Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Co to jest za dioda? Jaki ma symbol?

and1968 31 Lip 2018 15:28 1143 35
  • #1 31 Lip 2018 15:28
    and1968
    Poziom 8  

Witam, zwracam się z prośbą o pomoc w identyfikacji przedstawionej diody. Posiadam tylko jedna sprawną sztukę a chciałbym zakupić więcej. Niestety za poradami fachowców sklepowych zakupiłem juz kilkanaście niby takich samych a jednak żadna nie działa. Przeszukałem internet i tez bez rezultatów. Bardzo proszę o pomoc.[img-0]Co to jest za dioda? Jaki ma symbol?

0 29
  • #2 31 Lip 2018 16:08
    yego666
    Specjalista PLD

Jeżeli element nie posiada jakichkolwiek inskrypcji, to jedynym sposobem - poza wizytą u wróżki - jest pomiar parametrów oraz zbadanie układu w którym element powinien funkcjonować.
    Bez tego bardzo wątpię czy ktokolwiek poprawnie odgadnie co to za ptica.

2
  • #3 31 Lip 2018 16:17
    3204552
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 31 Lip 2018 16:23
    and1968
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedź.
    Niestety ona była w odtwarzaczu cd wiec napewno danych nie znajdę.
    A pomiarów pewnie nie będę potrafił prawidłowo wykonać .
    Pozostaje szukanie w ciemno .

Dodano po 1 [minuty]:

flux_capacitor napisał:
    Czy to jest użyte jako czujnik temperatury? Jeśli tak to może 1n4148 będzie pasowała. Ale może być tak że to jakaś egzotyczna część wtedy nikłe szanse że zgadniesz.

1n4148 mam już 30 szt i to nie to.

0
  • #5 31 Lip 2018 16:44
    arturavs
    Poziom 39  

and1968 napisał:
    ona była w odtwarzaczu cd wiec na pewno danych nie znajdę.

Jesteś tego pewien? Czy tak sobie piszesz?

Może to być termistor, dioda zenera itp.

Jak nie potrafisz znaleźć schematu, to podaj typ i model sprzętu. Może ktoś miał podobny problem.
    Albo zrysuj część układu. To pomoże ustalić funkcję diody w układzie w którym pracuje.

0
  • #6 31 Lip 2018 16:55
    and1968
    Poziom 8  

arturavs napisał:
    and1968 napisał:
    ona była w odtwarzaczu cd wiec na pewno danych nie znajdę.

Jesteś tego pewien? Czy tak sobie piszesz?

Może to być termistor, dioda zenera itp.

Jak nie potrafisz znaleźć schematu, to podaj typ i model sprzętu. Może ktoś miał podobny problem.
    Albo zrysuj część układu. To pomoże ustalić funkcję diody w układzie w którym pracuje.

Znam sprzęt w którym była. Odtwarzacz cd
    Easy touch model nr et-602
    Była wlutowania na pozycji Z2.

0
  • #7 31 Lip 2018 17:00
    andrzej55
    Poziom 35  

Zmierz woltomierzem napięcie na niej podczas pracy.

0
  • #8 31 Lip 2018 17:11
    and1968
    Poziom 8  

Co to jest za dioda? Jaki ma symbol?

W górnym prawym rogu oznaczone na niebiesko

Dodano po 5 [minuty]:

W tym sęk ze ona współpracuje bardzo ładnie z nowym urządzeniem którego tak nie mogę zmierzyć.
    Wiem ze to dziwne z mojej strony ale niestety taki jest fakt.
    Tylko dwie diody (na drugiej już nie ma żadnych oznaczen) pracują wyśmienicie , niestety nie mam ich oznaczeń.

Dodano po 1 [minuty]:

andrzej55 napisał:
    Zmierz woltomierzem napięcie na niej podczas pracy.

Niestety nie mogę bo ona pracuje przy bardzo niskim napięciu 0-1.9 v

0
  • #9 31 Lip 2018 17:18
    andrzej55
    Poziom 35  

and1968 napisał:

W kierunku przewodzenia czy zaporowo(może to jakaś zenerka w okolicy 2V)?.

0
  • #10 31 Lip 2018 17:36
    and1968
    Poziom 8  

andrzej55 napisał:
    and1968 napisał:

W kierunku przewodzenia czy zaporowo(może to jakaś zenerka w okolicy 2V)?.

Jeżeli chodzi o zenerki to zakupiłem ponad 450 (niektóre w pakietach po 10) i żadna nie pracuje tak dobrze jak te dwie. Ok połowę mniejsza wydajność.
    Powiem szczerze że sam do końca nie wiem jak to pracuje. Anoda jest połączona z anodą diody prostowniczej a katoda z + kondensatora.

Dodano po 8 [minuty]:

Jeżeli chodzi o urządzenie w którym ona teraz pracuje to proszę na to nie zwracać uwagi. Teoretycznie nie powinno to pracować a jednak pracuje bardzo obiecująco.
    Chodzi o to ze chcę to powielić i dlatego poszukuje symbolu tej diody.

0
  • #11 31 Lip 2018 17:38
    kortyleski
    Poziom 41  

Więc może zamieść schemat tego nowego urządzenia. To pozwoli coś wywnioskować.

0
  • #12 31 Lip 2018 17:42
    and1968
    Poziom 8  

Naprawdę nie mogę. Jak sprawdzę dokładnie czy wszystko pracuje jak sie należy na zakupionych elementach, tak jak w tych urządzeniach które juz posiadam napewno wstawię.

0
  • #13 31 Lip 2018 18:17
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Jeżeli chodzi o zenerki to zakupiłem ponad 450 (niektóre w pakietach po 10) i żadna nie pracuje tak dobrze jak te dwie.
    Skoro inne diody na płytce mają oznaczenie D a ta ma Z to pewnie jest diodą Zenera.
    Piszesz jakby to jakaś magia była, cuda się dzieją i działa, albo i nie działa, w elektronice żadnej magii nie ma, choć dla laika może to na magię wyglądać, każdy element ma określone parametry, które można zmierzyć. Po czym stwierdzasz że działa lepiej lub gorzej?

0
  • #14 31 Lip 2018 18:22
    kortyleski
    Poziom 41  

Wystarczy za pomocą zasilacza regulowanego, rezystora i miernika zdjąć charakterystykę napięciowo - prądowà tej diody. Z racji jej pochodzenia nie spodziewał bym się niczego innego niż zwykła/schottky/zener.

0
  • #15 31 Lip 2018 18:35
    and1968
    Poziom 8  

jarek_lnx napisał:
    Cytat:
    Jeżeli chodzi o zenerki to zakupiłem ponad 450 (niektóre w pakietach po 10) i żadna nie pracuje tak dobrze jak te dwie.
    Skoro inne diody na płytce mają oznaczenie D a ta ma Z to pewnie jest diodą Zenera.
    Piszesz jakby to jakaś magia była, cuda się dzieją i działa, albo i nie działa, w elektronice żadnej magii nie ma, choć dla laika może to na magię wyglądać, każdy element ma określone parametry, które można zmierzyć. Po czym stwierdzasz że działa lepiej lub gorzej?

Ohh kurde nie chciałem rozwijać tematu urządzenia poszukuje tylko diody. Znam opinie ogółu na temat tego typu urządzeń.
    Masz 100% racji. To żadna magia jednak znając życie zaraz usłyszał bym opinie a to się nie uda a to nie zadziała i takie tam...nie chce się denerwować ...
    Zrobiłem działa chodzi i ok.
    Kiedyś miałem niemiłe opinie ze nie da się ładować akumulatora z uziemienia budynku...hmm ja tam od dawna ładuje i zapewniam że nie kradnę nikomu Energi porostu wykorzystuje zwykle zjawisko fizyczne . Żadna magia a zostałem skrytykowany jak czarnoksiężnik....
    Od tego czasu robie wszystko na swoje potrzeby ot co...

Dodano po 1 [minuty]:

Sorry. ..to będę dalej szukał zenerek ...dziękuję pozdrawiam

0
  • #16 31 Lip 2018 18:40
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Z tego co widać na zdjęciu, na diodzie są kolorowe paski. To tym tropem powinieneś pójść. Jedne z nich jest czerwony, drugi biały a trzeci fioletowy lub niebieski. Czy jest czwarty pasek nie widać, ale mając go pod lupą można się dokładniej przyjrzeć. Potem już tylko sprawdzić w necie, co to za dioda.

0
  • #17 31 Lip 2018 18:42
    and1968
    Poziom 8  

zybex napisał:
    Z tego co widać na zdjęciu, na diodzie są kolorowe paski. To tym tropem powinieneś pójść. Jedne z nich jest czerwony, drugi biały a trzeci fioletowy lub niebieski.

Tak masz rację. ...szukam ale ciężko mi idzie.
    Może znajdę schemat odtwarzacza ...wtedy będzie lżej.
    Dziekuje

0
  • #18 31 Lip 2018 19:09
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Wygląda ona podobnie do tej, którą namierzyłem Link.

0
  • #19 31 Lip 2018 19:20
    and1968
    Poziom 8  

zybex napisał:
    Wygląda ona podobnie do tej, którą namierzyłem Link.

No faktycznie ...jesteś wielki.
    Zaraz zamówię na próbę i zobaczymy czy to jest to.
    Wiem że można sprawdzić wartość diody , niestety nie posiadam za dużo sprzętu i większość robie z pamięci i organoleptycznie 😊

0
  • #20 31 Lip 2018 22:41
    pawlik118
    Poziom 25  

Jeśli to nie tajemnica - w jaki sposób objawia się "złe działanie" wszystkich niewłaściwych diod które przetestowałeś?

0
  • #21 31 Lip 2018 23:58
    and1968
    Poziom 8  

Hmm jak to wytłumaczyć. ..
    Ok załóżmy że mamy moduły wytwarzające napięcie. ...na tych "dobrych " diodach napięcie wynosi około 0.8v czyli po podłączeniu szeregowo dwuch modułów otrzymujemy około 1.55v i to jest ok.
    Po przelutowaniu tych diod do innych modułów sprawa ma się tak samo.
    Przy łączeniu równoległym sprawa ma się podobnie z natężeniem. Czyli jest ok.
    Na innych diodach sprawa się komplikuje...napięcie raz ze przy identycznych warunkach spada do ok 0.3 -0.4v to w dodatku przy włączeniu w szereg napięcia się nie sumują ...tzn. sumują ale ze znacznym spadkiem .
    Np.dwa moduły 0.4 v zamiast dać 0.8 dają 0.48v.
    Juz samo to ze nie dają swojego napięcia to porażka a i sumowanie pada....
    Sprawdziłem w/w na ok 20 modułach i wszędzie jest to samo...przy "dobrych" diodach jest ok ...przy innych bida z nyndzą...

Dodano po 24 [minuty]:

Prawdopodobnie to są diody DL4728 ...niestety tylko na zamówienie i 5000szt.
    Chętnie bym kupił ale najpierw musiałbym kupić kilka na próbę a w kraju ich nie ma.

0
  • #22 01 Sie 2018 01:30
    trymer01
    Moderator Projektowanie

and1968 napisał:
    Prawdopodobnie to są diody DL4728

A skąd to wiadomo?
    To nie jest żadna "magiczna" dioda - to najzwyklejsza dioda Zenera 3,3V i o mocy ok. 1W, więc nie nadająca się do małych prądów.
    Można ją zastąpić np. ZMY3.3G https://www.tme.eu/pl/Document/3ce846961e2b414bb87c0f2747520672/zmy1.pdf https://www.tme.eu/pl/details/zmy3.3g-dio/diody-zenera-smd/diotec-semiconductor/zmy33g/
    Ale wątpię aby to była ta dioda, bo raczej nie używa się diod Zenera jako stabistorów.
    To co kolega tu uprawia to jest "macanie na oślep i przez ścianę". Nic z tego nie będzie, bo kolega nie ma o tym pojęcia - przepraszam że to piszę, ale taka jest prawda i ktoś koledze powinien to uświadomić zanim kolega zrobi sobie krzywdę kupując następne 5 tys diod.
    Proszę to oddać fachowcowi.

0
  • #23 01 Sie 2018 09:59
    and1968
    Poziom 8  

trymer01 napisał:
    and1968 napisał:
    Prawdopodobnie to są diody DL4728

A skąd to wiadomo?
    To nie jest żadna "magiczna" dioda - to najzwyklejsza dioda Zenera 3,3V i o mocy ok. 1W, więc nie nadająca się do małych prądów.
    Można ją zastąpić np. ZMY3.3G https://www.tme.eu/pl/Document/3ce846961e2b414bb87c0f2747520672/zmy1.pdf https://www.tme.eu/pl/details/zmy3.3g-dio/diody-zenera-smd/diotec-semiconductor/zmy33g/
    Ale wątpię aby to była ta dioda, bo raczej nie używa się diod Zenera jako stabistorów.
    To co kolega tu uprawia to jest "macanie na oślep i przez ścianę". Nic z tego nie będzie, bo kolega nie ma o tym pojęcia - przepraszam że to piszę, ale taka jest prawda i ktoś koledze powinien to uświadomić zanim kolega zrobi sobie krzywdę kupując następne 5 tys diod.
    Proszę to oddać fachowcowi.

Na wstępie dziękuję za odpowiedź, mam nadzieje że też pomoże.
    Co do "macania 😅" to tak , jak najbardziej się z kolegą zgadzam .
    Niestety moja filozofia polega właśnie na tego typu "macaniu"
    Moim zdaniem, znakomita większość rozwiązań polega na wiedzy, nauce i doświadczeniu.
    To nie ulega dyskusji.
    Istnieje jednak niewielki promil rozwiązań do których należy podejść niestandardowo.
    Jak powiedział jeden z wielkich umysłów - Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.
    Oczywiście bez zbędnej przesady ale często staram się zapomnieć o tym czego się nauczyłem w życiu i rozwiązywać problemy "organoleptycznie"
    Wiem że kiedy znajdziesz już właściwy kamień, lepiej jest oddać go szlifierzowi do obróbki niż samemu go obrabiać.
    No ale nie ważne....
    W moim wypadku rozwiązanie juz mam tylko brak mi symbolu .

0
  • #24 01 Sie 2018 10:14
    drobok
    Poziom 29  

Idę o zakład, że miałeś już taką diodę tylko z innej serii (tj z inną charakterystyką / rezystancją dynamiczną w punkcie pracy / współdzynnik temperaturowy) i po prostu wciskając tam diody o innych parametrach (nawet z tym samym oznaczeniem - chodzi o rozrzut) twoje urządzenie przestaje działać bo zwyczajnie źle je zaprojektowałeś - i dlatego nie chcesz się podzielić schematem.

Jeśli to jest powód nie działania, to śmiem wątpić w jakąkolwiek szansę na uzyskanie satysfakcjonującego wyniku - tym bardziej że nie chcesz wykonać żadnych pomiarów.

0
  • #25 01 Sie 2018 10:33
    and1968
    Poziom 8  

drobok napisał:
    Idę o zakład, że miałeś już taką diodę tylko z innej serii (tj z inną charakterystyką / rezystancją dynamiczną w punkcie pracy / współdzynnik temperaturowy) i po prostu wciskając tam diody o innych parametrach (nawet z tym samym oznaczeniem - chodzi o rozrzut) twoje urządzenie przestaje działać bo zwyczajnie źle je zaprojektowałeś - i dlatego nie chcesz się podzielić schematem.

Jeśli to jest powód nie działania, to śmiem wątpić w jakąkolwiek szansę na uzyskanie satysfakcjonującego wyniku - tym bardziej że nie chcesz wykonać żadnych pomiarów.

Być może masz rację.
    Nie mogę powiedzieć że nie, bo tego nie wiem.
    Dla mnie liczy się skuteczność.
    Albo coś działa albo nie.
    Wcześniej miałem jeszcze trzy diody na których wszystko pracowało idealnie.
    Też nieczytelne symbole.
    Wszystkie pięć modułów dawało razem ok 3.6v.
    Niestety na skutek setek prób, wlutowywania i wylutowywania uległy uszkodzeniu. Rozsypaly się.
    Czy dobrze to zrobiłem? Hmm pewnie zgodnie z zasadami nauki NIE.
    Dla mnie liczy się skutek.

Dodano po 7 [minuty]:

Ale koledzy, ja nie proszę o pomoc w budowie czegokolwiek!
    Prosiłem tylko o symbol diody !
    Jeżeli to takie niewykonalne to trudno, sam sobie poradzę.
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Pozdrawiam

0
  • #26 01 Sie 2018 10:33
    drobok
    Poziom 29  

Albo powinieneś podać schemat / wspomniany efekt, albo pomiary diody. Inaczej nikt ci nie będzie w stanie pomóc. Bo niestety (lub stety) większość obudów jest identyczna

0
  • #27 01 Sie 2018 10:44
    and1968
    Poziom 8  

drobok napisał:
    Albo powinieneś podać schemat / wspomniany efekt, albo pomiary diody. Inaczej nikt ci nie będzie w stanie pomóc. Bo niestety (lub stety) większość obudów jest identyczna

Dokładnie tak jak piszesz.
    Spróbuję dalej szukać po schematach urządzeń z których były wylutowane.

0
  • #28 01 Sie 2018 11:25
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

drobok napisał:

No to w jakim celu jest barwny kod paskowy na tych diodach?

To oczywiste, że po to aby wiedzieć z jaką konkretnie diodą mamy do czynienia i tego się trzeba trzymać a nie robić jakieś tam pomiary. Oczywiście na oryginalnym schemacie zapewne jest podany dokładny symbol diody, ale taki schemat trzeba mieć.

0
  • #29 01 Sie 2018 11:48
    trymer01
    Moderator Projektowanie

zybex napisał:
    No to w jakim celu jest barwny kod paskowy na tych diodach?

To oczywiste, że po to aby wiedzieć z jaką konkretnie diodą mamy do czynienia i tego się trzeba trzymać

I po co kolega mąci w głowie autorowi tematu?
    Gdyby było tak, że kod paskowy opisuje jednoznacznie typ diody to (biorąc pod uwagę skończoną i niewielką liczbę możliwych kombinacji kolorów 3 czy 4 pasków) mielibyśmy na świecie kilkadziesiąt, może kilkaset typów diod - a mamy ich kilkadziesiąt (kilkaset ?) tysięcy?
    zybex napisał:
    a nie robić jakieś tam pomiary.

I to pisze elektronik?

Można szukać schematu.
    Można zrysować "okolicę" tej diody i mając wiedzę określić jej rodzaj pracy/punkt pracy, dokonać pomiarów w układzie/samej diody. I wtedy wyciągać wnioski n/t tej diody, ale biorąc też pod uwagę możliwą awarię układu, jego nieprawidłową pracę albo nawet zły projekt.

0
  • #30 01 Sie 2018 11:55
    drobok
    Poziom 29  

Z tego co wiem, określenie konkretnej diody jest możliwe tylko w wypadku 4 pasków (ew 3?) i tylko starych diod, 1pasek to typ (+oznaczenie polaryzacji), a dwa paski to oznaczenie producenta (zakładając że to nie chińska dioda)

0