Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie ogrodowe jak wykonać

31 Jul 2018 16:22 441 8
 • Level 10  
  Witam
  Poszukuje pomocy w wykonaniu oświetlenia ogrodowego.

  Chcę mieś 3 lampy stojące i chciałbym aby po włączeniu ich włącznikiem świeciły na np. 50% swojej mocy. do tego chciałbym zamontować czujnik ruchu tak że jak wykryje ruch to włączają się na pełną moc i najlepiej aby włączały się lampy jedna po drugiej efekt kaskadowy, czy jestmożliwośc wykonania czegoś takiego i jak to zrobić

  dziękuje za pomoc
  pozdrawiam
 • OptexOptex
 • Level 17  
  Stosujesz ściemniacz ustawiasz na ile ci pasuje jasność, Może być zasilany ze zmierzchowego będzie automat. Równolegle ze ściemniaczem podłączasz czujnik ruchu który jak zadziała mostkuje ściemniacz i masz pełna jasność lamp. Może są jakieś sterowniki. Koledzy pomogą. Co do kaskadowego to możesz zastosować podwójna czasówkę. Po zadziałaniu czujnika ruchu lampa 1 zapala się na 100% od razu, lampa 2 po czasie T1 i lampa 3 po czasie T2.
  Możesz zastosować lampy z wbudowanym czujnikiem ruchu wtedy zapalaj się w miarę przechodzenia koło nich a te z tyłu gasną. Wtedy do lamp potrzebne dwa przewody fazowe. Jeden po ściemniaczu drugi z faza bezpośrednią do czujnika ruchu aby lampa zapaliła się na 100%. Po wyłączeniu się czujnika ruchu lampa zaświeci jak po ściemniaczu. Nie jestem pewien czy na ściemniacz można podać napięcie na wyjście. Można zamiast ściemniacza zastosować diody jak w mikserze do ciasta i uzyskać 50% jasności.
 • OptexOptex
 • Moderator of Electricity
  Oczywiście, że można.
  Obniżenie jasności świecenia zależy od zastosowanych źródeł światła. Zależnie od tego może to być ściemniacz, transformator, dwa zasilacze o różnych napięciach.
  Czujnik ruchu przełączy zasilanie z obniżonego na pełne.
  Do efektu kaskady potrzebujesz dwa przekaźniki czasowe - czujnik załączy pierwszą oprawę na max, przekaźnik odliczy ustawiony czas i załączy drugą i tak dalej.
  Rzecz jasna okablowanie musi być odpowiednie - albo osobne kable do każdej oprawy, albo odpowiednia ilość żył i takie oprawy, w których można zamontować przekaźnik czasowy.
  Ale najpierw musisz się przyznać jakie oprawy i źródła światła zamierzasz zastosować.
  A także czy to jest wersja budżetowa "do it yourself"? Bo sterowniki "inteligentego" oświetlenia istnieją i mają niemal nieograniczone mozliwości - ale odpowiednio kosztują.
 • Level 17  
  No więc masz dwie prawie jednakowe odpowiedzi. Ja proponuję oddzielny kabel do każdej lampy jak ma być kaskada. Możesz zastosować oświetlenie LED 24V RGB na przykład. Zresztą na 230V też sa LED RGB. Jak 230V przewód 3x1.5 do każdej lampy jak 230V 2x
 • Moderator of Electricity
  griseg wrote:
  Nie jestem pewien czy na ściemniacz można podać napięcie na wyjście.

  Nie można.
 • Level 17  
  zbich70 wrote:
  griseg wrote:
  Nie jestem pewien czy na ściemniacz można podać napięcie na wyjście.

  Nie można.

  Tak też myślałem. Trzeba zastosować co innego do obniżenia napięcia ale musisz zdecydować jakie oświetlenie i jakie zasilanie. 24 czy 230V. może wzdłuż chodnika po obu stronach węże led? Wiesz jak na lotnisku na pasie.
 • Level 42  
  Jakie by nie były oprawy i źródła światła to najwygodniej będzie od każdej oprawy do jednego punktu wspólnego doprowadzić kabel 4x1.5. Punkt wspólny w takim miejscu żeby było zasilanie i możliwość zamontowania mini rozdzielnicy. Wtedy oświetlenie będzie można w zasadzie dowolnie konfigurować.
 • Level 17  
  Tak 4x w przypadku 230V ale dla 24V wystarczy 3x tylko przekrój musi byc większy. Tu pytanie jaka odległośc do najdalszej lampy?

  Dodano po 42 [minuty]:

  Zobacz to
  http://smartleds.pl/sklep/sterowniki-schodowe-led/sterownik-schodowy-led-smartleds-s19-p/

  Dodano po 1 [minuty]:

  Masz tu więcej
  https://www.google.pl/search?biw=2049&bih=917....0....0...1c.1.64.img..0.0.0....0.pWaRVrVhMpE

  Dodano po 1 [minuty]:

  Może to
  http://www.fachowyelektryk.pl/technologie/int...0-elastyczne-sterowanie-oswietleniem-led.html
 • Electrician specialist
  Moim zdaniem powinieneś wyposażyć każdą z opraw w indywidualny czujnik ruchu. Są oprawy z zintegrowanymi czujnikami ruchu Można też użyć oprawy w dwoma źródłami światła - jedno załączane po podaniu napięcia, drugie z czujnika ruchu.