Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja TN-C, wykonanie uziomu.

marcin17_28 29 Jul 2018 18:20 795 4
Wago
    marcin17_28
    Level 2  
    Witam, potrzebuję porady. W domu mam starą instalację TN-C. Potrzebuje przeciągnąć kabel ziemią 5x4 w "przybydówce" będzie rozdzielnica i mam kabel z PE. Teraz takie pytanie w domu nie mam PE, a tutaj mam wykonać uziom tej rozdzielnicy? Bednarkę wkopać nie problem. Zabezpieczenie przedlicznikowe jest 32A, dalej 25A. Ile można z jednej fazy wyciągnąć KW ? Broń Boże nie mam zamiaru podłączać nie wiadomo co ale pytam się z czystej ciekawości. Gdyż na podwórko muszę wyjść z 230V. I jakie bezpieczniki topikowe zastosować w rozdzielnicy? Chodzi o 400V. Jeśli chodzi o obciążenie to na 400V pracuje sporadycznie silnik 7,5 KW. Na podwórku czasem używa się wiertarki, szlifierki ew kosiarki.
  • Wago
    kortyleski
    Level 43  
    Budujesz nową instalację. Zrób tak jak napisano w projekcie.
    Skoro ukladasz pięć żył to już nie będzie TN-C.
  • Wago
    marcin17_28
    Level 2  
    Chodzi o to, że w domu mam TN-C a na podwórko puszczam 5 żył. Tylko czy w przybudówce mam uziemniać PE ? Na silnik 7,5 idzie kabel 5 żył bo nowy i muszę go podłączyć do obudowy silnika. W TN-C jest PEN i trzeba rozdzielić na PE i N, zgadza się?
    r103
    Level 31  
    Strasznie to chaotyczne. W zasadzie to post #2 chyba problem opisuje całkowicie.
    Ale ale żartowałem - jakże by tak projekt, elektryk, pomiary czy tam co.

Czyli takie fakty mamy - masz kabel /zakładam że przemyślałeś jego przekrój/ i sieć dostawcy TN /na pewno - tak pisze w jakichś warunkach ?

Ja tak strasznie lubię małymi kroczkami - czyli od początku - gdzieś ten kabel musisz przyłączyć - jedyne godne miejsce to chyba obecna rozdzielnica w domu - może zrób zdjęcie i nam pokaż
    jak ona wygląda w realu, jakie są przekroje przewodów do/od licznika ???
    marcin17_28
    Level 2  
    Kabel mam 5x4. Tak mam podane zabezpieczenie 32A przedlicznikowe ale nie pamiętam mocy umownej. W zbliżający weekend będę w raju więc postaram się podać dane jaka moc umowna itp. Z domu wychodzi kabel siłowy stary, przekrój 4x4 z tym, że wisi sobie a to na garażu a to na szopie, nie ciekawy widok. Dlatego wolę rozwiązanie w ziemi. W domu jest przełącznik L0P i tam mam zamiar się przyłączyć by całkowicie usunąć stary kabel.

Dodano po 12 [minuty]:

Moc umowna to 16 kW. Dowiedziałem się po telefonie do rodziców.