Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegląd rozwiązań oświetlenia LED

magic9 19 Sie 2018 22:27 3570 44
 • #31 19 Sie 2018 22:27
  Zbigniew 400
  Poziom 36  

  Dowodzi to że ciepło jest wrogiem elektroniki.
  Przy dużych mocach jest problem odprowadzenia ciepła, dlatego trwałość spada.
  Obniżając zasilanie pasków led o 0.5V zyskałem na trwałości. 6 lat po 4 godziny dziennie i jest ok.

 • Mitronik
 • #32 23 Sie 2018 19:21
  czareqpl
  Poziom 29  

  mariusz004 napisał:
  Sprzedawca z aliexpres sprzedał około 12 000 szt min Led power H4 .
  https://pl.aliexpress.com/item/2x-H4-H7-H13-H...d714-4692-80e7-3a19ac3c5d25&priceBeautifyAB=0

  Pewnie wg Pana Policja drogowa mogłaby mieć poważne zastrzeżenie.
  Mimo ,że tyle szt sprzedaje się ?


  Mialem cos takiego i na przegladzie diagnosta powiedzial abym zmienil na zqykle zarowki. Swiatlo jest zbyt rozproszone i nie spelnia standardow.

  Dodano po 5 [minuty]:

  jaszczur1111 napisał:
  marzen456 napisał:
  Poczatkow diody które były wykorzystywane bardzo się grzały ale te nowsze są już lepsze co nie zmienia faktu, że zawsze beda się nieco grzały


  Jakoś od kilku lat chyba nic konkretnego nie zaszło poza radykalnym spadkiem cen. Diodę 10W kupowałem kilka lat temu za ok 12 zeta a dzisiaj można za 2,5 a może nawet taniej. Natomiast mam zastrzeżenia co do trwałości. I tak wszystkie chińskie są ale czym się kierować by były trwałe? Co do grzania to grzeją tak samo czyli mocno.


  Masz zastrzezenia bo jak sam zasugerowales, kupujesz dzisiaj ta sama technologie co 10 lat temu tylko taniej. Kup dzisiaj LEDy za 12 zl/10W i porownaj wtedy.

 • #33 13 Wrz 2018 12:29
  kj1
  Specjalista elektryk

  E8600 napisał:
  LEDy świecą w wyniku rekombinacji promienistej w złączu P-N a ciepło jest tylko ubocznym czynnikiem. W uproszczeniu elektrony przechodząc na niższy stopień energetyczny w złączu P-N emitują kwant światła UV zmienianego na barwę białą przez luminofor.

  To, tak naprawdę nie do końca prawda. A przynajmniej nie cała prawda. Oczywiście są LEDy, które zamieniają promieniowanie UV na inne kolory za pomocą luminuforu.
  Ale tak naprawdę pierwsze LEDy generowały światło określonego koloru bez żadnego luminoforu. Przez długi czas dostępne były kolory żółty, czerwony i zielony. Nawet mówiło się, że brak LED niebieskiego koloru blokuje rozwój telewizorów.
  Stosując taką definicję:
  W uproszczeniu elektrony przechodząc na niższy stopień energetyczny emitują kwant światła.
  w zasadzie dowodzisz, że LED można nazwać żarówką. Bo w żarówce proces emisji światła opiera się na tym samym zjawisku.
  Inny jest tylko sposób wprowadzenia elektronów w stan pobudzenia.
  Co do samej nazwy "żarówka". Jak dla mnie, w Polsce to słowo jest synonimem źródła światła, a nie sposobu jego wytworzenia. Stąd w powszechnym użyciu są (od wielu lat, a często także wśród fachowców) pojęcia "żarówka rtęciowa", "żarówka sodowa" "żarówka elektrooszczędna", a teraz także "żarówka LED". Wchodząc do jakiejkolwiek hurtowni, czy sklepu elektrycznego i mówiąc "poproszę o żarówkę LED" na pewno dostaniesz to, po co przyszedłeś. Mówiąc "proszę o lampę LED" z dużym prawdopodobieństwem dostaniesz oprawę oświetleniową wyposażoną w LEDy.
  Dla mnie, pierwsze skojarzenie ze słowem "żarówka" to charakterystyczny gruszkowaty kształt, choć dzisiaj tradycyjna żarówka przybiera przecież rozmaite kształty
  Zresztą angielskie "bulb" ma również inne znaczenie, związane właśnie z kształtem. I tu nasuwa mi się pytanie: czy można powiedzieć "LED bulb"?

 • #34 13 Wrz 2018 12:50
  E8600
  Poziom 36  

  kj1 napisał:
  Ale tak naprawdę pierwsze LEDy generowały światło określonego koloru bez żadnego luminoforu.

  Zgadza się a sam kolor zależny był od domieszki w złączu P-N. Niestety ale barwę białą łatwiej uzyskać za pomocą luminoforu niż jak to dawniej robiono mieszając światło z 3 kolorów (3 diody RGB). Poniżej domieszki złącza P-N a kolor światła z LED.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED

  W naszym języku jest dużo potocznych określeń więc żarówka chyba nikogo nie dziwi. Mówimy "zgaś światło" lub "zapal lampkę". :)

 • Mitronik
 • #35 13 Wrz 2018 13:00
  kj1
  Specjalista elektryk

  E8600 napisał:
  jak to dawniej robiono mieszając światło z 3 kolorów (3 diody RGB).

  To właśnie był problem, bo nie było tego "B". I to bardzo długo nie było.
  A luminofor działa tylko "w dół" tzn. zamienia kwanty światła o wyższej energii na takie o niższej.

 • #36 14 Wrz 2018 09:14
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  kj1 napisał:
  Co do samej nazwy "żarówka". Jak dla mnie, w Polsce to słowo jest synonimem źródła światła, a nie sposobu jego wytworzenia.
  A halogen synonimem kształtu, o ile do "żarówek LED" się przyzwyczaiłem, to "halogen LED" mi bardzo nie pasuje. Cały problem z nazewnictwem polega na tym, że inżynierowie wolą nazywać różne przedmioty różnymi nazwami (związanymi z zasadą działania), a handlarze mają potrzebę aby różne urządzenia nazywać tak samo (zgodnie z zastosowaniem) a więc można znaleźć i "transformatory LED", dlatego każda ładowarka akumulatorów samochodowych to "prostownik", a każdy zasilacz do telefonu to "ładowarka", a ponieważ handlarzy jest więcej niż inżynierów, pozostaje się przyzwyczaić do tego, że w ogólności nazwa nie nic nie znaczy i nie jest pewne co się pod nią kryje, tak jak silnik BLDC - nie jest silnikiem DC, ale handlowcom zależało aby przekonać klienta, że to bezpośredni zamiennik silnika DC, więc taką nazwę wymyślili.

  A potem tracimy czas tłumacząc jaki "transformator" daje napięcie przemienne 50Hz na wyjściu, a jaki nie, albo która "żarówka" może być użyta jako opornik, a która się nie nadaje, albo dlaczego "ładowarki" nie wolno podłączyć do "baterii" Li-Ion, czy to dlaczego "prostownikiem" nie można zasilić radia.

 • #37 14 Wrz 2018 09:29
  BC109B
  Poziom 33  

  Warto sobie poczytać o słowotwórstwie lub porozmawiać z jakimś ogarniętym polonistą. Czym się różni tokarka o tokarni to ja wiem, ale osobnik z wykształceniem zawodowym, nie wie. Bałagan w nazewnictwie robią ignoranci, a problem mają później mniej rozgarnięci i obcokrajowcy.
  Forum jest elektroniczne, ale w kwestii nazewnictwa trzymajmy się zasad chociaż na własne potrzeby.
  Żarnik - żarówka. LED - ledówka. Gaz świetlny - świetlówka. Gaz neonowy - neon/neonówka. Halogen - to w zasadzie żarówka halogenowa, ale się ludowi nie chciało używać dwóch słów. Za to teraz inteligentni inaczej promują dwuczłonowe nazwy z magicznym LED. I to się upowszechnia, bo lud w dalszym ciągu jest leniwy, nie wnika w zasady tylko prosi o to, co mu potrzeba. Na koniec jednak nie wiadomo czy prosić o kulkę, szarpak, gable czy inny wynalazek?

  Wystarczy by jakaś część społeczeństwa przyswoiła te zasady i nazwy a one się upowszechnią. Ledówkę udało mi się przemycić przynajmniej jednej nietechnicznej osobie.
  Nie wpychajmy na siłę obcego nazewnictwa, bo mamy własne całkiem przyzwoite.

 • #38 14 Wrz 2018 09:56
  kj1
  Specjalista elektryk

  BC109B napisał:
  bo mamy własne całkiem przyzwoite.
  No właśnie. Np. zamiast "impedancja" mówmy "zawada". Kto pierwszy zacznie to 'lansować"?

  BC109B napisał:
  to w zasadzie żarówka halogenowa, ale się ludowi nie chciało używać dwóch słów.
  BC109B napisał:
  I to się upowszechnia, bo lud w dalszym ciągu jest leniwy,

  To leniwy ten lud, czy nie? Bo chce mu się używać dwóch słów "żarówka LED"

  jarek_lnx napisał:
  A halogen synonimem kształtu, o ile do "żarówek LED" się przyzwyczaiłem, to "halogen LED" mi bardzo nie pasuje.

  Dla mnie halogen jest synonimem źródła światła o dużej sile. Może dlatego pojęcie "halogen LED" tak bardzo mnie nie razi.
  A co sądzisz o pojęciu "świetlówka LED". Można tak mówić, czy nie?

 • #39 14 Wrz 2018 12:16
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  kj1 napisał:
  A co sądzisz o pojęciu "świetlówka LED". Można tak mówić, czy nie?
  Chyba brak alternatywnych, równie krótkich i zrozumiałych nazw, w odróżnieniu od "żarówki" albo "halogenu" , nazwa świetlówka nie pochodzi od zasady działania, więc nie gryzie się z LED, "jarzeniówka LED" było by o wiele gorsze.
  Można mówić zamiennik świetlówki LED, jak ktoś chce być bardzo poprawny.

 • #40 18 Lis 2018 17:26
  galad
  Poziom 18  

  Odkopuje trochę temat.
  Trwałość LED filament, jest nie taka mała jak jeden użytkownik tutaj sądzi. Jako główne źródło światła w pokoju mam LED filament 8 W 1055 lm, kupiony dokładnie rok temu, i ciągle działa średnio na dobę ok 2- 5h dziennie biorąc pod uwagę porę roku. W lampce nocnej mam Led Filament 2 W kupiony na ali działa już ok 4 miesięcy niekiedy po 6h dziennie. W kinkietach przed domem mam wkręcone filamenty 2 W również z ali na E27 świeca od połowy września, po ok 12-15h na dobę pewnie będą miały ok 900h za sobą), nadal działają pomimo że we wrześniu jak i przez cały październik było stosunkowo ciepło, a pracują w zamkniętej obudowie kinkietu. Ciekawe czy przetrwają zimę i lato.

 • #41 18 Lis 2018 17:33
  retrofood
  Moderator

  galad napisał:

  Trwałość LED filament, jest nie taka mała jak jeden użytkownik tutaj sądzi.

  Nie sądzi lecz doświadczył na własnej skórze. Mogę Ci wysłać te, które nie wytrzymały nawet kilku miesięcy. I żeby nie było, oprawa otwarta do góry znaczy o pełnym chłodzeniu źródła światła, powietrze ma wloty na dole.

 • #42 18 Lis 2018 17:43
  galad
  Poziom 18  

  Widocznie trafiłeś na wadliwe egzemplarz, albo takie które nigdy nie powinny trafić do sprzedaży. Nie korci cię spróbować jeszcze raz zakupić tego typu źródło światła, choćby do testu? Na aliexpress filament świeczka są dostępne już od 1,60zł za szt z przesyłką (pomijam fakt oczekiwania, ale coś za coś) Jak na razie ja nie zraziłem się do tej technologii wykonania źródeł światła, czego nie mogę powiedzieć o lampach LED substytutach żarówki na gwint E27
  Lampy GTV 8W padły po ok 1 roku użytkowania, Natomiast marki Volteno, padła po 3 miesiącach, ale udało się ją naprawić i trochę poprawić fabrykę i działa już po modyfikacjach z 1,5 roku.

 • #43 18 Lis 2018 18:00
  retrofood
  Moderator

  galad napisał:
  Nie korci cię spróbować jeszcze raz zakupić tego typu źródło światła, choćby do testu?

  Najpierw zaglądnę im do brzucha, na razie nie miałem na to czasu. Ale do wiosny zdążę. :D

 • #44 18 Lis 2018 18:08
  galad
  Poziom 18  

  https://www.youtube.com/watch?v=f5IekLLWbyU pewnie znajdziesz to ;) minimalizm minimalistyczny. Zagłębiając temat filament, mam wrażenie że cześć z nich jest gazowana i gaz w bańce pełni rolę radiatora i przyspiesza dyfuzję ciepła z paska filament do szklanej bańki a ta nagrzewając się oddaje ciepło do otoczenia.

 • #45 19 Lis 2018 15:47
  Lab75
  Poziom 16  

  galad napisał:
  Zagłębiając temat filament, mam wrażenie że cześć z nich jest gazowana i gaz w bańce pełni rolę radiatora i przyspiesza dyfuzję ciepła z paska filament do szklanej bańki a ta nagrzewając się oddaje ciepło do otoczenia.


  Potwierdzam. Dokładnie taką technologię stosuje się w niektórych filamentach.