Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie słuchawki domofonu

dotim 03 Paź 2008 14:29 56698 81
  • #61 03 Paź 2008 14:29
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

DarekRz4 napisał:
    Witam
    Tamta słuchawka okazała sie jednak całym domofonem . Mam teraz drugą . Najprostszy Unifon.

Tak też myślałem, że to cały domofon (i z pewnością dużo droższy).
    Napisz jaki konkretnie unifon kupiłeś. Nie ma takiej możliwości, aby to nie działało, chyba, że masz dodatkowo przerwę w instalacji. Stawiam jednak na twój błąd.

• Relpol
  • #62 03 Paź 2008 15:13
    DarekRz4
    Poziom 24  

Witam

Dzięki za zainteresowanie . Sprawdziłem wszystko jeszcze raz -jest tak podłączone jak napisalem niestety . Jaki to unifon to nie wiem bo znowu nie ja go kupowałem -dostalem go tylko do podłączenia ,a te zakupy robi moja "wszystkowiedząca" znajoma której to podłączam :D. Niepokoi mnie tylko ta zwora przy zasilaniu rygla której nie podlączam bo wtedy slychac buczenie .Sam juz nie wiem co jest źle ..

pozdrawiam

• Relpol
  • #63 03 Paź 2008 15:29
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Jak masz miernik, to znajdź żyłę z plusem zasilania (ma ona bez obciążenia więcej jak 10V). To jest żyła mikrofonowa. Zakładając, że masa jest dobrze zlokalizowana, powinno wszystko działać bez zarzutu. Odnośnie otwierania rygla, to na razie mogłeś się tym nie zajmować, bo to może wprowadzać w błąd. W moim mieście otwierania rygla jest zrealizowane poprzez zwieranie żyły mikrofonowej do masy. Instalacje są wszędzie 4 żyłowe.
    Szukaj zatem tej żyły mikrofonowej i próbuj aż uzyskasz przedmuch w słuchawce.

• #64 07 Paź 2008 00:38
    Czarna-Owca
    Poziom 1  

witam
    mój problem polega na tym iż chciałem zastąpić bardzo starą słuchawkę domofonu (SI "SIMECH", SI "POSTĘP","JANUSZ", TSK1) słuchawką "WEKTA TK-6".
    Po podłączeniu nowej okazało się że nie słychać mnie na dole przy drzwiach gdy mówię do słuchawki w domu - nie działa mi mikrofon w słuchawce lecz tzw. przedmuch mam. Instalacja jest 4-ro przewodowa. Stary domofon działa prawidłowo lecz ma wątpliwy wygląd. W wekcie podłączyłem kabelki następująco

1+ - niebieski
    2- - zielony
    3- czerwony
    4- biały
    a przycisk rygla zwarłem zworami z
    5 zwora do 4
    6 zwora do 2-

w starym TSK1 były styki pionowo patrząc od góry:
    - biały
    - zielony
    - niebieski
    - czerwony
    oraz dwa puste

stara słuchawka była połączona w następujący sposób:- miała 6 kabli z tym że dwa od rygla zwarte były z innymi tj z żółty od przycisku z zielonym i masą też zieloną w kablu a brązowy od przycisku z białym oraz białym w kablu z czego wnioskuję że biały jest linią mikrofonu.

niebieski raczej na pewno jest linią wywołania gdyż po wciśnięciu przycisku w kasecie na nim pojawia się napięcie około 12v w stosunku do kabla zielonego.

na białym kabelku jest napięcie nawet bez naciskania przycisku w domofonie około 2,5v - to chyba za mało jak na mikrofon?- czy to morze być przyczyną żę nie słychać mnie na dole?

tak więc wnioskuję że pozostały kabel czerwony jest linią głośnika.

Podłączając wg zdrowego rozsądku i powyższej dedukcji efekt jest następujący:działa wywołanie oraz otwieranie rygla, jak ktoś do mnie przy drzwiach mówi ja go słyszę w unifonie, a on niestety mnie nie słyszy przy drzwiach jak mówię do unifonu:(

schemat wekty tk6 widziałem kilka postów wyżej więc nie wklejam go ponownie

Przepraszam za przydługi post i proszę o odpowiedź co źle podłączyłem i gdzie popełniam błąd

Chyba że ten unifon wekta TK-6 nie nadaje się do zastąpienia tego starego unifonu TSK1 to proszę o poradę co kupić żeby działało poprawnie.

Jacek

• #65 05 Sty 2010 11:54
    Artis79
    Poziom 9  

Witam

Ja tez mam problem z domofonem. Ni chce zakładac nowego tematu wiec napiszę tutaj o co chodzi.

miałem stary unifon tesla 5 przewodowy ( chyba bo 6 nie był podłączony i jest ucięty)
    kupiłem nowy. Myślałem ze to będzie prościutkie tzn pospisuje ze starego co gdzie miało byc wepnę do nowego i sie przejechałem :) musialem cos pomieszac przy spisywaniu kabli bo nie dziala.

Wiec postanowiłem jechać od nowa. 1 problem to masa.
    mam napięcie ( ok 8V) miedzy kablami 1-2 2-3, a miedzy 1-3 nie ma napięcia. czy to oznacza, że masa to kabel nr 2?. a te pozostałe do mikrofon i słuchawka? jak poznać który to mikrofon o który słuchawka bo u mnie nie ma żadnej różnicy słyszę w słuchawce co się dzieje na dole.

jak będę miał te trzy kabelki rozpoznane to potem zostaną mi dwa kable jeden to rygiel a drugi to wywołanie ( oba beznapieciowe) i tosbie jakos poradzę chyba dalej. ale najważniejsze jak znaleźć to mase i słuchawkę.

• #66 05 Sty 2010 12:57
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Pamiętaj, że oznaczenia numeryczne przeważnie mają inne przeznaczenie u różnych producentów. Nie tędy zatem droga. Jak spisałeś ze starego kolory i numerację, to bez trudu da się to zaadoptować do nowego unifonu.
    Niestety nie znam rozpiski Tesli, ale poszukaj tu na forum. Kiedyś o tym było.
    Nie podałeś też nazwy nowego unifonu. Trudno nam zatem zgadywać jaki to model.

• #67 05 Sty 2010 13:32
    Artis79
    Poziom 9  

witam

mam rozpiskę tesli i nowego unifon również.wszystko mam. spisałem sobie pod którym numerkiem jaki kolor byl w tesli, potem jaki numerek co oznacza w tesli, potem podłączyłem do nowego wg oznaczeń w nowym aparacie. i nie działa :). coś musiałem po prostu pokiełbasić przy spisywaniu kolorów na początku i teraz muszę szukać kabli od czego są " po omacku"

chodzi mi głównie o to czy jak mam 5 kabli i mierze je miernikiem prąd stały każdy z każdym. i mam rezultat np taki że trzy kabelki :

biały- niebieski daje 8 V
    Niebieski - czarny 8 V
    Biały - czarny - 0V

to oznacza ze niebieski to masa?
    w związku z tym te dwa pozostałe to musi być mikrofon i słuchawka? dobrze kombinuje?

• #68 05 Sty 2010 14:11
    karl102
    Poziom 27  

Artis79 napisał:

biały- niebieski daje 8 V
    Niebieski - czarny 8 V

Z tego wynika, że biały - czarny to 16V i masą w takim układzie jest biały...
    Może coś o polaryzacji napięcia?

• #69 05 Sty 2010 15:03
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Artis79 napisał:
    oś musiałem po prostu pokiełbasić przy spisywaniu kolorów

Zgoda, mogłeś pomylić jeden kabelek, czy kolor, ale nie wszystkie. W dzisiejszych czasach łatwiej jest zrobić zdjęcie niż spisywać kolory.
    Odnośnie rozszyfrowywania poszczególnych kabli, to nie raz już to opisywałem i nie chce mi się od nowa wszystkiego wyjaśniać. Woltomierz nie jest niezbędny, aby wszystko ustalić. Jednak z jego pomocą jest dużo łatwiej.

• #70 05 Sty 2010 16:07
    Artis79
    Poziom 9  

wiem, że nie mogłem pomylić wszystkich kolorów. ale już sobie tak pogmatwałem sprawę że nic nie wiem.

czyli mówicie że z tych kombinacji które wyżej wymieniłem to biały jest masą? nic. dzisiaj jeszcze sie pobawie.

http://www.proel.pl/pdf/sp_pa456.pdf
    hmm ja walczę dalej :) muszę sie przygotować na necie przed walką z unifonem. dzisiaj po pracy drugie starcie.
    znalazłem jeszcze cos o czym nie wiedziałem a mianowicie z wklejonego linka wynika, że muszę przeciąć zworę jedna przy 5 żyłowej instalacji. martwi mnie tylko ten schemat, bo na schemacie połączen w tym pliku pdf od ZL5 idzie do lini masy. natomiast na płytce scalonej widać że masa to ZL6.

• #71 06 Sty 2010 15:35
    Artis79
    Poziom 9  

witam ponownie.

niestety fiasko wczoraj i nic się nie zmieniło.

próbowałem już na rożne kombinacje. i nawet nie wiem czy mam dobrze słuchawkę. wydawało mi się ze mogę znaleźć tylko jedną kombinacje przewodów w których znajdę głos w słuchawce. ja mam trzy przewody takie że obojętnie które włożę do masy i do słuchawki to słyszę głos i to mnie bardzo dziwi. macei jeszcze jakieś rady oprócz wezwania fachowca. Z reguły się nie poddaje i uznam to za porażkę jak będę musiał wezwać kogoś.

spróbuje jeszcze raz od początku wam napisać jaka jest sytuacja.

w starej tesli miałem podłączone

7 czarny
    1 brązowy
    3 zielony
    A
    K
    2 - biały
    6 - niebieski

zgodnie z opisem z tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic256351.html

7
    4 czarny - wywołanie
    1 brązowy - rygiel
    3 zielony - masa
    A
    K
    2 - biały - mikrofon
    6 - niebieski - słuchawka

przyporządkowałem do nowego PA-456 wyjąłem zworkę ZW2 zgodnie z opisem dla instalacji 5 żyłowej i podłączyłem

7
    4 czarny - wywołanie ZL5
    1 brązowy - rygiel ZL2.
    3 zielony - masa - ZL6.
    A
    K
    2 - biały - mikrofon ZL4
    6 - niebieski - słuchawka ZL3

nie mam pojęcia gdzie błąd i tak jak pisałem wcześniej poknociłem kable może ale nawet jak od nowa zaczynam szukając masy i słuchawki to nici z tego. moze kto mi odpowie na pytanie dlaczego tak sie dzieje, ze obojętnie który z trzech kabli podłączam do wejścia na masę i słuchawkę to słyszę głos na dole?

• #72 06 Sty 2010 16:23
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Najlepiej podejrzyj jak jest u jakiegoś sąsiada. Z tą słyszalnością, to może tak być jak piszesz. Względem plusa zasilania też może być coś słychać. Ja na twoim miejscu poszukałbym linii mikrofonów i spróbował podłączyć tam odpowiedni zacisk. Jeżeli będziesz nadal słyszał odgłosy z dołu i na dodatek ciebie będą słyszeć, to będzie już wszystko jasne.
    Tak na marginesie, to spróbuj podłączyć ten stary unifon Tesli. Wtedy też zobaczysz czy (lub gdzie) zrobiłeś błąd.

• #73 25 Sty 2010 16:57
    brzoza900
    Poziom 14  

Witam. Posiadam domofon nie wiem jakiej firmy bo nigdzie nie jest to napisane i zepsuty mam sam przycisk odłożenia słuchawki. Chcę go sobie wymienić jednak nie wiem jakie styki z nim są zwarte\rozwarte jak słuchawka jest podniesiona\odłożona. Załóżmy numerację taką jak na zdjęciach (przepraszam za beznadziejna jakośc ale nie posiadam lepszego aparatu). Proszę o napisanie:

Słuchawka odłożona:
    złączone styki: ... ...
    rozłączone: ... ...

Słuchawka podniesiona
    złączone styki: ... ...
    rozłączone: ... ...

Miernikiem sprawdziłem ale nie mam pewności...

podłączenie słuchawki domofonu podłączenie słuchawki domofonu

• #74 25 Sty 2010 18:06
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

To typowy unifon firmy "Urmet" (widać napis na płytce), ale mniejsza o to.
    Przełącznik tego rodzaju, jaki tam użyto, tez jest typowym i jego "rozszyfrowanie" jest bardzo proste.
    Według twojej numeracji to będzie tak:
    Podniesiona słuchawka (czyli w czasie rozmowy)
    zwarte 2-3
    zwarte 4-5
    Położona słuchawka (oczekiwanie na dzwonek)
    zwarte 1-2
    zwarte 5-6

Dalej kontynuując ten przełącznik ma dwie sekcje.
    Jedna z nich (1,2,3) przełącza wkładkę słuchawkową, która raz jest dzwonkiem a drugim razem służy do rozmowy.
    Druga sekcja (4,5,6) ma tylko załączyć zasilanie mikrofonu po podniesieniu, zatem w tym przypadku kołek nr 6 jest nie wykorzystywany.

Na poniższym zdjęciu narysowałem nad przełącznikiem jego schemat z aktualną pozycją, czyli "podniesiona słuchawka".

podłączenie słuchawki domofonu

• #75 26 Sty 2010 17:53
    brzoza900
    Poziom 14  

Działa! Wielkie dzięki za pomoc!

• #76 05 Lut 2010 23:03
    Profek1
    Warunkowo odblokowany

Już kiedyś pisałem o napięciach w domofonach.
    jeśli już pokiebasilismy kolory kabli,to odpinamy wszystkie tak aby nic nie zostało podłączone.Jak wiadomo prad płynie od + do- nie inaczej jest w domofonach szczególnie ze w praktyczne w każdym nowym unifonie jest wzmacniacz mikrofonowy.
    A teraz napięcia,ważne aby znaleźć właściwą masę.
    masa-mikrofon od 8 do 11 v
    masa-słuchawka od 0 do ok 6v jeśli podczas pomiaru poczekamy nieco dłużej napięcie powinno spadać to znak że na pewno mamy słuchawkę,zdarza się iż napięcie może mieć taka sama wartość jak mikrofonu,jednak jeśli zacznie spadać to wiemy że mamy właściwy przewód.
    masa-wywołanie 0v (pojawia sie w momencie naciśnięcia przycisku w kasecie)
    masa-zamek tu jest mała partyzantka ponieważ sterowanie zamka może byc zrobione na 3 sposoby.
    1.na zmienne,czyli napiecie zmienne z transformatora przychodzi do unifonu i drugim przewodem wraca do elektrozaczepu.Ważne aby przciąć zworę lub zdjąć jumperka ( patrz instrukcja)
    2.na tkz.5,czyli sterujemy elektrozczepem poprzez przekaźnik w centralce.w tym przypadku mamy napięcie masa-zamek równe napieciu transformatora czyli z reguły 12v
    3. pół na pół,mało popularny jednak stosowany szczególnie przez firmę Urmet sposób sterowania zamkiem.Elektrozaczep jest w każdym z tych przypadków zasilany z transformatora na stałe 1 przewodem drugi jest sterujący,pół na pół oznacza że przewód sterujący zaczepu idzie do unifonu,w momencie naciśnięcia przycisku otwierania drzwi podajemy mase na zamek.
    Systemów domofonowych jest sporo pomijam juz systemy cyfrowe i półcyfowe,cyfrowo-analogowe.Analogowych tez jest kilka 4-ro przewodowe 5-cio i 6-cio

• #77 06 Lut 2010 08:01
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Moja taka uwaga, że napięcie na żyle mikrofonowej często jest wyższe od podanego przez Profek1 i wynosi nawet 18V. Z tym opadaniem napięcia na żyle słuchawkowej to też prawda.

• #78 07 Lut 2010 10:04
    Franekimono64
    Poziom 9  

Ja podlaczyle unifon scaitel 1132 w/g podanej instrukcji znalezionej na forum ale mam problem z piskiem kiedy podnosze i odkladam sluchawke czy ktos moze mi pomoc?

• #79 07 Lut 2010 10:12
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Piszesz w dwóch tematach o tym samym. To gdzie mam ci pomóc? Tam zadałem pytanie, czy tu mam je powtórzyć?

• #80 07 Lut 2010 11:59
    Profek1
    Warunkowo odblokowany

Unifony Urmeta mają bardzo czuły wzmacniacz mikrofonowy,aby pozbyć się pisków wystarczy założyć rezystor 1k om między przewód mikrofonu przychodzący z korytarza ,a zacisk mikrofonu w unifonie.A propo napięć na żyle mikrofonowej.Kolego Zybex pracuję jako serwisant domofonów już przeszło 10 lat i jeszcze nie spotkałem tak wysokiego napięcia na mikrofonie.Ale możliwe że nie widziałem jeszcze wszystkiego.Pozdrawiam

• #82 08 Lip 2010 17:03
    canisus
    Poziom 2  

Witam!
    Jestem nowy na forum i bardzo liczę na Waszą pomoc. Mam w domu zamontowany domofon CK2-049 405. Niestety uległa awarii słuchawka główna. W sklepie zdobyłem jedynie słuchawkę PICK2 i niestety nie wiem jak ją podłączyć i czy wogóle może ona spełniać funkcję unifonu głównego. proszę o pomoc.
    Znalazłem instrukcję i schematy tego domofony tutaj http://www.laskomex.com.pl/dokumentacja/instrukcje/legrandck2_pe.pdf
    ale niestety jestem elektronicznym laikiem i nic mi to nie mówi.