Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwóch dostawców internetu i jedna sieć. Jaki sprzet wybrać?

30 Lip 2018 08:08 435 12
  • Poziom 11  
    Witam. Posiadam 2 łacza interentowe mianowicie DSL i radiówke. Planuje dołozyć jeszcze łącze po USB np palucha z orange. Pytanie brzmi: jaki router pozwoli połaczyć mi tych 3 dostawców i w przypadku awarii przełaczy mi łącze?. Głównym łączem ma być radiówka, łączem zapasowym ma byc DSL a w przypadku totalnej awarii ma przełaczyc sie na USB. W tej chwili mam ASUS'a i nie jestem zadowolony. Kiedy mam wpięte 2 łącza wszytsko jest ok tylko na kilka godzin a potem roba sie problemy. Dopiero po restarcie wraca wszystko do normy. Macie jakieś rozwiązanie sprzetowe??
  • Poziom 22  
    Maiłem 3 łącza internetowe (z trzema routerami od dostawców) podłączone do routerboard/mikrotik.
  • Poziom 37  
    Qerek napisał:
    A jakiś model? Zależy mi na wbudowanym modemie. Dsl ponieważ eliminuje zbędne urządzenia.

Mikrotik nie robi routerów z modemami DSL.
  • Poziom 11  
    No właśnie chciałem się upewnić bo z tego co wiem to właśnie nie ma modemów wbudowanych. Jakieś inne rozwiązania bez zbędnych urządzeń?
  • Poziom 37  
    Qerek napisał:
    No właśnie chciałem się upewnić bo z tego co wiem to właśnie nie ma modemów wbudowanych. Jakieś inne rozwiązania bez zbędnych urządzeń?
    Ja nie znam urządzenia ktore obłsuży DSL, LTE, ethernet i jeszcze bedzie miało wifi na pokładzaie,bo pewnie o to Ci chodzi. Mikrotik załatwi wszystko oprócz DSL.
    Teoretycznie jesli operator radiówki się zgadza (a to raczej nieczęste) to mógłbyś na jednej płytce mikrotika zrobić:
    - odbiór radiowy po WiFi
    - odbiór radiowy po LTE
    - odbiór DSLa (ale po porcie ethernet z modemu)
    - wifi LAN
    - ethernet LAN
    Czyli miałbyś tylko 2 urządzenia. Wymagałoby to kabli antenowych na dach wyciągnąc.
  • Specjalista Sieci, Internet
    TD-W8970 V1 na OpenWrt.
    Kolego Querek, co to za firma że potrzebujesz trzech dostawców? Twój plan ma jedną poważną wadę - trzech operatorów i failover a tylko jedno urządzenie dostępowe. Takie wysokodostępne sieci buduje się w oparciu o tzw. Hierarchical Network Design, gdzie awaria pojedynczego elementu (router, switch, łącze internetowe itp) nie powoduje przerwy w dostępie do usług na urządzeniach końcowych, a o to Ci chyba chodzi?
    Cały pić polega właśnie na tym, aby były dwa routery "współpracujące ze sobą" i w razie awarii (rekonfiguracji itp) zawsze klienci końcowi mają dostęp do Internetu.
  • Poziom 11  
    Nieistotne co to za firma tylko ze potrzebuje takiego rozwiązania. Posiada 2 łącza a trzecie jest poprostu od tak ponieważ posiadają kilka wolnych modemów LTE i pomyślałem aby je wykorzystać ale nie jest to wymagane. Ma płynnie przerzucić z jednego łącza na drugie i po awarii wrócić na pierwsze łącze, tylko tego oczekuje. Nie potrzebuje wifi bo za to odpowiedzialne są unifi. Jeżeli router dsl’owy do łącza netii jest konieczny to oczywiście się go tam wstawi i trudno. Szukam rozwiązania z najmniejsza ilością urządzeń ale jak mus to mus.
    Pytałem o charakter firmy, żeby zaproponować rozwiązanie lepiej dopasowane funkcjonalnie i cenowo (jak to się mówi: diabeł tkwi w szczegółach).

Dwa łącza na jednym urządzeniu:
    Draytek - łatwa konfiguracja przez GUI, dobry QoS, funkcjonalny, bardzo stabilny, na przyszłość obsługa VPN i VLAN.
    FritzBox - ppdobnie jak Draytek, ale możliwości i bajery raczej pod użytkownika domowego. Brak VLAN 802.1q może być problemem w przyszłości.
    Cisco 1921 z OS IP Service- full wypas funkcjonalnie. Zaawansowany QoS i firewall. Stabilny, ogromne możliwości konfiguracji. Trudna konfiguracja dla początkującego.
    Mikrotik - potrzebny dodatkowy modem. Bardzo tani. Ogromnie funkcjonalny i stosunkowo łatwy w konfiguracji. Wady to niedopracowane, nietestowane oprogramowanie. Częste zwiechy i kaprysy. Brak aktualnej dokumentacji. Osobiście nie polecam i często demontuję u klientów po poprzednich instalatorach.

Dwa urządzenia (backup samego łącza oraz backup całego urządzenia).
    2x Cisco 1921 i włączone HSRP lub VRRP
    2x Draytek (podobno da się uruchomić VRRP przez konsolę, nie testowałem).
    2x MT z VRRP - kiedyś chciałem uruchomić, działało bardzo niestabilnie, skończyło się na wymianie routerów.
  • Poziom 11  
    I to jest odpowiedz😁 potrzebuje tam również firewall ale zastanawiamy się nad osobnym urządzeniem. Jeżeli chodzi o firmę i w sieci pracuje max 70 urządzeń ale w tym dużo telefonów prywatnych pracowników które nie generują dużego ruchu a reszta to zwykle prace biurowe. To cisco wydaje się być fajnym rozwiązaniem tylko idzie to klepnąć z www czy consola?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    To jeżeli planujecie w niedalekiej przyszłości UTM-a z prawdziwego zdarzenia, to można jeszcze inaczej:
    Obecnie montujesz tylko jeden 1921 z modemem VDSL i obstawiasz dwa łącza (neo na modemie + radio na porcie ethernetowym). Gdy masz już UTM-a - np Fortigate 30E powinien styknąć na taką sieć, (obsługuje modemy LTE, VLANY 802.1q oraz VRRP) spinasz sieć następująco:
    Łącze A - DSL (backup dla stanowisk roboczych i podstawowe dla urządzeń "niebezpiecznych", np telefonów pracowników)
    Łącze B - radio (podstawowe łącze w firmie)
    Łącze C - LTE (dodatkowy backup)
    UTM i Cisco pracują wspólnie z wykorzystaniem VRRP.
    Cisco obsługuje bezpośrednio łącze A. UTM obsługuje bezpośrednio łącze B i C, zna też trasy do łącza A poprzez router Cisco. Wszystkie urządzenia w sieci korzystają w czasie normalnej pracy z UTM-a jako bramy domyślnej. UTM rozdziela ruch wg kryteriów pomiędzy łącza A,B,C. Pad jednego lub dwóch łączy nie powoduje przerwy w działaniu dostępu do Internetu. UTM filtruje cały ruch w sieci.
    W razie awarii (rekonfiguracja, testy itp), kiedy UTM jest niedostępny, protokół VRRP ustawia Cisco jako bramę domyślną dla klientów wewnątrz sieci i wtedy ruch do Internetu kierowany jest przez łącze A.

Cisco zarządza się poprzez konsolę - dostępne wszystkie możliwości urządzenia i wymyślne konfiguracje. Można też użyć klienta CCP instalowanego na komputerze zarządzającym i poprzez niego korzystać z GUI (ograniczone możliwości konfiguracyjne). Fortigatem zarządza się poprzez przeglądarkę (można też skorzystać z konsoli w celu wprowadzenia nietypowych, zaawansowanych ustawień jak np obsługa identyfikatorów grup w VPN IPSec). Zarówno Cisco jak i Fortigate mają dobrze opracowaną i aktualną dokumentację w sieci.