Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja silnika prądu stałego DC NE555

rudykrzych 02 Sie 2018 11:34 237 18
  • #1 02 Sie 2018 11:34
    rudykrzych
    Poziom 5  

Witam.

Mam problem z regulacją silnika 180V DC Potrzebny do napędzania taśmy w szlifierce silnik został wyjęty z bieżni

Znalazłem kilka schematów regulatorów może jeden z nich by się nadał do regulowania?

Tan wykonałem i nie działa chciałbym wiedzieć dlaczego
    i jeszcze są dwa
    Regulacja silnika prądu stałego DC NE555Regulacja silnika prądu stałego DC NE555

0 18
  • #2 02 Sie 2018 12:19
    teskot
    Poziom 27  

To nie będzie takie proste, uwierz mi. Jakiś czas temu dorabiałem podobny kontroler do identycznego silnika. Przede wszystkim zapomnij, że zrobisz to na piątkach. Do tego potrzebny jest kontroler np. taki jak stosowany w zasilaczach impulsowych. Musi być sprzężenie zwrotne z informacją o prądzie silnika i prędkości obrotowej; funkcja łagodnego startu i zaawansowane układy gasikowe i przeciwzakłóceniowe. Ja z jeszcze jednym inżynierem z blisko 40-to letnim doświadczeniem pracowaliśmy nad takim kontrolerem dobre 2 tygodnie po klika godzin dziennie. I klient słono zapłacił za produkt finalny.
    Prościej, szybciej i taniej będzie jak zaopatrzysz się w stosowny do mocy silnika regulowany autotransformator.

0
  • #3 02 Sie 2018 12:30
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Albo prosty regulatir tyrystorowy.

0
  • #4 02 Sie 2018 12:31
    rudykrzych
    Poziom 5  

A jakiś schemat czy cos?

0
  • #5 02 Sie 2018 12:32
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

W Lucińskim jest nawet ze sprzężeniem zwrotnym.

0
  • #6 02 Sie 2018 12:36
    teskot
    Poziom 27  

Tyrystorowy się nie sprawdził, od razu mówię, żeby uniknąć rozczarowań. Chyba, że nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia, że obroty będą strasznie pływały w funkcji obciążenia.

0
  • #7 02 Sie 2018 12:43
    rudykrzych
    Poziom 5  

silnik bedzie połaczony z tasmą przez dwie przekladnie 1:30 i1:3 wiec chyba az tak bardzo pływać nie bedzie w zakresie od 300 obr w gore

0
  • #8 02 Sie 2018 13:03
    teskot
    Poziom 27  

To w jakim zakresie będą się zmieniały to zależy od rzeczywistego obciążenia. Ale ostatecznie regulator tyrystorowy jest tani i prosty, można zrobić próbę. Chociaż właściwszy byłby tutaj regulator w układzie 2T2D dla uniknięcia zjawiska przeciągania prądu. Pamiętaj o bezpieczniku bo jak tyrystor się nie wyłączy to spalisz silnik. Chociaż powiem Ci z drugiej strony, że jak robiliśmy różne mniej lub bardzie udane próby to i tak zdarzyło się zadziałanie wyłącznika nadprądowego C40A.
    A w ogóle dlaczego postanowiłeś wykorzystać akurat taki silnik?

0
  • #9 02 Sie 2018 13:09
    rudykrzych
    Poziom 5  

potrzebował bym jakiś schemat albo gdzie takiego schematu poszukac w miare dokladnie

Miałem taki silnik na stanie

0
  • #10 02 Sie 2018 13:16
    teskot
    Poziom 27  

No może trochę własnej inicjatywy? Na elektrodzie były takie tematy dotyczące regulatorów tyrystorowych do spawarek transformatorowych. Poszukaj czegoś takiego, podrzuć schemat to przeanalizujemy czy ma to szanse powodzenia. Ale moim zdaniem porywasz się z motyką na słońce, jeśli liczysz na to, że znajdziesz schemat, złożysz wszystko do kupy, włączysz i będzie działało to jesteś w błędzie.

0
  • #11 02 Sie 2018 13:20
    rudykrzych
    Poziom 5  

przekopałem wszystko nie znalalem złozylem 2 układy ktore nie działaja

0
  • #13 02 Sie 2018 13:35
    rudykrzych
    Poziom 5  

o taki konkret mi chodzilo jak to jest to i tam bedzie rozwiazanie mojego problemu to ogromne dzieki

0
  • #14 02 Sie 2018 13:54
    klamocik
    Poziom 24  

Jeśli kłody pod nogi to zainteresuj się regulatorem tyrystorowym do silnika pralkowego, gotową płytkę, wykorzystując tylko ręczną (potencjometrem ) regulację obrotów.

0
  • #15 08 Sie 2018 14:00
    rudykrzych
    Poziom 5  

Można by zastosiwać taki uklad?Regulacja silnika prądu stałego DC NE555

Tylko zasilanie NE podpiac pod 12 a zasilanie silnika do 300V?

0
  • #16 08 Sie 2018 14:38
    teskot
    Poziom 27  

Chcesz to próbuj, ale weź pod uwagę, że N sieci musi być połączone z masą układu. Najwygodniej będzie zastosować zasilacz beztransformatorowy (z szeregowym kondensatorem). No i na pewno trzeba zastosować inny tranzystor, najlepiej IGBT. Zobacz ceny tych tranzystorów i zastanów się ile ich chcesz popalić zanim uda Ci się stworzyć działający układ.
    Przepraszam, oczywiście, że nie N sieci tylko "-" mostka prostowniczego i kondensatora filtrującego.

0
  • #17 11 Sie 2018 08:21
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

rudykrzych napisał:
    Mam problem z regulacją silnika 180V DC Potrzebny do napędzania taśmy w szlifierce silnik został wyjęty z bieżni

Kup autotransformator.

0
  • #18 11 Sie 2018 08:32
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Regulatory tyrystorowe do silników DC można trafić na OLX za śmiesznie małe pieniądze. Prądowa pętla sprzężenia zwrotnego lub feedback z tachoprądnicy. Demontowałem ostatnio jeden u klienta, przechodząc na 3F z falownikiem. Mogę się po niedzieli zapytać, za ile by chciał odstąpić.

0
  • #19 11 Sie 2018 10:37
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Bardzo prosty regulator tyrystorowy z prądowym sprzężeniem zwrotnym jest opisany w książce "tyrystory i ich zastosowania ".

0