicy 100 lat.

To bardzo ciekawe co piszesz. Dlatego obliczenia zleca się specjalistom.

0
  • #5 26 Lip 2018 11:58
    Niewidzące OKO
    Poziom 10  

Dom ma 10 lat ja tam mieszkam od 8 lat.
    Piec jest z podajnikiem na ekogroszek, raz w tygodniu schodzę do piwnicy wywalam popiół oraz dosypuje nową porcję ekogroszku.
    Nie mam pojęcia jaką ma sprawność.
    Palę tylko jak temperatury są niskie od listopada do kwietnia włącznie.
    Do cwu mam dodatkowo grzałkę elektryczną ale w zimie to ją wyłączam.

Dlaczego pompa ciepła nie nadaję się do cwu ?

Miałem nadzieję że właśnie ilość spalanego ekogroszku to z średnią z ostatnich paru lat będzie najlepszym wyznacznikiem ile potrzeba mi energii bo tyle właśnie zużywam a nie jakieś teoretyczne wyliczenie ile by to mogło być.

Dolne źródło ciepła to będzie jezioro pół hektara około 5-7 metrów głębokie.

Na parterze mam podłogówkę a na piętrze wielkie kaloryfery.

0
  • #6 26 Lip 2018 12:04
    griseg
    Poziom 17  

Niewidzące OKO napisał:
    Dlaczego pompa ciepła nie nadaję się do cwu ?

Pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym po stronie wtórnej.
    Niewidzące OKO napisał:
    Miałem nadzieję że właśnie ilość spalanego ekogroszku to z średnią z ostatnich paru lat będzie najlepszym wyznacznikiem ile potrzeba mi energii bo tyle właśnie zużywam a nie jakieś teoretyczne wyliczenie ile by to mogło być.

Nie będzie. Nie wiemy jaka kaloryczność ma twój ekogroszek. Jaką sprawność instalacja kotła.
    Zapotrzebowanie domu na energię to z jakiego materiału został wykonany jaka izolacja ścian, dachu itd. Po prostu jakie straty budynku przy temp -20 dla naszej strefy klimatycznej.

http://krzysztoflis.pro/jak-policzyc-zapotrzebowanie-na-moc-do-ogrzewania/

0
  • #7 27 Lip 2018 09:27
    gaz4
    Poziom 29  

Wiele rzeczy nie wiemy ale to nie oznacza, że nie da się oszacować z wystarczajacą dokładnością. Jeżeli ekogroszek był spalany tylko dla potrzeb CO + CWU wyłącznie zimą to powyższe szacunki są całkiem dokładne. COP to nic innego jak odwrócona sprawność czyli im mniejsza różnica temperatur miedzy dolnym i górnym źródłem tym wyższe. Typowo można przyjąć temp. 0 stopni dla pomp powietrznych bo w sezonie grzewczym taka jest średnia. Dla ziemnych przyjmuje się 8 stopni, to średnia roczna temp która "kumuluje sie" w gruncie. Ale jak mamy jezioro to sprawa staje się bardzo atrakcyjna. Latem dysponujemy (względnie) wysokimi temperaturami wiec nawet grzejąc CWU nie obniżamy zbyt mocno COP. Natomiast zimą nawet w zamarzniętym jeziorze przy dnie jest ok. 4 stopni i co ważne są idealne warunki do odbioru tego ciepła. To znacząco obniża koszt budowy PC czyli inwestycja może się opłacać. Im niższa temp. CWU tym wyższe COP czyli lepszy wynik ekonomiczny ale ciągłe trzymanie bojlera na 40 stopni to proszenie się o kłopoty z legionellą. Rozwiązaniem może być załączanie grzałki przynajmniej raz w miesiącu by dogrzać go do >55 stopni, w tej temp. bakterie giną w kilkadziesiąt minut.

Nawiasem mówiąc jeżeli oporowe ogrzewanie elektryczne kosztowałoby mnie ok. 2 tys zł rocznie to ile zaoszczędzę na pompie ciepła? A jaki czas zwrotu będzie miała pompa zastępująca obecny model czyli prąd i kominek pół na pół z kosztem ogrzewania wynoszącym 1 tys zł rocznie? Potrzebuję 4 tys kWh na ogrzewanie więc przy COP=4 na sam prąd w taryfie całodobowej wydałbym ok. 600 zł...

1