Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GD 14,5 - 9,5 - Wykonanie kopułki domowym sposobem.

02 Sie 2018 01:04 519 7
 • Poziom 15  
  Problemem jest Tonsil GD 14,5 - 9,5, który widocznie słynie z tego, że kopułki robiono z gąbki, po której nawet nie ma już śladu po tylu latach. Oczyściłem cewkę na tyle ile mogłem i głośnik wydaje się sprawny, więc muszę jakoś zabezpieczyć cewkę.
  Po głowie chodzą mi dwa rozwiązania. Proszę o rady przy wykonaniu lub zasugerowanie kolejnego pomysłu.

  Mogę wykonać lub kupić kopułkę. Powinna mieć ok. 2cm średnicy. Nie mam pomysłu z czego mogłaby zostać wykonana. Na znanym portalu aukcyjnym znajduje się kopułka 2cm wykonana z połyskującego plastiku, mimo, że jest to opcja to jednak chcę uniknąć takiego kiczu :D

  Pamiętam, że chociażby radia Pionier miały odsłoniętą cewkę w głośniku i był on owinięty w lniany "worek". Może uszyję coś takiego z kawałka lnu lub bawełny? Zastąpi to skutecznie kopułkę?

  Interesuje mnie jeszcze jedna kwestia. Głośnik ma znamionowo 4Ω a miernik na zakresie pomiaru rezystancji pokazuje mi ok. 4,5Ω. Czy to normalne? Wydaje mi się, że brzmi prawidłowo.
  Ten sam miernik przy podobnym głośniku Tonsil pokazuje równo 4Ω.
 • Poziom 31  
  Witam
  dostojny.kocur napisał:
  że kopułki robiono z gąbki,
  Nie kopułki tylko zawieszenie głośników niskotonowych było na gąbkach.
  dostojny.kocur napisał:
  Proszę o rady przy wykonaniu lub zasugerowanie kolejnego pomysłu
  regeneracja głośników września https://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,regeneracja-g%C5%82o%C5%9Bnik%C3%B3w-wrze%C5%9Bnia.html
  dostojny.kocur napisał:
  Może uszyję coś takiego z kawałka lnu lub bawełny? Zastąpi to skutecznie kopułkę?
  Zależy od średnicy dziurek w tym materiale. A tak na marginesie tego typu osłona służy do ochrony całego głośnika a dokładnie membrany, zawieszenia no i cewki choć one mają swoją osłonę i warto ją stosować.
  dostojny.kocur napisał:
  Głośnik ma znamionowo 4Ω a miernik na zakresie pomiaru rezystancji pokazuje mi ok. 4,5Ω. Czy to normalne?
  Tak z tym , że faktycznie jest to impedancja głośnika a , że jest bardzo zbliżona do rezystancji więc można ją zmierzyć omomierzem i nie będzie dużego błędu.
 • Poziom 15  
  Witam.
  Mowa jest o głośniku z 1968 roku zamontowanym w radioodbiorniku Kankan, więc niemożliwe, aby obecny Tonsil miał do takowego części. Posiadają części do regeneracji głośników kolumn głośnikowych. Jest to prosty głośnik z zawieszeniem górnym zintegrowanym z membraną.
  Kopułki przeciwpyłowe robiono w tym modelu z gąbki. Ktoś podjął taką niemądrą decyzję.
  Chyba uszyję maskownicę na cały głośnik z bawełny, zapewne zagwarantuje to taką samą lub nawet lepszą ochronę niż fabryczna kopułka. Z resztą będzie on pracował w miejscu gdzie jedynym zagrożeniem będzie dla niego miotający się po pokoju kurz.
 • Poziom 20  
  W tamtych czasach z takich głośników uniwersalnych robiono szerokopasmowe. Oczywiście kopułkowe głośniki wysokotonowe, były nie osiagalne. W tym celu, doklejano odpowiednio przyciętą skorupkę jajka kurzego.Zastosuj to i będziesz miał rozwiązany problem.
 • Admin Grupy Retro
  fzyga43 napisał:
  W tym celu, doklejano odpowiednio przyciętą skorupkę jajka kurzego.Zastosuj to i będziesz miał rozwiązany problem.

  W czasach, kiedy nie było niczego, zgodziłbym się. Ale dzisiaj to zakrawa na żart.
 • Specjalista - lampy próżniowe
  Przeczytawszy ostatni post postanowiłem spróbować zrobić taką kopułkę. Pomysł ciekawy- skorupka jajka to dość trwały, a przy tym lekki i ekologiczny materiał. Od przeczytania do realizacji upłynęły trzy minuty. Skorupki miałem akurat po śniadaniu. Opłukałem jedną na próbę i zabrałem się do przycinania. Dremel z cienką tarczką diamentową załatwił sprawę w dwadzieścia sekund. Radzę tylko ciąć na powietrzu, bo leci pył wapienny i trochę czuć palonym rogiem. Ciąć trzeba zdecydowanie, acz spokojnie. Wtedy brzegi się nie obłamują.
 • Poziom 27  
  Co za problem dzisiaj wyciąć krążek z kawałka pianki jakich wiele poniewiera się po śmietnikach z różnych opakowań. Można wyciąć z kawałka bardzo gęstego sitka ( durszlaka). Można wyciąć nożyczkami albo specjalnym wycinakiem do otworów. Skorupki od jajek wklejałem prawie 50 lat temu, wtedy słyszałem różnicę.
 • Poziom 26  
  W zasadzie jedynym ryzykiem jest możliwość dostania się kropli kleju pomiędzy cewkę, a nabiegunnik i zniszczenie głośnika. Poza tym, nie ma problemu. Każdy materiał gąbkopodobny się nada.