Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobranie kół zębatych do silnika 550

Lipus24 01 Aug 2018 21:26 465 10
Wago
 • #1
  Lipus24
  Level 9  
  Witam chcę zrobić auto (bardzo szybkie) na pilota. Do tego celu mam taki układ 2.4Ghz 6CH RC high-power tank robot remote control Radio 12v DIY . Chciałbym do tego auta użyć silnika 550 np. 550 Silnik PRĄDU STAŁEGO 12 V 16000 rpm 1.32A obojętnie tylko mam problem z dobraniem kół zębatych i ośki z kołami :( . Gdzie takie kółka pasujące można kupić w internecie? Chce aby na ośce silnika było mniejsze kółko a na ośce kół większe (Jak na zdjęciu). Pozdrawiam :D!

  Moderated By Madrik:

  3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

 • Wago
 • #2
  kamyczek
  Level 38  
  Poszukaj w sklepach modelarskich oferujących modele kołowe . Tam znajdziesz wszystko co potrzebujesz .
 • Wago
 • #3
  Lipus24
  Level 9  
  Jakiś sklep?
 • #4
  Madrik
  moderator of Robotics
  Generalnie - nic z tego co podałeś, nie nadaje się do twojego celu.
  Sterownik jest przeznaczony do czołgów, które mają zupełnie inne sterowanie niż samochody.
  Jest to układ nieproporcjonalny, włącz-wyłącz. Nie ma żadnej regulacji.
  Taką samą funkcjonalność reprezentują zabawki RC za 20 zł, z marketu.

  Silnik, jest śmiesznie słaby. Może do zabawki za 20 zł, się nada. Ale to na pewno nie będzie "bardzo szybki" pojazd. 15 wat to "troszeczkę" za mało.

  Zanim zaczniesz kupować podzespoły do budowy pojazdu, zrób jego projekt. Jakiej ma być wielkości, jaką wagę chciałbyś osiągnąć - to absolutna podstawa. Jak chcesz dobrać części do konstrukcji, o której nie masz pojęcia jak będzie wyglądać? Co np. rozumiesz przez pojęcie "Bardzo szybki"? Ma przekraczać prędkość dźwięku? Bić rekordy prędkości? Czy może wyprzedzić żółwia?

  Poczytaj sobie podstawy o sterowaniu modeli RC, o budowie takich modeli, co się z czym je, jak dobrać moc silnika w stosunku do masy pojazdu.
  Raczej nie stosuje się w takich modelach samych, pojedynczych kół zębatych, tylko kompletne przekładnie.

  Sterowanie jakie potrzebujesz, to co najmniej dwu kanałowy nadajnik proporcjonalny z odbiornikiem, na pasmo 2,4 GHz, do samochodu najlepsze będą pistoletowe. Odpuść sobie chińskie śmieci o niewiadomym przeznaczeniu.
  Żeby móc używać takiego nadajnika do sterowania modelem, powinien mieć on homologację. Są to niestety wymagania prawne. Kwestia sterowania zdalnego, przy pomocy radia, jest regulowana prawem polskim i nie ma legalnej możliwości ominięcia tego. Szczególnie, że na częstotliwości 2,4 GHz pracuje wiele systemów , choćby te oparte o technice WIFI. Stosując układy pozbawione homologacji, możesz doprowadzić do różnych sytuacji, które sprowadzą na ciebie kłopoty. Nie będzie to warte kilku groszy zaoszczędzonych "u Chińczyka"
  Nadajnik nowy kupisz w okolicach 100 zł. Używane, np. z Allegro - taniej.

  Jak zbudujesz sobie podstawę samochodu - podwozie z układem jezdnym i serwem do skręcania kół, wtedy znając wymiar kół, masę pojazdu i zakładane osiągi, jakie chciałbyś osiągnąć, można dobrać silnik, jego sterownik oraz pakiet zasilający. Wcześniej nie ma to sensu i będzie wyrzucaniem pieniędzy na przypadkowy zakup.
  Przypuszczam, że gdzieś przeczytałeś, że w takich pojazdach stosuje się silniki klasy 550, ale jest to jedynie wielkość mechaniczna. Silniki o takiej klasie potrafią mieć baaaardzo różne parametry. Jest to mniej więcej tak, jakbyś się dowiedział, że Ferrari są czerwone i chciałbyś kupić czerwonego Żuka, żeby się z nimi ścigać.

  Musisz sobie jednak uświadomić, że budowa takiego pojazdu od podstaw, eksperymentując i poprawiając błędy jakie się spotka w czasie budowy - będzie dużo droższa niż zakup kompletnego modelu w sklepie, razem z całym wyposażaniem - tzw. zestawy RTR. Oferta jest bardzo bogata, są różne modele o różnym przeznaczeniu, a ceny najtańszych, wartych wydania pieniędzy, zaczynają się w okolicach 150 zł. Można za to kupić małe modele o wielkości 10-11 cm, które będą całkiem szybkie i zwrotne.
  A całkiem już poprawny model, można kupić za ok 350-400 zł.

  Kupując same podzespoły i materiały - zapłacisz więcej, dojdą narzędzia i poświęcony czas.

  Lipus24 wrote:
  Jakiś sklep?


  Google->Sklep modelarski->samochody elektryczne
 • #5
  Lipus24
  Level 9  
  Ok rozumiem zmieniliscie lekko moje nastawienie do projektu i mam kolejne pytanie czy dalibyście radę znaleźć koła do tego silnika? Bo ja szukalem i nic. Tak aby pasowały do jego ośki. Przepraszam że tak zmieniam temat i pewnie powinniscie mi już usunąć post :D ale proszę o pomoc. Chodzi o ten silnik https://abc-rc.pl/silnik-mt-90-przekladnia
 • #6
  Madrik
  moderator of Robotics
  Po pierwsze to pisz poprawnie. A po drugie, mamy ci ZANIEŚĆ koła do silnika? Nie możesz chodzić? Są ciężkie? Jeżeli tak, użyj taczki.

  Teraz widzisz, jak się czujemy, czytając tak niechlujne posty.

  Poza tym, czy naprawdę masz problem z użyciem Google?
  Są sklepy sprzedające części do robotów. W tym koła zębate.
  Tak ciężko jest zmierzyć lub sprawdzić w opisie silnika, wymiar jego osi i poszukać w asortymencie sklepu odpowiednich podzespołów?
  Jak oś silnika ma 3 mm, to szukasz kół na oś 3 mm.
 • #8
  Madrik
  moderator of Robotics
  Szukasz normalnych, z okrągłym otworem o średnicy wałka.
  To spłaszczenie na wałku to jest miejsce, gdzie dokręca się śrubę dociskową koła, jeżeli jest w nią wyposażone. Na okrągłej powierzchni, śruba by się ślizgała.
  Na płaskiej, nie ma takiej możliwości, bez poluzowania śruby.