Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa ochronna w listwę ochronną - czy zabezpieczenia się sumują?

31 Lip 2018 11:44 384 5
  • Poziom 4  
    Witam. Są dwie listwy:

Pierwsza - Brennenstuhl Premium-Protect-Line 60.000 A https://www.brennenstuhl.com/pl-PL/produkty/l...-line-60.000-a-8-gniazda-3-m-h05vv-f-3g1-5-fr

Druga - CyberPower SB0801PRG-FR-B https://www.cyberpower.com/eu/pl/product/sku/SB0801PRG-FR-B

I teraz - czy mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo komputera (skoki napięć, przepięcia itd.) - jest sens podpiąć tak:
    Gniazdko -> Listwa Brennenstuhl -> Listwa CyberPower -> Komputer
    Czy ma to sens i zastosowanie, czy też to raczej sztuka dla sztuki? A może jest to niewłaściwe i czymś grozi? Proszę o rady.

PS. Wiem że lepszy zasilacz UPS ale mam już listwy ;-)
  • Poziom 36  
    Ma takie podłączenie sens, sam posiadam dwie listwy w szeregu. Ale mimo to jak jest bardzo blisko burza wyłączam wtyk z gniazda. Miałem jeden przypadek że takie listwy ochroniły mnie przed stratą sprzętu, były wyłączone. W drugim pokoju nie zabezpieczony odbiornik TV, piorun załatwił.
  • Poziom 24  
    Wszystko zależy od stopni ochrony które masz przed listwami, bo dobre listwy to "ostatni bastion", pod warunkiem że masz zabezpieczenia poprzedzające.
    A łączenie listwy w listwie to w sumie "sztuka dla sztuki" jeśli się nie ma zabezpieczonej sieci od podstaw.
  • Poziom 4  
    krzysiozak napisał:
    Ma takie podłączenie sens, sam posiadam dwie listwy w szeregu. Ale mimo to jak jest bardzo blisko burza wyłączam wtyk z gniazda. Miałem jeden przypadek że takie listwy ochroniły mnie przed stratą sprzętu, były wyłączone. W drugim pokoju nie zabezpieczony odbiornik TV, piorun załatwił.

Czyli teoretycznie - gdy jedna coś niechcianego przepuści, druga ma szansę zadziałać? Co do wybranych listew jeszcze - w jednej mam: "maksymalna suma prądów upływowych o wartości do 60 000 A", a druga reklamuje się "Układ przeciwprzepięciowy 2050 J" - czy mógłby mi Pan pokrótce zarysować różnicę? Bo dżule jak mi się wydaje to chyba coś na zasadzie absorpcji energii - np piorun? Ale co to są prądy upływowe to nie mam pojęcia...

rafi84 napisał:
    Wszystko zależy od stopni ochrony które masz przed listwami, bo dobre listwy to "ostatni bastion", pod warunkiem że masz zabezpieczenia poprzedzające.
    A łączenie listwy w listwie to w sumie "sztuka dla sztuki" jeśli się nie ma zabezpieczonej sieci od podstaw.

No nie wiem co Panu odpowiedzieć - "centrala energetyczna" wygląda u nas jak na zdjęciu. Linia komutera to osobny ES, kable miedziane:
    Czyli dobrze to wygląda czy źle? :-)
  • Poziom 24  
    Ktoś już na forum dawał link do tego artykułu ja to tylko powielę Link
    Listwa twoja (przynajmniej ta 1) jest z m.in z zabezpieczeniem typu 3 a jeśli w złączu głównym budynku nie ma zabezpieczeń typu 1 i 2 (bo u Ciebie w rozdzielnicy domowej nie ma) to takowe zabezpieczenie nie będzie wstanie zapewnić skutecznej ochrony co zresztą masz również wypisane w instrukcji obsługi owej listwy

krzysiozak napisał:
    W drugim pokoju nie zabezpieczony odbiornik TV, piorun załatwił.

To nie świadczy wcale o tym że uszkodzenie przyszło z sieci energetycznej, równie dobrze mogło przyjść z dekodera jeśli antenę miałeś podłączoną
  • Poziom 36  
    Nova1112 napisał:
    Czyli teoretycznie - gdy jedna coś niechcianego przepuści, druga ma szansę zadziałać? Co do wybranych listew jeszcze - w jednej mam: "maksymalna suma prądów upływowych o wartości do 60 000 A", a druga reklamuje się "Układ przeciwprzepięciowy 2050 J" - czy mógłby mi Pan pokrótce zarysować różnicę? Bo dżule jak mi się wydaje to chyba coś na zasadzie absorpcji energii - np piorun? Ale co to są prądy upływowe to nie mam pojęcia...

"maksymalna suma prądów upływowych o wartości do 60 000 A"
    To jest chwyt reklamowy. Tak samo jak radio z głośnikiem o mocy "6000 W".
    Natomiast: "Układ przeciwprzepięciowy 2050 J" jest bardziej realny i temu bym ufał.
    Tylko 2050 J nie znaczy że ochroni nas przed każdym wyładowaniem, tylko może dać radę przed małym odgałęzieniem wyładowania, mimo to podczas burzy należy odłączyć odbiorniki prądu, nawet pralkę mimo że nie pracuje.
    Na temat:"prądy upływowe". Można poczytać w sieci.

Miłego dnia.