Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Koszty ogrzewania - węgiel, gaz, prąd, drewno

gaz4 12 Feb 2022 08:23 72060 1666
Optex
    zlotaronczka
    Level 20  
    strucel wrote:
    Pompy to pikuś do tych milionów samochodów elektrycznych którymi chce nas uszczęśliwić UE

To prawda - będzie potrzebne mnóstwo prądu. Wyobrażam sobie jednak, dosyć łatwe do zastosowania stawki cenowe za pobraną energię zależne od aktualnego nasłonecznienia czy też siły wiatru. Co stoi na przeszkodzie by np. we Włoszech stacja benzynowa była raczej farmą wiatrowo-fotowoltaiczną? A co stoi na przeszkodzie by na górniczych hałdach od strony południowe montować panele a u góry wiatraczek?

ps. UE mówisz..... a p. Premier Morawiecki ileż to naprodukować chciał, ileż tych zer miało być? .... " Mateusza Izera jak zemsta Honeckera " -
  • Optex
    vodiczka
    Level 43  
    zlotaronczka wrote:
    Co stoi na przeszkodzie by np. we Włoszech stacja benzynowa była raczej farmą wiatrowo-fotowoltaiczną?
    Z technicznego punktu widzenia nic. Z logistycznego wiele czynników.
    strucel
    Level 33  
    zlotaronczka wrote:

To prawda - będzie potrzebne mnóstwo prądu. Wyobrażam sobie jednak, dosyć łatwe do zastosowania stawki cenowe za pobraną energię zależne od aktualnego nasłonecznienia czy też siły wiatru.

No i jak to rozwiąże problem? Prądu będzie więcej potrzebne zimą a wówczas i słońca i wiatru w naszej lokalizacji dużo mniej. W dodatku dochodzą dodatkowe problemy np obladzanie łopat wiatraków.Rozumiem że byłbyś zadowolony gdyby było cię stać aby raz w miesiącu zimą naładować auto elektryczne?
    zlotaronczka
    Level 20  
    strucel wrote:
    Prądu będzie więcej potrzebne zimą a wówczas i słońca i wiatru w naszej lokalizacji dużo mniej

Oczywistą oczywistością jest, że odniosłem się do nieszczęścia jakie chce nam uczynić UE poprzez zmuszanie do " tankowania " 60% prądu miast węglowodoru, którego dzięki panu Łob... ( czy jakoś tak ) mamy po same pachy.
    W zimie ilość weekendowych kierowców spada wprost proporcjonalnie do spadku ilości słonecznych dni - oczywiście w sporym przybliżeniu. :wink:

Dodano po 10 [minuty]:

vodiczka wrote:
    zlotaronczka wrote:
    Co stoi na przeszkodzie by np. we Włoszech stacja benzynowa była raczej farmą wiatrowo-fotowoltaiczną?
    Z technicznego punktu widzenia nic. Z logistycznego wiele czynników.

Taak, rąbek spódniczki. Są już przecież samochody elektryczne których akumulatory można ładować z przysłowiowego gniazdka.
    Ciekawym byłby z ekonomicznego punktu widzenia odwracanie tego procesu w nocy. :idea: :?:
    berthold61
    Level 26  
    Ja będę wiedział niedługo czy monoblok haier będzie lepszy niż ekogroszek , teraz spalam ekogroszku za ok 300zł/miesiąc grzejąc 160m2 i na dniach zakładam haiera w sumie on już stoi tylko rurki przepiąć , niezmiernie ciekaw jestem ile będzie drożej .
    zlotaronczka
    Level 20  
    berthold61 wrote:
    Ja będę wiedział niedługo czy monoblok haier będzie lepszy niż ekogroszek

Instalacja pewnie grzejnikowa? Ciepłą wodę też planujesz z pompy?
    Aa.. wybacz nachalność.
    vodiczka
    Level 43  
    zlotaronczka wrote:
    Taak, rąbek spódniczki
    Nie rąbek a porządny "power bank" aby stacja mogła obsłużyć klientów w bezwietrzny wieczór i w nocy, zamiast wywieszać kartkę "nieczynna z powodu braku paliwa" :cry:
    Powiedzmy, że "zatankowanie" jednego elektryka wymaga przeciętnie 40 kWh a o tej porze zechce tankować nie więcej niż 100 samochodów. Power bank powinien mieć pojemność 4 MWh.
    zlotaronczka
    Level 20  
    vodiczka wrote:
    Nie rąbek a porządny "power bank" aby stacja mogła obsłużyć klientów w bezwietrzny wieczór i w nocy, zamiast wywieszać kartkę "nieczynna

Proszę wybaczyć, pisałem wcześniej o różnicy ceny za porcję energii która zależałaby od nasłonecznienia/siły wiatru. W nocy energia była by droższa , np. ta 60% z Turowa.

Dodano po 2 [minuty]:

ps a coś w kwestii ładowania samochodu z gniazdka??
  • Optex
    vodiczka
    Level 43  
    zlotaronczka wrote:
    Proszę wybaczyć, pisałem wcześniej o różnicy ceny za porcję energii która zależałaby od nasłonecznienia/siły wiatru. W nocy energia była by droższa, np. ta 60% z Turowa.
    Odniosłem się do twojego wpisu o stacji benzynowej we Włoszech (post#1261)
    zlotaronczka wrote:
    ps a coś w kwestii ładowania samochodu z gniazdka??
    Co chcesz usłyszeć? Rozwiń pytanie.
    Z sieci ładujesz nocą w tańszej taryfie lub gdy masz panele on-gride odbierasz nadwyżki energii której nie zużyłeś za dnia
    i przekazałeś do sieci.
    Gniazdko wystarczające do podłączenia czajnika elektrycznego wystarczy również do ładowania auta nocą o ile dobowe zużycie energii w aucie nie przekracza 20kWh.
    zlotaronczka
    Level 20  
    vodiczka wrote:
    Co chcesz usłyszeć? Rozwiń pytanie

Wspomniane powyżej 40 kWh to porcja energii jaką może zaoferować instalacja PV 8kWh w optymalnych warunkach w ciągu jednego słonecznego dnia.
    Moje gospodarstwo domowe zużywa 4-6 kWh na dobę ( chyba pralka ma decydujący głos ) czyli przy użyciu samochodu jako "power banka" powinno wystarczyć na tydzień? A jak coś zostanie energii to może i trasa do kościółka będzie za free.
    berthold61
    Level 26  
    zlotaronczka wrote:
    berthold61 wrote:
    Ja będę wiedział niedługo czy monoblok haier będzie lepszy niż ekogroszek

Instalacja pewnie grzejnikowa? Ciepłą wodę też planujesz z pompy?
    Aa.. wybacz nachalność.

Nie na grzejnikach na szczęście tylko podłogówka , woda też będzie grzana z pompy bo nie za bardzo jest czym innym grzać , cały czas robił to ekogroszek ale to też co by nie robić to 3=3,5kg/doba szło latem .
    zlotaronczka
    Level 20  
    @berthold61
    Zrób notatki obecnego zużycia dobowego prądu.
    Jestem bardzo ciekaw efektów ekonomicznych.
    Pozdrawiam
    DiZMar
    Level 43  
    Otrzymałem fakturę za gaz 03.12.2021 - 02.02.2022. Po skorygowaniu zużycia do jednakowego (w tym sezonie o ok. 8,5 % było wyższe w porównaniu z poprzednim) rachunek jest o 48% wyższy w porównaniu z taką samą ilością zużytego gazu w ubiegłym sezonie w tym samym okresie. W przeliczeniu na węgiel chyba wyszło podobnie jak w roku ubiegłym. Koszt ogrzewania (łącznie c.w.u i kuchnią) przez te 2 miesiące (grudzień i styczeń) był równy ok. 1,5 tony węgla. Zima w ubiegłym sezonie w tych miesiącach była podobna (trochę łagodniejsza, jak wyszło z licznika gazowego o prawie 8%).
    Janusz_kk
    Level 34  
    Strasznie pokrętnie to napisałeś, ja napisze prosto, w zeszłym roku gaz w styczniu mnie kosztował 1,84zł/m3 dla 500m3 a w tym roku przy zużyciu 770m3 zapłaciłem 2,37zł/m3, czyli więcej o prawie 29%.

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście piszę o największych rachunkach bo przy mniejszej ilości gazu cena robi się znacznie wyższa za m3 (liczę całość rachunku do m3)

Dodano po 1 [minuty]:

Np średnią za cały poprzedni sezon miałem 1,98a w tym sezonie wychodzi mi jak na razie 2,40, a będzie więcej :(
    DiZMar
    Level 43  
    To prościej. Grudzień 2020 + styczeń 2021 średnia cena 1 m³ wraz z kosztami miesięcznymi wyniosła brutto 1,696 zł. Za grudzień 2021 + styczeń 2022 wyniosła brutto 2,446 zł czyli podwyżka wyniosła 44,22%. Gdzieś wcześniej wyszło mi trochę inaczej. Należy pamiętać, że w całym ubiegłym roku VAT obowiązywał 23%, w styczniu 2022 to już 8% a od lutego 2022 wynosi 0%.
    strucel
    Level 33  
    zlotaronczka wrote:
    vodiczka wrote:
    Co chcesz usłyszeć? Rozwiń pytanie

Wspomniane powyżej 40 kWh to porcja energii jaką może zaoferować instalacja PV 8kWh w optymalnych warunkach w ciągu jednego słonecznego dnia.
    Moje gospodarstwo domowe zużywa 4-6 kWh na dobę ( chyba pralka ma decydujący głos ) czyli przy użyciu samochodu jako "power banka" powinno wystarczyć na tydzień? A jak coś zostanie energii to może i trasa do kościółka będzie za free.

To sa moje uzyski z fotowoltalki za tegoroczny luty, było pochmurno i deszczowo dopiero dwa ostatnie dni lepiej, nie wiem czy elektrykiem za 200tys dużo byś sobie pojeżdził.
    Ale jak masz takie małe zużycie na dobę to chyba dużo rozsądniej kupić
    dedykowany do fotowoltaiki magazyn energii za ok 25tys 10kW .
    vodiczka
    Level 43  
    zlotaronczka wrote:
    Moje gospodarstwo domowe zużywa 4-6 kWh na dobę ( chyba pralka ma decydujący głos ) czyli przy użyciu samochodu jako "power banka" powinno wystarczyć na tydzień?
    Wystarczy ale w ten sposób uziemniasz samochód bo nie może jednocześnie być power bankiem i pojazdem w ruchu.
    Jeżeli silne zachmurzenie utrzyma się przez tydzień to do kościoła nie pojedziesz. :cry:
    Lepiej skorzystać z rady kolegi strucel:
    strucel wrote:
    jak masz takie małe zużycie na dobę to chyba dużo rozsądniej kupić
    Lepiej kupić dwa bo 10 kWh wystarczy ci na 2 dni.
    berthold61
    Level 26  
    Nie piszcie już o tych magazynach bo to totalne dno i każdy zdrowo myślący o tym wie więc szkoda strzępić jęzory .
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    DiZMar wrote:
    Otrzymałem fakturę za gaz 03.12.2021 - 02.02.2022. Po skorygowaniu zużycia do jednakowego (w tym sezonie o ok. 8,5 % było wyższe w porównaniu z poprzednim) rachunek jest o 48% wyższy w porównaniu z taką samą ilością zużytego gazu w ubiegłym sezonie w tym samym okresie. W przeliczeniu na węgiel chyba wyszło podobnie jak w roku ubiegłym. Koszt ogrzewania (łącznie c.w.u i kuchnią) przez te 2 miesiące (grudzień i styczeń) był równy ok. 1,5 tony węgla. Zima w ubiegłym sezonie w tych miesiącach była podobna (trochę łagodniejsza, jak wyszło z licznika gazowego o prawie 8%).

Buieżącej zimy grudzień był zimniejszy niż poprzedniej. Styczeń - może minimalnie cieplejszy, natomiast luty jest znacznie cieplejszy (jakb wiosenny).
    zlotaronczka
    Level 20  
    berthold61 wrote:
    Nie piszcie już o tych magazynach bo to totalne dno i każdy zdrowo myślący o tym wie więc szkoda strzępić jęzory .

Mam swoje lata i postęp technologiczny przyprawia o zawrót głowy.
    Ten mój tekst o samochodzie jako o " power banku " to taka futurologia, spełniająca się na naszych oczach. Należy na problem popatrzeć szeroko, alternatywnie.
    Ja w swojej profesji, zachęcam klientów by planowali ( zakładali, że kiedyś może wystąpić taka konieczność ) alternatywne źródło energii dla swojej instalacji.
    Jako najczęstszy przykład podam komin. Klient: a poco poziomy wyrzut spalin, przecież mam super komin ( wybulił 12 tyś na ceramiczny ) i nie widzę powodów by wywalać pieniądze ( 0,87 tyś ) na jakiś poziomy.
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Grzegorz_madera wrote:
    Za 25 tys. zł można mieć magazyn 30kWh. A to wystarczy mu prawie na tydzień.

Robi wrażenie, 25 tys. za coś co magazynuje energię wartą max 27 zł... I taki kit wciska się ludziom, a niektórzy to łykają w eko-szale.
    gaz4
    Level 33  
    Zbigniew Rusek wrote:
    Buieżącej zimy grudzień był zimniejszy niż poprzedniej. Styczeń - może minimalnie cieplejszy, natomiast luty jest znacznie cieplejszy (jakb wiosenny).

Powiem więcej, grudzień był jednym z najzimniejszych jaki większosć z nas pamięta. Niedawno dyskutowaliśmy o tym w temacie "Uchwała antysmogowa dla Mazur" i dałem wtedy taką mapę:

https://climatereanalyzer.org/reanalysis/monthly_maps/

W północno-wschodniej Polsce gdzie mieszkam było zimniej niż średnia z lat 1950-1970! Tak się złożyło, że wczoraj pojawiły się dane za styczneń i wyglądał tak:

W porównaniu do w/w lat styczeń w Polsce było wyjątkowo cieply ale gdy porówna się do średniej z XXIw zaledwie 0.4-0.8 stopnia powyżej. Nawet w miarę ciepły luty po wyjątkowo zimnym grudniu i przeciętnym jak na ostatnie lata styczniu nie zmienia faktu, że ten sezon grzewczy jest w pobliżu średniej z tego wieku. Podobnie jak ubiegły co widzę po zużyciu drewna i prądu - na razie jest u mnie bardzo typowe.
    berthold61
    Level 26  
    Grzegorz_madera wrote:
    strucel wrote:

Latem a co zimą ? zimą nie ma nic a wtedy tylko trzeba tego prądu więc totalnie rozjechane , ja to obrzydzam każdemu napotkanemu i tak to powinno się traktować .
    zlotaronczka
    Level 20  
    berthold61 wrote:
    (...) zimą nie ma nic a wtedy tylko trzeba tego prądu więc totalnie rozjechane , ja to obrzydzam każdemu napotkanemu i tak to powinno się traktować .

A może uściśliłbyś co każdemu obrzydzasz?
    a, fotovoltaikę
    b, magazyny energii
    c. transformację energetyczną do której zmusza nas UE ( D.Tusk ? )

ps. a jak postępują prace przy PC ?
    strucel
    Level 33  
    Grzegorz_madera wrote:
    strucel wrote:

Jak sam go zmajstrujesz. Ale mozesz drogą niemiecką pójść poszukać jednej , drugiej dotacji, dużo nie wydać i się nie napracować a w razie W byle łajza z kontroli nie weżmie nas za tyłek. Nie ma co sikać pod wiatr, ty nie weżmiesz to kasa i tak będzie na ten czy inny cel przepalona.
    Mierzejewski46
    Level 35  
    strucel wrote:
    Jak sam go zmajstrujesz. Ale mozesz drogą niemiecką pójść poszukać jednej , drugiej dotacji, dużo nie wydać i się nie napracować a w razie W byle łajza z kontroli nie weżmie nas za tyłek. Nie ma co sikać pod wiatr, ty nie weżmiesz to kasa i tak będzie na ten czy inny cel przepalona

Jeśli przyjdzie ktoś do mnie na podwórko i powie, że wymieni mi piec opalany drewnem na nowoczesne źródło ciepła na zasadzie łeb w łeb a do tego pokryje zwiększone koszty jakie w zwiazku z tym poniosę to proszę bardzo. W imię ekologii. Od stuleci moi dziadowie ogrzewali dom drewnem, teraz mnie się tego zakazuje namawiając na PC.
    gaz4
    Level 33  
    zlotaronczka wrote:
    berthold61 wrote:
    (...) zimą nie ma nic a wtedy tylko trzeba tego prądu więc totalnie rozjechane , ja to obrzydzam każdemu napotkanemu i tak to powinno się traktować .

A może uściśliłbyś co każdemu obrzydzasz?
    a, fotovoltaikę
    b, magazyny energii
    c. transformację energetyczną do której zmusza nas UE ( D.Tusk ? )

ps. a jak postępują prace przy PC ?

Osobiście mam a) czyli fotowoltaikę off grid. I mogę zużyć dokładnie tyle co wyprodukuje bo nie mam b) czyli magazynu energii. Nie mam bo się nie opłaca. Jedyne co magazynuję to niewielka ilość na wypadek blackoutu aby pompę obiegową zasilić. No i jak jest pogodnie jak to było kilka dni temu nadmiar prądu idzie do bojlera - to najtańszy magazyn energii. Zimą PV daje zbyt mało energii aby wywalenie kupy kasy na potężne aku miało sens. Może tam gdzie wiatr bez przerwy rwie linie energetyczne więc taki magazyn będzie ładowany nie tylko z PV ale także z sieci. Ale to zupełnie inna historia bo bezpieczeństwo (także energetyczne) nie ma ceny. Ja idę inną drogą i zużywam na bieżąco: do zasilania monitora TV, do gotowania zupy (dzisiaj pomimo sporego zachmurzenia ładnie się ugotowała) itp. Każda kWh z PV wykorzystana w ten sposób zdejmuje kWh z elektrowni i co za tym idzie rachunki wyraźnie niższe. Znacznie, ale to znacznie nizszym kosztem niż on grid, o off grid z potężnymi aku nie wspominajac.

Unia może sobie zmuszać do transformacji, skutki są już widoczne na zachodzie. Na szczęście my jak zwykle odłożyliśmy ją na ostatnią chwilę wiec jej prawie nie ma. I mam nadzieję, że "Fit for 55" potraktujemy z należytą powagą czyli celny rzut do kosza na śmieci bo tam jest miejsce tego ekobełkotu. Nawet jeżeli ceną ma być wyjście z UE, bez gruntownych reform ten twór nie ma żadnych szans na przetrwanie. Nic dziwnego skoro przywódcy z wielką uwagą słuchają co ma do powiedzenia nastoletnia Greta która do szkoły miała pod górkę.

Dodano po 13 [minuty]:

Mierzejewski46 wrote:
    Jeśli przyjdzie ktoś do mnie na podwórko i powie, że wymieni mi piec opalany drewnem na nowoczesne źródło ciepła na zasadzie łeb w łeb a do tego pokryje zwiększone koszty jakie w zwiazku z tym poniosę to proszę bardzo. W imię ekologii. Od stuleci moi dziadowie ogrzewali dom drewnem, teraz mnie się tego zakazuje namawiając na PC.

I w ten sposób zwiększą popyt na moc, a później będą szukali winnych wysokich cen prądu... Po prostu załamka jak łatwo manipuluje się ludźmi. Tak sie składa, że dzisiaj zrobiłem małe zestawienie najbardziej zanieczyszczonych PM10 miejsc w Polsce. Na pierwszym Kraków al. Krasińskiego, druga Sucha Beskidzka, trzeci Nowy Targ. 4. Wodzisław, 5. Warszawa al. Niepodległości, 6. Pszczyna i 7. Katowice ul. Plebiscytowa. Dalej był duży tłok wiec nie wyłowiłem kompletnej 1-szej dziesiatki. Jednak jest tu coś co mocno rzuca sie w oczy: najgorsze wyniki w Krakowie, Warszawie i Katowicach na stacjach mierzących smog komunikacyjny. Mało tego, stacje tła miejskiego w tych miastach daleko poza 10-tką najbardziej zanieczyszczonych, a peryferia w/w mają parametry PM10 w normie.

Skoro na 7 najbrudniejszych miejsc aż 3 dotyczą transportu na jakiej podstawie zakazuje się używania drewna? Bo "specjaliści" z alarmów smogowych mają wstręt do paliw stałych i lobbują za "ekologicznym" gazem? Bardzo "eko" musi być, 3 w/w komunikacyjne notują olbrzymie przekroczenia NO2, a latem w okolicy tych miast jest też duże stężenie O3 genereowanego z tlenków azotu. Przy czym emitują go nie tylko samochody bo nawet 20% NOx latem bieże się z kociołków gazowych pracujących na CWU. Nawiasem mówiac Kraków, Warszawa, Katowice + Wrocław od lat nie zachowują normy unijnej dot. NO2. W powyższym zestawieniu zanieczyszczeń PM10 nie ma komunikacyjnej z Wrocławia z banalnego powodu - nie mierzą tam tego zanieczysczzenia. Ale sądząc po PM2.5 mieli dużą szansę aby się załapać do 1-szej dziesiatki przekroczeń PM10. Jest bardzo ścisły związek miedzy pyłami oraz tlenkami azotu ale alarmy smogowe udaja, że go nie widzą. Taka to "ekologia" psia ich...
    vodiczka
    Level 43  
    gaz4 wrote:
    Każda kWh z PV wykorzystana w ten sposób zdejmuje kWh z elektrowni i co za tym idzie rachunki wyraźnie niższe. Znacznie, ale to znacznie nizszym kosztem niż on grid
    Gdybyś miał on-grid rachunki byłyby jeszcze wyraźniej niższe. Zimą konsumowałbyś "elektronową zupę" którą wtłoczyłeś do sieci na podobieństwo fasolki po bretońsku, włożonej do zamrażalnika na kilka miesięcy. :D
    To co robisz to pożyteczne hobby ale korzyści ekonomiczne niewielkie.
    marqqv
    Level 32  
    To wszystko jest zależne od wielu parametrów . I nie ma co dywagować , Jest to wielkość pomieszczenia ,ocieplenie , rodzaj okien , jaki materiał na ścianach , jaka przepustowość , czy ocieplone stropy itp. a na końcu wyjdzie czym ogrzać . Bo węgiel będzie najtańszym źródłem. Tylko muszą być spełnione warunki i oczywiście zasilanie czyli piec jakiego użyjemy .