Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XPS zamiast szyby w oknie i montaż wentylatora wyciągowego

kVision 31 Lip 2018 21:26 219 2
  • #1 31 Lip 2018 21:26
    kVision
    Poziom 13  

Z potrzeby kilkukrotnej wymiany powietrza w pomieszczeniu 4x10 H=2,60 gdzie stoi drukarka wielkoformatowa muszę zamontować wentylator wyciągowy..

Chciałbym wyjąć z jednego z okien szybę i w jej miejsce wstawić coś.. coś co będzie dawało w miarę najlepszą izolacyjność. Pierwszy pomysł wpadł na plexi z otworem i montaż wentylatora ale zimą może być nieciekawie. Pewnie będzie się pocić i zamarzać. Pomyślałem więc o takiej kanapce Dibond 3 mm | xps 40 mm | dibond 3 mm sklejone w całość - będzie bardzo wytrzymałe i sztywne. Wiem, że szyba jest węższa ale po zdjęciu ramek wew. można to zamontować do równego i uszczelnić a kiedyś zdjąć i wstawić szybę.

Nie znam się na przenikalności cieplnej ale czy dobrej klasy XPS można porównać do izolacyjności okna dwuszybowego? Lepiej / gorzej?

0 2
  • #2 31 Lip 2018 22:24
    piracik
    Moderator - Systemy Grzewcze

kVision napisał:
    Nie znam się na przenikalności cieplnej ale czy dobrej klasy XPS można porównać do izolacyjności okna dwuszybowego? Lepiej / gorzej?

Pytasz na poważnie? CZy szyba ma lepszą izolację od styroduru?

google:
    współczynnik przenikania
    XPS ok 0,035W/mK
    Okno dwuszybowe ok. 1,1W/mK

0
  • #3 06 Sie 2018 06:44
    kVision
    Poziom 13  

Pytam czy szyba a styrodur 4 cm ma podobną izolację. Bo przecież opór cieplny a przenikalność cieplna to co innego..

Na jednej stronie znalazłem, że styrodur 4 cm = 1,15 Opór cieplny RD (m²K/W)

0