Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renkforce CD-2000ME - Laser SF-P101n

Traper54 02 Sie 2018 21:25 312 9
  • #1 02 Sie 2018 21:25
    Traper54
    Poziom 7  

Kupiłem odtwarzacz CD nowy taki jak w tytule ale bez gwarancji do zabawy tanio. Wygląda że wszystko w nim działa normalnie, USB czyta MP3 wózek jeździ laser porusza się w górę i dół ale nie zaświeca się. Sprawdziłem napięcia na zasilaczu wszystkie OK, ale do lasera na drugim pinie gdzie powinno być 5 V u mnie jest 3.27 V. To napięcie wychodzi ze stabilizatora AMS1117 3.3 ze środkowej nóżki a na zasilaniu mam dokładnie 4.97 V. I teraz mam pytanie do bardziej zaawansowanych elektroników czy to błąd w produkcji, czy faktycznie ma laser pracować na takim napięciu albo laser uszkodzony.

0 9
  • #2 02 Sie 2018 22:14
    aaanteka
    Poziom 38  

Traper54 napisał:
    u mnie jest 3.27 V. To napięcie wychodzi ze stabilizatora AMS1117 3.3 ze środkowej nóżki a na zasilaniu mam dokładnie 4.97 V.

Tak na chłopski rozum: skoro na wejściu masz niecałe 5 V ,to jak można oczekiwać, że w tym miejscu powinien być stabilizator 5V ?

0
  • #4 03 Sie 2018 16:03
    Traper54
    Poziom 7  

Widzę że panowie którzy mi odpowiedzieli nie doczytali do końca, dane stabilizatora przejrzałem nim napisałem tą wiadomość. Właśnie że nie oczekuję że tam ma być stabilizator, on tam jest, tylko mi chodzi o to czy na tym napięciu będzie działał ten laser czy jest to błąd produkcyjny, bo są stabilizatory AMS1117 na napięcie 5 V.

0
  • #5 03 Sie 2018 16:48
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Od nowości masz ten odtwarzacz? Nie. Kupiłeś używany (jak rozumiem). Kupiłeś jako sprawny?
    Jak tak - reklamuj.

Traper54 napisał:
    czy jest to błąd produkcyjny
    Szczerze wątpię. Błąd mógłby wystąpić przy ręcznym montażu elementów, w produkcji wielkoseryjnej to nierealne. Możliwe natomiast (ale to musiałbyś potwierdzić), że ktoś już coś tam próbował dłubać - a wtedy możliwe jest wszystko. Nawet uszkodzenie lasera.

1
  • #6 03 Sie 2018 19:45
    aaanteka
    Poziom 38  

Traper54 napisał:
    Widzę że panowie którzy mi odpowiedzieli nie doczytali do końca, dane stabilizatora przejrzałem nim napisałem tą wiadomość. Właśnie że nie oczekuję że tam ma być stabilizator, on tam jest, tylko mi chodzi o to czy na tym napięciu będzie działał ten laser czy jest to błąd produkcyjny, bo są stabilizatory AMS1117 na napięcie 5 V.

Doczytaliśmy wszyscy to co było napisane i nic więcej. A z twojego wpisu wynika wyraźnie, że w układzie napięcie zasilania stabilizatora wynosi niespełna 5V. To proszę się zastanowić jak tam może pracować AMS1117 na napięcie 5 V? Co kolega ma w nocie aplikacyjnej dla tegoż AMS1117-5.0 ?

0
  • #7 04 Sie 2018 10:57
    Traper54
    Poziom 7  

Ten odtwarzacz kupiłem nowy ale jako uszkodzony bez gwaranci za 20 euro, w celu naprawy a przy okazji nauki jak mi nie wyjdzie to pójdzie na części. Ponieważ nie jestem za bardzo doświadczony w nowej elektronice, bo jak zaczynałem to radia i telewizory pracowały na lampach. Napisałem ten post ponieważ nie mam schematu a chciałbym wiedzieć czy ten laser będzie pracował na tym napięciu, proste tak czy nie. Jeżeli nie to by znaczyło że jednak pomylono przy produkcji ten stabilizator. Wejście napięcia 5 V na stabilizator i wyjście napięcia 3.3 na drugi pin zasilania lasera sprawdzałem omomierzem. Renkforce CD-2000ME - Laser SF-P101nRenkforce CD-2000ME - Laser SF-P101n

0
  • #8 04 Sie 2018 11:13
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Traper54 napisał:
    Wejście napięcia 5 V na stabilizator i wyjście napięcia 3.3

Przeczytaj jeszcze raz to co napisała Koleżanka:
    aaanteka napisał:
    skoro na wejściu masz niecałe 5 V ,to jak można oczekiwać, że w tym miejscu powinien być stabilizator 5V ?

Z załączonego linku w moim poście możesz się dowiedzieć, jakie napięcie jest potrzebne na wejściu stabilizatora z tej serii aby na wyjściu otrzymać określone napięcie stabilizowane - zależne od typu.
    Sam napisałeś, ze na wejściu stabilizatora jest " dokładnie 4.97 V" - jakim niby cudem stabilizator miałby z mniejszego napięcia czy nawet równego napięciu swojej stabilizacji otrzymać na wyjściu 5V??? Nie ma takiej możliwości.
    Dalej - napisałem również, że w produkcji seryjnej (epoka ręcznego montażu elementów minęła w latach 80- może 90'tych) nie ma możliwości zamiany układu na inny.
    Dalszymi dywagacjami na temat "czy może pracować na 3,3V" tylko oddalasz się od sprawności sprzętu. Skoro sprzęt nie dłubany to znaczy że producent tak sobie wymyślił i tak ma być.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1620437.html
    W kolejnym (powyższym) linku masz opisany sposób działania logiki odtwarzaczy CD oraz opis co i jak należy sprawdzać by wyeliminować lub potwierdzić uszkodzony laser.
    Możesz też w celu sprawdzenia/potwierdzenia sprawdzić czy z układu drivera głowicy laserowej wychodzi w ogóle napięcie na diodę laserową i jaką ma wartość.
    To, że nie świeci może bowiem oznaczać albo uszkodzenie drivera, albo samego lasera.

Owszem przez ostatnie dziesięciolecia zmieniła się elektronika (chociaż nadal lampy są używane), ale nie zmieniło się jedn; Sposób postępowania przy lokalizacji uszkodzenia - nadal potrzebne są podstawy i umiejętność logicznego myślenia.
    Powodzenia.

1
  • #9 04 Sie 2018 15:52
    Traper54
    Poziom 7  

Dziękuję za obszerną odpowiedz, może zmyliło mnie to że pobrałem schemat wymiany lasera KSM-213CQM na SF-P101N gdzie na pinie drugim figuruje VCC 5 V. Spróbuję wymienić laser, i odpowiem czy pomogło.

0
  • #10 16 Sie 2018 22:56
    Traper54
    Poziom 7  

Kupiłem nowy laser , jechał pewnie z chin bo trwało to dwa tygodnie. Zamontowałem, wpiąłem tasiemkę rozlutowałem zworkę i podłączyłem.
    Orginalny laser nie świecił ale soczewka poruszała się , nowy laser nie świeci i soczewka nie poruszy się. Potrzebuję schemat z napięciami podłączenia takiego lasera SF-P101n 16 pin.

0