Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny 2.5D na głośnikach STX MK2.

Bucefal76 01 Sie 2018 19:19 498 3
  • Projekt ciągle jeszcze w fazie prac, poniższy opis nie jest jeszcze pełny.

Kolumny stanowią rozwinięcie projektu 2.5D na STX

Poprawiłem pewne szczegóły. Użyłem "lepszych", innych GDN z membranami z włókna szklanego, zmieniła się nieco pojemność obudowy, szczegóły wygłuszenia oraz przede wszystkim usunąłem wadę obudowy. GDWK jest teraz znacznie bliżej GDN'a.

Póki co robocze zdjęcie bo ciągle zwrotnica wisi na pająku i muszę ją zabudować nim zacznę ciągać kolumny w miejsce dogodniejsze do fotografowania.

Głośniki:
    GDWK nieśmiertelny T.10.200.8.PCX
    GND 2x W.18.200.8.FGX

Obudowa:

Wygłuszenie, podobnie jak w projekcie z z tego linka dodatkowo przednia ścianka od połowy w dół wyklejona jest matą filcowo - gumową. Tył owatą tapicerką 2cm od góry do połowy wysokości. Dodatkowo wzmocnienia również wyklejone są paskami wykładziny filcowo-gumowej.

Zwrotnica jest zupełnie nowa ale strojenie dość podobne na 2.5kHz jak w poprzednim projekcie , wynika to z właściwości GDWK. Schemat:

Pomiary:

Impedancja:
    wkrotce

Jak to gra:
    - opiszę wkrótce, generalnie jest dobrze

Fajne!
  • #2 02 Sie 2018 23:39
    mkpl
    Poziom 37  

Jaki litrarz? Wyszło fajnie i pewnie gra tak jak wygląda.
    Podaj choć przybliżone wymiary paczek.
    Czy odczułeś efekt wygrzewania głośnika? Ostatnio robiłem subwoofer na jednym z mniejszych dwucewkowców od STX i głośnik nabrał parametrów dopiero po pewnym czasie. Jak grał dobrze na początku to po wygrzaniu jest jeszcze lepiej.

• #3 03 Sie 2018 00:25
    pikarel
    Poziom 30  

Połączyłeś drugi głośnik niskotonowy po filtrze dla pierwszego głośnika i z jego zacisków; po co taka kaskada?
    Chcesz uzyskać kolumny 8Ω (dla GDWK 8Ω) z dwóch niskotonowych 8Ω?
    Bo to chyba nie jest błąd w trakcie rysowania :)

Dlaczego na schemacie ideowym nie używasz kropek, oznaczeń połączenia galwanicznego?
    Kiedyś będziesz musiał skrzyżować linie na schemacie, wtedy poczujesz, po są te kropki.

Do wykonania oczywiście nie mam żadnych zastrzeżeń.

• #4 03 Sie 2018 09:26
    Bucefal76
    Poziom 10  

pikarel napisał:
    Połączyłeś drugi głośnik niskotonowy po filtrze dla pierwszego głośnika i z jego zacisków; po co taka kaskada?
    Chcesz uzyskać kolumny 8Ω (dla GDWK 8Ω) z dwóch niskotonowych 8Ω?
    Bo to chyba nie jest błąd w trakcie rysowania :)

Dlaczego na schemacie ideowym nie używasz kropek, oznaczeń połączenia galwanicznego?
    Kiedyś będziesz musiał skrzyżować linie na schemacie, wtedy poczujesz, po są te kropki.

Do wykonania oczywiście nie mam żadnych zastrzeżeń.

Ta kaskada to klasyczne połączenie filtrów zalecane w literaturze i bardzo sensowne bo od razu wchodzisz do filtra dolnego GDN'a z przesunięciem fazowym z górnego GDN'a.
    No i oczywiście nie musisz walczyć z tłumieniem średnicy jeszcze raz.
    Oczywiście zestaw jest 4ohm bo to wszak równoległe połączenie ...