Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem liniowym dzięki czujnikowi natężenia światła

27 Lip 2018 22:43 381 15
 • Poziom 3  
  Posiadam czujnik natezenia swiatla i chcę podlaczyc go do jakiegos sterownika ktory będzie włączać silnik liniowy.
  Dane czujnika:
  NO. Parameter Value
  1 Name single axis light source tracking board
  2 Size 35*16*1.2mm
  3 Voltage DC 5-5.5V
  4 Current <1.5A
  5 Interface power +/-, motor M


  Nie mam pojecia co zastosować żeby silnik przestawiał panel solarny w kierunku najwiekszego natężenia światła. Poszukuje jakis gotowy sterownik ktory mozna bez problemu kupić. Prosze o podpowiedź jak mozna to prosto wykonać.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 33  
  Takie rzeczy rozwiązuje się metodą zegarową a nie namiarem na max. natężenie światła. Przerost formy nad treścią. Ale skoro już tak koniecznie chcesz to można zmontować coś na arduino. 2 sensory natężenia światła skierowane rozbieżnie, pomiar różnicowy. Jednak skoro chcesz maksymalnie wyzyskać światło, to jeszcze trzeba w drugiej płaszczyźnie....

  http://poulek-solar.czech-trade.pl/pozycjoner-solarny
 • Poziom 3  
  Wiem ze druga os tez musi byc podłączona aby to mialo sens. Chodzi mi do jakiego sterownika podłączyć ten czujnik żeby silnik dzialal w obie strony.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 3  
  Jak kolega wyzej powiedzial musi być arduino i zastosuj zmiane polaryzacji silniczek kreci sie w dwie strony w zależności od tego czy "+,, podłaczysz do prawej czy do leje nóżki silniczka a minus do drugiej

  Dodano po 2 [minuty]:

  Znaczy zależy czy ten silnik liniowy jest indukcyjny dwustronny czy jednostronny

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jak dwustronny to tak jak wczesniej powiedzialem użyj zmiany polaryzacji w zależności od tego na ktorej diodzie jest wiecej swiatła
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Elementem wykonawczym sterowania silnikiem musi być mostek H (jeśli to jest silnik DC), albo sterownik silnika krokowego (jeśli to jest taki silnik) pasujący do silnika.

  Jeśli to jest mostek H, to da się zrobić układ analogowy, który będzie nim sterował; sterowanie silnikiem krokowym raczej trudno zrobić bez czegoś z mikroprocesorem.

  Jeśli uP, to moduł z STM32 będzie i porównywalny cenowo, i może łatwiejszy do programowania od Arduino - przynajmniej tak było parę miesięcy temu. Moduły z STM32F103C8T6 i pinami do wlutowania są w cenach od około 14zł. Nie wiem, jak z programowaniem STM8 - moduł z STM8S103F3P6 to tylko 8zł (+dostawa). Na moduły Arduino znalazłem jedną ofertę za 12zł (Arduino pro mini), inne od 14.
 • Poziom 33  
  W razie czego służę osobiście opracowanym i przetestowanym schematem mostka dla silnika prądu stałego. Zasilany jest z jednego źródła i daje możliwość prawo - lewo. Co do oprogramowania arduino to jedynie rzuciłem pomysł :D
 • Poziom 3  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, nie ukrywam że jest to dla mnie czarna magia. Może ktoś zrobi coś takiego za odpowiednią opłatą?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Sterowanie silnikiem liniowym dzięki czujnikowi natężenia światła

  Jest to taki silnik
 • Specjalista elektronik
  Nie wszystko jest czytelne, a ty nie podałeś nawet typu silnika (już nie mówiąc o linku do noty katalogowej); wygląda na to, że silnik ma przewód dwużyłowy - wygląda na zwykły silnik DC, może z przekładnią, która zamienia ruch obrotowy na liniowy; napisy na zdjęciu są mało czytelne, mam wrażenie, że jest tam 12V, 10mm/s, 750N - to by oznaczało moc mechaniczną 7.5W; ty pisałeś o napięciu 5V i prądzie 1.5A, co wyraźnie różni się od napisów widocznych na zdjęciu; w sumie, informacje są niepewne i fragmentaryczne.

  W roli mostka H do takiego silnika można użyć np. TDA2004, albo dwóch TDA2003. Problemem może być zbyt szybki ruch (o ile prawidłowo odczytałem szybkość) - wygląda na to, że przesunięcie o cały zakres zajmie 5 sekund, a potrzeba z 10 tysięcy razy więcej - ciężko będzie cokolwiek precyzyjnie nastawić tym silnikiem.
 • Poziom 33  
  Ja bym proponował moją pierwotną koncepcję nakierowania na domyślne słońce na podstawie czasu i pory roku a nie rzeczywistego położenia. Zaoszczędzi się na automatyce i system będzie o wiele stabilniejszy.

  Jeśli wziąć pod uwagę letnią porę roku to słońce wschodzi i zachodzi na północy. Może być to spore wyzwanie dla automatyki. Natomiast nastawa zegarowa spokojnie obróci sobie cały zestaw z powrotem z północnego zachodu na północny wschód.
 • Poziom 3  
  5V ma czujnik natężenia światła na wejsciu i wyjsciu. Chodzi o to żeby podłączyć ten czujnik pod cos co bedzie sterowalo tym silnikiem DC i zmienialo jego obroty w prawo i w lewo.

  Podlaczajac do czujnika silniczek na 5V kreci sie on w prawo lub w lewo. Czujnik zamienia bieguny na wyjsciu w zaleznosci z ktorej strony jest mocniejsze światło.
  Teraz chce te wyjscia z czujnika podlaczyc pod cos zeby sterowalo silnikiem DC który jest zasilany na 12V
 • Poziom 33  
  No to chyba nie ma prostszej rzeczy. Podajesz wyjście na 2 przekaźniki z cewkami na 5V. Każda cewka przekaźnika zasilana przez diodę. Jeden reaguje na + drugi na -. Styki robocze połączone tak by jeden z przekaźników był odpowiedzialny za lewo drugi za prawo. Prosta elektryka.

  Osobną sprawą jest, że taki układ się pogubi i moim zdaniem nie poradzi sobie z całodobowym nakierowaniem.
 • Poziom 3  
  Sterowanie silnikiem liniowym dzięki czujnikowi natężenia światła

  Posiadam taki dwu kanałowy zasilany 5V, nie mam pojęcia jak to podłączyć, Chodzi o te oznaczenia IN1 oraz IN2. Wystarczy podłączyć wyjście + i - do tych styków IN ? i na zworkach uistawić Low i High?
 • Poziom 3  
  Pod IN1 i IN2 podlaczyc trzeba + i - wychodzacy od czujnika światła?
 • Specjalista elektronik
  Trzeba poczytać opisy jednego i drugiego, albo pomierzyć, jak to działa - fotki niewiele pokazują.

  Wejścia cyfrowe oznaczone IN1/IN1 prawdopodobnie są wejściami transoptorów - może, jeśli podłączysz któreś z nich np. +5V (pewnie względem DC-), to odpowiedni przekaźnik się załączy. Ale może należy używać innego napięcia. Może trzeba stosować opornik ograniczający prąd. Transoptory tam chyba są - te białe (ale oznaczenie nie jest czytelne na zdjęciu). Podając zbyt duży prąd można uszkodzić transoptor (sprawdź jego notę katalogową, jeśli nie masz opisu modułu, który podaje dopuszczalne napięcie/prąd).

  Ale będziesz miał inne problemy: (1) uzyskanie sygnału, który będzie pokazywał, kiedy w którą stronę trzeba ruszyć; (2) wykonanie niewielkiego ruchu - tylko takiego, jaki jest potrzebny, a nie np. ze 100 razy większego.