Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pare pytanek od początkującego - modelarstwo...

25 Sie 2005 22:26 5385 41
  • Poziom 10  
    Cześć!Jestem nowy na tym forum i bardzo sie ciesze, że tu trafiłem, bo sądze że znajde tutaj odpowiedzi na wiele pytań.Nie wiem czy ten temat tutaj pasuje, ale jakby co to prosze o przeniesienie.

Otóż od zawsze interesowałem sie elektroniką i lubiłem lubić różne elektryczne rzeczy, ale wiele z nich albo nie została stworzona albo nie działały tak jak powinny.Powodem jest to, że mieszkam w bardzo malym mieście i ciężko było mi znaleźć odowiednie podzespoły, a także bylo mi brak fachowej rady i pomocy.No i mam kilka pytanek.
    1.Potrzebuje nadajnik i odbiornik do zdalnie sterowanego pojazdu.Sam na razie nie chciałbym robić bo moja wiedza na ten temat jest jeszcze za mała. Na początek wystarczy mi taki żeby można było jeździć do przodu i do tyłu, oraz skret w prawo i lewo.Gdzie takie coś można kupić(najlepiej przez internet) bo nie chce specjalnie kupować jakiegoś autka, żeby zdobyć taką aparature.Szukałem różnych starych i zepsutych od ludzi, ale przeważnie ludzie już nie mają "pilota".Poa tym nie mam pewności czy to by sie nie spaliło przy napięciu 9-12volt.Ile by to kosztowało?
    2.Mam dwa silniki z widea, dość mocne.Jeden z nich to model RF-370C-15370 a drugi to RF-370C-18250.Wygląd mają taki sam, wielkość chyba też, w każdym razie nie różnią się więcej niż 3,4 mm długości.Jak myślicie czy mają taką samą moc czy inną?
    3.Potrzebuje regulator obrotów silnika elektrycznego który działałby z silnikami do 12 volt.Gdzie takie coś mozna kupić?Czy dałoby się to jakoś zamontować, żeby działało przez zdalne sterowanie?
    4.Czy ma ktoś może jakąś instrukcje na zrobienie systemu skrętu w samohodzie zdalnie sterowanym?W gre nie wchodzi system "czołgowy"..

To narazie tyle pytań, ale napewno bedą następne.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Witam...
    Ad1. Mimo wszystko, radze zastosowac cos z samochodzika. Wymiary male, zasieg do testow wystarczajacy. W razie problemow z napieciem, zawsze mozna go zasilic z wiekszego zrodla przez jakis stabilizator...
    Ad2. Proponuje zmontowac jakies proste podwozie i sprawdzic, czy pojedzie prosto, czy nie... Ewentualnie mozna zrobic enkoder [takie cos, do zliczania liczby obrotow walu silnika], ale jak na poczatek to chyba nie jest dobry pomysl...
    Ad3. Na temat regulatora poszukaj na forum takiego czegos, jak PWM... Jest to wysylanie z uC napiecia o zmiennej wartosci. Zmieniasz oczywiscie dowolnie :-) Mozliwe to jest przez zdalne sterowanie, ale raczej nie z samochodzika, tu sam musisz juz cos zlozyc albo kupic jakas bardziej skomplikowana aparaturke...
    Ad4. A co do skretu, wnioskuje, ze nie chodzi Ci o standardowy skret 'samochodowy'... Wiec moze 4 kola, obracajace sie parami... Lewe tylne i lewe przednie w prawo, a prawe tylnie i prawe przednie w lewo... Albo na odwrot...

Pozdro i milej pracy :-)
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Czy ma ktoś może jakąś instrukcje na zrobienie systemu skrętu w samohodzie zdalnie sterowanym?W gre nie wchodzi system "czołgowy"..

Można kupić siłowniczki takie jakie są w modelach samochodzików, lub zrobić takie sterowanie za pomocą silnika krokowego.
    Niestety nie wiem jak to zrobić :cry: .
  • Poziom 10  
    Cytat:

Ad1. Mimo wszystko, radze zastosowac cos z samochodzika. Wymiary male, zasieg do testow wystarczajacy. W razie problemow z napieciem, zawsze mozna go zasilic z wiekszego zrodla przez jakis stabilizator...

Jeżeli tak sądzisz to albo będe musiał kupić jakieś autko za 5 dych i je rozp..rdolić na potrzeby twórcze, albo przejade sie na śmietnik.
    Cytat:

Ad2. Proponuje zmontowac jakies proste podwozie i sprawdzic, czy pojedzie prosto, czy nie... Ewentualnie mozna zrobic enkoder [takie cos, do zliczania liczby obrotow walu silnika], ale jak na poczatek to chyba nie jest dobry pomysl...

Narazie nie chce mi sie takiego czegoś montowac.Mam dwa silniczki RF-370C-15370 więc jak będe coś montował to mam już dwa takie same, a o ten drugi to sie pytałem jakbym coś montował z napędem na 4 koła.
    Cytat:

Ad3. Na temat regulatora poszukaj na forum takiego czegos, jak PWM... Jest to wysylanie z uC napiecia o zmiennej wartosci. Zmieniasz oczywiscie dowolnie Smile Mozliwe to jest przez zdalne sterowanie, ale raczej nie z samochodzika, tu sam musisz juz cos zlozyc albo kupic jakas bardziej skomplikowana aparaturke...

Co to jest uC?Sorry za głupi pytanie.
    Cytat:

Ad4. A co do skretu, wnioskuje, ze nie chodzi Ci o standardowy skret 'samochodowy'... Wiec moze 4 kola, obracajace się parami... Lewe tylne i lewe przednie w prawo, a prawe tylnie i prawe przednie w lewo... Albo na odwrot...

Mi właśnie chodzi o taki standardowy skręt żeby przednie koła skręcały.Nie mam takiego kompletnego skretu z jakiegoś autka więc musze sam coś zmontować i nie wiem jak sie do tego zabrać, z czego to zrobić, i jak to zmontować,żeby nie miało żadnych luzów.
    Cytat:

Cytat:
    Czy ma ktoś może jakąś instrukcje na zrobienie systemu skrętu w samohodzie zdalnie sterowanym?W gre nie wchodzi system "czołgowy"..

Można kupić siłowniczki takie jakie są w modelach samochodzików, lub zrobić takie sterowanie za pomocą silnika krokowego.
    Niestety nie wiem jak to zrobić Crying or Very sad

A gdzie takie siłowniczki można kupić?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    uC to jest mikrokontlorel w grywa się tam program i on to wykonuje .Co to jest mikrokontroler putaj w dzale "mikrokontlolery" .
    Co do skręcania to w tym forum (Automatyka i robotyka) gdzieś to było (chyba pod tematem skręcanie) .

I pamiętaj o klawiszu "szukaj" .
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 22  
    Co to uC, to wyjasnil juz kolega. Samochodziki na Allegro chodza po 10-15 zl, nie musisz wiecej kupowac. A jezeli nie chcesz robic podwozia, to zebys sprawdzic moc silnikow, pozostaje enkoderek, ale mysle, ze na razie nie chcesz tego robic :-)
    Moze po prostu zrob cos, roznica nawet, jesli wystapi, nie bedzie zbyt wielka. Zawsze mozna jakos zmniejszyc obroty silnika.
    A jezeli chodzi o skrecanie, to nie jest to zbyt trudne. Najlepsze byloby tutaj serwo + specjalna przekladnia. Zobacz, jak dziala samochod i bedziesz wiedzial, o co chodzi :-)
  • Poziom 35  
    valarian napisał:
    A jezeli nie chcesz robic podwozia, to zebys sprawdzic moc silnikow, pozostaje enkoderek, ale mysle, ze na razie nie chcesz tego robic :-)

Wyjaśnij proszę jak z pomocą enkodera obliczyć moc silnika.
  • Poziom 22  
    Sorry, MirekCz, nie chodzi i moc w sensie zamiany liczby obrotow/min w jednostke mocy. Mialem na mysli oblicznie samej liczby obrotow, i uzylem takiego moze niezby trafnego sformuowania 'moc'...
  • Poziom 30  
    Co do wykorzystania układów z tanich zabawek i regulacji obrotów...

To myślałem, że można by wyjścia które normalnie są podpięte do silnika i sterują nim bezpośrednio podpiąć pod uC...
    Na portach pojawiała by się "1" na jednym lub drugim...
    Wtedy traktować wychylenie drążka jak przycik...
    Ustawić jakiś interwał i teraz jak długo jest wychylony do przodu to zwiększamy obroty a jeśli do tyłu zmniejszamy...
    Przy dobrze dorbanym czasie powinno działać całkiem spoko...
    Aha tylko mam wątpliwośći co do orginalnych silniczków...
    Są one słabiutkie i zakres regulacji jeśli by był to raczej marny...
    Bardziej odpowiedni byłby nawet niewielki ale modelarski silnik...
  • Poziom 22  
    Brzmi ciekawie, takie cos a'la przyspieszanie. Tylko chyba sprawdzi sie na krotsze dystanse. Pozniej robocik rozpedzi sie na maxa i trzeba bedzie zwalniac... Takie nacisnij-pusc-nacisnij... Ale pomysl ciekawy.. A takie silniczki powinny sie niezle sprawowac, przy lekkim robocie... Uzylem takich i ladnie sie regulowaly w zakresie 1.5-4.5V... Tylko robot musi byc naprawde lekki...
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Valarian:
    Poprawne sformułowanie to prędkość obrotowa.

Moc w silniku występuje w dwóch miejscach:
    -moc wejściowa (najlatwiej zmierzyć po prostu napięcie i natężenie prądu)
    -moc wyjściowa (najprościej określana jako moc*sprawność)

Pubus:
    Mozesz rozrysowac to w schemat?

A co do silników modelarskich, praktycznie wszystkie są bardzo wysoko obrotowe (>10000obr/min), dosyć słabe i pobierają bardzo dużo prądu (od kilku do kilkudziesięciu amper). Raczej się nie nadają na małą, a tym bardziej tanią, zabawke.

Marcin:
    1.
    Takie zdalnie sterowanie jest raczej drogie.. masz kilka możliwości:
    - kupić modelarski zestaw RC (cena od 100zł za używany do >1000) - zobacz na www.rcauto.pl - forum
    - kupic jakąś zabawke i rozbroić (ale to są przewążnie bardzo słabe zestawy i właściwie jestes zmuszony użyć go w tej samej roli w jakiej służył w biorcy, a zmieniasz tylko karoserie i ew. silniki - tu jedna trzeba uważać, żeby nie spalić odbiornika poprzez nadmierne obiążenie..)
    - zbudować samemu na układach 433MHz (poszukaj na forum, byla o tym mowa)
    - zbudować samemu na kilku diodach IR (używane czasami przez modelarzy do sterowania małych samolotów w halach - minusem jest potrzeba ciągłego "kontaktu wzrokowego" pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, ale plusem tani koszt budowy)

2/3.Sprawdz jaki silniki pobierają prąd po włączeniu i zatrzymaniu ręką. (to jest maksymalne natężenie prądu jakie zostanie pobrane przez silnik)
    Jeżeli chciałbyś zbudować własny regulator oparty o układ mikroprocesorowy to masz następujące możliwości w zależności od prądu pobieranego przez silnik:
    -do 0.6A - układ L293D
    -do 1A - układ L293E + diody schottkyego (patrz strona sumo robotów, tam jest przykład takiego układu z diodami i podłaczeniem do uC AtMega)
    -do 2A - układ L298
    -powyżej 2A - zbudować własny regulator lub użyc regulator modelarski

4.Co do sterowania to najlepiej zdobyć gotowy układ mechaniczny i podłączyć go pod jakis silniczek z przekładnią - w praktyce serwa modelarskie bardzo dobrze sie do tego nadają.
    Źródła układów:
    -klocki lego
    -stare zabawki - samochody
    -ewentualnie zbudować z części od modelu RC
  • Poziom 10  
    1.Fatycznie samochodziki na zdalne sterowanie znacznie potaniały szczególnie na alegro.Takie autko można już teraz kupić za 20 zł.Ale jaka to będzie jakość za 20 zł?Jak coś buduje to przeważnie używam napięcia od 9v wzwyż.9v to by to jeszcze wytrzymało ale 12?Zawsze jeszcze moge użyć tego stabilizatora.Poza tym nie wiadomo jaki by to mialo zasięg.W autkach za 100 zł to napewno są lepsze sprzęty ale nie mam zamiaru wydawać setki żeby to potem rozpieprzyć. 100 zł za używany profesjonalny to dużo, pozatym nie łatwo by bylo taki znaleźć.A ile by kosztowało zrobienie samemu nadajnika i odbiornika, i ile by to zajęło czasu?Budowy na IR wogóle nie biore pod uwage ale jestem ciekaw ile by ona kosztowała.
    2.Raczej odloże na bok sprawdzanie czy te silniki mają taką samą moc, bo jak bym coś budowal z naędem na dwa tylne koła, to mam przcież dwa silniki RF-370C-15370 i ten trzeci mi już wtedy nie bedzie potrzebny, moge go do czegoś innego zamontować, ale wtedy to już nie bedzie ważne jaką mam moc.
    3.Z tym regulatorem obrotów to wyobrazałem sobie tak że będzie jakiś suwak lub pokrętło na nadajniku i normalne "wahadelko" przód-tył.Działało by tak, że jak np ten suwak jest w połowie i nacisne te "wahadelko" na maxa to auto pojedzie z połową prędkości, czy ile tam będzie ustawione na suwaku.
    4.Co do tego skręcania to poczytałem troche na forum i już mniej więcej wiem jak to by wyglądało ale może być problem z podzespołami.
    Gdybym np. zastosowal się do tego schematu...
    ...to skąd wziąść lub z czego i jak zrobić ten "pasek" łączący koła, który będzie przesuwany przez trybo?
  • Poziom 22  
    Ad1. Samochodziki powinny [ale tylko powinny] wytrzymac 9V, 12 juz raczej nie... Polecalbym tu jakis stabilizator, 7805, albo 7806... Powinno byc OK... Ewentualnie mozna od razu uzyc L293D, mialbys wtedy sterownik do silnikow i regulacje obrotow w jednym...
    Co do wlasnej budowy [a jezeli myslisz o regulacji obrotow, to jest ona raczej konieczna], to powinenes spytac na forum Radio itp... Byloby najwlasciwiej... Sam mysle o zrobieniu sterowania przez IR i koszty nie zapowiadaja sie na wysokie... Nadajnik, odbiornik, modulacja w scalaku... To wszystko mozna zrobic niewielkimi kosztami...
    Ad3. Takie cos mozna zrobic, ale bedziesz potrzebowal czegos lepszego, niz aparatura z samochodzika... Na tej, to sie tylko przyd/tyl/lewo/prawo da zrobic...
    A o "pasku", mowil juz MirekCz i ja troszke wczesniej... Poszukaj czegos w klockach Lego, modelach itp. Ewentualnie mozna zrobic samemu, powycinac z kawalka plastiku, albo blaszki...
  • Poziom 29  
    Samo zdalne sterowanie to tu kost wynosi ok. 50zł .
    Ale poszukaj cna allegro.

Dodano po 12 [minuty]:

Znalazłem nadajnik i odbiornik

Poszukam jeżcze na allegro .
  • Poziom 30  
    Ok to mogło by to wyglądać tak...

Na schemacie jest mega8 bo taki uC mam akurat w protelu... :)
    Co do tranzystora to mógłby być jakiś mniejszy ewentualnie...
    Dałem taki bo sam ich używam...
    Wytrzymują baaardzo duży prąd (przy 15A są letnie, a max z chłodzeniem to 110A ciągłego) i można je łatwo wysterować z portu uC...
    Można tą końcówkę zrobić na dwóch mosach przy czym drugi sterowany jest PWM odwruconym w stosunku do pierwszego...
    Podobno daje to lepsze parametry pracy silnika...
    Jak wpadne na to i był by ktoś zaintersowany to przerobię schemat...
    Aha a co do programu to fragmęt ze zmianą wypełnienia mógłby wyglądać chyba tak...
    Code:

SIGNAL (SIG_OVERFLOW1)
    {
     if(bit_is_set(PIND, PD0))
      {
       delayms(50);
       if(bit_is_set(PIND, PD0))
       {if(pwm < 960) {pwm+=2; OCR1A = pwm;}}
      }

if(bit_is_set(PIND, PD1))
      {
       delayms(50);
       if(bit_is_set(PIND, PD1))
       {if(pwm > 2) {pwm-=2; OCR1A = pwm;}}
      }
    }

Do generowania PWM użyty jest 16 bitowy timer1...
    No to tyle...
    Jak macie jakieś uwagi co do byków jakie nasadziłem to piszcie...
  • Poziom 10  
    Oglądałem ten nadajnik i odbiornik i nawet mi sie spodobał.Testował już to ktoś może?Jedna rzecz mnie zdziwiła bo w odbiorniku pisze,że obsługuje napięcie chyba do 5v?A nadajnik 9-14v.Ma ktoś może jakieś większe zdjęcie tego i opis?
  • Poziom 30  
    We wszystkich tych tanich samochodach (przedział 20 do ~50zł) nadajniki widziałem zasilane z 9V...
    Odbiorniki natomiast to róznie...
    Sam wycharatałem odbiornik właśnie z autka i akurat chodził na 6V...
    Ale widziałem takie na 9(6x1,5V) i na 12V (8x1,5V)...
    Swego czasu zastanawiałem się czy nie wykorzystać
    tego do transmisji ale szybko okazało się że to głupi pomysł bo przełączanie jest wolne i nie ruszyło by z uartem...
    Bardziej opłaca się kupić moduły radiowe...
    Są po 20zł także odbiornik+nadajnik to wychodzi razem jak cały samochodzik...
  • Poziom 10  
    Chyba se kupie ten nadajnik i odbiornik po dwie dychy.Mam teraz do was pytanko, może uda wam się coś wymyślić.Jak będe budował pewien pojazd to oba tylne koła bedą napędzane osobnymi silnikami.Jak to podłączyć czy koło bezopśrednio na wałek silnika czy jakaś mała przekładnia?Jak bezpośrednio to jak połączyc wałek silnika z innym prętem?
  • Poziom 22  
    Zalezy od silnika, ale generalnie, to nawet mala przekladnia bylaby mile widziana... A dwa waly :-) mozna polaczyc jakas nasadka, czyms w rodzaju rurki, gdzie do polowy wkladasz jeden i drugi walek...
  • Poziom 29  
    Jak chcesz tam kupić to pamiętaj że przesyłka kosztuje 14.90 a kurierem 19zł .
    Firma pewna bo ja tam wszystko zamawiam .
    Trzeba dać przekładnie .
    Masz dwie możliwości .
    Gorsza i lepszą .
    Gorsza : załóż na jednym drucie większe koło pasowe a na silniku mniejsze i połącz gumką recepturką .
    Lepsza : załóż na drut większy trybek a na silnik mniejszy .
  • Poziom 22  
    Alo kup gotowa przekladnie w roznej masci sklepach modelarskich. Bedziesz mial naprawde duzy wybor, wszystko ladnie poskladane i dzialajace [raczej :-)]. Jezeli nie interesuja cie stalowe albo tytanowe zebatki, a chodzi jedynie o malego robota, to w zupelnosci wystarcza plastiki, ktore nie kosztuja tak wiele [jakis czas temu widzialem w sklepie internetowym przekladnie 3:5:1 [chyba] za jakies 15-20zl]...
  • Poziom 30  
    Obawiam się tylko, że ten moduł nadajnika nie nadaje się do sprzęgnięcia z uC...
    To takie marniutkie maleństwo pasuje raczej do pilota...
    W sklepie cyfroniki znalazłem ciekawy moduł telekontroli na 3,3V...
    http://www.cyfronika.com.pl/e/store/easyshop.cgi
    Tyle, że znacznie droższy bo praiwe 60zł...
    Ale chyba się tym zainteresuje bo firma jest z Krakowa i nie musiałbym za wysyłke płacić...[/code]
  • Poziom 29  
    Tak .
    Do tego trzeba jakiś koder i dekoder .
    Szukaj w dziale "DSP i Transmisja" .
  • Poziom 30  
    Niektóre moduły mają wejście cyfrowe w standardzie TTL i można je podpiąć bezpośrednio do uarta w uC (np. BT27 http://www.gamma.pl/home.html)...
    Tylko ceny nie mogę znaleść...
  • Poziom 22  
    Hehehe, poczekamy, az znajdziesz :-)
  • Poziom 30  
    No 70 zeta za transmisje 4800 czy nawe 2400, zasięg powyżej 200m i prostotę to naprawdę nieźle...
    Co do aparatury to tak widziałem i chciałbym coś takiego zbudować ale raczej nie zrzynjąc na żywca...
  • Poziom 22  
    Sam zaczynam byc zainteresowany... Ale nie wiem, czy dobrze rozumiem... Ile max polecen moznaby wydac z takiego nadajnika? I czy sa to polecenia cyfrowe [0/1] czy analogowe, np. sterowanie PWM?
  • Poziom 22  
    Z tego co ja wnioskuję, takie nadajnik nadaje sygnał cyfrowy. Zapewne można dowlnie ustalać wielkość ramki transmisyjnej. Jeżeli wysyłamy zgodnie z RS232, to do wyboru mamy słowa 5-9 bitowe.
    Dzięki takiej transmisji szeregowej można wysłać do jakiegos uC szereg danych zawierających dowolne instrukcje dla procesora (trzeba je jedynie odpowiednio interpretować).
  • Poziom 30  
    Ja to trochę inaczej rozumiem...
    Moduł ma wejście cyfrowe przy czym nie ma zdefinowanego formatu danych co według mnie oznaczałoby że można moduł traktować jak kabel przez który leci transmisja USART (8-9bitów), transmisja na bazie uarta (dowolna ramka), jakiś inny sposób formatowania przesyłanych danych, lub poprostu przycisk...
    Przy czym prędkość transmisji będzie zależeć od max zasięgu jaki się chce osiągnąć i na odwrót...
    Ma to swoje plusy bo nic nie trzeba kombinować z konfiguracją...
    Ale za to jakość/prędkość transmisji i zasięg będą znacznie gorsze niż w wypadku np. cc1000...
    W dziale mikrokotrolery toczy się już rozmowa na ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic252499.html...