Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

podłączenie słuchawki domofonu

dotim 30 Jul 2008 09:53 62263 81
Optex
    zybex
    Helpful for users
    Kolory w instalacjach domofonowych to czysta partyzantka. Nie ma co się wzorować na innych instalacjach, bo to do niczego nie doprowadzi. Można jedynie (i tak jest najlepiej) podejrzeć u jakiegoś sąsiada z tej samej klatki, jakie kolory idą u niego na poszczególne zaciski. Wiem, że to trudne w realizacji, bo jak mówi przysłowie "człowiek człowiekowi wilkiem", dlatego też sam nie uciekam się do takich ingerencji.
  • Optex
    RafRusek
    Level 2  
    Witam z tymi kolorami to nie ma problemu bo na moim starym domofonie są fragmenty starych przewodów tylko że ta nowa płytka zupełnie inaczej wygląda i tam już w tej samej kolejności nie moge podpiąć kabli. Napisałem w poście powyżej w jakiej kolejności są przylutowane do starej płytki tylko troche namotałem:D ale jak ktoś zna tą płytke od tej wetkty i od tego WBJ310 (opis do niego dałem powyżej, od tej wetkty nie mam opisu) to może powie mi w jakiej kolejności podpiąć przewody do tego wbj 310 żeby mikrofonik w słuchawce działeł. Pozdrówki!

AHA A NIEBIESKI TO CHYBA TEż MASA
    TAK WYGLąDA TA STARA PłYTKA OD WETKTY (mniej więcej :D)
    POZDRóWKI!
    czarnyblack
    Level 15  
    Zybex napisales " Gdyby nie było fabrycznie tej zworki, to wtedy w instalacji 6-cio żyłowej należałoby ją także przyłączyć. " ja wlasnie mam taki domofon i 6 zylowa instalacje. ogolnie chyba wszystko mi dziala poza mikrofonem, nie wiem co mam zrobic, mozesz jakos pomoc ?
    zybex
    Helpful for users
    czarnyblack wrote:
    mozesz jakos pomoc ?

Nie wiem jaki masz unifon i ewentualnie jeszcze jaki jest zasilacz (centralka) domofonu w twoim bloku.:|
    czarnyblack
    Level 15  
    domofon to fermax city max f3584, a tą centralke to jak sprawdzic ?
    zybex
    Helpful for users
    No niestety w "Google" nic nie ma na ten temat. Przypuszczam, ze to jakaś nowość. Tak czy owak na opakowaniu lub w instrukcji powinien być schemat podłączenia.
    czarnyblack
    Level 15  
    schemat jest taki sam jak podales tego fermaxa, ten na ktorym zrobiles zworke z 1 i 2. To ja mam identyko schemat.
    zybex
    Helpful for users
    Na zacisk mikrofonowy, czyli nr 2 powinna być podłączona żyła, na której jest plus zasilania mikrofonu. Masa oczywiście też powinna być na swoim miejscu.

zybex wrote:
    Końcówka nr 5 nie jest potrzebna, gdyż jest jednoznaczna z nr 3, czyli z masą. Gdyby nie było fabrycznie tej zworki, to wtedy w instalacji 6-cio żyłowej należałoby ją także przyłączyć.

Miałem tu na myśli końcówkę nr 5 a nie zworkę.
    W instalacji sześciożyłowej postępuj zatem tak ja jest to napisane w instrukcji czyli przetnij tę zworkę.

https://obrazki.elektroda.pl/66_1218123784.jpg
    czarnyblack
    Level 15  
    Wlasnie zworka to jest taki drucik wystajacy na plytce ? Bo tam nie znalazlem nic oznaczonego Z1, a tak powinna byc oznaczona zworka. Ten drucik o ktorym mowie, nie jest w zaden sposob podpisany i nie wiem czy to dokladnie to.
  • Optex
    zybex
    Helpful for users
    Wystarczy prześledzić co łączy ten mostek (zworka) i wtedy ją przeciąć. Według mnie to nie jest przyczyna niedziałania mikrofonu. Musiałeś coś zamienić. Czasem tak bywa, że wydaje się iż wszystko jest niby dobrze, a jednak trzeba coś zmienić aby było na 100% ok.
    czarnyblack
    Level 15  
    Ogolnie to we wczesniejszym podlaczeniu strasznie cicho bylo slychac w sluchawce, teraz tak zrobilem ze jest naprawde glosno i dobrze slychac to co dzieje sie na zewnatrz, rygiel tez dziala. Tak wiec sluchawke, rygiel i mase mam na 100% dobrze ? Nie trzeba juz zmieniac tych ustawien ? Nie dziala mi teraz dzwonek i mikrofon. Juz nie wiem o co kaman. jak przytykalem czarny kabel do innych to lecialy z niego iskry, czyli to jest masa? Ale jak go podlaczylem pod mase czyli nr3 to buczalo w sluchawce, dlatego ten czarny mam pod 1 podlaczony a pod mase zolty. Nie rozkminiam tego barachła.
    zybex
    Helpful for users
    Jak buczało w słuchawce to źle, być może to było zasilanie mikrofonu.
    Aby uprościć sobie nieco "robotę" poproś kogoś, albo sam wciśnij na stałe przycisk przy kasecie. Wtedy łatwo znajdziesz żyłę dzwonka, bo będziesz z tych pozostałych "nieznanych" wybierał aż trafisz. W końcu chodzi tylko o dwie żyły. Gdy ta z dzwonkiem będzie ustalona, to ostatnia żyła (która zostanie) będzie mikrofonową. Jeśli jednak nie, to znaczy, że pomyliłeś masę z inna żyłą.
    czarnyblack
    Level 15  
    Ale jezeli iskrzy, gdy dotykam do innego przewodu to znaczy, ze to jest masa ? Teraz jak jest podlaczone, to straznie slabiutko i cichutko slychac ten dzwonek i mikrofonu nadal nie ma.
    timovega
    Level 11  
    Witam,

mam problem ze sluchawka Fermaxa, a mianowicie po remoncie jak podlaczylem kabelek spowrotem okazalo sie ze wszystko dziala oprocz wywolania. moge rozmawiac przez domofon, moge otwierac dzrzwi natomiast nie slysze jak ktos do mnie dzwoni, jedyne co widze to czerowna dioda zapalajaca sie jak ktos naciska przycisk na dole. mozecie mi pomoc. dolaczam dwa zdjecia. z gory dziekuje

PS. bialy nie jest podlaczony do niczego, a zielony laczy sie z jakims rezystorem albo czyms podobnym za pomoca kostki.
    PS2. przedtem dzialalo wszystko idealnie.
    _Fox
    Level 2  
    Witam
    Kupiłem Unifon TK6, gdzie jest 8 styków:
    1. wywołania(+generatora)
    2.masa(-generatora)
    3.słuchawka
    4.mikrofon,
    5.zamek,
    6.zamek,
    7.przycisk dodatkowy(interkom),
    8.przycisk dodatkowy(interkom).

W domofonie mam tylko 2 kable. Jak to podłączyć?

zybex
    Helpful for users
    _Fox, zapewne masz system cyfrowy lub analogowy firmy Cyfral. Nic z tym unifonem nie wykombinujesz. Sprzedaj go komuś.
    Może ci podpasuje ten z aukcji: 417689664
    _Fox
    Level 2  
    zybex, dzięki za wskazówki. Domofon oddałem. Niestety ponieważ nie było modelu tego co mi doradziłeś (1132/CY-U) wziąłem model 1131/520 - też jest 2-przewodowy, ale niestety cyfrowy. Podłączenie go dało taki efekt, że słychać w domu, gdy ktoś z dołu dzwoni, ale podniesienie słuchawki powoduję od razu otwieranie drzwi i z kolei słychać tylko tego co jest przed słuchawką. W poniedziałek znowu go oddam i kupię ten co mi poleciłeś lub kupię domofon z aukcji 426771587.
    Jeszcze raz dzięki za rady.
    timovega
    Level 11  
    Witam czy ktos mi pomoze rozwiazac moj problem. Wyjelem kostke z rezstorem i spielem dwa zielone ze soba. domofon dzowni ale bardzo bardzo cicho, czy ktos moze mi powiedzec co jest nie tak?

Z gory bardzo dziekuje

timovega wrote:
    Witam,

mam problem ze sluchawka Fermaxa, a mianowicie po remoncie jak podlaczylem kabelek spowrotem okazalo sie ze wszystko dziala oprocz wywolania. moge rozmawiac przez domofon, moge otwierac dzrzwi natomiast nie slysze jak ktos do mnie dzwoni, jedyne co widze to czerowna dioda zapalajaca sie jak ktos naciska przycisk na dole. mozecie mi pomoc. dolaczam dwa zdjecia. z gory dziekuje

PS. bialy nie jest podlaczony do niczego, a zielony laczy sie z jakims rezystorem albo czyms podobnym za pomoca kostki.
    PS2. przedtem dzialalo wszystko idealnie.
    szuki
    Level 2  
    Witam mam podobny problem co post wyzej. wydaje mi sie ze wszystko jest dobrze podlaczone tzn slychac osoby na dole i na gorze, elektrozaczep tez dziala ale domofon bardzo cicho dzwoni i prawie go nie slychac(za to na dole ryczy az za mocno) ktos wiec jak to rozwiazac??mam sluchawke fermaxa instalacja jest 6-zylowa a zworka z1 jest przecieta.
    zybex
    Helpful for users
    Sprawdź czy nie masz zamienionej żyły masowej z żyłą słuchawkową. Ostatnio też zrobiłem taki błąd i efekt był podobny. Po zamianie wymienionych żył wszystko zaczęło działać prawidłowo.
    badi71
    Level 2  
    Witam mam pytanie kupiłem unifon vekta tk6 na starym unifonie miałem podłączone cztery przewody biały niebieski żółty i zielony mostki ustawione mam na 3+1.Podłączyłem żółty do 1 niebieski do 2 zielony do 3 i biały do 4 wszystko działa poprawnie ale nie otwiera rygla
    zybex
    Helpful for users
    Jaki był stary? Czy masz jakieś notatki?
    Tak czy owak to musi działać. Jeżeli przy starym nie było dołożonego kondensatora, to oznacza, że otwieranie rygla zrealizowane jest poprzez zwieranie żyły mikrofonowej do masy. Spróbuj zatem trzymając słuchawkę przy uchu zewrzeć czymś te dwa styki, czyli masę z mikrofonem. Powinieneś usłyszeć otwieranie zamka.
    Przypuszczam, że zamieniłeś mikrofon ze słuchawką.
    DarekRz4
    Level 24  
    Witam

Podłączę sie do tematu jeśli mozna . Miałem stary unifon podlączony 5 -cioma przewodami . Cały unifon ma 6 stykow .Do 5-ciu podłączone były przewody a 2-ka z 5-tką zwarta zworką . Teraz mam unifon IB50F kupiony w OBI który ma płytkę elektroniczną kilka scalaków i styki oznaczone tak :
    1
    2
    3
    4
    B

Niestety analiza płytki niewiele daje bo część funkcji realizowana jest w układach . Czy ktoś z kolegow wie jak to podłączyć ?

pozdrawiam
    zybex
    Helpful for users
    Nie znam tego z OBI, ale popularne unifony nie mają w ogóle elektroniki, poza jednym tranzystorem (wzmacniacz mikrofonu). Ty piszesz, że ma on kilka układów scalonych. Wniosek z tego, że to jakiś nietypowy unifon.
    DarekRz4
    Level 24  
    Witam

Czyli pewnie bez schematu niewiele da sie zrobić ..........:cry:
    Czy zdjecie cos pomoże ? Jeśli tak to jutro zrobię i zamieszczę ?

pozdrawiam
    zybex
    Helpful for users
    Być może jest to kompletny domofon (ze wzmacniaczem i generatorem), a może jakiś cyfrowy, chociaż ten ostatni powinien być dwużyłowy.
    A tak nawiasem mówiąc, skoro kupiłeś nowy, to powinna być dołączona instrukcja montażu.
    DarekRz4
    Level 24  
    Witam

Niestety ja go mam ,ale nie ja go kupowałem . Dostałem nówkę jednak bez pudełka i opisu ....
    Profek1
    Conditionally unlocked
    Widzę że domofony to wciąż duży problem idość popularny temat.Kolega Zybex ma niewatpliwie dużą wiedzę i doswiadczenie powinien podać napięcia wystepujace na poszczególnych zaciskach (przewodach)wystepujacych w systemach analogowych w tym Cyfrala ponieważ mimo iż dwu żyłowy to wciąz analogowy.Już kiedyś je podawałem na forum,jeśli dysponujemy multimetrem a dotego posiadamy instrukcję i schemat montażowy to raczej nie ma problemu z podłączeniem unifonu.
    DarekRz4
    Level 24  
    Witam
    Tamta słuchawka okazała sie jednak całym domofonem . Mam teraz drugą .Najprostszy Unifon .
    Podłączyłem go i działa wszystko oprócz linii mikrofonu Unifonu -tzn na dole nie słychać nic z domu.
    próbowałem już chyba wszystkich kombinacji. Co robie nie tak ?
    Stara słuchawka była podłączona 5-cioma przewodami .
    Brązowy- szedł do swicha zamka drzwi
    Zielony - szedł przez swich w widełkach do mikrofonu
    Biały - przez swich w widełkach do głośnika
    Szary - na masę mikrofonu i głośnika
    Niebieski- Przez swich w widelkach na głośnik i bialy przewód
    Dodatkowo była zworka miedzy swichem zamka a szarym przewodem .

W nowej słuchawce jest 9 zacisków jednak na schemacie załączonym do niej jest podlączonych tylko 4 .

Sygnał wywołania -przez swich w widełkach na głośnik -podłączyłem tam Niebieski
    Sygnał rozmowy wejscie- podłączylem tam bialy
    Sygnał rozmowy wyjscie i otwieranie zamka - podłączyłem tam zielony
    Masa - Podłączylem tam szary
    Piąty przewód brązowy który mi zostaje podłączylem do weiścia switcha otwierającego zamek ,ktorego to podłączenia
    nie ma na schemacie -ten swich jest połączony zworką z zaciskiem przewodu zielonego,a z
    drugiej strony masą .

Czy moge prosić o analize mojego opisu i pomoc ?

pozdrawiam