Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór przewodów do rozdzielnicy w domu

26 Lip 2018 18:24 555 21
  • Poziom 7  
    Koledzy przyłącze 4x10 układ sieci TT rozdzielnica w domku jednorodzinnym czy z fra na ogranicznik przepięć i blok rozdzielczy dać także przekrój 10mm? I czy 6 na różnicówki będzie dobra? I jaki przekrój przewodu ochronnego z bednarki do rozdzielnicy?
  • Poziom 42  
    A co na to projekt?
  • Poziom 24  
    zatrważające, pod nickiem technik elektryk a ty pytasz o rzeczy które są podstawami w szkole.
    W instrukcji ogranicznika masz napisane jaki przekrój wg zaleceń producenta dać, przewody ochronne tu masz opisane Link
    Daj schemat z projektu i będziemy sprawdzać.

Ja do klasycznej instalacji w domu łącze z bloku rozdzielczego na poszczególne róźnicówki LgY16mm2
  • Poziom 7  
    kortyleski napisał:
    A co na to projekt?
    w projekcie nie ma wzmianki o przekrojach przewodów

Dodano po 4 [minuty]:

rafi84 napisał:
    zatrważające, pod nickiem technik elektryk a ty pytasz o rzeczy które są podstawami w szkole.
    W instrukcji ogranicznika masz napisane jaki przekrój wg zaleceń producenta dać, przewody ochronne tu masz opisane Link
    Daj schemat z projektu i będziemy sprawdzać.

Ja do klasycznej instalacji w domu łącze z bloku rozdzielczego na poszczególne róźnicówki LgY16mm2
    z tego co pamiętam nie powinno sie zwiększać przekroju skoro na zasileniu jest 10mm to dlaczego z bloku dawać 16?
  • Poziom 42  
    To nie projekt tylko rysunek jakiś . Wstaw skan, pogadamy. Ciekawe jak w tym" projekcie" wygląda ochrona przeciwporazeniowa. Bo jakoś mi się wydaje że jej nie ma. Gdzie kaskada? Gdzie rcd selektywne? Pytasz o przekrój PE. A ile wynosi zmierzone RPE ?
  • Poziom 7  
    kortyleski napisał:
    To nie projekt tylko rysunek jakiś . Wstaw skan, pogadamy. Ciekawe jak w tym" projekcie" wygląda ochrona przeciwporazeniowa. Bo jakoś mi się wydaje że jej nie ma. Gdzie kaskada? Gdzie rcd selektywne? Pytasz o przekrój PE. A ile wynosi zmierzone RPE ?
    co masz na myśli mówiąc, że nie ma ochrony przeciwporażeniowej? A z RCD selektywną jeszcze nie spotkałem się w żadnej rozdzielnicy. A co z ochroną jeśli RCD selektywna także nie zadziała?
  • Poziom 21  
    tobiasz91 napisał:
    z tego co pamiętam nie powinno sie zwiększać przekroju skoro na zasileniu jest 10mm to dlaczego z bloku dawać 16?

Dlaczego nie? Im większy przekrój, tym więskza obciążalność prądowa samego przewodu, a tym samym mniejsza ilość wydzielanego ciepła.

tobiasz91 napisał:
    A z RCD selektywną jeszcze nie spotkałem się w żadnej rozdzielnicy.

Dlatego instalacjami zajmuje się elektryk! Ciężko będzie Ci spełnić warunek SWZ bez kaskady przy układzie sieci TT.
  • Pomocny post
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    tobiasz91 napisał:

Z tego co pamiętasz, to nie powinno się zmniejszać przekroju przewodu dla linii zabezpieczonej jednym bezpiecznikiem.
    tobiasz91 napisał:
    czy z fra na ogranicznik przepięć i blok rozdzielczy dać także przekrój 10mm?

Tak.
    tobiasz91 napisał:
    I czy 6 na różnicówki będzie dobra?

Czym zabezpieczone?
    Masz "obszyć rozdzielnice" dokładnie tak jak ujmuje to projekt.
    Jeżeli na schemacie nie ma wzmianki o tym, to przyjmujesz przekrój taki, jaki jest przekrój żył zasilających, czyli 10mm2.

kSmuk napisał:
    Ciężko będzie Ci spełnić warunek SWZ bez kaskady przy układzie sieci TT.

Nieprawda. Jedna różnicówka już stanowi zabezpieczenie potrzebne do SWZ w układzie sieci TT. Dobrą praktyką jest natomiast stosowanie tzw. "kaskady".

Proszę o uzupełnienie tematu o wymagane dane:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3419770.html
    Cytat:

1. Przedstawiając problem zadbaj o przesłanie wszystkich dostępnych informacji.

Są to informacje takie jak:
    a) Układ sieciowy (dostępny w umowie przyłączeniowej - warunki techniczne przyłączenia) - dostępne: TT, TN, IT;
    b) Wartość i typ zabezpieczeń (na przykład: bezpiecznik topikowy gG 16A, wyłącznik nadprądowy B10A);
    c) Rodzaj przewodów zasilających i ilość żył (na przykład: aluminiowe / miedziane, przewody trzyżyłowe / dwużyłowe).
    d) Dokumentacja techniczna (na przykład: projekt instalacji, schematy, DTR-ki, i inne).
  • Poziom 7  
    kSmuk napisał:
    tobiasz91 napisał:

Dlaczego nie? Im większy przekrój, tym więskza obciążalność prądowa samego przewodu, a tym samym mniejsza ilość wydzielanego ciepła.

tobiasz91 napisał:
    A z RCD selektywną jeszcze nie spotkałem się w żadnej rozdzielnicy.

Dlatego instalacjami zajmuje się elektryk! Ciężko będzie Ci spełnić warunek SWZ bez kaskady przy układzie sieci TT.
    Jestem elektrykiem ale nie zajmuję się na codzień rozdzielnicami dlatego pytam. A rozdzielnicę robię u siebie w domu i pytałem już kilku elektryków którzy pracują na codzień przy rozdzielnicach i żaden nie montował kaskadowo różnicówki selektywnej w układzie sieci TT wiem że teoretycznie powinno się to robić ale co jeżeli ona też nie zadziała? Wtedy trzebaby to powielać w nieskonczoność. Więc myślę że dobre uziemienie przyspawane do zbrojenia w fundamencie wystarczy a pomiar jego będę robił na dniach więc postaram się podać wynik.
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    tobiasz91 napisał:
    ale co jeżeli ona też nie zadziała?

Modlić się.
    Natomiast niezadziałanie jednej różnicówki jest możliwe i bardzo prawdopodobne.
    Niezadziałanie dwóch w kaskadzie jest mało prawdopodobne. To bardzo dobra praktyka.

tobiasz91 napisał:
    Więc myślę że dobre uziemienie przyspawane do zbrojenia w fundamencie wystarczy a pomiar jego będę robił na dniach więc postaram się podać wynik.

Układ sieci TT nie został podany w warunkach przyłączeniowych z przypadku. Wynika z tego, że teren nie pozwala na uzyskanie niskich wartości rezystancji przejścia (uziemienia) i Twoje założenie ma dużą szansę na niepowodzenie.
  • Poziom 7  
    kozi966 napisał:
    tobiasz91 napisał:

Z tego co pamiętasz, to nie powinno się zmniejszać przekroju przewodu dla linii zabezpieczonej jednym bezpiecznikiem.
    tobiasz91 napisał:
    czy z fra na ogranicznik przepięć i blok rozdzielczy dać także przekrój 10mm?

Tak.
    tobiasz91 napisał:
    I czy 6 na różnicówki będzie dobra?

Czym zabezpieczone?
    Masz "obszyć rozdzielnice" dokładnie tak jak ujmuje to projekt.
    Jeżeli na schemacie nie ma wzmianki o tym, to przyjmujesz przekrój taki, jaki jest przekrój żył zasilających, czyli 10mm2.

kSmuk napisał:
    Ciężko będzie Ci spełnić warunek SWZ bez kaskady przy układzie sieci TT.

Nieprawda. Jedna różnicówka już stanowi zabezpieczenie potrzebne do SWZ w układzie sieci TT. Dobrą praktyką jest natomiast stosowanie tzw. "kaskady".

Proszę o uzupełnienie tematu o wymagane dane:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3419770.html
    Cytat:

1. Przedstawiając problem zadbaj o przesłanie wszystkich dostępnych informacji.

Są to informacje takie jak:
    a) Układ sieciowy (dostępny w umowie przyłączeniowej - warunki techniczne przyłączenia) - dostępne: TT, TN, IT;
    b) Wartość i typ zabezpieczeń (na przykład: bezpiecznik topikowy gG 16A, wyłącznik nadprądowy B10A);
    c) Rodzaj przewodów zasilających i ilość żył (na przykład: aluminiowe / miedziane, przewody trzyżyłowe / dwużyłowe).
    d) Dokumentacja techniczna (na przykład: projekt instalacji, schematy, DTR-ki, i inne).

Dzięki za konkretną odpowiedź. Z tym ZWIĘKSZANIEM oczywiście masz rację :) co innego myślałem a co innego napisałem.

kozi966 napisał:
    tobiasz91 napisał:
    ale co jeżeli ona też nie zadziała?

Modlić się.
    Natomiast niezadziałanie jednej różnicówki jest możliwe i bardzo prawdopodobne.
    Niezadziałanie dwóch w kaskadzie jest mało prawdopodobne. To bardzo dobra praktyka.

tobiasz91 napisał:
    Więc myślę że dobre uziemienie przyspawane do zbrojenia w fundamencie wystarczy a pomiar jego będę robił na dniach więc postaram się podać wynik.

Układ sieci TT nie został podany w warunkach przyłączeniowych z przypadku. Wynika z tego, że teren nie pozwala na uzyskanie niskich wartości rezystancji przejścia (uziemienia) i Twoje założenie ma dużą szansę na niepowodzenie.
    Na wszelki wypadek wyprowadziłem jeszce bednarkę poza budynek więc w razie co zrobię dodatkowo otok wokół domu.
  • Poziom 7  
    mawerix123 napisał:
    tobiasz91 napisał:
    Na wszelki wypadek wyprowadziłem jeszce bednarkę poza budynek więc w razie co zrobię dodatkowo otok wokół domu

I połączysz otok z fundamentem przyśpieszając jej korozję.
    Nie. W razie jakby kiedyś skorodowała bednarka w fundamencie bądź cokolwiek się z nią stało co by pogorszyło parametry uziemienia zrobię otok wokół budynku.
  • Poziom 42  
    Ekwipotencjalizacja w TT to urojenia. Ty masz mieć ochronę. Zejdź z uziomem poniżej 100 omów i montuj kaskadę. Będziesz miał ochronę. Prawdopodobieństwo awarii dwóch RCD na raz jest mniejsze niż wygrana w totka. Zakładam testowanie co miesiąc. Tylko nikt tego nie robi bo się sprzęt resetuje.
  • Poziom 26  
    100 ,200, a nawet powyżej 800 ohmów Re powinno Cię ochronić przed dotykiem bezpośrednim, ale jak Kolega pisał żeby zrobić uziemienie " poniżej " 100 ohmów to co z ochroną przeciwprzepięciową ? Widzę , że łatwiej założyć WRP nawet z kosmiczną wartością Re niż wykonać poprawnie uziom. Gratuluję.
    plum1978 napisał:
    100 ,200, a nawet powyżej 800 ohmów Re powinno Cię ochronić przed dotykiem bezpośrednim

Na pewno ochrony przed dotykiem bezpośrednim?

plum1978 napisał:
    że łatwiej założyć WRP nawet z kosmiczną wartością Re niż wykonać poprawnie uziom.

Przy rezystywności gruntu rzędu 1000-1500 omometrów proszę o wykonanie sensownego uziomu. Nie da się takiego wykonać, który pozwoliłby na SWZ z wykorzystaniem wyłączników nadprądowych. A jak się da "coś wykonać", to brak jest gwarancji na ich działanie.

Stąd nawet norma 60364-4-41 przewiduje jako podstawowe aparaty do ochrony przez SWZ w układzie TT różnicówki.
  • Poziom 7  
    kozi966 napisał:
    plum1978 napisał:
    100 ,200, a nawet powyżej 800 ohmów Re powinno Cię ochronić przed dotykiem bezpośrednim

Na pewno ochrony przed dotykiem bezpośrednim?

plum1978 napisał:
    że łatwiej założyć WRP nawet z kosmiczną wartością Re niż wykonać poprawnie uziom.

Przy rezystywności gruntu rzędu 1000-1500 omometrów proszę o wykonanie sensownego uziomu. Nie da się takiego wykonać, który pozwoliłby na SWZ z wykorzystaniem wyłączników. nadprądowych. A jak się da "coś wykonać", to brak jest gwarancji na ich działanie.

Stąd nawet norma 60364-4-41 przewiduje jako podstawowe aparaty do ochrony przez SWZ w układzie TT różnicówki.
    Dokładnie
  • Poziom 26  
    Odbiegamy od tematu. Ja doskonale wiem , że w TT ochrona jest realizowana przez RCD - to oczywiste. Ja pytam jak zrealizujecie ochronę przepięciową przy " kosmicznych wartościach Re " ?
    Kiedyś miałem okazję budować stację SN/nn w gruncie piaszczystym , czyli rezystywność gruntu w granicach 500-2000 omometrów i wartość uziemienia projektowana była 1,5 ohma , niestety nie udało mi się takiej uzyskać - zrobiliśmy 2,2 ohma obliczeniowe. Ale nie używałem wymówki - tu jest piach , tu się nie da lub mi się nie chcę....
    plum1978 napisał:
    Odbiegamy od tematu.

Wcale nie odbiegamy, była mowa o ochronie przeciwporażeniowej, do której kolega dokleił sobie ochronę przeciwprzepięciową.
    Ochrona przeciwprzepięciowa w temacie wysoko-rezystywnych gruntów wykracza poza aspekty tego działu.
    Autor powinien zapewnić możliwie jak najniższą rezystancję przejścia. Kwestie techniczne powinien przewidywać projekt.
  • Poziom 7  
    kozi966 napisał:
    plum1978 napisał:
    Odbiegamy od tematu.

Wcale nie odbiegamy, była mowa o ochronie przeciwporażeniowej, do której kolega dokleił sobie ochronę przeciwprzepięciową.
    Ochrona przeciwprzepięciowa w temacie wysoko-rezystywnych gruntów wykracza poza aspekty tego działu.
    Autor powinien zapewnić możliwie jak najniższą rezystancję przejścia. Kwestie techniczne powinien przewidywać projekt.
    Według warunków: ,, Jako środek dodatkowej ochrony od porażeń stosować szybkie samoczynne wyłączenie zasilania w ikladzie sieci rozdzielczej TT. W rozdzielnicy TR w budynku mieszkalnym dokonać uziemienia zacisku PE. Rezystancja uziemienia powinna być mnirjsza od 10 ohm.
    Samoczynne wyłączenie zasilania realizowane będzie za pomocą wyłączników nadmiarowo pradowych typu B. Uzupełnieniem ochrony przeciwporażeniowej będzie wyłącznik przeciwporazeniowy różnicowo-prądowy 30mA."" A grunt nie jest piaskowy tylko mokry gliniasty. I według projektu uziemienie tablicy ma być wykonane przewodem DY 10mm.
  • Poziom 42  
    To projekt do dupy . Przy 10 omów Pe popłynie prąd 23A. Wiesz w jakim czasie wyłączy B16?
    Teoretycznie 0.01s . Ale dojdzie IPZ i wyjdzie zupełnie inny wynik.

Dodano po 4 [minuty]:

Dodam, 23A zapięte na sztywno dla B16 odłączy prąd. Ale w sytuacji gdy popłynie 17A odłączenie będzie trwało wieki... a 17A x 10 om =170V na obudowie urządzenia. Jakieś wnioski?