Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dobór zabezpieczenia przeciwprzepięciowego dla domu jednorodzinnego

02 Sie 2018 15:08 582 8
  • Poziom 9  
    Witam,

jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego i powoli kończy się etap wykonania instalacji elektrycznej. Mój elektryk zapytał mnie jakie chciałbym zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i poleca mi C+E ale mówił abym jeszcze zgłębił temat i sam podjął decyzję. Prosiłbym więc o poradę.

Z PGE mam zamówioną moc 14kW, 3 fazy, podłączenie podziemne. Budynek z poddaszem z około 190m2 powierzchni użytkowej. W okolicy nie ma wysokich budynków i generalnie sama działka jest położone w takim trochę zagłębieniu w promieniu jakichś 400m, dwa trochę wyższe drzewa obok domu. Nie planuję na te chwilę instalacji odgromowej. Uziom naturalny do zbrojenia ław fundamentowych. W domu będzie kuchnia indukcyjna, poza tym "siła" raczej nie będzie używana. Reszta sprzętów typowa dla gospodarstwa domowego. Rozdzielnia w garażu.

Prosiłbym o porady bo ciężko mi wygooglować coś sensownego a na elektryce się nie znam. Widzę jedynie, że często pojawia się w tematach zabezpieczenie B+C ale nawet ciężko mi ocenić czy ono jest gorsze czy lepsze niż C+E a nawet jeśli lepsze to czy jest uzasadnione jego stosowanie w takim budynku jak mój.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc :)
  • Poziom 24  
    adrianopel napisał:
    zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i poleca mi C+E ale mówił abym jeszcze zgłębił temat i sam podjął decyzję

C+E to jest prawo jazdy. Zmień elektryka skoro Ciebie się pyta co chcesz i żebyś zgłębił wiedzę.
    Co mówi projekt ??

a tu artykuł o zabezpieczeniach Link który rozjaśni Tobie co nie co.
  • Poziom 9  
    Panowie, dzięki za odpowiedzi ale mam wrażenie, że trochę robi się offtop.

Przeczytałem artykuł pod podanym linkiem i nie znalazła się tam w ani jednym miejscu wzmianka o klasie C+E albo o czymś podobnym i zastanawiam się co mógł mieć na myśli mój elektryk?

Żeby nie było, nie jest to przypadkowy "pan Zdzichu" spod budki z piwem i do tej pory nie mogę mieć zastrzeżeń do jego pracy a mimo braku wiedzy starałem się sprawdzać chociażby przekroje i ilość żył użytych do poszczególnych elementów instalacji i wszystko było ok.

O co może zatem chodzić z tym C+E lub CE? Nie sądzę, żeby chodziło o oznaczenie towaru w UE :)
  • Poziom 24  
    Nie wiem o co chodziło z tym C+E,
    Teraz zabezpieczenia podaje się w typach 1, 2 i 3 ale to już wyczytałeś.
    Nie napisałeś co mówi projekt i co w nim jest.
  • Poziom 38  
    adrianopel napisał:
    Mój elektryk zapytał mnie jakie chciałbym zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i poleca mi C+E ale mówił abym jeszcze zgłębił temat i sam podjął decyzję.

Coś podobnego.... twój mechanik też cię pyta jak naprawić auto :?:

adrianopel napisał:
    i nie znalazła się tam w ani jednym miejscu wzmianka o klasie C+E

Bo taka nie istnieje.

Jaki jest układ sieci zasilającej :?: jak długi jest odcinek zasilania biegnący w ziemi "?"

adrianopel napisał:
    Nie planuję na te chwilę instalacji odgromowej.

Na tą chwilę nie planujesz czy w ogóle :?:
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    adrianopel napisał:
    O co może zatem chodzić z tym C+E lub CE?

Nie ma ochronnika C+E.
    W starej nomenkulaturze były: B, C, D.
    W nowej obowiązuje: T1, T2, T3.
    Są to oznaczenia klasy probierczej.

Może się pomylił?
  • Poziom 28  
    SPD chronią też od przepięć łączeniowych.
  • Moderator
    adrianopel napisał:

jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego i powoli kończy się etap wykonania instalacji elektrycznej. Mój elektryk zapytał mnie jakie chciałbym zabezpieczenie przeciwprzepięciowe i poleca mi C+E ale mówił abym jeszcze zgłębił temat i sam podjął decyzję. Prosiłbym więc o poradę.

Poradę otrzymałeś w poście #2. Możesz jeszcze poczytać ten temat Link są tu wskazówki dla inwestorów niefachowców. I w zasadzie to wszystko co można Ci podpowiedzieć na forum. Reszta to już tylko w oparciu o dokumenty.
  • Poziom 9  
    Zaakceptowalem rozwiazanie proponowane przez elektryka.