Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Chłodziarka Samsung RS21DCNS źle działa

29 Lip 2018 14:25 945 26
 • Poziom 5  
  Czytałem wiele postów związanych z moim problemem, ale nie znalazłem odpowiedzi. Wiec musiałem założyć osobny temat, tu krótki opis problemu.
  Lodówka działa w połowie, czyli zamrażalnik działa tak jak powinien, mrozi do -21°C Cała chłodziarka niestety nie chłodzi.
  Chłodziarka - temperatura waha sie miedzy 14-17°C na plus co kilka godzin, np. po 8 spada w końcu do np. 5°C gdy tyle jest ustawione, ale po godzinie znów wraca do wartości plus 16°C np.

  Rozmroziłem ja, po dwóch dniach wymieniłem czujnik temperatury NTC oraz grzałka rozmrażająca. Wszystko było ok przez 3 dni zamrażalka temp. -21°C chłodziarka ustawione 6°C, ale po trzecim dniu cyfra od chłodziarki zaczyna migać przez 8h, po tym czasie reset nie skutkował. Wyłączam lodówkę z prądu na 10s, po ponownym włączeniu pokazuje temperaturę 16°C, wentylator działa na 100%, nawiewa zimne powietrze.

  Po rozkręceniu jest oszroniony czujnik NTC oraz parownik (nie wiem jak powinno to wyglądać w praktyce, czy powinien być szron czy tez nie)? Zatem teraz pytanie moje czy powinienem wymienić cały parownik z bezpiecznikiem i grzałką czy też sama grzałkę, bo jak widać parownik chyba działa bo mrozi. Nie wiem czy też to nie jest wina tego czujnika, co jest w lodowce miedzy oświetleniem?
  Nowy objaw -- gdy na wyświetlaczu miga cyfra od chłodziarki np.6 na zamrażalce jest np-20 gdy wyłączę z gniazdka to zmieniają cie wtedy na chłodziarka na 12 a zamrażalka na -15 czy może być walnięty wyświetlacz ?
  Poprawiłem TONI_2003
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Wyświetlacz jest ok. Daj też spokój parownikowi :-) to kawałek rurki. Wymieniłeś grzałkę (w chłodziarce są dwie zmierz je osobno i podaj wartości) oraz NTC, a jak wygląda bezpiecznik termiczny? Zrób zdjęcie jak się oszrania parownik. Pozdrawiam
  Poprawiłem TONI_2003
 • Poziom 5  
  Chłodziarka Samsung RS21DCNS źle działaChłodziarka Samsung RS21DCNS źle działaChłodziarka Samsung RS21DCNS źle działa
  Środkowe zdjęcie pokazuje jak jest zamrożone i że jest lód ale tak naprawdę on powstał gdy rozszczelniłem pokrywę z wiatrakiem oraz powstał on w lewym górnym rogu przy NTC normalnie był tam szron grubo ale szron nie lód , na dole w korytku do odmrażania też było tyle szronu co widać teraz lodu. Gdy wyłączę lodówkę z prądu i załączę to pojawia się liczba 3 ( jakiś pewnie błąd serwisowy ?)
  No więc tak .
  Grzałka do odmrażania (czyli to korytko) - nowe 2,1
  Grzałka stara - 0,46
  Termiczny - 2,1
  NTC nowy -4,88
  NTC gorny w chłodziarce -4,12
  Wiatrak - 1,51
 • Poziom 5  
  Czy ktoś pomoże ???? A pan Budrik nawet nie odpowiada na wiadomości prywatne a tak się palił do pomocy .... eh szkoda słów
 • Poziom 16  
  Dziękuję za miłe słowa... Podaj jednostki w jakich są te pomiary wskazane przez Ciebie w poście powyżej.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 5  
  Pomiary sa w omach
 • Poziom 16  
  Wątpię że w omach podaj konkretną wartość jeśli wynik jest w omach to wszystkie elementy mają niepoprawną wartość. Pisząc że coś ma 4. 88 (przykład) to znaczy że ma 4.88 Ohm co przy napięciu w granicach 230 V (biorąc pod uwagę że jest to grzałka) daje nam kilkadziesiąt Amper. Podaj konkretne wyniki z miernika i zauważ że grzałki są 2 i są połączone równolegle. Pozdrawiam
 • Poziom 5  
  Chłodziarka Samsung RS21DCNS źle działa

  Palcem pokazana wartość pomiarowa dla wszystkiego co podałem wyżej ...
 • Poziom 5  
  Zwał jak zwał chodziło o omy a pomiar był ustawiony na 20k nie jestem elektronikiem :)
 • Poziom 16  
  Bezpiecznik termiczny nie może mieć 2.1 kOhm. Proste
 • Poziom 5  
  To od razu wyjaśnij ile powinien mieć i dlaczego . Kuźwa w takim tempie to do końca roku może dojdziemy .
 • Poziom 16  
  Podaj wyniki pomiaru grzalek, osobno od korytka skroplin osobno parownika.
 • Poziom 5  
  Przecież masz podane wyżej ....
 • Poziom 16  
  (( Grzałka do odmrażania (czyli to korytko) - nowe 2,1
  Grzałka stara - 0,46 )) - tak było napisane i można to rozumieć jako sytuację w której stara grzałka korytka miała by 0.46 kOhm. Rozumiem natomiast ze została wymieniona grzałka korytka i ma 2.1 kOhm oraz że grzałka parownika ma 0.46 kOhm. Są to w przybliżeniu wyniki OK. Tak jak pisałem pomiar rezystancji bezp. Termicznego nie powinien dawać takich wyników (jeśli oczywiście oczekujemy efektywnego odszraniania). Chyba że wynik jest podany w innej skali (mówię o przecinkach).
 • Poziom 5  
  Tak zgadza się z tym co napisałeś .... Teraz jeszcze raz mierzę termiczny nowy i ma odczyt 00,5 a nowa grzałka ma 0,50
 • Poziom 16  
  Coś z tymi przecinkami nie tak przecież 0.5 i 00.5 to to samo. Sprawdź ;-)
 • Poziom 5  
  Ustawiam miernik na 200 omów bo inaczej sie zmierzyć nowego termicznego nie da żeby coś pokazało resztę mierzyłem na 20k

  W sumie to tak nowy termiczny (ustawienie na 200 omów ) 0,5
  Nowa grzałka z parownikiem (ustawienie na 20k ) 0,5

  Czyli chyba wszystko ok tak ale mowa tu o nowych rzeczach ze sklepu.
  Które nie są zamontowane teraz w lodówce :)
 • Poziom 16  
  W tym wypadku elementy defrostu wyglądają okay.
 • Poziom 5  
  Niestety nie mam teraz możliwości zmierzenia starego termicznego plus parownika bo lodówka jest włączona .

  Na razie wartości w lodówce są ok czyli żądane temperatury wskazują takie jakie ustawiłem - 20 i 4 chłodziarka . Wymieniłem same czujniki NTC przy parowniku i chłodziarce i ten właśnie w chłodziarce tak jak by pomógł teraz i wszystko jest ok , ale był mały kryzys po dwóch dniach bo zaczęła migać 3 w chłodziarce i świeciła się na stałe tak dwa dni się bawiła zemną . Teraz świeci normalnie .
  Obawiam się że to jednak nie koniec problemu i dopiero się zacznie :)
 • Poziom 5  
  Niestety po dwóch tygodniach wygląda to tak i szron zaatakował wentylator przymusowe odmrażanie :) Temperatura w zamrażalce - 20°C chłodziarka +5°C czyli jest ok., ale szwankuje rozmrażanie chłodziarki co jest przyczyną (termiczny)?
  Chłodziarka Samsung RS21DCNS źle działaChłodziarka Samsung RS21DCNS źle działaChłodziarka Samsung RS21DCNS źle działa
 • Poziom 16  
  Wykonaj jeszcze raz pomiary i podaj z jednakowymi przedrostkami jednostek. Możliwe że problem jest w sterowaniu grzałkami.
 • Poziom 5  
  NTC górny -5,27
  Termiczny 0,5
  Grzałka korytka - 2,11
  Grzałka - 0,51
  NTC - 8,84
  Ogólnie to jest mocny szron wszędzie na wiatraku tyko szron, wcześniej nie było w lodówce w środku za zbiornikiem z wodą szronu. W korytku, które powinno odmrażać jest można powiedzieć troszkę lodu. Może to być przyczyna środka chłodzącego? Wszystko mi się wydaje jest ok. tylko problem jest z grzałkami chyba. Wymieniłem termiczny na nowy poczekam aż to odtaja i podłączymy.
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Znowu podałeś wszystko w kOhm a termiczny napisałeś 0.5 jeśli ma 0.5 Ohm jest ok jeśli 0.5 kOhm jest uszkodzony. Obejrzyj modół może jest problem ze sterowaniem grzałkami.
 • Poziom 5  
  Termiczny jest nowy i tylko w kΩ można go zmierzyć bo przy zakresie w Ω wskazuje 0,01. Jaki i gdzie ten moduł mam zobaczyć?
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Jednak 0.01 w Ω to dobry wynik. 0.5 w kΩ już gorzej. NTC przy parowniku wymieniono? Sprawdź napięcie jak go wypniesz z gniazda. Moduł sterowania (mocy) jest u góry. Lub na dole w prawym rogu patrząc od tyłu lodówki. Grzałka załączana jest przekaźnikiem. Możliwe, że procesor wariuje i skraca czasy defrostu.
 • Poziom 5  
  Po wymianie termicznego najprawdopodobniej wszystko wróciło do ładu. Obserwujemy nadal, ale już widać temperatura nie wariuje chłodzi elegancko.
  Dziękuje za pomoc i wskazówki...