Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrotik wAP LTE kit - agregacja

gkmaster 27 Lip 2018 08:57 255 4
  • #1 27 Lip 2018 08:57
    gkmaster
    Poziom 17  

Witam

Zakupiłem zestaw mikrotik wAP LTE kit Link wAP LTE kit czyli mam w jednej obudowie modem na miniPCI oraz AP na 2,4Ghz. Do tego zestawu dołożyłem zestaw anten w układzie MIMO (Antena Tajfun II 23dBi) i mikrotik wyciąga mi ok 30-38Mbit/s - przy tym samym układzie anten podłączam router Huawei B618 i mam 10-12Mbit więcej. Czym może być spowodowana taka duża różnica w transferze.
    Oba routera pokazują podobne parametry łącza.
    Huawei B618 generalnie ma przyzwoitego AP wbudowanego i właściwie mógł bym go zostawić ale ma fatalnego VPN-a - przy połączeniu Punk-Punkt z Draytek komunikacja VPN działa tylko w jedną stronę - czyli z domu do biura - z biura do domu już nie mam komunikacji bo prawdopodobnie huawei nie przepuszcza rutingu i efekt jest taki, że siedząc w biurze nie mam dostępu do domowego NAS-a. Chciałem to zmienić stawiając mikrotika - dodatkowo w mikrotiku mogę dołożyć AP zewnętrznego i uruchomić sobie CapsMan-a i mieć jedną wspólną sieć wifi bez względu na to, czy jestem w domu czy przed domem.

0 4
  • #2 27 Lip 2018 10:28
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Mikrotik ma modem LTE 4 kat bez agregacji pasm LTE, B618 agreguje 2 pasma LTE, działa w MMO4x4 i QAM256. Większe prędkości wynikają z agregacji pasm LTE. Do zarządzania pasmami na nim służy HManager.

0
  • #3 27 Lip 2018 11:20
    gkmaster
    Poziom 17  

ale aż taka duża różnica była by w transmisji?
    może mikrotik ma jakiś moduł LTE który posiada agregację?. Jak się w google szuka moduł mikrotik lte to w większości dostawców pokazuje się ten sam - czyli ten który jest w moim routerze.

0
  • #5 27 Lip 2018 15:35
    gkmaster
    Poziom 17  

Przyznam, że ceny dość wysokie - zastanawiam się czy w środku tego Huawei B618 nie ma takiej karty - ale mam go na gwarancji i nie bardzo chcę rozkręcać.

0