Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Listwa ochronna w listwę ochronną - czy zabezpieczenia się sumują?

31 Jul 2018 11:44 1314 5
Ochrona Domu
    User removed account
    Level 1  
  • Ochrona Domu
    krzysiozak
    Level 38  
    Ma takie podłączenie sens, sam posiadam dwie listwy w szeregu. Ale mimo to jak jest bardzo blisko burza wyłączam wtyk z gniazda. Miałem jeden przypadek że takie listwy ochroniły mnie przed stratą sprzętu, były wyłączone. W drugim pokoju nie zabezpieczony odbiornik TV, piorun załatwił.
  • Ochrona Domu
    rafi84
    Level 24  
    Wszystko zależy od stopni ochrony które masz przed listwami, bo dobre listwy to "ostatni bastion", pod warunkiem że masz zabezpieczenia poprzedzające.
    A łączenie listwy w listwie to w sumie "sztuka dla sztuki" jeśli się nie ma zabezpieczonej sieci od podstaw.
    User removed account
    Level 1  
    rafi84
    Level 24  
    Ktoś już na forum dawał link do tego artykułu ja to tylko powielę Link
    Listwa twoja (przynajmniej ta 1) jest z m.in z zabezpieczeniem typu 3 a jeśli w złączu głównym budynku nie ma zabezpieczeń typu 1 i 2 (bo u Ciebie w rozdzielnicy domowej nie ma) to takowe zabezpieczenie nie będzie wstanie zapewnić skutecznej ochrony co zresztą masz również wypisane w instrukcji obsługi owej listwy
    Listwa ochronna w listwę ochronną - czy zabezpieczenia się sumują?

krzysiozak wrote:
    W drugim pokoju nie zabezpieczony odbiornik TV, piorun załatwił.

To nie świadczy wcale o tym że uszkodzenie przyszło z sieci energetycznej, równie dobrze mogło przyjść z dekodera jeśli antenę miałeś podłączoną
    krzysiozak
    Level 38  
    Nova1112 wrote:
    Czyli teoretycznie - gdy jedna coś niechcianego przepuści, druga ma szansę zadziałać? Co do wybranych listew jeszcze - w jednej mam: "maksymalna suma prądów upływowych o wartości do 60 000 A", a druga reklamuje się "Układ przeciwprzepięciowy 2050 J" - czy mógłby mi Pan pokrótce zarysować różnicę? Bo dżule jak mi się wydaje to chyba coś na zasadzie absorpcji energii - np piorun? Ale co to są prądy upływowe to nie mam pojęcia...

"maksymalna suma prądów upływowych o wartości do 60 000 A"
    To jest chwyt reklamowy. Tak samo jak radio z głośnikiem o mocy "6000 W".
    Natomiast: "Układ przeciwprzepięciowy 2050 J" jest bardziej realny i temu bym ufał.
    Tylko 2050 J nie znaczy że ochroni nas przed każdym wyładowaniem, tylko może dać radę przed małym odgałęzieniem wyładowania, mimo to podczas burzy należy odłączyć odbiorniki prądu, nawet pralkę mimo że nie pracuje.
    Na temat:"prądy upływowe". Można poczytać w sieci.

Miłego dnia.