Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony sterownik silnika DC

30 Lip 2018 14:03 201 3
 • Poziom 10  
  Ze względu na odwrotnie podłączone zasilanie (nieprawidłowy kabel) uległ uszkodzeniu sterownik silnika DC. W załączniku zdjęcie płytki. Uprzejmie proszę o pomoc w identyfikacji uszkodzonego układu scalonego U2 widocznego na zdjęciu (początek oznaczenia TC, w pobliżu układu 4947A). Białe złącze to wtyczka prowadząca do silnika wraz z enkoderem. Z góry dziękuje za pomoc.

  Edit wygląda to na TC426 lub TC427 (1.5A Dual High-Speed Power MOSFET Drivers). Wyjścia są połączone do tranzystorów P-Channel MOSFET i N-Channel MOSFET- (4947 i 4936) . TC426 ma wyjścia "inverting" a TC427 "non-inverting". Nie wiem który zastosować :/.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 10  
  Przelotowałem oba spalone układy smd i prawie działa. Przy większych prędkościach silnika sterownik zgłasza overcurrent. Podejrzewam że prąd jest mierzony poprzez pomiar napięcia na jakimś rezystorze. Procesor STM32F o 48 nóżkach ma przetwornik ADC. Może spalił się ten rezystor albo napięcie odniesienia jest nieprawidłowe. Na płytce są dwie diody SMD o oznaczeniach N8 i 3 pinach. Może to diody zenera ?. Jedna z nich przewodzi w obie strony ale sprawdzałem bez wylutowania. Czy N8 może oznaczać diodę na 8.2V ?. Może ktoś podpowie co to za dioda. Układ jest zasilany z 12V.
 • Poziom 10  
  Dziękuję. Dioda po wylutowania okazała się sprawna. Po wymianie spalonych rezystorów
  1 om sterownik pracuje poprawnie.