Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Mercedes Atego 1218 2002 - Zniknęły lewe kierunkowskazy

sw04 30 Lip 2018 22:49 657 9
  • #1 30 Lip 2018 22:49
    sw04
    Poziom 9  

Mam Atego 1218 z 2002r. i zniknęły mi lewe kierunkowskazy. Prawe działają normalnie, przy awaryjnych też działają tylko prawe.
    Przy próbie wrzucenia lewego kierunku słychać taki dźwięk jakby żarówka była spalona, ale na desce nic nie miga.
    Żarówki ok, bezpieczniki ok.
    Na tej plastikowej osłonie przy nogach pasażera od środka mam naklejkę z opisem bezpieczników i przekaźników, osobno na lewą i prawą stronę, ale przekaźników nie mogę zlokalizować. Auto ma swoje lata więc może ktoś założył tą osłonę z innego auta...
    Po odłączeniu elementu który wszyscy opisują tutaj jako przerywacz, wszystko działa tak samo. Wygląda jak ten element poniżej.

Mercedes Atego 1218 2002 - Zniknęły lewe kierunkowskazy

Miał ktoś podobny problem? Co sprawdzić?

0 9
  • Relpol
  • #2 31 Lip 2018 07:21
    piotr budzowski
    Poziom 23  

Podłącz prąd z akumulatora pod + żarówki kierunki i sprawdź czy świeci lewa strona i nie robi się zwarcie na przewodzie, częsta przyczyna braku kierunkowskazu na jednej stronie.

0
  • Relpol
  • #3 31 Lip 2018 08:59
    sw04
    Poziom 9  

piotr budzowski napisał:
    Podłącz prąd z akumulatora pod + żarówki kierunki i sprawdź czy świeci lewa strona i nie robi się zwarcie na przewodzie, częsta przyczyna braku kierunkowskazu na jednej stronie.

No dobra, a czy nie powinno w takim razie wywalać bezpiecznika?

0
  • #4 31 Lip 2018 09:36
    piotr budzowski
    Poziom 23  

A jest bezpiecznik ?

0
  • #5 31 Lip 2018 10:01
    sw04
    Poziom 9  

piotr budzowski napisał:
    A jest bezpiecznik ?

Bezpiecznik jest, nie spalony.

Napięcie na bezpieczniku się pojawia po włączeniu kierunkowskazu, więc pozostaje szukać gdzieś dalej. Tylko gdzie?

Gdzie znajduje się przerywacz oraz przekaźniki?

Po odpięciu elementu o takich oznaczeniach:
    A 020 545 13 32
    ZGS 002
    89 2691 000
    Nic się nie zmienia, lewego dalej brak, prawy działa normalnie?

0
  • #6 31 Lip 2018 15:50
    Gerri
    Spec od Mercedesów

sw04 napisał:
    Wygląda jak ten element poniżej.

Według moich wiadomości jest to rzeczywiście tzw. "przekaźnik zespolony" jednak nie był on stosowany w Atego lekkim. Na pewno był w Actrosie pierwszoseryjnym.
    sw04 napisał:
    Po odpięciu elementu o takich oznaczeniach:
    A 020 545 13 32

Ten to sobie możesz odpinać - to przerywacz do przyczepy.
    Sprawa wygląda tak: są dwie osobne końcówki mocy na lewą i prawą stronę umieszczone wewnątrz skrzynki bezpieczników. Są to elementy pólprzewodnikowe i są niewymienne. Widać je dopiero po rozebraniu skrzynki. Prawdopodobnie ten na lewą stronę po prostu padł. Możesz rozebrać skrzynkę i pooglądać te większe kostki - często w momencie przeciążenia taki tranzystor zostaje rozsadzony od środka pod wpływem temperatury i widać popękaną obudowę - taki niewielki, wybrzuszony i popękany punkt na środku.

0
  • #7 31 Lip 2018 16:14
    sw04
    Poziom 9  

Gerri napisał:
    Są to elementy pólprzewodnikowe i są niewymienne.

Nawet dobry elektronik z odpowiednim sprzętem nie da rady żeby to wymienić?
    Skoro jest to słaby punkt to wolałbym naprawić swoją skrzynkę, niż kupować używkę z którą nie wiadomo kiedy stanie się to samo.

0
  • #8 31 Lip 2018 16:48
    Gerri
    Spec od Mercedesów

Oficjalnie są niewymienne. Sam to wymieniałem już kilka razy. Wycieraczki mają to samo rozwiązanie: zamiast przekaźników półprzewodniki wewnątrz skrzynki.

0
  • #9 01 Sie 2018 10:44
    sw04
    Poziom 9  

Ok, w takim razem wyjmę ta skrzynkę i obejrzę czy są ślady upalenia jakiegoś elementu.

Dodano po 17 [godziny] 45 [minuty]:

O które elementy może chodzić?Mercedes Atego 1218 2002 - Zniknęły lewe kierunkowskazy

0
  • #10 05 Paź 2018 18:39
    sw04
    Poziom 9  

Na zdjęciu zaznaczyłem element który wymagał wymiany, jest to BTS426L1.

Mercedes Atego 1218 2002 - Zniknęły lewe kierunkowskazy

0