Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Re: Bosch WAS28462GB - głośna praca, wibracje

Arcyk3 01 Aug 2018 07:42 546 15
Bosch
    Arcyk3
    Level 13  
    Witam.
    Mam pralkę Bosch WAS28462GB Logixx 9 ze zwrotu, pralka roczna, a klienci skarżyli się ze głośno pracuje, i gdy jest dużo prania wpada w wibrację. Jakiś serwisant sprawdzał pralkę coś tam miał wymieniać (nie wiem co) lecz długo to trwało i w końcu skończyło sie na wymianie na nową, a ze względu iż pralka nie jest stara postanowiłem sie jej przyjrzeć. Zdemontowałem tylną ściankę i widzę ze czasem zdarzyło sie ze koło pasowe od bębna obtarło o tylną blachę. Podczas testu nie widziałem nic dziwnego, amortyzatory może są za słabe bo wg. opisów 80kN. :arrow:
    Czy bęben uszkodzony i da sie to jakoś stwierdzić bez rozbierania? Prosty test...
    Pozdrawiam
    Poprawiłem TONI_2003
  • Bosch
    stanislaw1954
    Level 43  
    Arcyk3 wrote:
    czy bęben uszkodzony ,da sie to jakos stwierdzić bez rozbierania ?
    Jeśli serwis odrzucił, a pralka nowa, to widać, że to nie do naprawienia. Obracaj kołem pasowym, sprawdzając dokładnie odległość od obudowy. Jeśli obracając zauważysz, ze koło oddala się i zbliża do obudowy bębna to będzie świadczyć o uszkodzeniu krzyżaka, który trzyma oś kosza.
    Arcyk3
    Level 13  
    Witam nic takiego nie zauważyłem, obracam bębnem, ruszam bębnem trzymając za kamień na górze i żadnych metalicznych dźwięków nie słychać, co by świadczyły o pęknięciu krzyżaka, może być źle wyważona kamieniami? Czy tylko sprężyny, amortyzatory za słabe.

Pozdro
    Poprawiłem TONI_2003
  • Bosch
    stanislaw1954
    Level 43  
    Arcyk3 wrote:
    ruszam bębnem trzymajac za kamien na górze i żadnych matalicznych dzwieków nie slychać ,so by świadczyły o pęknieciu krzyzaka,
    Nie musi być to pęknięcie, a tylko np. skrzywienie, gdyby kosz w trakcie przenoszenia przed montażem, spadł na podłogę
    Arcyk3 wrote:
    moze być żle wyważona kamieniami ?
    A uważasz, ze wyważenie jest zakładane przypadkowe, czy jednak ktoś to obliczył, sprawdził i zastosował seryjnie?
    Arcyk3
    Level 13  
    Jakby był bęben skrzywiony, pęknięty, to pralka na pusto dostawała by wibrację, 1400 na pusto i wiruje idealnie.
    Kenworth 18
    Level 42  
    Witam.
    Skoro poprzedni właściciel skarżył się, że pralka głośno pracuje to jak pracowała teraz podczas wirowania?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Nie ma sensu ta dyskusja. Gdyby naprawa była prosta i opłacalna, zrobiłby to serwis, a nie pozbywali by się za grosze, jak się mogę domyślać.
    Kenworth 18
    Level 42  
    Raczej nie pozostaje nic innego jak zrobić prane testowe i dopiero wtedy dokładnie opisać co się z pralką dzieje w trakcie cyklu prania.
    Gdyby pralka miała kilka lat to można by się przyczepić do amortyzatorów, krzyżaka itd. a w tym wypadku raczej będzie to kwestia jakiejś wady fabrycznej itp.
    Kenworth 18
    Level 42  
    Możliwe, że był wadliwie zamontowany uszczelniacz łożysk lub sam był wadliwy bo pralka pracuje tak głośno jakby były uszkodzone łożyska bębna.
    Włącz pralkę na wirowanie, ale z minimalną prędkością a przedtem zdejmij pasek napędowy i zobaczymy jak pracuje silnik.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Wstawiasz filmy, a pokusiłeś się choćby o sprawdzenie, tak jak pisałem, sugerowałem, bicia koła pasowego i to w obu płaszczyznach (zbliżanie i oddalanie od obudowy, a także osiowego).
    Arcyk3
    Level 13  
    Tak sprawdziłem, ale według mnie to jest proste.
    Poprawiłem TONI_2003
    stanislaw1954
    Level 43  
    A możesz napisać jak to zrobiłeś ?
    Arcyk3
    Level 13  
    Kenworth 18 wrote:
    Możliwe, że był wadliwie zamontowany uszczelniacz łożysk lub sam był wadliwy bo pralka pracuje tak głośno jakby były uszkodzone łożyska bębna. Włącz pralkę na wirowanie, ale z minimalną prędkością, a przedtem zdejmij pasek napędowy i zobaczymy jak pracuje silnik.
    Pompa wody troszkę głośno chodzi, ale silnik idealnie.
    stanislaw1954 wrote:
    A możesz napisać jak to zrobiłeś ?
    Przyłożyłem ołówek i obracałem kołem i obserwowałem szczelinę miedzy krawędzią, a ołówkiem.
    Poprawiłem TONI_2003
    stanislaw1954
    Level 43  
    Arcyk3 wrote:
    pompa wody troszke głosno chodzi, ale silnik idealnie
    A bęben gdy obrócisz ręcznie ?
    Arcyk3
    Level 13  
    Witam ponownie po odblokowanie konta. Kilka testów z praniem pomogło, dojść do wniosku, że pralka głośno chodzi, gdy jest mało prania, a wirowanie jest nastawione na 1400. Wtedy pranie się nierówno rozkłada i przy wysokich obrotach są duże wibracje. Może amortyzatory są za słabe, a po wypełnieniu bębna po brzegi praniem jest dobrze, może taka wada pralki (9 kg), nadal pod obserwacją.
    Pozdrawiam.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003