Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa pojazdu elektrycznego.

Mikołaj666 28 Jul 2018 18:51 1560 4
    Mikołaj666
    Level 7  
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!
    Jestem tutaj od niedawna, aktualnie uczę się w technikum łączności. Wraz ze wzrostem zainteresowania elektroniką i małą ciekawością co do szeroko pojętych pojazdów elektrycznych, chciałbym zbudować coś na wzór pojazdu załączonego na obrazku.
    Od razu mogę napisać, że jeśli chodzi o cenę materiałów to w granicach rozsądku nie gra oczywiście roli. Wstępny budżet zakładam na 4 000 zł.
    Jeśli chodzi o silnik elektryczny to skłaniam się wstępnie ku temu:
    http://www.silnikielektryczne.sklep.pl/Silnik-elektryczny-trojfazowy-5-5kW-2890-NOWY-PROMOCJA
    Niestety tylko tyle ogarnąłem jeśli chodzi o podzespoły. Akumulator musi być w stanie zasilać ten silnik i tutaj pojawia się pytanie, czy zastosować mniejszy silnik? Według mnie tak, ten jest tylko odniesieniem, takim punktem wyjścia mającym zacząć temat i wystawić go na krytykę.
    Pozdrawiam i zapraszam do wspólnej zabawy!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    andrzej55
    Level 36  
    Budżet w sam raz na zrobienie roweru elektrycznego. Przy cięższych pojazdach proponowana moc silnika wystarczy do słabego turlania. Zobacz jakie moce jednostek napędowych posiadają motocykle choćby 125ccm. Gdzie będziesz się takim wynalazkiem poruszał, bo na pewno nie po drogach publicznych?
  • Helpful post
    krru
    Level 33  
    Silnik zupełnie bez sensu do takiego zastosowania. Obejrzyj sobie np. na allegro e-skutery CITY. Może kupisz taki i przerobisz na taki design. Będziesz miał gotową elektrykę (akumulator, sterownik silnik) oraz koła i hamulce.
  • Helpful post
    krru
    Level 33  
    To pewnie kwestia wagi tych dwóch potencjalnych pasażerów. Bardziej niż o prędkość bałbym się o dobijanie tylnego zawieszenia.

Jest dostępnych wiele podobnych pojazdów, ten wskazałem jako taki mieszczący się w podanym budżecie, a przypominający to co chcesz zbudować.
    Droższe modele mają większe koła i/lub silniki.
    Tego typu pojazdy, jako nie uregulowane przez przepisy mają prędkości rzędu 25-40 km/h, zwykle można je dodatkowo ograniczyć elektronicznie. Oczywiście większa prędkość => mniejszy zasięg. Możesz też poszukać części zamiennych do tego e-skutera i np. zastosować oba koła z silnikami.