Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przegląd rozwiązań oświetlenia LED

magic9 01 Aug 2018 15:10 6384 53
Computer Controls
 • Helpful post
  #1
  magic9
  Editor
  Oświetlenie LED jest powszechnie stosowane. Co prawda wciąż jest droższe w zakupie niż inne popularne źródła światła, ale charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością świetlną oraz pozwala na uzyskanie efektów wizualnych, których nie da się zrealizować za pomocą innych metod. W praktyce okazuje się, że główną trudnością związaną z przygotowaniem systemu oświetlenia LED-owego jest dobór optymalnych komponentów. Dlatego poszukując ich, warto zwrócić się do dostawcy, który nie tylko będzie miał bogatą ofertę, ale też będzie dobrze orientował się w różnicach pomiędzy poszczególnymi podzespołami.

  Jedną z takich firm jest Micros, którego znajomość LED-ów wywodzi się z doświadczeń w sprzedaży innych komponentów elektronicznych. Micros wkroczył na rynek oświetlenia LED-owego bardzo wcześnie, szybko nawiązując kontakty z zagranicznymi producentami. Lata pracy nad ofertą pozwoliły przygotować kompleksowy wybór produktów, zebrany i przedstawiony w klarowny sposób na wydzielonej podstronie internetowej poświęconej technologii LED. Duże znaczenie ma też fakt, że pracownikom Microsa udało się w tym czasie poznać prawdziwe potrzeby klientów, potencjalne problemy ze stosowanymi rozwiązaniami oraz wyselekcjonować tych wytwórców, których diody cechują się wysoką niezawodnością nie tylko „na papierze”, ale i w trakcie realnej pracy. Aktualnie w ofercie Microsa można znaleźć zarówno samodzielne LED-y mocy, jak i gotowe produkty i akcesoria. Ogromny wybór różnorodnych LED-owych źródeł światła, potocznie nazywanych żarówkami, pozwala zastąpić niemal wszelkiego rodzaju lampy żarowe, halogenowe i fluorescencyjne. Oczywiście, dostępne są też taśmy diodowe i układy ich zasilania oraz gotowe moduły, cechujące się innowacyjnymi sposobami chłodzenia. Produkowane LED-y mogą więc znaleźć zastosowanie zarówno w aplikacjach domowych, jak i przemysłowych oraz w motoryzacji, a nawet w sztuce. Należy tylko wybrać odpowiednie produkty.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Zamienniki żarówek G4

  Świetnym przykładem, w którym diody LED mogą idealnie zastąpić wcześniej stosowane źródła światła, są halogenowe żarówki ze złączem G4. Są one stosowane tam, gdzie wymaga się minimalnych rozmiarów, np. do opraw meblowych, schodowych, kuchennych, łazienkowych i do wystaw sklepowych. Wymiana żarówek G4 na LED-owe nie wymaga żadnych dodatkowych czynności.

  Żarówki G4 są dostępne w trzech podstawowych kształtach: talerzyk, walec i kapsułka. Modele typu „talerzyk” charakteryzują się standardowym kątem świecenia równym 120°. Dostępne są wersje zbudowane na bazie 6, 9 i 12 diod typu SMD5050 (PLCC6), a szczególnie godny uwagi jest model OLBC.R3.2W-G4, zbudowany w oparciu o aż 18 diod typu SMD2835 i odznaczający się strumieniem świetlnym 320 lm. Modele o budowie walcowej cechują się szerokim, dookólnym kątem świecenia, a więc polecane są szczególnie do opraw wymagających równomiernego oświetlenia.

  Oferowane są w trzech odmianach:

  • Z diodami LED SMD, które gwarantują prawdziwie szeroki kąt świecenia, a także większą wydajność świetlną i trwałość.

  • Z diodami LED COB, które gwarantują dużą wydajność świetlną i małe zużycie energii. Dodatkowo użycie układów EPISTAR zapewnia dłuższą żywotność źródła światła.

  • W obudowie silikonowej, dzięki czemu mogą pracować w trudniejszych warunkach środowiskowych i są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

  • W obudowie aluminiowej, co pozwala uzyskać większą niezawodność i stabilność działania, w porównaniu z poprzednimi dwiema odmianami. Aluminiowa obudowa gwarantuje doskonałe odprowadzanie ciepła.

  • Bez obudowy.

  Moc źródeł światła ze złączami G4 mieści się w zakresie od 1,2 W do 7 W.

  Zamienniki żarówek G9 i GU10 oraz MR11 i MR16

  Za inny przykład korzystnej zamiany źródła światła mogą posłużyć żarówki LED z trzonkiem G9, stosowane zazwyczaj w kinkietach i wszelkiego rodzaju lampach wiszących. Micros oferuje modele o mocy od 2 W do 6 W, kątach świecenia od 280° do 360°, wykonane w postaci kapsułek i walców oraz z wyborem czterech rozmiarów diod LED. Część modeli pokryta jest warstwą silikonową, by zwiększyć odporność na uszkodzenia mechaniczne.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Nieco bardziej skomplikowane są zamienniki żarówek w oprawach GU10, które są zasilane bezpośrednio z sieci, napięciem 230 VAC. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie wymagają stosowania dodatkowych transformatorów ani zasilaczy. W ofercie Microsa znajdują się żarówki o mocy od 2 W do 8 W, z diodami SMD 5050, 2835, 3014 lub COB.

  Podobny wtyk reflektorowy mają żarówki ze złączami MR11 i MR16 (GU5.3). Najczęściej znajdują zastosowanie w oświetleniu ozdobnym i dodatkowym. Wtyk MR11 to pomniejszona wersja trzonka MR16, który po zmianie przepisów nie jest już używany do napięcia 230 V, tylko 12 V.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  W ofercie Microsa znaleźć można lampę z trzonkiem MR11 o mocy 2 W oraz wiele „żarówek” z trzonkiem MR16, w przedziałach mocy od 4 W do 7,5 W. Szczególnie polecane są reflektory punktowe typu PAR16, będące idealnym zamiennikiem halogenowych lamp wysokonapięciowych. Lampy te są niezwykle wydajne i zawierają wbudowany system sterowania temperaturą barwową, co pozytywnie wpływa na ich trwałość. Zazwyczaj są wykorzystywane do witryn i gablot oraz do oświetlenia punktowego ekspozycji sklepowych i muzealnych.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Zamienniki żarówek E27 i E14

  Bardzo dużą popularnością wśród polskich klientów indywidualnych cieszą się zamienniki żarówek z gwintami E27 i E14. Są one wykonywane w wielu wersjach. Dobrymi parametrami charakteryzują się lampy o trzonku E27, wyposażone w odrębny scalony zasilacz o małej mocy, zwany potocznie IC driverem. Jest on dobrze dopasowany do parametrów diod świecących, zapobiegając tym samym nadmiernemu nagrzewaniu się lampy. Innym typem zasilacza, powszechnie używanego w połączeniu z diodami LED, jest układ bazujący na mostku, rezystorach i kondensatorach.

  Jest to konstrukcja znacznie podnosząca straty energii, które na dodatek wydzielają się w postaci ciepła w oprawie lampy, w czego efekcie diody pracują w wyższej temperaturze. Nie są to warunki sprzyjające długiej żywotności lamp, dlatego zdecydowanie warto szukać produktów z dobrymi zasilaczami scalonymi. Nie jest to łatwe, gdyż często trudno jest uzyskać od sprzedawcy konkretną informację na temat elektroniki zastosowanej w zamienniku żarówki. W przypadku typowych lamp LED z gwintem E27, wyposażonych w scalony zasilacz i oferowanych przez Microsa, dostępne moce wynoszą od 4 W do 15 W, co odpowiada mocom od 30 W do 140 W uzyskanych ze źródeł żarowych.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Co ważne, lampy te mają ciepłą, białą barwę i 270-stopniowy kąt świecenia. W przypadku lamp z popularnym wśród rozwiązań małej mocy gwintem E14 znaleźć można bardzo wiele odmian o dekoracyjnych kształtach. Ich moc mieści się w zakresie od 1,5 W do 7 W. Innowacyjnym rozwiązaniem są zamienniki żarówek wykonane w technologii LED filament. Łączą w sobie zalety tradycyjnych żarówek oraz technologii LED. Ich konstrukcja jest oparta o cienkie włókna LED, wyglądem przypominające wolframowe pręciki, umieszczone w szklanej, przezroczystej bańce.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Pojedyncze włókno stanowią równomiernie rozłożone struktury LED, zamontowane na szafirowym lub ceramicznym podłożu i pokryte luminoforem. Jedno włókno zużywa około 1 W energii przy skuteczności świetlnej 110 lm/W. W efekcie pozwalają one na zachowanie klasycznego wyglądu żarówek, a jednocześnie są energooszczędne, trwałe, odporne na wstrząsy, przyjazne dla środowiska i nie emitują promieniowania UV i IR. Są szczególnie polecane do zastosowań dekoracyjnych oraz w jakichkolwiek oprawach, wymagających zastosowania widocznych źródeł światła o wyglądzie przypominającym klasyczne żarówki wolframowe. Dostępne wersje mają moc od 2 W do 8 W. Oferowane są w oprawach E14 i E27.

  Aplikacje domowe

  Do zastosowań w mieszkaniach często wykorzystywane są oprawy sufitowe typu downlight, montowane bezpośrednio w suficie podwieszanym. W ofercie Microsa znajdują się oprawy oparte na diodach SMD 5630 firmy Samsung, odznaczających się wysoką skutecznością świetlną, przekraczającą 80 lm/W. Dzięki wykorzystaniu materiału rozpraszającego, emitowane jest równomierne światło na całej powierzchni oprawy. Pojedyncze punkty świetlne nie są widoczne. Omawiane oprawy cechują: energooszczędność, duża żywotność, łatwość montażu oraz przyjemne dla oka światło. Wszystkie oprawy typu downlight mają w zestawie zasilacz, umożliwiający prawidłowe zasilenie ich z sieci elektrycznej 230 VAC.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Odseparowanie źródła światła od zasilania wpływa znacząco na wydłużenie żywotności tych produktów. Obudowa z odlewanego aluminium pozwala na odpowiednie rozpraszanie ciepła, a dodatkowo wbudowany system kontroli temperatury sprawia, że nie wzrasta ona znacząco. Dostępne oprawy standardowych wymiarów mają moc od 12 W do 30 W. Oprócz nich znaleźć też można zestawy LED typu mini downlight, które zawierają po 6 lub 9 punktów świetlnych, zasilacz oraz przewody. Mają zastosowanie nie tylko w mieszkaniach, ale też w klubach, restauracjach, teatrach i hotelach. Zestawy są łatwe w instalacji i umożliwiają proste ściemnianie światła. Obudowy tych LED-ów są hermetyczne (IP65), a aluminium jako materiał ich wykonania gwarantuje stabilność produktu oraz długi czas działania. Innym, bardzo modnym ostatnio sposobem oświetlania wnętrz jest zastosowanie taśm LED. Micros oferuje szeroki wybór tych produktów, różniących się napięciem zasilania (5 V lub 24 V), barwą, klasą szczelności (IP20, IP65, IP68), typem zastosowanych diod LED, szerokością taśmy, liczbą diod w przeliczeniu na metr, mocą, a nawet kolorem podłoża. Szczególną uwagę warto zwrócić na taśmy, które można zginać pod kątem 15°, 45° lub nawet 90°, w zależności od potrzeb. Idealnie sprawdzają się one w zastosowaniach reklamowych i w przemyśle meblowym. Dostępne taśmy mają długość od 5 m do 50 m.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  W ofercie dostępne są również taśmy UV do oświetlania barów czy dyskotek, również taśmy supergęste 1200 diod LED na 5 m, a także taśmy, w których można regulować barwę światła od białej ciepłej przez naturalną do białej zimnej. Nowością są modele RGB ze sterownikiem w postaci układu scalonego, dzięki któremu znacznie zwiększa się zakres możliwości regulacji różnych programów świecenia – np. niezależnie dla poszczególnych segmentów taśmy. Interesującym produktem są też taśmy z diodami RGBW, czyli z 4 strukturami w każdej diodzie LED.

  Wybierając taśmę, należy mieć także na uwadze to, gdzie będzie zamontowana, tj. jak emitowane przez nią ciepło będzie wpływało na otoczenie. W niektórych przypadkach korzystne może okazać się użycie taśm 24-woltowych, które nagrzewają się mniej niż modele 12 V. Ponadto dwukrotnie wyższe napięcie ułatwia integrację instalacji oświetlenia z systemami automatyki budynkowej.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  W razie potrzeby można nabyć od razu gotowe moduły liniowe LED, zasilane napięciem 230 V, wykonane z użyciem diod SMD2835. Dzięki małym rozmiarom idealnie nadają się do podświetlania sufitów, ozdobnych elementów i reklam. Ich zaletą jest zastosowanie zasilaczy scalonych, które zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się źródła światła.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Pozostałe oświetlenie meblowe w ofercie Microsa obejmuje:

  • Klipsy LED o mocy 0,24 W, służące do podświetlania półek szklanych,

  witryn, barków itp.

  • Kwadratowe lampy LED o mocy 1,2 W, złożone z 16 diod, przydatne

  do oświetlania wnęk, witryn i szafek.

  • Nakładki LED o mocy 1,44 W, stosowane w podobnych aplikacjach

  jak klipsy LED.

  • Oczka LED o mocy 1,8 W, złożone z 24 diod LED, używane głównie

  jako oświetlenie kuchenne.

  • Okręgi LED o mocy 1,5 W i trójkąty LED o mocy 1,2 W, również

  używane do oświetlania blatów.

  Bardzo pomysłowymi produktami są panele LED o prostokątnych i okrągłych kształtach, gotowe do instalacji i podłączenia do sieci 230 V. Mają moc 18 W, 24 W lub 40 W i kąt świecenia 120°. Żywotność ich elementów, wliczając zasilacz, wynosi 50 tysięcy godzin. Emitują jasne białe światło o temperaturze barwowej 3000 K, 4000 K i 6000 K. Świetnie nadają się do tworzenia efektownych instalacji – można je wkomponować np. w blaty lub potraktować jako samodzielnie funkcjonujące lampy.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  W przypadku potrzeby oświetlenia zewnętrznych elementów budynku warto sięgnąć po naświetlacze LED, nazywane także reflektorami LED, dostępnymi w pełnej gamie barw i mocy (nawet do 400 W). Pozwalają one na tanie i skuteczne oświetlanie dużych powierzchni, w tym także boisk, kortów tenisowych, ogrodów, parkingów, magazynów i garaży. Charakteryzują się one 90- i 120-stopniowym kątem świecenia oraz bardzo prostym montażem na różnych powierzchniach. Mogą być także oferowane z czujnikami ruchu PIR, z pilotem, a nawet w wersjach przenośnych, z akumulatorami.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Jeśli natomiast w budynku zainstalowano już specjalne oprawy oświetleniowe na żarówki z trzonkiem R7S, można skorzystać z LED-owych źródeł światła o kompatybilnej konstrukcji. Mają one moc od 4 W do 50 W i ciepłą, zimną oraz naturalną barwę światła. Warto dodać, że zostały wykonane w oparciu o żywotne diody SMD2835, SMD5630 firm Samsung i Epistar.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Oświetlenie przemysłowe

  W ofercie Microsa znaleźć można również bogaty wybór lamp LED-owych, przeznaczonych do różnego rodzaju zastosowań przemysłowych. Obejmuje on zarówno zamienniki świetlówek, lampy do oświetlania hal magazynowych, jak i oprawy do latarni ulicznych. Świetlówki LED-owe są oferowane w dwóch odmianach: przezroczystych i matowych. Te pierwsze są wykonane w standardach T8 (G13) i T5 (G5) i dostępne w przedziale mocy od 8 W do 22 W. Drugie tylko w standardzie T8 i w przedziale mocy od 9 W do 25 W. Długość świetlówek LED-owych Microsa wynosi od 60 cm do 150 cm i mogą one emitować światło białe zimne, neutralne lub ciepłe. Niewątpliwą zaletą tych produktów jest ciągły strumień światła, a więc brak efektu stroboskopowego.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Do oświetlania hal produkcyjnych, magazynów i supermarketów oraz sal wystawowych Micros poleca lampy przemysłowe na napięcie 230 V, pobierające od 86 W do 175 W mocy, licząc już z zasilaczem. Mają dosyć wysoką temperaturę barwową (5000 K), ale ich współczynnik Ra przekracza 80. Są zbudowane w oparciu o struktury LED renomowanej firmy Cree, a elementy optyczne zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Całość umieszczona jest w szczelnych (IP65) obudowach stalowo-aluminiowych, zapewniających odpowiednie chłodzenie. Micros zadbał także o klientów poszukujących oszczędnych, bezpośrednich zamienników lamp typu high bay z żarnikami sodowymi lub metahalogenowymi, stosowanych często w magazynach, ale też na zewnątrz budynków.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Oferowane lampy LED-owe są zbudowane w oparciu o wysoko wydajne diody mocy Cree XTE (160 lub 220 diod LED w jednej lampie) oraz wyposażone w zasilacze serii HLG niemniej cenionej marki Mean Well. Lampy te są objęte 5-letnią gwarancją i charakteryzują się żywotnością na poziomie 50 tysięcy godzin, dając dużą oszczędność kosztów utrzymania nie tylko ze względu na niższe zużycie energii i niewysoki koszt zakupu względem przewidywanego czasu pracy. Istotne jest także, że ponieważ są one często mocowane na dużych wysokościach, niezawodność LED-ów prowadzi do ograniczenia kosztów wymiany lamp, która nierzadko wymaga wynajmu podnośnika. Standardowo dostępne modele mają moc 120 W, 200 W, 300 W, 400 W i 500 W i emitują białe, naturalne lub zimne światło pod kątem 60° lub 90°. W razie potrzeby Micros może sprowadzić na zamówienie także inne wersje. Warto dodać, że w lampach tych zastosowano nowoczesny system chłodzenia za pomocą aluminiowego radiatora, wyposażonego w miedziane ciepłowody. Omawiane lampy są montowane na regulowanym uchwycie o 13 pozycjach położenia. Są przystosowane do instalacji przy suficie, ale mogą też pełnić funkcje naświetlacza w innych konfiguracjach. Idealnie sprawdzają się do oświetlania wnętrz wielkopowierzchniowych oraz stacji benzynowych, obiektów sportowych i centrów handlowych. Unikalna konstrukcja, szczelność na poziomie IP65, temperatura pracy od –40°C do +60°C i dobór najwyższej jakości elementów gwarantują bardzo dużą moc, długoterminową niezawodność oraz bezpieczne użytkowanie.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Ciekawymi produktami są też lampy robocze, wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest bardzo jasne źródło światła w pojazdach mechanicznych: ratowniczych, rolniczych i budowalnych.

  Niewielkie rozmiary lamp LED-owych tego typu sprawiają, że znajdują one zastosowanie również w sportach samochodowych. Dostępne są w wersjach o mocy 9…180 W. Emitują zimne światło o wąskim kącie 30° i mogą być zasilane napięciem stałym z zakresu 10...30 V DC. Ponadto lampy o mocy 27 W charakteryzują się kątem świecenia 60°. W ofercie Microsa dostępne są lampy robocze o różnych kształtach: tj. okrągłym, kwadratowym albo podłużnym. Lampy podłużne 18 W, 36 W i 72 W dostępne są w 2 opcjach montażu – albo jeden uchwyt mocujący umieszczony od spodu, albo dwa uchwyty po bokach.

  Micros dostarcza też gotowe oprawy uliczne, które można stosować jako zamienniki metahalogenowych i rtęciowych latarni ulicznych, emitujące światło nie tylko z większą skutecznością, ale i bardziej przyjazne dla oczu. Oprawy te są zasilane napięciem 230 V, pobierają moc 35 W, 75 W lub 115 W (nie licząc zasilacza) i emitują światło o temperaturze barwowej 5700 K. Zostały zbudowane w oparciu o struktury LED marki Osram i soczewki z tworzywa sztucznego. Dzięki aluminiowej obudowie i szczelności na poziomie IP66 ich żywotność nie spada poniżej 50 tysięcy godzin.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Pozostałe elementy LED-owe

  Bardzo dużą grupę produktów stanowią zamienniki samochodowych żarówek. Są oferowane w wielu odmianach, pasujących do większości zastosowań w motoryzacji. Mogą służyć nie tylko do oświetlania wnętrza, ale i np. jako źródła światła w lampach do jazdy dziennej. Żarówki do świateł mijania/drogowych to moc rzędu 60~80 W na zestaw, w zależności od modelu.

  Nowością w ofercie Microsa są żarówki do świateł mijania/ drogowych. Oferowane produkty to zestawy dwóch żarówek LED stanowiących zamiennik zwykłych żarówek H4 (światła mijania, światła drogowe, światła przeciwmgielne). Oparte są na nowoczesnych i wysoko wydajnych diodach CREE XHP-50.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Jako radiator zastosowano elastyczne pasy wykonane z miedzi, co pozwala zmniejszyć rozmiary żarówki oraz ułatwia jej montaż w lampie. Odprowadzanie ciepła zapewnia również aluminiowa obudowa. Żarówki kompatybilne są z magistralą Canbus, co eliminuje pojawianie się błędów spalonej żarówki w komputerze pokładowym. Dzięki wbudowanemu filtrowi EMC nie zakłócają innych urządzeń (radio, CB). Żarówki mogą być stosowane zarówno w samochodach osobowych jak i ciężarowych.

  Oferowane są w zakresie mocy od 0,18 W do 6 W i w większości przypadków emitują zimne, białe światło. Zastąpienie nimi klasycznych żarówek samochodowych pozwala zmniejszyć pobór energii, a więc i obniżyć zużycie paliwa. Ich światło nadaje pojazdom bardziej nowoczesnego wyglądu, a zgodność z nowoczesną elektroniką samochodową sprawia, że nie powodują pojawiania się komunikatów o błędach. Micros nie zapomniał też o klientach z branży elektroniki – przygotował dla nich bardzo bogatą ofertę zasilaczy do LED: modułowych, przeznaczonych do montażu na szynę DIN i zasilaczy wtyczkowych. Oferowane produkty z tej grupy cechują się klasą szczelności dochodzącą do IP68, szerokim zakresem napięcia wejściowego oraz zabezpieczeniami przeciw przeciążeniu, nadmiernemu napięciu i przeciwzwarciowymi.

  Są wykonane w technologiach zgodnych z RoHS i gruntownie testowane. Modele montowane na szynie DIN mają sygnalizację działania. Wśród dostarczanych produktów znaleźć można m.in. zasilacze renomowanych firm, takich jak Mean Well, Actec, Acar i Powertronic. Szczególnie ciekawe są te ostatnie, wykonywane w metalowej obudowie o stopniu ochronności IP67, na które producent oferuje 3-letnią gwarancję.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Wśród komponentów do tworzenia instalacji oświetlenia diodowego warto zwrócić uwagę na moduły LED, z których część cechuje się stopniem ochronności do IP68. Oferowane są w różnych kształtach, z wbudowanymi obwodami stabilizacji prądowej oraz z soczewkami o wąskich i szerokich kątach świecenia. W zależności od wersji mogą być zasilane napięciem 5 VDC, 12 VDC lub 230 VAC. Ich żywotność wynosi 50 000 godzin, a ponadto producenci zapewniają nawet 5-letnią gwarancję na niektóre z tych produktów.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED


  Podsumowanie

  Wczytując się w przygotowaną przez Microsa ofertę LED-owych źródeł światła, można dokonać przeglądu funkcjonujących na rynku rozwiązań. Tak bogaty wybór produktów pozwala optymalnie dobrać komponenty do projektowanych aplikacji. W razie pojawienia się jakichkolwiek trudności w przebrnięciu przez wszystkie dostępne opcje pracownicy Microsa chętnie podzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem i pomogą w osiągnięciu obranego celu.

  Micros sp. j. W. Kędra i J. Lic

  Źródła: "Elektronika Praktyczna" 2017/5, s. 74-78.

  Przegląd rozwiązań oświetlenia LED

  Artykuł sponsorowany od Micros http://micros.com.pl/
 • Computer Controls
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  750kV
  Level 32  
  magic9 wrote:
  ...mogą posłużyć żarówki LED z trzonkiem G9...

  Pierwsze słyszę, żeby w źródłach światła LED-owych coś żarzyło.
  magic9 wrote:
  ...żarnikami sodowymi lub metahalogenowymi...

  W jarznikach (palnikach) sodowych i metalohalogenkowych następuje wyładowanie w gazach pod wysokim ciśnieniem, stąd nazwa ,,wysokprężne źródła światła".
  Tam nie ma żadnych żarników!

  Zalecanie stosowania zamienników LED-owych w reflektorach samochodowych jest już jawną namową do łamania prawa, dlatego że homologacja reflektora jest tylko wtedy ważna, kiedy jest w nim zamontowane źródło światła przewidziane przez producenta!
  Za takie ,,zamienniki" traci się dowód rejestracyjny, zaś w razie wypadku - odszkodowanie ubezpieczyciela.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Piotrek#G
  Level 26  
  mariusz004 wrote:
  Pewnie wg Pana Policja drogowa mogłaby mieć poważne zastrzeżenie.

  Tak, policja powinna mieć poważne zastrzeżenia, bo stosowanie takich zamienników jest nielegalne i często stwarza poważne zagrożenie na drodze (brak odcięcia światła, zły jego rozkład).

  mariusz004 wrote:
  Mimo ,że tyle szt sprzedaje się ?

  W takim razie jedzmy gó..o, miliardy much nie mogą się mylić...

  Co do samego artykułu, to raczej na niskim poziomie. Profesjonaliści nie powinni popełniać takich błędów.
 • #7
  e-sparks
  Electrician specialist
  750kV wrote:
  Pierwsze słyszę, żeby w źródłach światła LED-owych coś żarzyło.
  Zawsze musi być ten pierwszy raz...
  W ledach emisja światłą następuje w wyniku podgrzania złącza p-n, w tradycyjnej żarówce w wyniku podgrzania kawałka drutu ze stopu wolframu. Różnica w wielkości elementu emitującego światło i w ilości wydzielanego ciepła w stosunku do ilości światła.
  Innych różnic w zasadzie nie ma, pomijam wielkość napięcia i rozmiary elementu emitującego promieniowanie widzialne.
 • #8
  mariusz004
  Level 9  
  Producenci Led Power high/low jak widać na zdjęciach obrazują mapy rozkładu światła na drodze.
  Certyfikaty też pewnie są .
  Wg mnie precyzyjnej można skierować światło na odbłyśnik z powierzchni led power niż kawałka drutu włókna stopu wolframu.
  Technologia żarówek halogenowych to lata 80.
  Ale trzeba uważać na kontrole drogowe - nieopłacalne .
  Dedykowane lampy LED przednie to kwota 500zł ( Fiat Panda 2 !!!!) i więcej.
  Co do lamp tylnych
  Czy też niewskazane do stosowania żarówek z diodami LED power oraz dodatkowych rezystorów mocy do oszukiwania kontroli przepalenia żarówki ( CAN BUS ).
 • Computer Controls
 • #9
  Zbigniew 400
  Level 38  
  e sparcs
  Gdzie w ledzie jest grzalka która podgrzewa złącze p n i powoduje emisję światła ?
 • #10
  e-sparks
  Electrician specialist
  A gdzie w tradycyjnej żarówce jest grzałka, która podgrzewa druta z wolframu?????????
 • #11
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Czyli wg Ciebie emisja światła przez led jest skutkiem podgrzewania ?
 • #12
  750kV
  Level 32  
  e-sparks wrote:
  750kV wrote:
  Pierwsze słyszę, żeby w źródłach światła LED-owych coś żarzyło.
  Zawsze musi być ten pierwszy raz...

  Nie ma takiego czegoś, jak żarówka LED.
  e-sparks wrote:
  ... W ledach emisja światłą następuje w wyniku podgrzania złącza p-n...

  Bzdura! Elektroluminescencja w złączu p-n nie jest wywołana termicznie.
  Więcej o zjawisku tutaj.
 • #13
  brofran
  Level 39  
  Przeglądam te LED-y i nie mogę dopasować odpowiedniej do mojego okapu . Jest tam zamontowana zwykła żarówka z gwintem E14 i taką ledówkę chciałbym zakupić , ale musiałaby świecić tylko w obszarze 180° czyli w dól na kuchenkę ( bo po co niby strumień światła w komin ) . Wszystkie jakie spotkałem świecą dookoła . :cry:
 • #14
  E8600
  Level 40  
  e-sparks wrote:
  W ledach emisja światłą następuje w wyniku podgrzania złącza p-n

  Proszę nie powielać takich herezji. LEDy świecą w wyniku rekombinacji promienistej w złączu P-N a ciepło jest tylko ubocznym czynnikiem. W uproszczeniu elektrony przechodząc na niższy stopień energetyczny w złączu P-N emitują kwant światła UV zmienianego na barwę białą przez luminofor.

  750kV wrote:
  Zalecanie stosowania zamienników LED-owych w reflektorach samochodowych jest już jawną namową do łamania prawa, dlatego że homologacja reflektora jest tylko wtedy ważna, kiedy jest w nim zamontowane źródło światła przewidziane przez producenta!

  To także nie do końca prawda gdyż na rynku jest obecnie sporo nowych samochodów z reflektorami przystosowanymi do żarówek LED. Natomiast wkładanie takich żarówek do reflektorów homologowanych na halogeny jest niezgodne z prawem.

  Kwestia trwałości jest także trochę przesadzona, gdyż jest ona do uzyskania jedynie w warunkach laboratoryjnych. W instalacjach podatnych na tętnienia zbyt długo nie wytrzymają gdyż większość obecnych źródeł światła LED jest nadmiernie "podkręcona" aby dawać jak najwięcej światła dlatego się strasznie grzeją.
 • #15
  jaszczur1111
  Level 33  
  e-sparks wrote:
  750kV wrote:
  Pierwsze słyszę, żeby w źródłach światła LED-owych coś żarzyło.
  Zawsze musi być ten pierwszy raz...
  W ledach emisja światłą następuje w wyniku podgrzania złącza p-n,


  Nooo kolego, jak na specjalistę to słabiutko. Nagrzanie złącza jest zjawiskiem wtórnym.

  Zastanawia mnie jak jest z migotaniem tych małych pojedynczych diod. Widać że w środku siedzi jakiś kondensator i mam nadzieję, że przetwornica jakaś. Ale czy na pewno? Osobiście nie odważyłem się sprawdzać w mojej lampce z halogenem. Zresztą zdecydowanie bardziej mi odpowiada lekko niedożarzony halogen
 • #16
  e-sparks
  Electrician specialist
  Ok.
  Powinno być "w wyniku przepływu prądu następuje podgrzanie złącza p-n".
  Nie mniej jednak coś się grzeje i coś jarzy.....
 • #17
  750kV
  Level 32  
  e-sparks wrote:
  Ok.
  Powinno być "w wyniku przepływu prądu następuje podgrzanie złącza p-n".
  Nie mniej jednak coś się grzeje i coś jarzy.....

  Jednak nic się nie żarzy, więc moja uwaga do nazwy ,,żarówki LED" była zasadna. ⚡( ͡ •͜ʖ͡• )⚡
 • #18
  Zbigniew 400
  Level 38  
  No może e spark ma nową teorię emisji światła LED.
  Może jakiś Nobel ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dioda prostownicza też się grzeje, ale ze świeceniem ma problem.
 • #19
  marzen456
  Level 3  
  Poczatkow diody które były wykorzystywane bardzo się grzały ale te nowsze są już lepsze co nie zmienia faktu, że zawsze beda się nieco grzały
 • #20
  jaszczur1111
  Level 33  
  marzen456 wrote:
  Poczatkow diody które były wykorzystywane bardzo się grzały ale te nowsze są już lepsze co nie zmienia faktu, że zawsze beda się nieco grzały


  Jakoś od kilku lat chyba nic konkretnego nie zaszło poza radykalnym spadkiem cen. Diodę 10W kupowałem kilka lat temu za ok 12 zeta a dzisiaj można za 2,5 a może nawet taniej. Natomiast mam zastrzeżenia co do trwałości. I tak wszystkie chińskie są ale czym się kierować by były trwałe? Co do grzania to grzeją tak samo czyli mocno.
 • #21
  oun
  Level 21  
  jaszczur1111 wrote:
  Jakoś od kilku lat chyba nic konkretnego nie zaszło poza radykalnym spadkiem cen. Diodę 10W kupowałem kilka lat temu za ok 12 zeta a dzisiaj można za 2,5 a może nawet taniej. Natomiast mam zastrzeżenia co do trwałości. I tak wszystkie chińskie są ale czym się kierować by były trwałe? Co do grzania to grzeją tak samo czyli mocno.

  Uważam, że zmieniło się i to sporo. Pojawiły się chipy filamentowe czy choćby chipy 2835 (jak i wiele innych), z lepszym odprowadzeniem ciepła i mniejszą awaryjnością (spójna budowa). Uzyskuje się też coraz więcej lumenów z wata i trwałość też się polepszyła co przełożyło się na okres gwarancji do 5 lat, a w przypadku modułów LED do 7 czy 8 lat. Moduły LED też się rozwinęły oferując coraz szersze kąty świecenia, a w przypadku wymaganej wąskiej wiązki światła oferując coraz węższe kąty. Postępuje też miniaturyzacja i rozwój chipów wielosegmentowych - RGBW, RGBWW czy CCT i też taśmy cyfrowe RGB.
 • #22
  Piotrek#G
  Level 26  
  jaszczur1111 wrote:
  Diodę 10W kupowałem kilka lat temu za ok 12 zeta a dzisiaj można za 2,5 a może nawet taniej. Natomiast mam zastrzeżenia co do trwałości. I tak wszystkie chińskie są ale czym się kierować by były trwałe?

  Zwyczajnie kupować diody znanych firm, a nie najtańsze chińskie odpady produkcyjne za dwa pięćdziesiąt. Kolejna rzecz, to zapewnić im optymalne warunki pracy. Chociaż produkty renomowanych firm często spokojnie wytrzymują moce sporo przekraczające parametry znamionowe. Sam użytkuję latarkę w której dioda zasilana jest prądem wynoszącym 200% prądu znamionowego.
 • #23
  oun
  Level 21  
  marzen456 wrote:
  Te sa najjaśniesze z tego so sie orientuję

  To słabo się orientujesz ale zapewne - "najjaśniejsze w ofercie naszego sklepu."
  Przy czym trudno się zorientować co dokładnie sprzedają i w jednym miejscu:
  Quote:
  Moc (W): 96W/5m

  a w innym:
  Quote:
  - pobór rolki taśmy 5m to 120W

  Dalej marketingowy bełkot:
  Quote:
  Nasz produkt to najmocniejsza taśma ledowa dostępna na rynku.

  I pierwsza z brzegu - dwukrotnie mocniejsza Link. Poza tym chipy 5630 od dobrych już kilku lat wypierane są przez ich młodszego brata 5730, który to wydajniejszy jest o około 37% (40 vs 55 lumenów z chipa przy tym samym poborze prądu)
 • #24
  marzen456
  Level 3  
  Nie chodzi o to czy te są najjaśniejsze w danym sklepie. Ja mam taką właśnie i po prostu stwierdzam, że grzeje się tak samo jak inne.
 • #25
  jarek_lnx
  Level 43  
  Wszelkie ledowe zamienniki żarówek to produkt technicznie kiepski, który z czasem zostanie wyparty przez poprawnie zaprojektowane lampy przystosowane do rozpraszania ciepła które w LED-ach się wydziela, w zmieniku żarówki nie da się tego dobrze zrobić.
  Najlepszym przykładem jest kiepskiego projektu jest filament LED, struktury umieszczone na cienkim pasku ceramiki o bardzo małej powierzchni rozpraszania ciepła, dodatkowo jest szczelna szklana bańka która z technicznego punktu widzenia jest zbędna, a ogranicza konwekcję i dodatkowo pogarsza sytuację, temperatura pracy struktur LED przekracza 100°C no i mamy trwałość taką jaką mamy, czyli żadną.
 • #26
  750kV
  Level 32  
  jarek_lnx wrote:

  ...Najlepszym przykładem jest kiepskiego projektu jest filament LED, struktury umieszczone na cienkim pasku ceramiki o bardzo małej powierzchni rozpraszania ciepła, dodatkowo jest szczelna szklana bańka która z technicznego punktu widzenia jest zbędna, a ogranicza konwekcję i dodatkowo pogarsza sytuację, temperatura pracy struktur LED przekracza 100°C no i mamy trwałość taką jaką mamy, czyli żadną.

  Nieprawda Kolego z tą trwałością. U mnie przezroczysta, świecowa LED-ówka typu filament, o mocy 4 W i na trzonku E14 pracuje bez przerwy od ponad roku. Dzieje się to w pomieszczeniu i przy napięciu 239 - 243 V.
 • #27
  jarek_lnx
  Level 43  
  750kV wrote:
  Nieprawda Kolego z tą trwałością.
  Ja widziałem tylko takie dla których miesiąc (i to nieciągłej pracy) jest nieosiągalny, może to kwestia producenta.
 • #28
  750kV
  Level 32  
  Być może kłopoty z trwałością mają te z różowym odcieniem światła. Są śmiesznie tanie, więc zapewne prosto z Chin. Współczynnik oddawania barw mają zapewne gorszy, bo widać to gołym okiem.
  Moja też nie jest znanej marki, bo zwie się ona ,,Modomo".
 • #29
  kkknc
  Level 43  
  Z tego co zauważyłem, to najkrótszy czas pracy mają najmocniejsze wersje. Te najsłabsze dłużej działają. Do tego ubytek strumienia światła jest widoczny po pewnym czasie pracy. Wymiana LED zamiast Sodowych na zewnątrz jest trochę bez sensu. Wystarczy koszty policzyć.
 • #30
  Darom
  Electrician specialist
  Witam
  Moi poprzednicy napisali wiele ciekawych spostrzeżeń. Tak jak to ujął kol. oun - technologia LED rozwija się i diody te z roku na rok mają lepsze paramety. Poprawia się sprawność - mimo to wciąż jeszcze circa 30% pobieranej energii zamieniane jest na ciepło a nie użyteczne światło.

  U mnie (podobnie jak u kolegi kkknc) zupełnie klapa jest ze źródłami światła w oprawach E27 o mocach >10W. W tym segmencie - w różnych okresach, kupiłem lampy różnych producentów (kilkanaście szt) i ŻADNA nie przeżyła więcej niż 6 miesięcy codziennego kilkugodzinnego świecenia.

  Za to źródła o relatywnie małych mocach <6W święcą u mnie bez problemu - niektóre już kilka lat. Dotyczy to także żródeł "filamentowych" (jakby wbrew temu co sugerował kol.jarek_lnx).

  pzdr
  -DAREK-