Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Co to jest za dioda? Jaki ma symbol?

and1968 01 Sie 2018 15:49 1416 35
 • #31
  zybex
  Pomocny dla użytkowników
  trymer01 napisał:
  zybex napisał:
  "]a nie robić jakieś tam pomiary.

  I to pisze elektronik?

  Nie jestem elektronikiem z zawodu ale hobbystą. Elektronik zawodowy, u którego czasem pogłębiam wiedzę, nie zna kodu rezystorów i wyszukuje właściwy posługując się miernikiem. Dla mnie jest to śmieszne, bo nie rozumiem jak można nie nauczyć się kilku kolorów na pamięć? Te kilka kolorów (kilkanaście) sprawia, że każdą wartość rezystancji można wyrazić kilkoma paskami. Podobnie jest z innymi elementami ale nie czas tu o tym dyskutować.
  Mierzę daną wartość gdy nie jestem pewien kolorów lub gdy jest ich brak.
  Co się zaś tyczy diod, to nie ma ich aż tak wiele jak wartości rezystorów. Oznaczenie diod są 1, 2, 3 i 4 paskowe. Trzeba też znać typ budowy.

  I jeszcze raz napiszę, że te kolorowe paski to nie ozdoba jak np. malowanie paznokci.
 • #32
  pikarel
  Poziom 32  
  Z lakonicznych tłumaczeń autora tematu wynika, że próbuje on przypadkową diodę Zenera, znalezioną na przypadkowej płytce odtwarzacza wykorzystać do całkowicie innego celu, niż jest jej zasadnicze przeznaczenie - stabilizacja napięcia z wykorzystaniem zjawiska Zenera - ale w tylko sobie znanym układzie i celu.
  W dodatku czuje się on jak odkrywca Ameryki, wykorzystując (jako laikowi nie znane) inne parametry diody, np. pojemność złącza, wpływ temperatury i światła na większość jej parametrów.

  Z uśmiechem czytam opisy takich "inżynierskich" projektów
  Cytat:
  miałem niemiłe opinie ze nie da się ładować akumulatora z uziemienia budynku...hmm ja tam od dawna ładuje

  lecz niestety poparte wiedzą ucznia szkoły podstawowej i brakiem umiejętności lutowania:
  Cytat:
  Niestety na skutek setek prób, wlutowywania i wylutowywania uległy uszkodzeniu. Rozsypaly się.


  Do autora:
  opisz, co robisz - a na pewno otrzymasz pomocne wskazówki od tych, którzy Amerykę już odkryli :)
 • #33
  yego666
  Specjalista PLD
  Jeśli jest to dioda Zenera, to należałoby określić jej napięcie.
  Do zrobienia tego trzeba jedynie kilku prostych elementów połączonych tak jak na schemacie poniżej.
  Co to jest za dioda? Jaki ma symbol?

  Diodę należy podłączyć tak by kolorowe paseczki znajdowały się bliżej opornika 10k - tam prawdopodobnie jest katoda. Jeśli napięcie zmierzone multimetrem wyniesie około 0.7V, należy odwrócić diodę i wykonać pomiar ponownie. Mierzymy oczywiście napięcie na diodzie.
  Zmierzona wartość jest poszukiwanym napięciem Zenera.
  Jeśli jest to wysokoprądowa dioda Zenera, to można dać opornik 1k lub nawet 220 omów by prąd był większy.
  Nie sądzę by napięcie zenera było wyższe od 5V więc bateria 9V powinna wystarczyć do przeprowadzenia pomiarów.
 • #35
  and1968
  Poziom 8  
  Wybaczcie, napiszę ogólnie.
  Błędnie założyłem ze ktoś może przypadkiem wiedzieć choć w przybliżeniu co to za dioda. Fakt moja wina.
  Sorry ale jak napisałem, do czego i po co mi ta dioda nie ma znaczenia. Nie prosiłem o pomoc w budowie promu kosmicznego a jedynie wskazówkę co to za "ptica" ....jak to ktoś napisał.
  Właśnie dlatego nie lubię prosić, zaraz ktoś zapyta o nr obuwia jakie noszę, nr karty kredytowej, wykształcenie i przynależności religijną.
  Nie kwestionuje niczyjej wiedzy ani wykształcenia ale Panowie, czy proste pytanie o zwykła diodę, musi przerodzić się w dyskusję z domysłami i podtekstami ?
  Jeżeli wiem odpowiadam lub podpowiadam.
  Jeżeli nie to nie i kropka.
  Bawi mnie podejście niektórych osób ale to już inna sprawa.
  Jeszcze raz dziękuję wszystkim za podpowiedzi zamykam temat.
  Pozdrawiam

  Dodano po 1 [minuty]:

  Znalazłem odpowiedni element
 • #36
  trymer01
  Moderator Projektowanie
  zybex napisał:
  Elektronik zawodowy, u którego czasem pogłębiam wiedzę, nie zna kodu rezystorów i wyszukuje właściwy posługując się miernikiem.

  I nie ma się co dziwić, ja też robię podobnie. Rozpoznawanie po kolorach nie jest niezawodne, ten sam kolor u różnych producentów może się różnić, z upływem czasu też zmienia barwę, nie mówiąc o temperaturze (zwłaszcza żółty/pomarańczowy, pomarańczowy/czerwony, fioletowy/niebieski, itd.). Kolor tła (korpusu) też ma znaczenie. "Na szybko" - można, zwłaszcza pasek mnożnika, ale całkowitej pewności czasem brak.
  zybex napisał:
  każdą wartość rezystancji można wyrazić kilkoma paskami. Podobnie jest z innymi elementami

  Nie. Kolega jest w błędzie. Wystarczy sobie uświadomić, że diod (produkowanych obecnie jak i w niedalekiej przeszłości) jest na świecie wiele tysięcy.
  zybex napisał:
  Co się zaś tyczy diod, to nie ma ich aż tak wiele jak wartości rezystorów.

  Znowu kolega jest w błędzie.
  Wartości rezystorów wg szeregu E24 jest 168 (od 1 Ohm do 10MOhm), wg szeregu E192 (0,5% - 5 pasków) jest 1344, a tylko w wyszukiwarce Farnella mamy diody w podobnych obudowach (ewent. cechowanie paskami) - tysiące, a to przecież nie wszystkie. W TME jest takich ok. 3 tys. typów.
  zybex napisał:
  I jeszcze raz napiszę, że te kolorowe paski to nie ozdoba jak np. malowanie paznokci.

  W praktyce sprowadza się to do ozdoby (ewent. jako wskaźnik katody). Brak jakiegokolwiek systemu oznakowań barwnych (były stare systemy, dawno temu ale zostały zarzucone) też o tym świadczy. To, że producent sobie coś tam maluje? - nikt nie wie co to oznacza, na daną chwilę tylko producent to wie, po kilku latach tego nie wie już nikt.
  I na nic tu porównania do rezystorów - bo w barwnych oznaczeniach rezystorów panuje ogólnoświatowy system, przestrzegany przez wszystkich producentów.
  Przykład? - tu na forum w dziale "Elementy elektroniczne" było wiele zapytań "co to za dioda oznaczona kolorami" - i nikt nigdy nie potrafił z tych oznakowań nic wywnioskować.
  pikarel napisał:
  Z lakonicznych tłumaczeń autora tematu wynika, że próbuje on przypadkową diodę Zenera, znalezioną na przypadkowej płytce odtwarzacza wykorzystać do całkowicie innego celu, niż jest jej zasadnicze przeznaczenie - stabilizacja napięcia z wykorzystaniem zjawiska Zenera - ale w tylko sobie znanym układzie i celu.
  W dodatku czuje się on jak odkrywca Ameryki, wykorzystując (jako laikowi nie znane) inne parametry diody.

  Jeszcze jeden przykład "nawiedzonego odkrywcy" - co jakiś czas takowy trafia na forum w oczekiwaniu pomocy w problemie, którego nie potrafi opisać, nie rozumie porad i upiera się ze swoimi racjami, które z techniką/elektroniką/fizyką nie mają nic wspólnego.