Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zmierzyc moc wzmacniacza?

26 Sie 2005 00:31 2201 19
 • Poziom 17  
  mam wzmacniacz i jak dowiedzieć się jaką ma moc?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  hmm... zuc okiem na transformator w tym sprzcięcie który chcesz zbadac jaką ma wydajność prądową mierzoną a VA. Pamietaj zeby wystarczyło mocy na na przykład wzmacniacz 2x 20W to ransformator musi miec wydajność ok 50-60W. inaczej poprostu nie starczy prądu na wygenerowanie takiej mocy. Czyli jezeli w sprzęcie jest zamontowany transformator o wydajności ok 100VA i jest to naprzykład plastikowa wieza nowego typu z cd, tunerem ,tape itd w jednym to moze ona miec ok 2x 20-25W . Natomiast jezeli jest to sam wzmacniacz to taki sam jak w.w. transformator powinien wystarczyc na wygenerowanie mocy ok 40W na kanał. Czyli wszystko zalezy od wydajności transformatora im mocniejszy transformator tym mocniejszy wzmacniacz :) daję to z grubsza mozliwość ocenienia mocy wzmacniacza.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  moje pytanie jest takie: posiadasz oscyloskop i generator funkcji?????
  Jeżeli tak, to mogę udzielić trochę wyczerpującej wypowiedzi( przepisanej żywcem z EdW 6/97).

  Dodano po 1 [minuty]:

  przy pomocy tych urządzeń możesz zbadać wszystko (zakres częstotliwości, charakterystykę częstotliwości i oczywiście moc wzmacnianego sygnąłu)
 • Poziom 17  
  co to do holery jest oscyloskop???? eh...
  to jest jakaś tam plastikowa wieza samsnka z cd tunerem i innymi bajerami... pytam tyko tak z Ciekawosci bo znalazłem gzdieś ta wierze al enie ma głosników wiec ne iwiem jaką ma moc... i chciaem wiedziec jakie najmiejsze mozna podłalczyć głosniki.
  co ro oscyloskop i generator funkcji????????!!!!!
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Witam
  Najprościej to zobacz na tabliczce znamionowej jaką moc pobiera z sieci to ustrojstwo i dobierz kolumny o około 30 % większe.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  oscyloskop, to wspaniały przyrząd pomiarowy (bada przebiegi prądu), a generator wytwarza stałe przebiegi prądowe o kształcie i częstotliwości ustawianej przez użytkownika (oczywiście w granicach możliwości generatora). Te dwa przyrządy mogą posłużyć do bardzo dokładnego obliczenia parametrów wzmacniacza.

  innego sposobu nie znam.

  pozdrawiam
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Konan Marian napisał:
  oscyloskop, to wspaniały przyrząd pomiarowy (bada przebiegi prądu), a generator wytwarza stałe przebiegi prądowe o kształcie i częstotliwości ustawianej przez użytkownika (oczywiście w granicach możliwości generatora). Te dwa przyrządy mogą posłużyć do bardzo dokładnego obliczenia parametrów wzmacniacza.

  innego sposobu nie znam.

  pozdrawiam

  Witam
  Ciekawy jestem jak, czy ktoś to może opisać.
  Pozdro
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  oczywiście Aleksander_01, ale co chcesz wiedzieć - to jak sprawdzić wzmocnienie, moc wyjściową, pasmo przenoszenia, badanie wzmocnienia w funkcji częstotliwości (charakterystyki częstotliwościowej), szybkość zmian napięcia, zniekształcenia przebiegu (wzbudzanie się itd.).

  Dużo można o tym pisać, więc wybierz co byś chciał wiedzieć. Dokładnie to wszystko jest opisane w EdW 6/97 s. 63-68.
  pozdrawiam
 • Poziom 17  
  ok juz wszytko wiem
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Jeśli możesz to opisz jak sprawdzić moc wyjściową i pasmo przenoszenia. Z góry thx.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  kolos59 napisał:
  hmm... zuc okiem na transformator w tym sprzcięcie który chcesz zbadac jaką ma wydajność prądową mierzoną a VA. Pamietaj zeby wystarczyło mocy na na przykład wzmacniacz 2x 20W to ransformator musi miec wydajność ok 50-60W. inaczej po prostu nie starczy prądu na wygenerowanie takiej mocy. Czyli jezeli w sprzęcie jest zamontowany transformator o wydajności ok 100VA i jest to naprzykład plastikowa wieza nowego typu z cd, tunerem ,tape itd w jednym to moze ona miec ok 2x 20-25W . Natomiast jezeli jest to sam wzmacniacz to taki sam jak w.w. transformator powinien wystarczyc na wygenerowanie mocy ok 40W na kanał. Czyli wszystko zalezy od wydajności transformatora im mocniejszy transformator tym mocniejszy wzmacniacz :) daję to z grubsza mozliwość ocenienia mocy wzmacniacza.
  TA teoria niestety niezawsze sie sprawdza , bo producenci różnie montują trafka nieraz na styk lub za małe a nieraz wręcz zaduże. I w końcu niewiadomo jak jest, np: miałem wieże rosyjską i co , trafko na pokładzie 200W a wzmak 2X30W hahah. Wiec najlepij jak ktoś tu już napisal , podpina sie pod wzmaka generator sinusa 1KHz , na wyjście oscyloskop i i sie podkręca głośność jak sinusoida zacznie sie zniekształcać wówczas mierzymy napięcie na głośniku i prąd jaki przez niego przepływa. I normalnie wyliczamy moc P , oczywiście voltomierz i amperomierz na prąd i napięcie zmienne.
  Pozdro
 • Poziom 17  
  ale nie chce wiedziec jake traf zamoonowac bo to jeszce wiem....
  chodzi porostu z ciekawosci jak to sprawdzić....
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  elektronik8 napisał:
  [ Wiec najlepij jak ktoś tu już napisal , podpina się pod wzmaka generator sinusa 1KHz , na wyjście oscyloskop i i się podkręca głośność jak sinusoida zacznie się zniekształcać wówczas mierzymy napięcie na głośniku i prąd jaki przez niego przepływa. I normalnie wyliczamy moc P , oczywiście voltomierz i amperomierz na prąd i napięcie zmienne.
  Pozdro


  Witam
  Widze że nikt się nie podjął opisu wyliczenia mocy wzmaka.
  To co Kolega wyżej opisał nie jest do końca prawdą, w ten sposób to możemy wyliczyć tylko moc pozorną, która niewiele nam powie. Tak to się wylicza moc przy prądzie stałym (iloczyn U*I), przy sinusie jest jeszcze przesunięcie fazowe.

  Moc można obliczyć kilkoma sposobami :
  Tworzymy układ taki jak Kolega powyżej opisał i
  1. mierzymy watomierzem , ale kto go ma
  2. używamy oscyloskopu dwukanałowego : jeden kanał mierzy U, a drugi prąd (na rezystorku o małej i dokładnej wartości). Na ekranie (z przebiegów U oraz I) możemy wyznaczyć cos φ , a następnie podstawić do wzoru - P =u*0,707 * i*0,707 * cos φ.
  3. posiadając rezystor o dość dużej mocy, o bardzo małej indukcyjności i rezystancji równej lub zbliżonej do rezystancji wyjściowej wzmaka i używając amperomierza i woltomierza możemy obliczyć moc P = U*I.

  Na domowe warunki to wystarczy.
  Pozdrawiam
 • Poziom 17  
  eeee niechcaco zepsułem wzmacniacz i nei bede go naprawiał - pójdzie na czesci :P dzieki za odpowiedzi... (pomysl z miezenim przy uczyć poprstu wzoru P=U*I.
  ale ostatnio chciałem obliczyc tak ale jak podłaczłem amperowmierz to mi wskazywał zero keidy głosniki normalnei grały :/
 • Poziom 14  
  wskazywał 0A, bo może nie był przestawiony na prąd zmienny?
 • Poziom 17  
  hm... ale w moim mierniku jest tylko jedna pozycja z amperami... to jest taki zwykły prymnitywny za 20 zeta miernik.... Gówno sie da nim tylko zmierzyć bo np dająć opornik 4 Ohm wskazuje 5 :|
 • Poziom 14  
  Masz multimetr (skoro mierzy opór i prąd stały), więc tam powinien też być prąd zmienny.

  Na mierniku prądu stałego (w czasie mierzenia zmiennego) prawie zawsze będzie wyskakiwało 0 A, bo suma prądu wynosi 0. Dodając przebieg ujemny do dodatniego wychodzi 0 (jeden przebieg ma najczęściej symetrię nieparzystą). Musisz mierzyć innym multimetrem (z opcją na prąd zmienny).
 • Poziom 33  
  Witam!

  Pytanie dotyczy jak rozumiem oszacowania możliwości wzmacniacza i dobrania głośników, a nie profesjonalnych pomiarów laboratoryjnych.
  Ocena na podstawie trafa zasilającego da wynik z wystarczającym przybliżeniem. Jeszcze tylko zwróć uwagę na wymaganą impedancję głośników ( ohm). Jak chce Ci się rozkręcać sprzęt to zobacz jakie scalaki siedzą w końcówce.

  Hey!
 • Poziom 14  
  Ale jazda, ten multimetr naprawdę nie ma mierzenia prądu zmiennego :) (mam stary, który wygląda identycznie, tak dawno go nie używałem, że zapomniałem co mierzy).
  W takim razie nie zmierzysz prądu, musisz mieć inny miernik.