Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] charakterystyka wyjscia przetwornicy step-down oraz zasilacza stabilizowanego

lukenzi 31 Lip 2018 15:24 138 4
  • #1 31 Lip 2018 15:24
    lukenzi
    Poziom 9  

Witam,

czy mozliwe jest obejrzenie takich przebiegów jak w temacie za pomocą oscyloskopu analogowego?

Nie wiem czy nie uderzam glowa w mur ani czy oscyloskop jest sprawny. A dostałem takowy od brata (kupil na alledrogo jako sprawny), udało mi sie poprawnie wykonac
    kompensacje sondy (dla testu na obu kanałach), przebiegi byly rowne i pokrywaly sie ze wzrocem.

W nastepnym kroku chciałem wykonac nastepujace eksperymenty:
    - zobaczyc przebieg bezposrednio z zasilacza stablizowanego (5V, firmy Sunny jak do kazdego modemu/czy dekodera),
    - zobaczyc przebieg na wyjsciu gotowca z allegro z LM2596-ADJ na pokladzie,

W obu przypadkach podlaczylem zabke do masy zasilacza, a sonde do + w zasilaczu lub w drugim przypadku do + na wyjsciu ukladu. Trigger ustawilem na auto.

No i oba sie nie udaly. Jedyne co widzialem to w zaleznosci ustawienia podstawy czasu albo uciekajaca kropke albo dluga kreske, ktora nie miescila sie na ekranie.

Zasilacz ma tylko +/- (brak uziemienia), oscyloskop rowniez nie jest uziemiony (stary blok, instalacja miedziania dwuzylowa). Zachodze w glowe czy obserwacja takie przebiegu przy stanowisku przygotowanym jak powyzej jest w ogole mozliwa, czy to moze problem z masa sondy czy to problem z triggerem w oscyloskopie?

Bede wdzieczny za wszelka pomoc.

Pozdrawiam!

0 4
  • #2 31 Lip 2018 17:34
    _jta_
    Specjalista elektronik

A co rozumiesz przez charakterystykę wyjścia?

0
  • #3 31 Lip 2018 17:53
    lukenzi
    Poziom 9  

Chcialbym zobaczyc jak zmienia sie napiecie w czasie i czy np sa jakies pulsacje czy szumy. Trudno mi uwierzyc, ze jest to idealnie prosta linia.

0
  • Pomocny post
    #4 31 Lip 2018 19:59
    jarek_lnx
    Poziom 43  

A więc przestaw sprzężenie na AC, czułość na kilkadziesiąt-set mV/div podstawę czasu na dziesiątki us, dla zasilacza impulsowego powinieneś coś zobaczyć, może synchronizacją pokręcić jeśli będzie rozmyty.

W zasilaczu liniowym mógł byś nie zauważyć żadnej składowej zmiennej bez dodatkowego wzmacniacza (szumy i tętnienia < 1mV), ale współcześnie zasilacze liniowe to rzadkość.

1
  • #5 31 Lip 2018 22:12
    lukenzi
    Poziom 9  

dzieki, udalo sie!

0