Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Chłodziarka Samsung RS21DCNS źle działa

29 Lip 2018 14:25 945 26
  • Poziom 5  
    Czytałem wiele postów związanych z moim problemem, ale nie znalazłem odpowiedzi. Wiec musiałem założyć osobny temat, tu krótki opis problemu.
    Lodówka działa w połowie, czyli zamrażalnik działa tak jak powinien, mrozi do -21°C Cała chłodziarka niestety nie chłodzi.
    Chłodziarka - temperatura waha sie miedzy 14-17°C na plus co kilka godzin, np. po 8 spada w końcu do np. 5°C gdy tyle jest ustawione, ale po godzinie znów wraca do wartości plus 16°C np.

Rozmroziłem ja, po dwóch dniach wymieniłem czujnik temperatury NTC oraz grzałka rozmrażająca. Wszystko było ok przez 3 dni zamrażalka temp. -21°C chłodziarka ustawione 6°C, ale po trzecim dniu cyfra od chłodziarki zaczyna migać przez 8h, po tym czasie reset nie skutkował. Wyłączam lodówkę z prądu na 10s, po ponownym włączeniu pokazuje temperaturę 16°C, wentylator działa na 100%, nawiewa zimne powietrze.

Po rozkręceniu jest oszroniony czujnik NTC oraz parownik (nie wiem jak powinno to wyglądać w praktyce, czy powinien być szron czy tez nie)? Zatem teraz pytanie moje czy powinienem wymienić cały parownik z bezpiecznikiem i grzałką czy też sama grzałkę, bo jak widać parownik chyba działa bo mrozi. Nie wiem czy też to nie jest wina tego czujnika, co jest w lodowce miedzy oświetleniem?
    Nowy objaw -- gdy na wyświetlaczu miga cyfra od chłodziarki np.6 na zamrażalce jest np-20 gdy wyłączę z gniazdka to zmieniają cie wtedy na chłodziarka na 12 a zamrażalka na -15 czy może być walnięty wyświetlacz ?
    Poprawiłem TONI_2003
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Wyświetlacz jest ok. Daj też spokój parownikowi :-) to kawałek rurki. Wymieniłeś grzałkę (w chłodziarce są dwie zmierz je osobno i podaj wartości) oraz NTC, a jak wygląda bezpiecznik termiczny? Zrób zdjęcie jak się oszrania parownik. Pozdrawiam
    Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 5  
    Chłodziarka Samsung RS21DCNS źle działaChłodziarka Samsung RS21DCNS źle działaChłodziarka Samsung RS21DCNS źle działa
    Środkowe zdjęcie pokazuje jak jest zamrożone i że jest lód ale tak naprawdę on powstał gdy rozszczelniłem pokrywę z wiatrakiem oraz powstał on w lewym górnym rogu przy NTC normalnie był tam szron grubo ale szron nie lód , na dole w korytku do odmrażania też było tyle szronu co widać teraz lodu. Gdy wyłączę lodówkę z prądu i załączę to pojawia się liczba 3 ( jakiś pewnie błąd serwisowy ?)
    No więc tak .
    Grzałka do odmrażania (czyli to korytko) - nowe 2,1
    Grzałka stara - 0,46
    Termiczny - 2,1
    NTC nowy -4,88
    NTC gorny w chłodziarce -4,12
    Wiatrak - 1,51
  • Poziom 5  
    Czy ktoś pomoże ???? A pan Budrik nawet nie odpowiada na wiadomości prywatne a tak się palił do pomocy .... eh szkoda słów
  • Poziom 16  
    Dziękuję za miłe słowa... Podaj jednostki w jakich są te pomiary wskazane przez Ciebie w poście powyżej.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 5  
    Pomiary sa w omach
  • Poziom 16  
    Wątpię że w omach podaj konkretną wartość jeśli wynik jest w omach to wszystkie elementy mają niepoprawną wartość. Pisząc że coś ma 4. 88 (przykład) to znaczy że ma 4.88 Ohm co przy napięciu w granicach 230 V (biorąc pod uwagę że jest to grzałka) daje nam kilkadziesiąt Amper. Podaj konkretne wyniki z miernika i zauważ że grzałki są 2 i są połączone równolegle. Pozdrawiam
  • Poziom 5  
    Chłodziarka Samsung RS21DCNS źle działa

Palcem pokazana wartość pomiarowa dla wszystkiego co podałem wyżej ...
  • Poziom 5  
    Zwał jak zwał chodziło o omy a pomiar był ustawiony na 20k nie jestem elektronikiem :)
  • Poziom 16  
    Bezpiecznik termiczny nie może mieć 2.1 kOhm. Proste
  • Poziom 5  
    To od razu wyjaśnij ile powinien mieć i dlaczego . Kuźwa w takim tempie to do końca roku może dojdziemy .
  • Poziom 16  
    Podaj wyniki pomiaru grzalek, osobno od korytka skroplin osobno parownika.
  • Poziom 5  
    Przecież masz podane wyżej ....
  • Poziom 16  
    (( Grzałka do odmrażania (czyli to korytko) - nowe 2,1
    Grzałka stara - 0,46 )) - tak było napisane i można to rozumieć jako sytuację w której stara grzałka korytka miała by 0.46 kOhm. Rozumiem natomiast ze została wymieniona grzałka korytka i ma 2.1 kOhm oraz że grzałka parownika ma 0.46 kOhm. Są to w przybliżeniu wyniki OK. Tak jak pisałem pomiar rezystancji bezp. Termicznego nie powinien dawać takich wyników (jeśli oczywiście oczekujemy efektywnego odszraniania). Chyba że wynik jest podany w innej skali (mówię o przecinkach).
  • Poziom 5  
    Tak zgadza się z tym co napisałeś .... Teraz jeszcze raz mierzę termiczny nowy i ma odczyt 00,5 a nowa grzałka ma 0,50
  • Poziom 16  
    Coś z tymi przecinkami nie tak przecież 0.5 i 00.5 to to samo. Sprawdź ;-)
  • Poziom 5  
    Ustawiam miernik na 200 omów bo inaczej sie zmierzyć nowego termicznego nie da żeby coś pokazało resztę mierzyłem na 20k

W sumie to tak nowy termiczny (ustawienie na 200 omów ) 0,5
    Nowa grzałka z parownikiem (ustawienie na 20k ) 0,5

Czyli chyba wszystko ok tak ale mowa tu o nowych rzeczach ze sklepu.
    Które nie są zamontowane teraz w lodówce :)
  • Poziom 16  
    W tym wypadku elementy defrostu wyglądają okay.
  • Poziom 5  
    Niestety nie mam teraz możliwości zmierzenia starego termicznego plus parownika bo lodówka jest włączona .

Na razie wartości w lodówce są ok czyli żądane temperatury wskazują takie jakie ustawiłem - 20 i 4 chłodziarka . Wymieniłem same czujniki NTC przy parowniku i chłodziarce i ten właśnie w chłodziarce tak jak by pomógł teraz i wszystko jest ok , ale był mały kryzys po dwóch dniach bo zaczęła migać 3 w chłodziarce i świeciła się na stałe tak dwa dni się bawiła zemną . Teraz świeci normalnie .
    Obawiam się że to jednak nie koniec problemu i dopiero się zacznie :)
  • Poziom 5  
    Niestety po dwóch tygodniach wygląda to tak i szron zaatakował wentylator przymusowe odmrażanie :) Temperatura w zamrażalce - 20°C chłodziarka +5°C czyli jest ok., ale szwankuje rozmrażanie chłodziarki co jest przyczyną (termiczny)?
    Chłodziarka Samsung RS21DCNS źle działaChłodziarka Samsung RS21DCNS źle działaChłodziarka Samsung RS21DCNS źle działa
  • Poziom 16  
    Wykonaj jeszcze raz pomiary i podaj z jednakowymi przedrostkami jednostek. Możliwe że problem jest w sterowaniu grzałkami.
  • Poziom 5  
    NTC górny -5,27
    Termiczny 0,5
    Grzałka korytka - 2,11
    Grzałka - 0,51
    NTC - 8,84
    Ogólnie to jest mocny szron wszędzie na wiatraku tyko szron, wcześniej nie było w lodówce w środku za zbiornikiem z wodą szronu. W korytku, które powinno odmrażać jest można powiedzieć troszkę lodu. Może to być przyczyna środka chłodzącego? Wszystko mi się wydaje jest ok. tylko problem jest z grzałkami chyba. Wymieniłem termiczny na nowy poczekam aż to odtaja i podłączymy.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Znowu podałeś wszystko w kOhm a termiczny napisałeś 0.5 jeśli ma 0.5 Ohm jest ok jeśli 0.5 kOhm jest uszkodzony. Obejrzyj modół może jest problem ze sterowaniem grzałkami.
  • Poziom 5  
    Termiczny jest nowy i tylko w kΩ można go zmierzyć bo przy zakresie w Ω wskazuje 0,01. Jaki i gdzie ten moduł mam zobaczyć?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Jednak 0.01 w Ω to dobry wynik. 0.5 w kΩ już gorzej. NTC przy parowniku wymieniono? Sprawdź napięcie jak go wypniesz z gniazda. Moduł sterowania (mocy) jest u góry. Lub na dole w prawym rogu patrząc od tyłu lodówki. Grzałka załączana jest przekaźnikiem. Możliwe, że procesor wariuje i skraca czasy defrostu.
  • Poziom 5  
    Po wymianie termicznego najprawdopodobniej wszystko wróciło do ładu. Obserwujemy nadal, ale już widać temperatura nie wariuje chłodzi elegancko.
    Dziękuje za pomoc i wskazówki...