Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik czasowy do falownika Danfoss VLT 2800

31 Lip 2018 22:40 603 25
  • Poziom 5  
    Witam, opiszę krótko swój problem:

Mam zamontowany falownik Danfoss VLT 2800 do mieszadła wykorzystywanego podczas mieszania fermentu w biogazowni.
    Mieszadło ma pracować w trybie 15 minut pracy 45 postoju.
    Sposób w jaki chciałem to wykonać:
    wyłącznik czasowy podłączony do stycznika 3fazowego lub stycznik 1fazowy podłączony do zworki na falowniku. Problem jest następujący w momencie kiedy stycznik zaczyna działać wszystko jest fajnie tzn. falownik spełnia swoje zadanie i rozpędza silnik w czasie który mu zaprogramowałem, niestety po określonym czasie kiedy zostaje odłączony prąd falownik zostaje momentalnie wyłączony co powoduje jednoczesne wyłączenie silnika.
    Czy jest jakiś sposób aby po tych 15 minutach falownik spowodował powolne wytracenie prędkości obrotowej silnika ?

Od razu mówię nie jestem z wykształcenia elektrykiem/elektronikiem itp, samo odpalenie i wyregulowanie tego falownika zajęło mi dobre pół dnia :)
    Pozdrawiam Łukasz
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 42  
    Zapomnij o styczniku! Mało tego, producenci falowników ostrzegają przed wyłączaniem zasilania falownika stycznikiem!
    Z resztą jest to totalnie bez sensu. Mając falownik można zrealizować dużo bardziej skomplikowane sterowania niż potrzebujesz.
    Falownik ma wejścia cyfrowe ( i analogowe, ale tu nie potrzebne - na razie), które można wykorzystać do kontrolowanego startu i zatrzymania.
    Wystaczy tzw. timer z wyjściami bezpotecjałowymi czyli w uproszczeniu przekaźnikami mechanicznymi.
    W timerze programujesz które wyjście kiedy ma zmienić stan czyli zewrzeć lub rozewrzeć styki przekaźnika danego wyjścia.
    W falowniku trzeba zaprogramować sterowanie start/stop przez wejścia cyfrowe oraz tzw. rampy czyli czasy przyspieszania i zwalniania silnika.
    Z Danfossem miałem mało do czynienia, ale kiedyś ich falowniki ciężko się programowało, bo oprogramowanie falownika robili informatycy dla... informatyków. Może teraz jest łatwiej. Trzeba mieć dobrą instrukcję do posiadanego falownika i ją zrozumieć.
    Jakiasz ten wyłącznik czasowy?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 5  
    Co do falownika mam już ustawione czasy przyspieszania i zwalniania silnika.

Wyłącznik czasowego jeszcze nie mam bo nie chciałem robić niepotrzebnych zakupów.

Z racji tego że nie jestem automatykiem pytanie czy sam dam sobie z tym radę czy lepiej od razu odpuścić temat i szukać kogoś kto się zna w tym temacie ?
  • Poziom 42  
    daro31ie napisał:
    potrzebujesz 2 czasówki lub małe PLC

Może nawet wystarczy jedna czasówka. Taka z trybem realizującym załącz/wyłącz cyklicznie.
    Współczesne czasówki i tak mają mikroprocesory, bo za małe pieniądze można zrealizować wiele funkcji. Szukać : przekaźnik czasowy programowalny.
    PLC (np. LOGO) to chyba już dużo drożej wyjdzie?
    Arabs0n napisał:
    racji tego że nie jestem automatykiem pytanie czy sam dam sobie z tym radę czy lepiej od razu odpuścić temat i szukać kogoś kto się zna w tym temacie ?

To nie jest pytanie do nas. Sam musisz sobie odpowiedzieć, choć zadając je podniosłeś w moich oczach swoje kwalifikacje.
    Dostałeś wędkę. Jak potrafisz ją użyć, to zrobisz ten prosty układ sam z pomocą forum. Wymaga to jednak pracy, którą wg. mnie powinieneś wykonać sam. Przemyśł zaproponuj jakiś schemat, czasówkę i podaj parametry falownika, które trzeba przypuszczalnie zmienić. Wtedy można coś podpowiedzieć lub zawrócić ze złej drogi. Na gotowca dla Ciebie ja się nie piszę. MOże ktoś inny.
    Nie masz czasu ani ochoty się zagłębiać w instrukcję falownika i dobór czasówki oraz jej programowanie, to zleć robotę komuś obeznanemu.
  • Poziom 5  
    Dobra to powiedzmy że spróbuję wziąć tą wędkę do ręki.

1. Zaczynając od początku, falownik mam już ustawiony tzn. wyregulowane obroty oraz opóźnienie startu i zatrzymania.
    2. Jaki timer powinienem wykorzystać, znalazłem coś takiego:

http://www.plcs.net.pl/index.php/katalog-auto...49lm7BBUOYXZGUQ5t4EgAij06ZZ83TrhoCD0gQAvD_BwE

https://www.kontaktuj.pl/programator-czasowy-jednokanalowy-z-lcd-na-szyne-d,29,18877,4444

https://sklep.avt.pl/avt1820.html

Moje pytanie jest następujące: z tej wiedzy co ja posiadam to timery działają na zasadzie 1/0, lecz w takim wypadku w momencie gdy falownik dostaje 0 tak jak pisałem wcześniej wszystko momentalnie się zatrzymuje. Aby wywołać powolne zatrzymanie muszę przycisnąć przycisk STOP na falowniku. Jak to ugryźć ?

ew. znalazłem coś takiego
    https://abceko-wawa.pl/liczniki-timery/1492-czasowka-przekaznik-czasowy-tc10.html
    i to chyba będzie to bo w opisie jest coś takiego:
    "Wejście do wyzwalanie komend START/STOP/RESET z zewnątrz"
    Czy mam rozumieć że to mnie interesuje ?
  • Poziom 42  
    Arabs0n napisał:
    falownik mam już ustawiony tzn. wyregulowane obroty oraz opóźnienie startu i zatrzymania

To jeszcze masz sporo do ustawiania.choćby zdefiniowanie trybu pracy wejść cyfrowych.
    Ten oatatni timer się nadaje na pierwszy rzut oka, ale trzeba doczytać w dokumentacji o trybie cykliczne załączanie.
  • Poziom 35  
    jack63, napisał:
    Cytat:
    Zapomnij o styczniku! Mało tego, producenci falowników ostrzegają przed wyłączaniem zasilania falownika stycznikiem!

Mam pytanie, czym wyłączasz falownik jak stycznikiem nie można.
  • Poziom 5  
    jack63 napisał:
    To jeszcze masz sporo do ustawiania.choćby zdefiniowanie trybu pracy wejść cyfrowych.

Wejścia cyfrowe to mówimy o ustawieniach które definiujemy przez podpięcie sprzętu tą wtyczką cyfrową?

Zależy mi na jak najprostszym i najtańszym rozwiązaniem. To nie musi być nic skomplikowanego o ile się da.
  • Specjalista Automatyk
    Kolego za kilkaset złotych l mogę Ci zaoferować PLC z programem jaki pltrzebujesz. Pozdrawiam daro
  • Poziom 32  
    Arabs0n napisał:
    Wejścia cyfrowe to mówimy o ustawieniach które definiujemy przez podpięcie sprzętu tą wtyczką cyfrową?
    Głównie to ustawiasz funkcje realizowane przez falownik w momencie podaniu sygnału na konkretne wejście falownika.
  • Poziom 42  
    Arabs0n napisał:

Nie. W twoim wypadku potrzebujesz jednego wejścia cyfrowego. Czyli wyprowadzenia z falownika dwóch kabelków i podłączenia ich do wyprowadzeń NO i Com przekaźnika czasowego.
    Natomiast w falowniku musisz ustawić pewne parametry dla tegoż wejścia cyfrowego. Czyli zarządać od falownika aby wykonał pewne działania, w tym wypadku start i stop, gdy wejście będzie miało wartość logiczną 1 (zwarte ) lub 0 (rozwarte) styki przekaźnika czasowego.
    Szukaj w instrukcji falownika opisu wejść cyfrowych i sposobu sterowania włączaniem silnika. Na razie korzystasz z klawiatury falownika. Musisz przekazać to sterowanie na wejście cyfrowe.
    Pasuje dać link do pdf'a instrukcji.
  • Poziom 20  
    Jejku żenada tyle wpisów jacy to jesteście mądrzy i żadnego konkretu.
    Ta czasówka nazywa się generatorem czasu, zwykły finder serii 83. Jakie sterowniki ludzie takie rzeczy robi się na zabawkach za 15 złotych. Zwykłe arduino i 3 linijki kodu to wasz logo za kilka stów

void loop() {
    digitalWrite(PK, HIGH);
    delay(1000);
    digitalWrite(PK, LOW); /
    delay(1000);
    W falowniku danfos wystarczy dać styk czynny między zaciskiem 12 i 27 a te falowniki są na tyle łatwe w programowaniu że aktywujesz parametr 107 i to cała konfiguracja silnika. Specjaliści... którzy nie widzieli przemiennika.
  • Poziom 31  
    Konfigurujesz wejście cyfrowe w falowniku jako START/RUN etc. i sterujesz używając czasówki. Prościej się nie da.
  • Poziom 5  
    Pittt napisał:
    Konfigurujesz wejście cyfrowe w falowniku jako START/RUN etc. i sterujesz używając czasówki. Prościej się nie da.

Dobrze ale czy po czasie działania przekaźnika w momencie kiedy przestanie on działać to falownik wyłączy się gwałtownie czy wykona jeszcze funkcję STOP czyli powolne wyhamowanie silnika ?
  • Poziom 31  
    To zależy od tego jak zparametryzujesz urządzenie. Czytałeś instrukcję którą załączyłeś ? np. stronę 26 ?
  • Poziom 5  
    Pittt napisał:
    To zależy od tego jak zparametryzujesz urządzenie. Czytałeś instrukcję którą załączyłeś ? np. stronę 26 ?

Tak mam ustawione ramp down na czas jaki mnie interesuje tyle że w momencie gdy prąd do falownika jest odcinany lub rozłączam zaciski 19 i 27 następuje gwałtowne zatrzymanie silnika, a nie tak jak mam zaprogramowane ok. 45 sekund
  • Poziom 31  
    Nie powinieneś odłączać zasilania od falownika podczas pracy w celu zatrzymania.
    Sposób zatrzymania nie zależy tylko od parametrów rampy bo możesz z niej nie korzystać.
    Przeczytaj instrukcję i sprawdzaj ustawienia parametrów. Nikt tego za ciebie na odległość nie zrobi. Np. str 31, skąd ktoś ma wiedzieć co masz w 302-307 ?
  • Poziom 35  
    W falownikach LG start, stop realizuje w ten sposób, tu podłączasz wyjście z przekaźnika czasowego. Resztę ustawień z poziomu ustawienia rampy.
  • Poziom 5  
    Pittt napisał:

Przeczytaj instrukcję i sprawdzaj ustawienia parametrów. Nikt tego za ciebie na odległość nie zrobi. Np. str 31, skąd ktoś ma wiedzieć co masz w 302-307 ?

Czytam ale nie wiem czy do końca rozumiem bo to nie moja bajka.
    Co do usatwień 302-307 nie mam do nich dostępu z poziomu Qucik Menu i szczerze nie za bardzo wiem jak się do nich dobrać.
    Ja mogę z panelu falownika ustawić parametry 102-107, 204, 205, 207, 208, 001, 002, 003

Ryszard49 napisał:
    W falownikach LG start, stop realizuje w ten sposób, tu podłączasz wyjście z przekaźnika czasowego. Resztę ustawień z poziomu ustawienia rampy.

Mam rozumieć że w tym przypadku PM i CM odpowiadało by moim zaciskom 12 i 27 - bo tu realizowana jest funkcja START/STOP. A dalsza część schematu to przekaźnik czasowy ?
  • Poziom 35  
    Dobrze myślisz, musisz tylko sprawdzić czy ta opcja działa tak jak jest to opisane w instrukcji (strona 32). W LG start załączamy załączając styk P1-CM, wyłączamy rozłączając styk P1-CM.
    W załączonym przykładzie falownik załączany i wyłączany jest stykami przekaźnika PF1-3, natomiast przyciskiem TS1-3, załączamy impulsowo falownik.
  • Poziom 5  

Udało się do czegoś dojść. Falownik startuje z przycisku START, a potem w momencie gdy zewrę zworkę 18 silnik powoli wyhamowuje, po momencie rozwarcia znowu startuje, czyli to co chciałem.
    Teraz pytanie jaki timer zastosować, a żeby to działało i mogło działać ?
  • Poziom 42  
    Arabs0n napisał:
    Falownik startuje z przycisku START

Przycisku na panelu sterującym? Czy przycisku ze schematu powyżej?
    Wg mojej wiedzy w większości falowników da się ustalić jedno wejście cyfrowe jako start/stop. Z reguły gdy wejście wisi w powietrzu, czyli jest tak jak na schemacie powyżej, folownik realizuje funkcję stop. Gdy zewrzemy to wejście, czyli połączymy 12 z 18, wtedy realizowana jest funkcja start.
    Nie potrzeba drugiego włącznika i wejścia cyfrowego. Działa to jak załącznie światła w pokoju...
    W niektórych falownikach trzeba jednak użyć drugiego wejścia jako pozwolenie na pracę i go zewrzeć do wspólnego czyli 12.
    Trzba czytać instrukcję. Ja zacząłem, ale sorry, poddałem się . Czytanie jej na telefonie to masakra a Danfoss nie pomaga. Wręcz przeciwnie. Potwierdza się opinia trudnych falowników. A w zasadzie fatalnie zorganizowanego od strony użytkownika, oorogramowania i instrukcji do tegoż oprogramowania.LG jest dużo przystępniejsze.
    Także czytaj i ew zadawaj pytania. No chyba, że się trafi ktoś pracujący z Danfossami na codzień.
    To twój falownik i twój problem. Chcesz za darmo, to musisz popracować.