Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł GSM M590E Sterowany z UART

kassans 01 Sie 2018 00:03 3069 11
  • Moduł GSM M590E Sterowany z UART

Bohater czy nie ? O to jest pytanie, przeglądając aliexpres trafiłem na moduł GSM sterowany z poziomu UART za około 2 dolary !? tak jest to możliwe ponieważ moduły M590e są z wylutu ale działają ;)

Sam kupiłem ten moduł w polskim sklepie. Żeby nie było nie jest to żadna reklama tegoż sklepu.

Nie mam niestety zdjęć nie zlutowanego modułu ale przychodzi on w zwykłej torebce antystatycznej w wersji DIY KIT

skrócona specyfikacja :

Kanały pracy: EGSM900, GSM900, GSM1800, GSM850, GSM1900
    Częstotliwości: GSM900/1800, GSM850/1900
    Czułość: -170dBm
    Maksymalny prąd 2A
    Temperatura pracy: -40 - +85 stopni C
    Zasilanie: 5v jednak lepiej je trochę obniżyć do poziomu ok 4.2v moduł też lubi trochę prądu więc nie zdziwcie się jeśli będzie łapał resety.
    Standardowe komendy AT
    Domyślny baud rate: 115200, 38400 lub 9600 bps
    Dołączana antena (w zestawie)
    Wymiary: 50mm x 50mm

Przystępujemy do montażu. tutaj mała ściągawka :

Z tym że rezystor R2 musimy zamienić na 10k bez tego niektóre europejskie karty sim mogą nie działać.

Uwaga ! pin BOOT łączymy z GND bez tego moduł w ogóle się nie uruchomi !
    Uwaga ! Moduł może być zasilany z 5V przez to że chińczyki zastosowały diodę 1n4007 w szeregu na zasilaniu lecz lepiej jest trochę jeszcze obniżyć zasilanie modułu.
    Możemy podłączyć się prosto pod USB w komputerze korzystając z np CH340

Po wlutowaniu oryginalnej anteny niestety moduł ze mną nie chciał rozmawiać trzeba było mu przylutować o to taką antenkę :

Podłączamy moduł do komputera np przez CH340 i uruchamiamy monitor portu szeregowego, tutaj niestety musimy sami poszukać odpowiedniej prędkości portu. Spowodowane to jest tym że same moduły GSM są używane.

Gdy już znajdziemy to powinniśmy zobaczyć coś takiego :

Jeśli modem będzie wam co chwile wysyłał na terminal to samo to oznacza że się resetuje, jeżeli nie to wpisujemy AT i naciskamy enter powinien nam wtedy odpowiedzieć " OK "

Normalnie powinien wyświetlić modem startup ale mój to jakaś podróbka neoway ;)

Przechodzimy do konfiguracji
    Wpisujemy komendę :
    AT+cmgf=1
    jak otrzymamy "ok"
    to wpisujemy :
    AT+cscs="gsm"
    Jeśli otrzymamy "ok" to jesteśmy gotowi do wysyłania sms !

Komenda do wysyłania sms brzmi tak :

AT+cmgs="xxxxxxxxx" gdzie za XXX wpisujemy numer telefonu na który ma być wysłany sms
    wyświetli nam znaczek > więc wpisujemy treść i naciskamy ctrl+Z

No i jeśli się uda to będzie sms jeśli nie to modem się zresetuje.

Jak widzimy nie zawsze się uda wysłać sms czemu ? Nie wiem.

a tu na telefonie ;)

musiałem dodać kondensator 1000uF aby modem działał w miarę stabilnie :)

Fajne!
  • #2 01 Sie 2018 09:55
    noel200
    Poziom 23  

Miałem takie dwa. Trochę trzeba pobawić się z zasilaniem, żeby pracował stabilnie. Oprócz dużego kondensatora elektrolitycznego polecam wymienić diodę na lepszą, albo całkiem ją pominąć i zasilanie podać 4V z Lm317 lub przetwornicy.
    Jeden mi padł po kilku miesiącach w urządzeniu, a drugi leży w szufladzie. Teraz kupuję sim800c z przetwornicą na płytce. Działa o wiele lepiej. szybciej, stabilniej i mniej prądu pobiera jeżeli włączy się programowo funkcję uśpienia. Do tego ma pin przerwania, którym można budzić procesor z uśpienia.

• #3 01 Sie 2018 18:40
    TechEkspert
    Redaktor

Bardzo tani moduł, ale myślę że przyszłość będzie należała do komunikacji IP i modułów GSM NB-IoT lub dla większych potrzebnych przepustowości LTE-M.

Jaki masz pomysł na praktyczne wykorzystanie tego miniaturowego modułu GSM?

• #4 01 Sie 2018 22:55
    krzbor
    Poziom 16  

Nie wiem, czy warto. Za 3,3$ na Ali jest SIM800L. Używam tego modułu, spisuje się dobrze, a do tego ma audio - możliwość bezpośredniego podłączenia mikrofonu i głośnika. Tu jedna uwaga - miałem problemy z tym układem na płytce stykowej (ciągle się restartował). Powodem okazała się chińska płytka, która chyba jest wykonana ze stali - prawie 1R oporu! Normalnie to nie przeszkadza, ale ten układ wymaga dobrego podłączenia zasilania. Na innej płytce wszystko działało OK.

• #6 09 Sie 2018 07:46
    lauba1
    Poziom 8  

Maksymalny prąd 2A według specyfikacji, jak to ma się w praktyce?

• #7 12 Sie 2018 16:43
    el_sys
    Poziom 13  

TechEkspert napisał:
    Bardzo tani moduł, ale myślę że przyszłość będzie należała do komunikacji IP i modułów GSM NB-IoT lub dla większych potrzebnych przepustowości LTE-M.

Jaki masz pomysł na praktyczne wykorzystanie tego miniaturowego modułu GSM?

Potwierdzam :), kontynuując projekt na modułach 2G będę właśnie przechodził na telemetrię na modułach NB-IoT.

Jeśli chodzi o LTE-M, to z tego co wiem będzie to rozwijane przede wszystkim celem obniżenia poboru prądu przez układy oraz zwiększenia czułości, pozwalającą na umieszczanie urządzeń telemetrycznych tam gdzie to tej pory nie było to możliwe lub było utrudnione z powodu sygnału sieci - piwnice, studzienki itp.

Dodano po 9 [minuty]:

lauba1 napisał:
    Maksymalny prąd 2A według specyfikacji, jak to ma się w praktyce?

Należy spodziewać się wartości zbliżonej do 2A, moduły innych producentów pozwalają na logowanie się przy prądzie o wartości ok 1,6A. Ponieważ moduł jest na "wylocie" bardziej nadaje się do zabawy i nauki użytkowania tego typu układów niż pod planowane zastosowanie w produkcji.

• #8 15 Sie 2018 22:51
    kassans
    Poziom 31  

Póki co testowo moduł idzie w miejsce gdzie często brakuje prądu i będzie wysyłał sms z treścią o pracy sieć / UPS oraz ile zostało energii w akumulatorach UPS :)

• #9 17 Sie 2018 22:58
    Franek k
    Poziom 15  

TechEkspert napisał:

Czy takie moduły można dostać już w Polsce? Jak to w ogóle działa? Potrzebna jest karta SIM, jak realizuje się komunikację? Poprzez wysyłanie SMSów czy może jakieś TCP/IP, itp?

• #11 18 Sie 2018 09:57
    TechEkspert
    Redaktor

NB-IoT to moduły "GSM" które zwyczajnie mogą komunikować się z internetem, transmisja jest powolna, jednak zasięg lepszy i zużycie energii może być mniejsze (do pewnych prędkości, później bardziej opłaca się LTE-M). Jest wiele technik usypiania modułu (w uzgodnieniu z siecią), co powoduje że po wybudzeniu (w tym samym miejscu), logowanie do sieci jest krótsze i zużywa mniej energii. Całość wymaga wsparcia od strony infrastruktury operatora komórkowego. Potrzebna jest umowa, moduł i karta SIM (e-sim może tutaj w przyszłości coś zmienić). Obecnie technologia dopiero startuje.

Przegląd technologii łączności bezprzewodowej LPWAN dla IoT i M2M
    T-Mobile uruchomił pierwsze stacje bazowe sieci LPWAN w technologii NB-IoT
    T-Mobile oferuje dwa abonamenty specjalnie dla urządzeń IoT

https://biuroprasowe.orange.pl/blog/4g-lte-na...e-czyli-co-mozna-zrobic-z-siecia-4-generacji/
    https://biuroprasowe.orange.pl/blog/jak-sie-wykuwa-internet-things-czesc-1/
    https://biuroprasowe.orange.pl/blog/jak-sie-wykuwa-internet-of-things-czesc-2/

Zaczynają pojawiać się produkty NB-IoT: https://efento.pl/product/rejestrator-temperatury-nbiot/

• #12 18 Sie 2018 10:18
    TvWidget
    Poziom 32  

Franek k napisał:
    Czy takie moduły można dostać już w Polsce?

Tak
    Franek k napisał:
    Potrzebna jest karta SIM,

W praktyce tak.
    Operator może też w module stworzyć wirtualną kartę.
    Franek k napisał:
    Jak to w ogóle działa?

W ogóle to nie działa. No może w z wyłączeniem testowego BTSa w siedzibie operatora GSM.