Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłączniki nadprądowe problemy po modernizacji

f4nncuu 01 Aug 2018 20:16 789 24
    f4nncuu
    Level 5  
    Dzień Dobry

W bloku przeprowadzili remont instalacji elektrycznej, po wymianie wyłączników nadprądowych zaczeły się problemy, nie ma miesiąca, żeby nie wybiło wyłącznika głównego, (czasem raz w tygodniu, czasem dwa razy w ciągu dnia), narysowałem prosty schemat z wartościami i charakterystykami wyzwalania.

Co jest nie tak?

Wyłączniki nadprądowe problemy po modernizacji
    griseg
    Level 17  
    Nad prądowy pionu powinien być C. Ten na klatce to chyba na lokal. Który wybija? Ile mieszkań w klatce/pionie.
    Moderated By kozi966:

Nie powinien, to jest błąd. Proszę nie udzielać się więcej w temacie.

jann111
    Level 32  
    Brak selektywności zabezpieczeń. Brak minimalnej wiedzy wykonawcy.
    Brak projektu. Problem sam się nie naprawi. Należy dokonać wymiany zabezpieczeń po wcześniejszych obliczeniach przez projektanta.
    griseg wrote:
    Nad prądowy pionu powinien być C.

Żart?
    griseg
    Level 17  
    jann111 wrote:
    Brak selektywności zabezpieczeń. Brak minimalnej wiedzy wykonawcy.
    Brak projektu. Problem sam się nie naprawi. Należy dokonać wymiany zabezpieczeń po wcześniejszych obliczeniach przez projektanta.

Czy kolega myśli, że przetarg wygrał piekaż. Tak powinien byc C.
    Kto był wykonawcą?

Dodano po 1 [minuty]:

jann111 wrote:
    Brak selektywności zabezpieczeń

Selektywność przecież jest.
    63-20-16-10

Moderated By kozi966:

Nie będzie selektywności, to jest błąd. Uwaga jak wyżej w ramce

rtvserwisant
    Level 21  
    A czy wyłącznik nad prądowy daje gwarancję braku napięcia?

Moim zdaniem jako wyłącznik pionu powinien być zastosowany rozłącznik-bezpiecznikowy z wkładkami topikowymi.

Zabezpieczenie na klatce również w postaci wkładki bezpiecznikowej.

Jaka selektywność porównaj sobie charakterystyki tych wyłączników.
    jann111
    Level 32  
    griseg wrote:

Jasne, zwłaszcza przy zwarciu. :|
    Zabezpieczenie "pionu" wymaga zastosowania innego rodzaju zabezpieczenia.
    mawerix123
    Level 39  
    griseg wrote:
    Nad prądowy pionu powinien być C

Nic nie wiesz o instalacji a już wyrokujesz.

griseg wrote:
    Czy kolega myśli, że przetarg wygrał piekaż

Jaki przetarg :?:

griseg wrote:
    63-20-16-10

Tak, tak selektywnie polecą prawie wszystkie wyłączniki :)

rtvserwisant wrote:
    Moim zdaniem jako wyłącznik pionu powinien być zastosowany rozłącznik-bezpiecznikowy z wkładkami topikowymi.

Też o tym pomyślałem ale nie znamy tej instalacji, nie znamy również warunków dostawcy energii i nie wiemy kto wykonał ową modernizację.
    f4nncuu
    Level 5  
    griseg wrote:
    Nad prądowy pionu powinien być C. Ten na klatce to chyba na lokal. Który wybija? Ile mieszkań w klatce/pionie.

Wybija wyłącznik pionu (cała klatka) ten 63A, w klatce jest 15 mieszkań, jak ktoś włączy coś o dużym poborze prądu to nie ma prądu na całej klatce.
    kokapetyl
    Level 43  
    f4nncuu wrote:
    Wybija wyłącznik pionu ten 63A, w klatce jest 15 mieszkań.

Nasuwa mi się pytanie, Ty jesteś jednym z mieszkańców, czy może wykonawcą tego zlecenia ?
    f4nncuu
    Level 5  
    kokapetyl wrote:
    f4nncuu wrote:
    Wybija wyłącznik pionu ten 63A, w klatce jest 15 mieszkań.

Nasuwa mi się pytanie, Ty jesteś jednym z mieszkańców, czy może wykonawcą tego zlecenia ?

Jestem mieszkańcem.
    kokapetyl
    Level 43  
    f4nncuu wrote:
    Jestem mieszkańcem.

A zgłaszałeś/liście ten problem w administracji budynku, czy może chcesz sam to naprawić/poprawić ?
    f4nncuu
    Level 5  
    kokapetyl wrote:
    f4nncuu wrote:
    Jestem mieszkańcem.

A zgłaszałeś/liście ten problem w administracji budynku, czy może chcesz sam to naprawić/poprawić ?

Ma przyjść elektryk który to modernizował i będzie ktoś ze wspólnoty mieszkaniowej, i pasuje mu "coś" powiedzieć.
    kokapetyl
    Level 43  
    f4nncuu wrote:
    i pasuje mu "coś" powiedzieć.

Jak przyjdzie to przywitaj go (stosownie do dnia) "dzień dobry" i jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, to nie pouczaj go.
    f4nncuu
    Level 5  
    kokapetyl wrote:
    f4nncuu wrote:
    i pasuje mu "coś" powiedzieć.

Jak przyjdzie to przywitaj go (stosownie do dnia) "dzień dobry" i jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, to nie pouczaj go.

Nie jestem elektrykiem, ale coś jest źle zrobione. Czy wypada użyć słów typu: Nadzór budowlany, odbiór techniczny, itp...?
    griseg
    Level 17  
    Pogrzebałem w swojej pamięci i dawno dawno temu kiedy jeszcze fizycznie robiłem remonty w wieżowcach.... Faktycznie instalacja powinna przykładowo wyglądać ze złącza zasilanie do rozdzielni stamtąd zasilanie do piwnic, wind, części wspólnych i pionu. Kabel w pionie nie powinien być cięty. Gdzie są liczniki? W niektórych niskich blokach były w piwnicy a WLZty do mieszkań. Pion powinien być zabezpieczony wkładkami topikowymi gG/gL.
    https://www.google.pl/search?source=hp&ei=aCF...3i30k1j0i13i10i30k1j0i8i13i30k1.0.R2V-AV-sETM

Wydaje mi się że 63A to mało na 15 mieszkań chyba że dla oszczędności położono za cienki przewód na pion. Czy był projekt do tego? Kto jest zarządca / właścicielem bloku? Od pionu WLZ do licznika z zabezpieczeniem odpowiadającym przydzielonej mocy, od licznika WLZ do mieszkaniowej tablicy i chyba po wymianie powinna być instalacja TNC-S i różnicówka w tablicy. Może koledzy sprostują.
    Robiłem takie rzeczy dawno więc za nieścisłości przepraszam.

Dodano po 6 [minuty]:

f4nncuu wrote:
    Ma przyjść elektryk który to modernizował i będzie ktoś ze wspólnoty mieszkaniowej, i pasuje mu "coś" powiedzieć.

Niech pokaże projekt albo da kopie i czy wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem. Kto go zatrudnił? Wspólnota? Jaki status ma ten blok jest spółdzielczy czy wspólnoty czyli wasz?
    markus-19
    Level 30  
    griseg wrote:
    Wydaje mi się że 63A to mało na 15 mieszkań chyba że dla oszczędności położono za cienki przewód na pion.

Też mi się tak wydaje, dla 15 mieszkań zakładając że mieszkańcy nie mają przepływowych podgrzewaczy wody, zapotrzebowanie to ok 60 kW przy współczynniku jednoczesności 0,33. Pytanie jak wyglądała renowacja, czy zachowano symetrię obciążenia, tak na prawdę ciężko odpowiedzieć co jest nie tak nie znając szczegółów całej instalacji /podłączonych odbiorników. Nie mniej wg mnie wkładka100A.
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    f4nncuu wrote:
    Co jest nie tak?

Wszystko.
    Zabezpieczenie mieszkania powinno być wykonane bezpiecznikiem topikowym lub ogranicznikiem mocy minimum 25A.
    Zabezpieczenie pionu (dla 15 mieszkań):
    - wyposażonych w podgrzewacze wody i kuchnie elektryczne - minimum 80A.
    - niewyposażonych w podgrzewacze wody, ale wyposażonych w kuchnie elektryczne - minimum 63A.
    Dodatkowo, zabezpieczenie nie powinno być wyłącznikiem nadprądowym o char. B, tylko rozłącznikiem bezpiecznikowym o char. gG lub ogranicznikiem mocy.

Do wykonania:
    1. Rejestracja prądów na fazach.
    2. Rozłożenie obciążeń odpowiednio na poszczególne fazy.
    3. Zmiana typu zabezpieczeń.
    griseg
    Level 17  
    markus-19 wrote:
    griseg wrote:
    Wydaje mi się że 63A to mało na 15 mieszkań chyba że dla oszczędności położono za cienki przewód na pion.

Też mi się tak wydaje, dla 15 mieszkań zakładając że mieszkańcy nie mają przepływowych podgrzewaczy wody, zapotrzebowanie to ok 60 kW przy współczynniku jednoczesności 0,33. Pytanie jak wyglądała renowacja, czy zachowano symetrię obciążenia, tak na prawdę ciężko odpowiedzieć co jest nie tak nie znając szczegółów całej instalacji /podłączonych odbiorników. Nie mniej wg mnie wkładka100A.

Wydawanie wydawaniem ale jak położono pion zbyt małego przekroju nie można go zabezpieczyć za dużym topikiem. Miedź droga, Przetarg był albo nie. Projekt powinien być na taki blok i ktoś powinien sprawdzić czy wykonano zgodnie z projektem bo nie sądzę że projektant tak zaprojektował.

Dodano po 3 [minuty]:

Współczynnik jednoczesności 0,33 to bardzo ale too bardzo zaniżona wartość. Ludzie nie tylko maja piekarniki elektryczne. Nie każdy piecze kurczaka o tej samej godzinie. Tostery i czajniki przy śniadaniu. Pytanie do autora czy w bloku jest gaz?
    f4nncuu
    Level 5  
    griseg wrote:
    markus-19 wrote:
    griseg wrote:

Wydawanie wydawaniem ale jak położono pion zbyt małego przekroju nie można go zabezpieczyć za dużym topikiem. Miedź droga, Przetarg był albo nie. Projekt powinien być na taki blok i ktoś powinien sprawdzić czy wykonano zgodnie z projektem bo nie sądzę że projektant tak zaprojektował.

Dodano po 3 [minuty]:

Współczynnik jednoczesności 0,33 to bardzo ale too bardzo zaniżona wartość. Ludzie nie tylko maja piekarniki elektryczne. Nie każdy piecze kurczaka o tej samej godzinie. Tostery i czajniki przy śniadaniu. Pytanie do autora czy w bloku jest gaz?

Rozmawiałem z elektrykami powiedzieli że to jest modernizacja i nie trzeba projektu .
    griseg
    Level 17  
    f4nncuu wrote:

Rozmawiałem z elektrykami powiedzieli że to jest modernizacja i nie trzeba projektu .

Co takiego? Kto im zlecił robotę? Przy modernizacji domu bloku wielorodzinnego jest wymagany projekt. Co wymieniali? Pion, tablice licznikowe, tablice mieszkaniowe, WLZty? Czy są protokoły z pomiarów instalacji po modernizacji? Dopuszczenie instalacji do użytkowania?
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    f4nncuu wrote:

W przypadku remontu mogli by tak powiedzieć.
    W przypadku modernizacji w grę wchodzi nowa dokumentacja zgodnie z prawem budowlanym.
    f4nncuu
    Level 5  
    griseg wrote:
    f4nncuu wrote:

Co takiego? Kto im zlecił robotę? Przy modernizacji domu bloku wielorodzinnego jest wymagany projekt. Co wymieniali? Pion, tablice licznikowe, tablice mieszkaniowe, WLZty?

Wymieniali przewody (pion), wyłączniki nadprądowe przy tablicach licznikowych przy mieszkaniach (na klatkach) i te wyłączniki 63A.
    griseg
    Level 17  
    Po co too zrobili? Czy pion był aluminiowy i został wymieniny na miedź? nic innego przy takiej modernizacji nie przychodzi mi do głowy. Z którego roku blok?

Dodano po 2 [minuty]:

Ile Was za to skasowano?
    markus-19
    Level 30  
    griseg wrote:
    Współczynnik jednoczesności 0,33 to bardzo ale too bardzo zaniżona wartość.

Im większa liczba mieszkań tym mniejszy wspolczynnik. Policz sobie np 100 mieszkań że współczynnikiem 1. Nie mniej ktoś kto podejmuje się pracy przy takich obiektach musi mieć wiedzę i uprawnienia, albo dysponować projektem od takiej osoby.
    f4nncuu
    Level 5  
    griseg wrote:
    Po co too zrobili? Czy pion był aluminiowy i został wymieniny na miedź? nic innego przy takiej modernizacji nie przychodzi mi do głowy. Z którego roku blok?

Dodano po 2 [minuty]:

Ile Was za to skasowano?

ok. 60k PLN