Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USB-AC51 Bardzo wolna prędkość pobierania poprzez WiFi.

Klopsik 29 Lip 2018 10:18 486 10
  • #1 29 Lip 2018 10:18
    Klopsik
    Poziom 13  

Witam,
    Niedawno celem rozszerzenia zasięgu oraz prędkości WiFi do istniejącego routera (Tp-Link TL-WR941ND) dołożyłem router Asus RT-AC51U (różnica 1 piętra). Prędkość internetu dostawcy 100Mbps - rzeczywista około 8-10MB/s podczas pobierania na kablu.

Aby połączyć komputer stacjonarny z siecią zakupiłem wtyczkę Asus USB-AC51. Tutaj zaczyna się problem. Internet na komputerze pracuje z małą prędkością (pobieranie: 1MB/s, wysyłanie 5MB/s) podczas gdy telefon w takiej samej odległości od routera co wtyczka USB generuje pobieranie około 10MB/s i wysyłanie 12MB/s.
    Na drodze sygnału nie ma ścian, otwarta przestrzeń około 5metrów.

Początkowo myślałem, że jest to spowodowane ograniczeniami złącza USB 2.0, ale nawet z najtańszego pendrive jestem w stanie osiągnąć około 15-17MB/s

Można prosić o jakieś porady? Zasadniczo problem dotyczy tylko komputera stacjonarnego. Wszystkie inne urządzenia 5Ghz pracują naprawdę szybko i wydajnie pod WiFi więc wykluczyłem router i ustawienia. Ping na urządzeniach mobilnych w granicach 5ms. Na komputerze około 40ms.

Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii.

Speedtest - telefon:

Speedtest - PC

0 10
  • Pomocny post
    #2 29 Lip 2018 20:23
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet

1. Sterowniki aktualne? Pobrane że strony producenta karty, czy najlepiej ze strony producenta chipsetu?
    2. Nie łączysz się czasem z tym Tp-Linkiem?
    3. Ustawienia na routerze WPA2/PSK/AES? Inne (jak TKIP, WPA1) wyłączone?
    4. Testowałeś kartę w innym komputerze (lub uruchamiając laptopa z jakiegoś Live CD)?

0
  • Pomocny post
    #4 30 Lip 2018 02:08
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Klopsik napisał:
    Sieć z którą jestem połączony to ASUS 5Ghz.

Zainstaluj InSSIDera v2/Home i tu wstaw zdjęcie wszystkich sieci w danym paśmie.
    Klopsik napisał:
    zakupiłem wtyczkę Asus USB-AC51

Ze względu na wielkość to ma czułość cegły.

0
  • #5 30 Lip 2018 09:06
    Klopsik
    Poziom 13  

Zrzut ekranu wszystkich sieci pracujących w pobliżu na 2,4Ghz oraz 5Ghz:

Co do wtyczki to sugerowałem się opiniam, w większości pozytywne, ale mogę mieć pecha. ;)

EDIT:

Powoli zaczynam jednak podejrzewać, że routery się z sobą nie dogadują. O ile z routera TP-LINK wychodzi maksymalna prędkość tak po ASUS'ie prędkość jest mocno okrojona. Raz działa z pełną prędkością, raz bardzo wolno (oba sprawdzone pod kablem).

Aktualnie prędkość po Wi-Fi nawet na tel spadła.

DHPC włączone na TP-LINK, wyłączone na Asusie. Może jest jakaś opcja, że kabel 10/100 przełącza się na 10?

To jedyna opcja "LAN" jaką znalazłem:

0
  • #6 30 Lip 2018 14:53
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Klopsik napisał:
    Internet na komputerze pracuje z małą prędkością (pobieranie: 1MB/s, wysyłanie 5MB/s) podczas gdy telefon w takiej samej odległości od routera co wtyczka USB generuje pobieranie około 10MB/s i wysyłanie 12MB/s.

Więc może to problem w samym komputerze?
    Uruchom go w trybie awaryjnym z obsługą sieci i zobacz.
    Lub uruchom Live CD Windowsa i tez sprawdź.

0
  • #7 30 Lip 2018 20:03
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet

Przewód sprawdzisz podłączając go tymczasowo bezpośrednio do PC/Laptopa (może być pożyczony) zamiast do Asusa.
    Dalej możesz szukać przyczyny wg. schematu:
    1. Reset routerów do ustawień fabrycznych
    2. Na TP-Linku uruchamiasz tylko podstawowe funkcjonalności, co niepotrzebne albo nie wiesz co oznacza dana funkcja wyłączasz (jak np IGMP). Testujesz działanie łącza.
    3. Na routerze Asusa konfigurujesz TYLKO adres IP do zarządzania (bez bramy i DNS) oraz WiFi. Całą resztę wyłączasz.
    4. Spinasz TP-Linka z Asusem (oba routery portami LAN). Testujesz połączenie przewodowe, potem radiowe.

Jak zadziała, to uzupełni się konfigurację, jak nie zadziała, to napisz na którym kroku pojawia się problem.

0
  • #8 31 Lip 2018 00:50
    Klopsik
    Poziom 13  

Sprawdziłem obie rady, reset do ustawień fabrycznych nic nie dał. TP-LINK pełna prędkość, ASUS - jak na zrzutach z początku postu.

W trybie awaryjnym sprawdziłem działanie USB i chyba problem jednak leży w nim i szczerze kompletnie nie wiem o co chodzi. Testowałem zapis na urządzenie (USB 2.0 i 3.0) W załącznikach dołączyłem jak to wygląda i jakie prędkości osiągają. Działają jakby skokowo (?). Nie ma płynnego kopiowania danych. Tutaj bym jednak zaczął szukać, jednak nie wiem od czego zacząć. Sterowniki aktualne. W biosie jedyne ustawienia dla USB:

USB Legacy Support: Enabled
    xHCI - Auto
    Off-Hand - Off

Bardzo prosiłbym o radę. Zaznaczę iż używam USB na panelu przednim obudowy Fractal R5 (2x USB2.0 i 2xUSB3.0)
    Płyta główna ASUS H-81M-Plus

0
  • Pomocny post
    #9 31 Lip 2018 05:14
    myszkoscielna
    Poziom 22  

Klopsik napisał:
    Aby połączyć komputer stacjonarny z siecią zakupiłem wtyczkę Asus USB-AC51.

do poczytania

np https://superuser.com/questions/705608/802-11ac-poor-performance

U mnie jeden stacjonarny podłączony do głównego routera WIFI USB za pomocą na kabla 2m WN722N + antenka 5 [dbi], wyciąga na neostradzie 20/1. Drugi stacjonarny podłączony do głównego routera za pomocą WR841 w trybie WISP, też podobnie wyciąga.

Może jakby ten usb-ac51 ma problemy z siłą sygnału po prostu (czego się spodziewać po antenkach w nano sprzęcie, dodatkowo obudowa PC pewnie zakłóca/ekranuje sygnał), spróbuj go podłączyć do komputera za pomocą kabla usb 1-2m, ktoś pisał że mu to pomogło.

0
  • #10 31 Lip 2018 12:27
    Klopsik
    Poziom 13  

Dziękuję wszystkim za pomoc. Ogólnie sprawa jest "połowicznie" zakończona sukcesem. Zreinstalowałem system i wyniki są identyczne pomiędzy urządzeniami wg strony Speedtest.net

Połowicznie ponieważ został problem. O ile speedtest pokazuje maksymalną prędkość łącza tak rzeczywista predkość pobierania jest wolna (ok 2-4,5MB/s) i tyczy się to wszystkich urządzeń.

Sprawdzałem IP z którym łączy się router (zakładka WAN na routerze macierzystym) i ku mojemu zdziwieniu łączy się z serwerem w Anglii, zamiast macierzystym na Śląsku. W tej kwestii domyślam się muszę się kontaktować z dostawcą?

0