Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Studnia głebinowa na odludziu jak zrobić prąd do pompy głebinowej

28 Lip 2018 17:01 2088 33
  • Poziom 6  
    Witam
    studnia jest daleko od domu w niej jest zamontowana pompa głębinowa używana za pomocą agregatu prądotwórczego co parę dni w celu przepompowania wody do studni przy domu

Teraz szukam jakiegoś rozwiązania żeby zrobić tam prąd (nie ma możliwości podłączenia do sieci )
    tak żeby wyłącznik ciśnieniowy włączał i wyłączł pompę po nabiciu ciśnienia

jakieś pomysły może ktoś już coś takiego zrobił i działa?

Piotr
  • Fabryka prądu
  • Poziom 29  
    Czy masz możliwość podprowadzenia przewodu?
  • Poziom 6  
    To by było proste nie pisałbym jak by się dało za daleko trzeba by było stosować kable o bardzo dużej średnicy a co za tym idzie koszty
  • Poziom 29  
    Nie ma innego sposobu.
    Można jeszcze użyć czegoś w rodzaju UPS.
  • Poziom 26  
    O jakiej odległości mówimy?
    Podaj jeszcze moc pompy.
  • Poziom 6  
    1100 watów moc pompy jednofazowej
  • Fabryka prądu
  • Moderator
    Piotrle napisał:
    Witam
    studnia jest daleko od domu w niej jest zamontowana pompa głębinowa używana za pomocą agregatu prądotwórczego co parę dni w celu przepompowania wody do studni przy domu

Teraz szukam jakiegoś rozwiązania żeby zrobić tam prąd (nie ma możliwości podłączenia do sieci )

Jak zwykle. Temat do rozwiązania, ale wszelkie dane i parametry utajniono jak w sowieckim sojuzie. Ani odległości, ani mocy, ani nic! Nalejcie mi prądu z nieba nie wiadomo do czego.

O, pojawiło się! 1100 watów, jeśli już. A odległość? Jakie jest usytuowanie? Czy możesz podać mapę? Taż google wszystko widzi, możesz zapisać szkic chociażby.

PS. Przelewać wodę do studni??? Tak jak wozić drzewo do lasu. Taż jeśli w studni nie ma wody, to nie da się jej napełnić!
  • Poziom 6  
    retrofood napisał:
    Piotrle napisał:
    Witam

Jak zwykle. Temat do rozwiązania, ale wszelkie dane i parametry utajniono jak w sowieckim sojuzie. Ani odległości, ani mocy, ani nic! Nalejcie mi prądu z nieba nie wiadomo do czego.

O, pojawiło się! 1100 watów, jeśli już. A odległość? Jakie jest usytuowanie? Czy możesz podać mapę? Taż google wszystko widzi, możesz zapisać szkic chociażby.
    wie Pan takie informacje są zbędne po co Panu mapka skoro piszę że możliwości podciągnięcia prądu z sieci nie ma to nie ma temat już przerabiany i zamknięty

PS. Przelewać wodę do studni??? Tak jak wozić drzewo do lasu. Taż jeśli w studni nie ma wody, to nie da się jej napełnić!

wie Pan takie informacje są zbędne po co Panu mapka skoro piszę że możliwości podciągnięcia prądu z sieci nie ma to nie ma temat już przerabiany i zamknięty
    Jak by Panu wody brakowało to by Pan inaczej myślał każdy sposób nawet okrężny jest dobry byle dążył do celu. Wiem pewnie łatwiej wozić w beczką
  • Moderator
    Piotrle napisał:

Jak by Panu wody brakowało to by Pan inaczej myślał każdy sposób nawet okrężny jest dobry byle dążył do celu. Wiem pewnie łatwiej wozić w beczką

Gdyby mi brakowało to opisałbym problem dokładnie, aby ktoś miał pojęcie o co tu chodzi.
    Cytat:

po co Panu mapka skoro piszę że możliwości podciągnięcia prądu z sieci nie ma to nie ma temat już przerabiany i zamknięty

To czemu o tym nie napisałeś? Więc odpowiedź jest jedna. Najtaniej jest zasilać agregatem, wszystko inne będzie kosztowało o wiele drożej.

Dodano po 5 [minuty]:

Piotrle napisał:
    Wiem pewnie łatwiej wozić w beczką

Niekoniecznie, można ją tłoczyć ale do zamkniętego zbiornika, a nie do pustej studni z której większość wody ucieknie w ziemię.
  • Poziom 6  
    wszystkie dane są
    pompa głębinowa 1100 w w studni na odludziu bez możliwości podciągnięcia prądu z sieci

Pytanie
    jak wytworzyć na tym odludziu prąd lub zmagazynowąć żeby pompa dziłała ( pompowała wodę do domu do zbiornika) bez konieczności częstych wizyt przy tej studni z agregatem prądotwórczym
  • Moderator
    Wybudować słoneczną farmę, a także postawić wiatrak oraz wiatę z baterią akumulatorów i zainstalować UPS.
  • Poziom 6  
    fajnie
    jaka farma ile paneli słonecznych
    (o jakiej mocy ) ile wiatraków (o jakiej mocy)
    ile akumlatorów jakiej pojemności?
    jaki UPS żeby dał radę ruszyć pompę
    (wiadomo prąd rozruchowy jest większy- nie znam go) znam tylko moc pompy 1100W
    Ups cały czas ma pracować czy wyłącznik ciśnieniowy ma go włączć ( jaki ten wyłącznik)

tak, że sprawę ja już przemyślałem brakuje mi konkretów
  • Moderator
    Konkrety, to już domena projektanta. Na to wszystko trzeba mieć pozwolenie na budowę, jak na każdy obiekt, a projekt techniczny jest jednym z dokumentów załączanych, niezbędnym do uzyskania pozwolenia.
    Uprzedzałem, że nie ma nic tańszego niż agregat. Niestety.
  • Poziom 6  
    Widzi Pan
    Nieraz czytałem, jeszcze przed upowszechnieniem się zielonej energii, czyli paneli falowników, firm które tym się trudnią i dopłat z Unii i nie można było tego prądu "oddawać do sieci" , jak ludzie sami kupowali płytki fotowoltaiczne z których robili panele, montowali na dachach, robili regulatory które normowały ładowanie akumulatorów, robili wiatraki tzw. prądnice amerykańskie wolnoobrotowe trzyfazowe z regulatorami napięcia i robili przetwornice z 12 V na 230 V
    oraz automatyczne przełączniki z zasilania akumulatorowego na sieć ( prąd ze słupa)
    Teraz jest dużo łatwiej można kupić gotowe panele, wiatraki, regulatory.
    Pytanie tylko jakie?

Dodano po 11 [minuty]:

Jeszcze inny pomysł.
    Agregat z autostartem
    Tylko: sygnał do startu ( odpalenia silnika agregatu) z czujnika ciśnienia wody
    może ktoś coś takiego ma albo zrobił
  • Poziom 16  
    Obawiam się, że agregat odpalany z presostatu i tak wypadnie drożej niż doprowadzenie prądu sieciowego, czy inne kombinacje z OZE. Jak sobie porównasz koszty i czas spędzony na wożeniu paliwa i ewentualnym serwisie agregatu, to prąd sieciowy na pewno wyjdzie taniej. Chyba, że pokombinujesz z wiatrakiem pędzącym pompę, coś w stylu australijsko - westernowym.
  • Poziom 6  
    Agregat mam którym pompuję.
    Przerobienie na przycisk, czyli palony z rozrusznika nie jest drogie
    Ale nie mam pomysłu jak przerobić na auto start nie z guzika tylko z z czujnika ciśnienia
  • Poziom 16  
    Jeśli tak, to jakoś w miarę niedawno był tu temat o gotowym sterowniku do agregatów, chyba z aliexpressu nawet, musisz poszukać.Druga sprawa, to nie wiem czy agregaty lubią start z obciążeniem, chyba trzeba by pomyśleć o opóźnionym załączeniu pompy.
  • Moderator
    Piotrle napisał:
    Agregat mam którym pompuję.
    Przerobienie na przycisk, czyli palony z rozrusznika nie jest drogie
    Ale nie mam pomysłu jak przerobić na auto start nie z guzika tylko z z czujnika ciśnienia

Są gotowe takie urządzenia do hydroforów. Szukaj "wyłącznik ciśnieniowy hydroforu.
    Link
  • Poziom 33  
    Tommy82 napisał:
    A jak teleportujesz wodę?

Właśnie, kable za drogie a rury to nie?.
  • Poziom 6  
    Covul napisał:
    Jeśli tak, to jakoś w miarę niedawno był tu temat o gotowym sterowniku do agregatów, chyba z aliexpressu nawet, musisz poszukać.Druga sprawa, to nie wiem czy agregaty lubią start z obciążeniem, chyba trzeba by pomyśleć o opóźnionym załączeniu pompy.

Ten który jest używany może startować z obciążeniem
    Próbowałem
    Szarpie, agregat odpala, pompa pompuję wodę.
    Szukałem takich rozwiązań nawet dzwoniłem do firm które sprzedają agregaty jako niezależne źródło prądu do różnych instytucji niestety nic takiego nie mają
  • Poziom 43  
    A mnie to dziwi , skoro masz z tamtąd wąż poprowadzony to co przeszkadza poprowadzić kabel.???
  • Poziom 23  
    Chłopie.... weż kup arota i przewód i zakop go w ziemię. Później poproś kogoś aby Ci napisał w LAD-ie prosty program na PLC i po sprawie. Koszt na 2km to około 5k PLN - całość. Jeśli to Ciebie przerasta to proponuje "jak już przedmówca napisał" wiatrak do pompy. Takie coś wymyślili Szwedzi kiedyś do wypompowywania wody z kopalń rudy żelaza.
    Pozdrawiam
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Skoro pompą głębinową pompujesz wodę do studni, to gdzie zamierzasz podłączyć presostat?
    Już lepszym rozwiązaniem byłby czujnik poziomu wody w tej studni do której pompujesz.
    Ale tak czy, siak to jakimś przewodem musisz to połączyć.

Jeszcze pytanie; czy w miejscu gdzie jest studnia jest dostępne zasilanie?
  • Poziom 23  
    YR1 napisał:
    Chłopie.... weż kup arota i przewód i zakop go w ziemię. Później poproś kogoś aby Ci napisał w LAD-ie prosty program na PLC i po sprawie. Koszt na 2km to około 5k PLN - całość. Jeśli to Ciebie przerasta to proponuje "jak już przedmówca napisał" wiatrak do pompy. Takie coś wymyślili Szwedzi kiedyś do wypompowywania wody z kopalń rudy żelaza.
    Pozdrawiam

Może napisać w C, HDL lub Verilog lub asemblerze - wybor należy do programisty - piszę to aby nie propagować LAD
  • Moderator
    YR1 napisał:
    Chłopie.... weż kup arota i przewód i zakop go w ziemię.

Żadnego arota (bo i po co) i żaden przewód. Do ziemi kładzie się kable. YAKY jest najtańszy.
  • Poziom 35  
    Piotrle napisał:
    W jaki sposób woda jest transportowana z głębinowej do tej przydomowej?
  • Poziom 32  
    Drogi autorze - chcesz od nas pomocy, to udziel informacji. Problem jest złożony, bo najefektywniej byłoby korzystać z pompy połączonej z wiatrakiem (bez prądu) - takie jak na amerykańskich filmach. Sprzęt mało chodliwy, więc niezbyt atrakcyjny. Wszelkie turbiny wiatrowe, solary itp - to łatwy łup dla złodziei, chyba, że to Twoja ogrodzona posesja.
    Ale jeśli chodzi o odległość - ile tam masz tych rur ? 100m ? 200m ? Dla obciążenia 1100W to nie są jakieś koszmarne odległości i przekroje... Może się okazać, że położenie kabla (może z odzysku ? ) będzie o wiele tańsze niż zabawy w energię na polu.

Pozdrawiam