Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Alps ACX7038 uszkodzony - Potencjometr zmiana na zwykły

30 Lip 2018 22:31 543 8
 • Poziom 9  
  Witam posiadam wzmacniacz Pioneer a209r w którym uległ uszkodzeniu potencjometr ACX7038 urwała się ośka. Nie chcę pakować w niego za dużo kasy więc czy mogę zastosować zwykły potencjometr logarytmiczny 2x100k bez silniczka? Ten oryginalny ma 8 nóżek w jaki sposób podłączyć ten zwykły np taki jak na obrazku według tego schematu poniżej tzn gdzie jaka nóżka? Alps ACX7038 uszkodzony - Potencjometr zmiana na zwykłycbdcce5934...961260.jpg Download (33.06 kB) Alps ACX7038 uszkodzony - Potencjometr zmiana na zwykły154730fdc4...961725.jpg Download (21.17 kB) Alps ACX7038 uszkodzony - Potencjometr zmiana na zwykłyACX7021...jpg Download (87.77 kB)
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Jak zastosujesz potencjometr bez silniczka to nie będziesz miał regulacji głośności z pilota.

  Jak nie zależy ci na regulacji z pilota to możesz zastosować potencjometr bez silniczka. Jak się zgadza rezystancja potencjometru to możesz zastosować potencjometr 2X100k.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  kilermorderca napisał:
  To że z odczepem to wiem. Tylko czy dobrze oznaczyłem połączenie na obrazku powyżej?


  W załączniku dołączę Service Manual do do tego wzmacniacza. Może będzie pomocny.

  Nie mam sprzętu przed sobą ale wydaje mi się ,że powinno być dobrze połączone.

  Możesz się też wspomóc omomierzem sprawdzając wyprowadzenia na potencjometrze ALPS i na nowym potencjometrze szukając odpowiednich wyprowadzeń.
 • Poziom 43  
  kilermorderca napisał:
  A jeszcze takie pytanie czy musi być to potencjometr logarytmiczny?
  Musi. W układach biernej regulacji głośności stosuje się wyłącznie potencjometry o charakterystyce logarytmicznej. Poza tym raczej nie dostaniesz potencjometru liniowego z odczepem ;).
  Jeśłi dobrze oczytałem Twoje rysunki, to dobrze opisałeś nóżki. Odczep to ten konektor naprzeciwko trzech "podstawowych" na dole (zdjęcie zamiennika).
  Patrząc od strony ośki na dole od lewej masz masą sygnału, suwak, wejście sygnału. Każda "połówka" potencjometru stereofonicznego jest na osobnej płytce, więc czy jako kana lewy wykorzystasz bliższą ośki czy dalszą - to nie ważne i tak oba kanały będą regulowane współbieżnie.