Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena Dipol COMBO - problem z odbiorem MUX8 - m. Ploki kolo Trzebini

30 Lip 2018 15:09 1326 12
  • Poziom 6  
    Witam

Mieszkam w miejscowosci Ploki. Ostatnio zakupilem antene Dipol 28/5-12/21-60 H/V DVB-T Combo ktora zostala mi doradzona tutaj na Forum. Antene mam ustawiona na:

Obiekt nadawczy:
    Katowice / Kosztowy
    Kanał nadawczy: 6 (184.5 MHz)
    Moc ERP [kW]: 20
    Polaryzacja: pozioma
    Wys. anteny: 308 m n.p.t
    Odległość od nadajnika: 28 km
    Azymut do nadajnika: 266°

Instalacja rozgaleziona jest na 2 odbiorniki. Jednak po montazu na maszcie okazalo sie ze nie antena nie odbiera mi w ogole kanalow z MUX8.
    Wg. strony https://emimaps.emitel.pl/ MUX8 powinien mi lapac bez problemow. Jaka moze byc przyczyna ?

Drugi problem jaki ostatnio u mnie wystapil jest taki ze przeszla ostatnio burza, nie bylo mnie w domu w tym czasie i teraz programy praktycznie nie odbieraja. MUX1 lapie na jakosci 3/10 MUX2 podopobnie, MUX3 i 8 w ogole? Co mam teraz zrobic aby wrocilo wszystko do normy?
  • Moderator
    Jedna z podstawowych informacji: antena pasywna czy ze wzmacniaczem?
  • Poziom 33  
    To jest antena z wbudowaną zwrotnicą w puszce anteny VHF i symetryzator w puszce anteny UHF - zasilacza nie dokładamy... Do rozdzielenia sygnału na 2 TV użyłeś ?...
  • Poziom 6  
    Czy ten dołożony zasilacz może powodować zakłócenia?

I czy aktualna słaba jakość programów może być powodem uderzenia pioruna w antenę?

Tak jak wyżej pisałem. Po zainstalowaniu anteny i wyszukaniu automatycznym wszystkie programy z Mux 1 2 i 3 znalazło w jakości 8, oprócz Mux 8 gdzie nie znalazło nic.

Parę dni temu straciłem praktycznie większość programów gdzie na Mux 1 jest najlepsza jakość 3/10.

Co może być przyczyną?
  • Poziom 33  
    Odinstaluj zasilacz antenowy od przewodu i załóż tylko wtyk antenowy.
    Kanały wyszukaj ręcznie nie z automatu.
    mux1-k58
    mux2-k49
    mux3-k41
    mux8-k6
  • Poziom 33  
    Jeśli sygnał będzie za słaby wtedy dołożysz wzmacniacz antenowy z zasilaczem.
    Jeśli w puszce antenowej jest symetryzator nie stosujemy zasilacza....
  • Poziom 6  
    Próbowałem teraz z odłączonym zasilaczem i efekt jest podobny. Jest tylko 5 programów i nic więcej. Czy po burzy jakaś płytka mogła ulec uszkodzeniu? Tak jak pisałem wyżej po zamontowaniu anteny miałem wszystkie programy oprócz mux8. Teraz po ostatniej burzy zostało mi już tylko 5. Raz mniej raz więcej ale o słabej jakości.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Piszesz o antenie a może odbiornik (TV, dekoder) uszkodził się. Spr. innym sprzętem.
    Podłącz inną antenę na próbę.
  • Poziom 6  
    Próbowałem na drugim tv, nowszym i podobna sytuacja. Odbiera może więcej kanałów ale w dużo słabszej jakości niż na początku. Głównie chodzi mi o TVP abc i jednak jakość odbioru na obydwu odbiornikach jest wyraźnie gorsza niż zaraz po montażu. Na początku wszystko chodziło w porządku.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    zuroslawski napisał:
    Ostatnio zakupilem antene Dipol 28/5-12/21-60 H/V DVB-T Combo ktora zostala mi doradzona tutaj na Forum.

To teraz ten co Cię wpuścił w maliny niech przyjedzie i zdiagnozuje gdzie problem.
    Projekty z za biurka, anteny z za biurka.......co za czasy.

zuroslawski napisał:
    Czy po burzy jakaś płytka mogła ulec uszkodzeniu?

"płytka" to przedwzmacniacz czyli element aktywny a takiego nie masz w antenie.
    Zwrotnica lub symetryzator mało prawdopodobne by się uszkodziły po burzy aczkolwiek........
    Jak się da wepnij przewód do symetryzatora UHF z pominięciem zwrotnicy.
  • Poziom 36  
    zuroslawski napisał:
    po ostatniej burzy zostało mi już tylko 5

Czy to mux TVS? Mux-y 1 i 2 mają po 8 programów, a mux-3 ma 7.
    zuroslawski napisał:
    Mieszkam w miejscowosci Ploki

Czy przed anteną są jakieś przeszkody?
    zuroslawski napisał:
    Instalacja rozgaleziona jest na 2 odbiorniki.

Jak wygląda odbiór po ominięciu rozgałęźnika i podłączeniu anteny bezpośrednio do odbiornika?