Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szeregowe połączenie aku - i przebiegunowanie jednego z nich ?

Piasek80 30 Lip 2018 15:27 213 5
  • #1 30 Lip 2018 15:27
    Piasek80
    Poziom 29  

Ostatnio kopara mi opadła.
    W niewielkiej ciężarówce wsadzone dwa identyczne aku 12/74Ah, połączone szeregowo bo 24V instalacja.
    Pojawił się problem z rozruchem, przynieśli je do mnie bo mam różne mierniki i ...
    - jeden aku wzorowy 12,64V spoczynkowego, mocny jak byk
    - drugi -11,52V...
    3x sprawdzałem czy coś mi się nie teges ale nie. -11,52V.
    Podpinam odwrotnie miernik (czerwony do minusa, czarny do plusa) 11,52V
    Akumulator odwrócił biegunowość ? To możliwe w ogóle przy takim połączeniu ?
    Czy jednak do końca prawdy nie mówią i ... nie wiem podpięli pod jakiś prostownik odwrotnie i przebiegunowali go.
    Tylko jaki prostownik potrafi takie rzeczy, żeby częściowo rozładowany aku, nawet jeżeli taki był nabił "odwrotnie"
    Aku podobno wyjęte prosto z samochodu i przywiezione do mnie - to możliwe żeby w ogóle pojazd odpalił na szeregowym połączeniu takich akumulatorów ? Przecież to się zrobiło od razu równoległe.
    Wiele rzeczy widziałem ale takich cudów jeszcze nie.

0 5
  • #2 30 Lip 2018 15:42
    krzysiozak
    Poziom 35  

Czy rozumiesz pojęcie równolegle i szeregowo, nic się samo nie zrobiło, podłączył instalator albo szeregowo albo równolegle. Możliwe że ktoś podłączył szereg nie zgodnie z zasadami, i akumulatory zniosły się napięciami i dają napięcie takie tylko jakie je różniło, czyli nie cały 1 V.
    Powinny być podłączone:
    +ogniwo akumulatora pierwszego- i +ogniwa akumulatora drugiego-
    Co w sumie powinno dać 24 V
    Od biedy takie rozwiązanie można stosować przy założeniu że akumulatory mają tą samą firmę producenta i taki sam stopień z użycia.

0
  • #3 30 Lip 2018 18:04
    ociz
    Moderator Samochody

Piasek80 napisał:
    Akumulator odwrócił biegunowość ? To możliwe w ogóle przy takim połączeniu ?

Oczywiście, jak się podłączy 2 szeregowo, z czego jeden odwrotnie, do prostownika to nawet nie muszą być mocno rozładowane żeby go tak załatwić.

1
  • #4 31 Lip 2018 12:04
    Piasek80
    Poziom 29  

Wychodzi na to że jakiś baran po prostu odwrotnie podpiął.
    Nie myślałem że w dzisiejszym świecie jeszcze takie talenty się trafiają.

0
  • #5 31 Lip 2018 12:24
    kortyleski
    Poziom 41  

Niekoniecznie. Wystarczy że w samochodzie jest jakaś gałązka na 12V choćby do radia. Jeżeli teraz przez to radio czy cokolwiek innego aku zostanie rozładowany do zera to po załączeniu obciążenia na 24V akumulatory poprzez to obciążenie zostaną połączone antyrownolegle i ten pusty się przebiegunuje.

1
  • #6 31 Lip 2018 12:50
    Piasek80
    Poziom 29  

Ok, przekażę ale nie sądzę żeby zrozumieli :)
    Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi i wyjaśnienie sprawy

0