Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GE70 2PC APACHE-HGST/SATA600 - 100% zużycia dysku, cokolwiek robię.

IgnacJerema 26 Lip 2018 01:51 258 11
  • #1 26 Lip 2018 01:51
    IgnacJerema
    Poziom 8  

Cześć. Posiadam laptopa GE70 2PC Apache, który osiąga temperatury około 90C (i według jego użytkowników, miewa problemy z dyskami).
    Po zakupie chodził znakomicie, jeszcze do niedawna nie miałem żadnych zastrzeżeń.
    Od dwóch miesięcy, mam koszmarne problemy z moim dyskiem. Cokolwiek chcę zrobić, to zużycie dysku wynosi 100%, a sama akcja trwa około 10 sekund dłużej niż powinna. Nie ważne, czy chcę otworzyć mój komputer, przeglądarkę internetową, kosz czy włączyć muzykę. O komfortowym graniu również można zapomnieć.

Proszę was o pomoc. Jeżeli mógłbym jeszcze korzystać z niego, przez jakiś czas, w miarę normalnie, to byłbym zadowolony.

System operacyjny: Win 10, instalowany jakiś czas temu z instalki Win 10.
    System oraz wszystkie pliki znajdują się właśnie na nim (jedyny dysk w komputerze).
    70% pojemności dysku zajęte(700/1000GB)
    Pobrane najnowsze aktualizacje windowsa oraz wszystkich sterowników.
    Wyłączona automatyczna fragmentacja, indeksowanie plików i masa innych rzeczy, które znalazłem w poradnikach na YT. (w tym chyba wszystkie niepotrzebne usługi, xboxy, programy uruchamiane przy starcie systemu etc)
    Antywirus: Windows Defender

Mam zamiar wymienić go na SSD, bo mam już dosyć użerania się z tym kolegą, ale chcę wiedzieć, czy nadaje się jeszcze do czegoś innego, niż tylko wrzucenia w najgłębsze otchłanie, sprzętowego piekła.

0 11
  • #2 26 Lip 2018 10:15
    safbot1st
    Poziom 43  

IgnacJerema napisał:
    Posiadam laptopa GE70 2PC Apache, który osiąga temperatury około 90C (i według jego użytkowników, miewa problemy z dyskami).

Ale Ty nie masz. Dysk według SMART sprawny.
    Zamieść wykres benchmark z HDtune. Zobaczymy podgląd na te Twoje objawy.

0
  • #3 26 Lip 2018 10:34
    IgnacJerema
    Poziom 8  

HDtune odpaliłem od razu po starcie komputera ("jedyny" działający program).

Za pierwszym razem postanowiłem mu poprzeszkadzać, poprzez włączenie managera zadań, później przeglądarki plików, później jednego zdjęcia. Tak pojawiły się te gigantyczne spadki.

Za drugim razem, nawet komputera nie dotykałem.

0
  • #4 26 Lip 2018 10:55
    safbot1st
    Poziom 43  

Wykres jest "niepoprawny". Masz inny PC, gdzie możesz potwierdzić ten wykres podlaczajac dysk jako nie-systemowy?

0
  • #5 26 Lip 2018 11:00
    IgnacJerema
    Poziom 8  

Niestety nie. Miałbym problem wyciągnąć go z laptopa i nie mam też gdzie indziej go przetestować.

0
  • #7 26 Lip 2018 13:13
    IgnacJerema
    Poziom 8  

To zadanie mnie przerasta. Stworzyłem bootwalnego MHDD na USB (nie mam dvd/cd) za pomocą YUMI.

Ustawiłem w BIOS bootowanie z USB, a system i tak włącza się normalnie, kompletnie mnie olewając.

0
  • #8 26 Lip 2018 16:47
    enhanced
    Poziom 39  

Strata czasu to skanowanie mhdd - win10 na HHD = porażka.

Największym problemem jest ta jedna partycja ... kto to tak zrobił bezsensownie? Wcale bym się nie dziwił że tutaj jest problem.

Reinstall systemu na czysto z poprawnijeszym partycjonowaniem - choć ja bym nad SSD długo nie myślał.

0
  • #9 26 Lip 2018 17:01
    IgnacJerema
    Poziom 8  

Odpowiedź jest prosta - ja. Do teraz nie wiedziałem, że ma to większe znaczenie, niż tylko estetyczne.

0
  • #10 26 Lip 2018 21:52
    safbot1st
    Poziom 43  

Zamieść widok na Process Explorer. Procesy według użycia CPU,
    widok na Monitor Zasobów, zakładka dysk.

Dodano po 1 [minuty]:

IgnacJerema napisał:
    To zadanie mnie przerasta. Stworzyłem bootwalnego MHDD na USB (nie mam dvd/cd) za pomocą YUMI.

Robisz Rufusem FreeDOS. Kopiujesz pliki ode mnie z paczki: ,wpisujesz MHDD, ENTER.

0
  • #11 26 Lip 2018 22:45
    IgnacJerema
    Poziom 8  

Komputer podczas włączania pokazuje czarny ekran z poziomą kreską. Na tym wszystko się kończy. Nie dam rady wejść do biosu czy boot systemu poprzez normalne komendy tj. f11 i delete. Nie ma znaczenia czy pendrive jest podpięty czy nie. No to teraz dopiero utknąłem. GE70 2PC APACHE-HGST/SATA600 - 100% zużycia dysku, cokolwiek robię.

Dodano po 27 [minuty]:

Mój plan wyjścia z tej sytuacji, to zbootowanie pendrive na innym komputerze z iso, od powiedzmy Windowsa. Jeżeli się uruchomi, to prawdopodobnie będę mógł wejść do biosu, co rozwiąże problem. Jeżeli to nie zadziała, to dobiorę się do bebechów i zresetuje bios poprzez wyjęcie baterii.

0
  • #12 26 Lip 2018 22:48
    safbot1st
    Poziom 43  

Wykonaj reset CMOS. Bez dysku startuje?

0