Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerywacz na NE555 N-Mosfet

Mnster 30 Jul 2018 14:11 1107 24
    Mnster
    Level 4  
    Witam! Mam problem z przerywaczem na NE555 ,miał on przełączać tranzystor N-Mosfet IRL2703 który z kolei podaje prąd na cewkę.Niestety na nóżce DRAIN tranzystora cały czas jest 0v co oznaczałoby że jego bramka nie jest otwierana.Sprawdzałem napięcie na wyjściu NE555 i spada ono do 0.02v (przy takim napięciu tranzystor nie powinien już przewodzić).W załączniku schemat ktory wykonałem w symulatorze obwodów.Według obliczeń układ miał przełączać z częstotliwością 1hz a wypełnienie = 14%.
    pawlik118
    Level 30  
    Snubber w postaci kondensatora równolegle z diodą powinien być inaczej podłączony. W tym momencie duży prąd ładowania kondensatora płynie przez tranzystor. Poszukaj schematów przetwornic Flyback i zobacz jak to się podłącza.
    Brak rezystorza w bramce, jak i kondensatorów filtrujących na + zasilania. Cewkę wyjściową dobrze byłoby trochę "odizolować" od zasilania ne555.
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    pawlik118
    Level 30  
    Obstawiam że mosfet będzie spalony. Nie wiadomo jaka jest cewka - jeśli po stronie pierwotnej są rzeczywiście tylko 2 zwoje, to jej indukcyjność będzie znikoma, co przy napięciu 12V i częstotliwości 1Hz spoowduje przepływ dużego prądu przez tranzystor.
    Kolejna sprawa - dioda zaporowo do uzwojenia pierwotnego nie pozwoli na oddanie energii z rdzenia, gdyż obniży napięcie na tym uzwojeniu do 0,7V, czyli na wyjściu możemy uzyskać max (200/2) * 0,7V = 70V.
    Sprawdź jakie masz napięcie na bramce tranzystora, pobór prądu przez układ - może cewka nie ma przejścia.
    Mnster
    Level 4  
    Chcę użyć cewki zapłonowej.Cały układ ma działać jako elektryzator do pastucha elektrycznego.Zasilanie z zasilacza sieciowego 12v, masa cewki to szpilka wbita w ziemię a plus na ogrodzeniu z drutu.Akurat ta cewka (fiat 126p) ma wspólną masę dla uzwojenia pierwotnego i wtórnego.

Dodano po 3 [minuty]:

Przepraszam mój błąd, cewki zapłonowe mają zwykle 200 zwojów na uzw. pierwotnym i 20 000 na wtórnym.

Dodano po 2 [minuty]:

Diodę chciałem wstawić żeby zabezpieczyć układ przed przepięciami. Jak zrobić to we właściwy sposób?
    Mnster
    Level 4  
    wojtek 9007 wrote:
    Witam - proszę zobaczyć schemat z #7 .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3226874.html

Dzięki za link ale chciałem wykonać to z elementów które już mam.Przerywacz z mojego schematu generuje impulsy a cewka po podłączeniu bezpośrednio do 12v z równolegle wpiętym kondensatorem wytwarza iskrę. Proszę jedynie o poprawienie schematu tak aby to działało razem.
  • Helpful post
    pawlik118
    Level 30  
    Tu masz link do schematu snubbera
    http://micro.rohm.com/en/techweb/knowledge/acdc/acdc_pwm/acdc_pwm01/1150

oczywiście diodę po stronie wtórnej pomijasz, snubber jest tylko po stronie pierwotnej. Co do wartości to tak na oko: C=33nF, R=33k 1W, dioda szybka na 1kV.

PS mosfet sterujący powinien mieć dopuszczalne napięcie pracy kilkaset wolt. 30V raczej nie wystarczy...

Jakbyś chciał przesymulować układ, to polecam
    http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/spw_smps_e.html
    Mnster
    Level 4  
    Przerywacz działa już prawidłowo, dodanie rezystora na bramkę załatwiło sprawę, usunąłem też diodę.Jedynie po podłączeniu cewki nie wytwarza ona iskry tylko słychać z niej odgłos stukania.Co może być nie tak?
  • Helpful post
    pawlik118
    Level 30  
    choćby dioda zwierająca uzwojenie pierwotne.
    Mnster
    Level 4  
    pawlik118 wrote:
    Tu masz link do schematu snubbera
    http://micro.rohm.com/en/techweb/knowledge/acdc/acdc_pwm/acdc_pwm01/1150

oczywiście diodę po stronie wtórnej pomijasz, snubber jest tylko po stronie pierwotnej. Co do wartości to tak na oko: C=33nF, R=33k 1W, dioda szybka na 1kV.

PS mosfet sterujący powinien mieć dopuszczalne napięcie pracy kilkaset wolt. 30V raczej nie wystarczy...

Jakbyś chciał przesymulować układ, to polecam
    http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/spw_smps_e.html

Co do diody to może być 1N4005?
    pawlik118
    Level 30  
    powinna być to dioda "szybka" lub "ultraszybka"
    pawlik118
    Level 30  
    powinno być ok. pamiętaj o jej właściwym podłączeniu.
    Mnster
    Level 4  
    A kondensator na 100,275 czy 400v ?
    pawlik118
    Level 30  
    400V - foliowy, polipropylenowy,
    Mnster
    Level 4  
    Będzie duża różnica jak użyję poliestrowego?
    Ciężko znaleźć polipropylenowy o takich parametrach.
    _lazor_
    Moderator of Designing
    Ogólnie co to za cewka?

Ogólnie snubber powoduje by na uzwojeniu nie wzrosło znacznie napięcie (aby nie było overshootów). Jeśli te cewki są ze sobą sprzężone z uzwojeniem 1:1, lub sprzężenie magnetyczne jest małe to nie za bardzo co ma się samo indukować na tych uzwojeniach.
    Mnster
    Level 4  
    Jest to cewka zapłonowa od fiata 126p, nie znam jej dokładnych parametrów.Mogę co najwyżej podać rezystancję uzwojeń.

Czytałem że te cewki mają połaczoną masę uzwojenia pierwotnego i wtótnego.
    _lazor_
    Moderator of Designing
    A mógłbyś pokazać jak aktualny schemat wygląda?

Rezystancja uzwojeń też może się przydać.
    diantus
    Level 32  
    Mnster wrote:
    Czytałem że te cewki mają połaczoną masę uzwojenia pierwotnego i wtótnego

Były też z wyjściem na dwie świece - bez połączenia z masą uzwojenia wtórnego. Ta podobnie wygląda. Stąd wyjście na jedną ze świec trzeba połączyć z masą aby działała w tym układzie prawidłowo.
    Mnster
    Level 4  
    Okazało się że pominąłem bardzo ważną rzecz , ten typ cewek ma oddzielone uzwojenia a WN jest pomiędzy dwoma wyjściami cewki.Pomimo to iskra jest stosunkowo mała, choć większa niż przy połączeniu do masy.Za chwile narysuję i wyślę schemat.

Dodano po 1 [minuty]:

diantus wrote:
    Mnster wrote:
    Czytałem że te cewki mają połaczoną masę uzwojenia pierwotnego i wtótnego

Były też z wyjściem na dwie świece - bez połączenia z masą uzwojenia wtórnego. Ta podobnie wygląda. Stąd wyjście na jedną ze świec trzeba połączyć z masą aby działała w tym układzie prawidłowo.

Właśnie tak ;) Nie zdążyłem przeczytać twojej odpowiedzi.

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

Wysyłam schemat.Jedno wyjście uzwojenia wtórnego jest podłączone do ogrodzenia a drugie do szpilki wbitej w ziemię.
    Mnster
    Level 4  
    Układ jednak działa prawidłowo ale tylko na zasilaniu z akumulatora.Po podłączeniu pod zasilacz sieciowy, częstotliwość impulsu wzrasta do dużej wartości.
    Potrzebuję dodać jeszcze jakiś element filtrujący zasilanie ?