Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadmierna prędkość silnika jednofazowego maszyny DYMA

slawekgaj3 30 Lip 2018 14:09 234 5
  • #1 30 Lip 2018 14:09
    slawekgaj3
    Poziom 10  

Witam.
    Chciałbym poradzić się w następującej kwestii:
    Posiadam stolarską maszynę wieloczynnościową typu DYMA, z silnikiem jednofazowym, którego jeśli załączę do sieci to rozpędza się do jakiejś kosmicznej prędkości bardzo się nagrzewając. Sytuacja taka trwa ok. 15 sekund po czym wyłącznik termiczny rozłącza silnik od zasilania. Sprawdziłem pojemność kondensatora rozruchowego jest ok.
    Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
    Pozdrawiam wszystkich

0 5
  • #3 31 Lip 2018 09:54
    slawekgaj3
    Poziom 10  

Zdjęcie tabliczki zrobię za kilka dni, jak pojadę na wieś, a tymczasem podam typ silnika: SEg-65-2C 220V 50 Hz, moc 2,2kW, kondensator 30µF, możliwość dwóch prędkości za pomocą zmiany kół pasowych. Dodam, że silnik obraca się lekko, płynnie, bez żadnych oporów tarć itp. Słyszałem coś o efekcie rozbiegania się silnika, ale nie wiem czy to zjawisko które występuje umnie.

0
  • #5 31 Lip 2018 10:25
    slawekgaj3
    Poziom 10  

Też do pewnego czasu myślałem że to zwykły jednofazowy silnik ze stałymi obrotami. Ściślej mówiąc do czasu kiedy podłączony silnik zaczyna nabierać takich obrotów, że cała maszyna, nielekka przecież, prawie że chce odlecieć. Kilkunastosekundowa praca silnika powoduje takie jego nagrzanie jakby pracował kilka godzin non stop, i to nieźle dociążany. A może coś z kondensatorem? Co prawda pojemność zmierzona odpowiada znamionowej (29,6µF) ale może podczas pracy coś się zmienia.

0
  Szukaj w 5mln produktów